3. 6.8. rovinata etapa ciel rovina Stadion Slaski > Zabrze 139 km Hodeg
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 3
profil etapy, 420 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
Ani tretia etapa nezmenila doterajší priebeh pretekov, štyri krátke okruhy v meste Zabrze všetko pripravili na hromadný dojazd balíka. V minulom roku tu zvíťazil Caleb Ewan. Na ďalší špurt sa tešil najmä Pascal Ackermann, ale líder pretekov nesmel zabúdať na to, že proti nemu stáli stále silní a motivovaní súperi.
 
Štartovalo sa na futbalom štadióne v Chorzówe, ktorý má kapacitu 55-tisíc divákov. Do úniku sa vydali Matias Le Turnier (Cofidis), Michal Paluta (CCC Sprandi) a Alexander Foliforov (Rusvelo), ktorí neváhali jazdiť na čele pretekov, hoci si museli uvedomovať silu šprintérskych zoskupení. Do tejto partie sa chcel dostať aj Jenthe Biermans (Kaťuša-Alpecin) a belgickému cyklistovi to trvalo takmer tridsať kilometrov, kým sa mu to podarilo. V hlavnej skupine podľa predpokladov kontroloval situáciu Bora - hansgrohe.
 
Ešte pred vytvorením brejku sa prevalil pelotón cez prvú rýchlostné prémiu a túto ponuku ovládol André Greipel. Dôležitejšie však bolo, že jednu bonusovú sekundu tu uchmatol Michal Kwiatkowski ako jeden z favoritov na titul. Na druhej rýchlostnej prémii sa presadil už na čele pretekov Jenthe Biermans a dnešné jediné hodnotené stúpanie dobyl Michal Paluta a udržal si dres pre najlepšieho vrchára.
 
 
pologne 18 etapa 3 unik polf
Únik dňa (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Počas doterajšieho priebehu vedúcu skupinu sledoval jedine Bora - hansgrohe. Nemecká zostava najskôr dopriala utečencom aj štyri minúty, ale postupne okresala tento rozdiel na polovicu a bez problémov držala šance Pascala Ackermanna na tretí etapový triumf v rade. Vysoké ambície spomínaného cyklistu, ale aj jeho zamestnávateľa, boli viac ako zrejmé.
 
Potom sa presadil aj na tretej rýchlostnej prémii Jenthe Biermans a belgický jazdec si dnes polepšil o osem bonusových sekúnd. Okrem dvoch výhier získal dve bonusové sekundy aj na prvej prémii. V priebežnom poradí sa tak posunul už na druhé miesto. Keď sa dostal únik na záverečný okruh, jeho náskok len zľahka prekračoval jednu minútu.
 
Ako dnešná etapa začínala, tak aj končila. Cieľová páska sa nachádzala v tesnej blízkosti štadióna, ktorý nesie názov podľa miestnej futbalovej legendy Ernesta Pohla. Bora - hansgrohe ani nepotreboval pomoc od ostatných celkov, aby manko balíka klesalo. A rovných desať kilometrov pre cieľom bolo úplne vynulované. V tom momente pôsobil v pelotóne najaktívnejšie tím FDJ, ktorý mal zastupovať v šprinte Marc Sarreau.
 
Na finále bol však znovu výborne pripravený Bora - hansgrohe, ktorý poskytol svojmu šprintérskemu lídrovi potrebný komfort na čele skupiny. Ale ako to býva na tomto podujatí zvykom, šprintérske koncovka má svoje vlastné pravidlá, a druhú výhru na World Tour pretekoch vybojoval Alvaro Hodeg z Quick-Step Floors. Druhý skončil Daniel McLay a potom preťal pásku André Greipel. Líder pretekov Pascal Ackermann sa neodstal ani do najlepšej desiatky.
 
 
hodeg 18 polsko triumf polf
Alvaro Hodeg víťazom etapy (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Dlhá cieľová rovinka akoby zaskočila niektorých šprintérov. Najskôr vyrazil príliš skoro dopredu Lotto - Jumbo, potom nevystihol situáciu ani FDJ a najlepší finiš neukázal ani Bora, pretože Ackermann musel na konci hľadať ideálnu pozíciu. Všetkým tak vypálil rybník Quick-Step Floors a najmä Michael Morkov, ktorý vytvoril perfektný lead-out pre Alvara Hodega, a talentovaný kolumbijský šprintér neodmietol šancu na získanie etapy. Po dvoch druhých miestach predviedol svoju kvalitu naplno a po výborne načasovanej koncovke vybojoval tretiu výhru v ročníku. Predtým uspel na Handzame Classic a bol najrýchlejší v prvej etape na Okolo Katalánska.
 
André Greipel ukázal snaživú koncovku, ale v rozháranom dojazde sa nachádzal príliš vzadu, aby mohol zabojovať o etapu. Na konci jazdila pri sebe dvojica z EF Education, no McLay a Modolo z toho nedokázali vyťažiť viac, ako druhé miesto britského cyklistu. Dvojnásobný víťaz etapy Pascal Ackermann sa vôbec nepresadil vo finále, nevedel si nájsť tú potrebnú stopu. Na čele klasifikácie ho tak vystriedal Alvaro Hodeg, ktorý si oblečie najcennejší dres aspoň na jeden deň. Zajtra sa bude totiž finišovať na výbušnom kopci a tam uvidíme, v akej forme jazdia favoriti na titul.          
 
 
Výsledky
1. HODEG Álvaro Quick-Step Floors link ikonka 3:09:59 50
2. McLAY Daniel EF Education First - Drapac link ikonka 00:00 20
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 8
4. MODOLO Sacha EF Education First - Drapac link ikonka 00:00  
5. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
6. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
7. MORKOV Michael Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
8. SARREAU Marc Groupama - FDJ 00:00  
9. ROELANDTS Jurgen BMC Racing Team link ikonka 00:00  
10. TEUNISSEN Mike Team Sunweb link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. HODEG Álvaro Quick-Step Floors link ikonka 9:25:27 8
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:02  
3. BIERMANS Jenthe Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:05  
4. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:15  
5. PALUTA Michal CCC Sprandi Polkowice 00:16  
6. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:18  
7. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:18  
8. BAKELANTS Jan Ag2r La Mondiale link ikonka 00:18  
9. DE MARCHI Alessandro BMC Racing Team link ikonka 00:19  
10. LE TURNIER Mathias Cofidis, Solutions Crédits 00:20  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy