2. 5.8. rovinata etapa ciel rovina Tarnowskie Gory > Katowice 156 km Ackermann
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 2
profil etapy, 590 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
Poliaci tradične začínajú svoj etapák rovinatými etapami v uliciach svojich veľkých miest a až následne sa presunú do Tatier. Po sobote v Krakove sme dnes sledovali pelotón krúžiť v uliciach mesta Katowice. Opäť sa čakal špurt a možno ďalší triumf žltého muža Pascala Ackermanna. Bol by pre neho už štvrtý v rade.
 
V úniku sa objavilo päť ľudí, a to Jan Bakelants (Ag2r), Jenthe Biermans (Kaťuša), Jevgenij Šalunov (Gazprom), Adam Stachowiak (Poľsko) a Kamil Gradek (CCC). O rýchlostné prémie v polovici etapy mal najväčší záujem 22-ročný Biermans, pre ktorého to bol ešte iba druhý WT etapák v živote. Keďže vyhral všetky tri, patril mu modrý dres pre najaktívnejšieho pretekára. Potom však mal technické problémy a keďže pelotón nenechal skupine veľký náskok, rozhodol sa vrátiť do hlavného poľa, ktoré ho už malo nadostrel.
 
Neskôr sa odpojil aj Bakelants a vpredu ostali traja ľudia. O vrchársky dres malo eminentný záujem CCC. Potrebovali ošpurtovať Šalunova, aby nezískal obe prémie a nevymenil Michala Palutu na čele tejto súťaže. Gradek to na prvej prémii zvládol a dres bol zaistený. Druhú jednobodovú prémiu si vzal Stachowiak, takže Paluta bude pokračovať v ružovom aj zajtra.
 
 
pologne 18 etapa 2 unik polf
Únik (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
V hlavnom poli všetko režírovali ľudia z Bory - hansgrohe. Celý deň držali únik skrátka a priemernú rýchlosť etapy dostali na hodnotu 46 km/h, hoci predpoklad bol 43 km/h. Motivácia nemeckého celku bola zjavne vysoká. Prialo im aj počasie. Popoludní spŕchlo a slnko spoza mrakov nevyšlo ani podvečer, takže teplota bola veľmi príjemná.
 
K Bore sa pridávali aj ďalšie celky, najmä Sunweb a Lotto Soudal. Zdalo sa teda, že by sa chcel do záveru dostať aj André Greipel, čo sa ale včera nestalo. Záverčných pätnásť minút sa už odohralo bez úniku a pripravoval sa špurt. Bora držala Ackermanna úplne vpredu dlhšie ako včera. Ale na záverečný kilometer ostal sám. O prekvapenie sa chcel postarať atakom Jan Tratnik (CCC) spolu s jedným z bielo-červených Poliakov a vznikol z toho veľký chaos, kde sa plietli Poliaci aj rozbiehajúci Morkov.
 
V samom závere všetkých prekľučkoval Pascal Ackermann a zvíťazil opäť. Za novú hviezdu Bory sa zaradili Alvaro Hodeg (Quick-Step) s Giacomom Nizzolom (Trek-Segafredo) a Lukou Mezgecom (Mitchelton-Scott). Ak by si niekto pozrel iba výsledky etapy, tipoval by to na klasický špurt, no slalom, ktorý tam museli urobiť ľudia z najlepšej päťky sa nevidí často. Nacer Bouhanni (Cofidis) si na to netrúfol a záver vypustil. André Greipel (Lotto Soudal) opäť v závere chýbal.
 
 
ackermann 18 polsko triumf 2 polf
Pascal Ackermann s triumfom (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Ackermann s Hodegom ostali na prvých dvoch pozíciách celkového poradia a je možné, že zajtra si dojazd zopakujú aj do tretice. Oba špurty 24-ročného Nemca preukázali jeho výborné technické zručnosti i odvahu. Včera musel v poslednom kilometri využiť súperov, dnes kľučkovať.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Pascala Ackermanna (víťaz)
"Znova, moji kolegovia a špeciálne Cesare Benedetti boli úžasní celý deň. Cesare celú dobu bol na čele pelotónu a veľmi ťažko pracoval. V závere ma tím doviedol na perfektnú pozíciu a začal som špurtovať. Podarilo sa mi predbehnúť ostatných v posledných metroch. Som tak šťastný."
 
 
Výsledky
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 3:16:39 50
2. HODEG Álvaro Quick-Step Floors link ikonka 00:00 20
3. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 8
4. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
5. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
6. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
7. SARREAU Marc Groupama - FDJ 00:00  
8. TEUNISSEN Mike Team Sunweb link ikonka 00:00  
9. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
10. ZIELIńSKI Kamil Poľsko 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 6:15:30 8
2. HODEG Álvaro Quick-Step Floors link ikonka 00:08  
3. BIERMANS Jenthe Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:11  
4. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:16  
5. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:16  
6. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 00:16  
7. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 00:17  
8. PALUTA Michal CCC Sprandi Polkowice 00:18  
9. ROSSETTO Stephane Cofidis, Solutions Crédits 00:19  
10. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:20  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečných kilometrov pretekov