7. 10.8. rovinata etapa ciel rovina Bukowina Tatrzanska > B. R. 136 km S. Yates
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 7
profil etapy, 2810 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
Už druhý rok na Tour de Pologne chýba časovka, a tak sa rozhoduje len v kopcoch. Predchádzajúce etapy aj vďaka bonifikáciám favoritov mierne rozdelili, no ak chcel niekto poraziť Michala Kwiatkowskeho, musel bezpodmienečne prísť do cieľa pred ním s náskokom. Zuby si brúsili v mnohých tímoch, no Sky zasa má bohaté skúsenosti s obrannou žltého dresu. Vyrušiť ich chcel napríklad Bennett, Pinot, S. Yates, Aru, no možno aj vlaňajší víťaz a špecialista na tieto preteky Teuns či nádej Bory Buchmann.
 
Krátka a ešte aj posledná etapa býva tak trochu kamikadze, do úniku sa tlačilo množstvo ľudí. Napokon ich odišlo až osemnásť. Bola to náročná situácia pre Sky aj tímy, ktoré tam neboli. Síce nemali šancu vybudovať si viac ako dva a pol minúty, lebo boli veľmi nebezpeční. Mohli v závere prekvapiť. Bola to táto zostava: Grega Bole a Mark Padun (2x Bahrajn-Merida), Roman Kreuziger a Carlos Verona (2x Mitchelton-Scott), Jan Bakelants a Mikael Chérel (2x Ag2r La Mondiale), Valerio Conti a Rui Costa (2x UAE) Danilo Wyss (BMC), Patrick Konrad (Bora), Jorge Arcas (Movistar), Alexej Lutsenko (Astana), Johannes Frohlinger (Sunweb), Tom Leezer (LottoNL), Jhonatan Restrepo (Kaťuša), Jose Herrada (Cofidis), Jevgenij Šalunov (Gazprom) a Maciej Paterski (Poľsko).
 
Kvôli malému rozostupu a žiadnej možnosti čakať nešťastníka znamenal každý problém opustenie úniku. Zhodou okolností technické problémy postihli oboch pretekárov Bahrajnu-Merida Boleho aj Paduna, a tak nezávisle od seba v rozostupe dvadsiatich minút čelo opustili. Zasa český cyklsita Michal Schlegel z CCC mal absolútnu smolu, keď spadol a s podozrením na zlomeninu kľúčnej kosti ho museli odviesť do nemocnice. Vyzeralo to na stopku aj pre Okolo Slovenska.
 
 
pologne 18 etapa 7 unik polf
Únik počas etapy (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Vpredu bol najvyššie v celkovom poradí Jan Bakelants s mankom 1:10, ale hneď za ním bola dvojka Lutsenko, Chérel, takže bolo zjavné, že nenastane žiadne podcenenie úniku. Tak to aj vyzeralo. V strednej časti etapy mali k dispozícii iba dve minúty a zatiaľ ťahal tím Sky.
 
Istotou bolo, že si to partia vpredu rozdá o vrchársky dres. Najväčší záujem o to mal Patrick Konrad, ktorý už mal aj body predtým. Na prvej prémii ho ešte ošpurtoval tohtoročný víťaz našej V4 Paterski, ale potom už bral plný počet bodov Konrad a všetkým bolo jasné, že je po súťaži.
 
S blížiacim sa cieľom sa klasicky náskok úniku znižoval. Sky malo všetko pod kontrolou. Bakelants trochu veril svojmu úspechu, bral tri sekundy na rýchlostnej prémii, no kopec 26 km pred páskou poriadne vyšťavil únik. Navyše, šancu vycítili iní a Valerio Conti z UAE sa dokázal odpútať z hlavného podľa. Medzitým sa už niektorí ľudia z pôvodného úniku vracali do pelotónu.
 
V dvojici kopcov od 16 do 10 km pred páskou sa už rozhodol vyskúšať šťastie George Bennett a Sergio Henao zo Sky musel reagovať. Spolu s Michalom Kwiatkowskim si ho dolepili a nasledoavali ďalší favoriti. Novozélanďan to potom skúsil ešte raz, ale dopadlo to rovnako. Navyše, držal sa tam aj ďalší megatalent zo Sky Pavel Sivakov, takže všetko mali pod kontrolou.
 
 
pologne 18 etapa 7 ilustrak sky polf
Pavel Sivakov s Kwiatkowskim (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Potom sa v zjazde zvoľnilo a znova nastúpil Conti, ktorý nebol v poradí, nemal na čo čakať. Bolo mu jasné, že v kopci favoritov v priamom súboji neporazí. Následne to vyskúšal Simon Yates a narozdiel od Bennetta, po ňom ľudia zo Sky nešli. Nechali ho vybudovať si pol minúty. Pred etapou strácal na deviatej priečke GC 39 sekúnd. Do cieľa ostávalo desať kilometrov. V skupine favoritov nešli naplno, skupina sa rozrastala, ale nikto Sivakovovi na jej čele nepomáhal.
 
Yates dorazil pod Tatranskú Bukovinu s náskokom tridsiatich sekúnd na skupinu prenasledovateľov. Tú ešte aj mierne rozbil pád po tom, ako skoro narazil do skupiny pes. Ostávali štyri kilometre. Ako prvý to vyskúšal Fabio Aru (UAE) a už bolo po Henaovi so Sivakovom. Razom musel ťahať Kwiatkowski. Taliana dorazil, ale potom musel ďalej ťahať sám. Až kým ho nevyskúšal Bennett (LottoNL). Najsviežejšie spolu s ním a Kwiatkom vyzeral Teuns (BMC).
 
Simon Yates po parádnom výkone zvíťazil v Bukovine a získal desať bonifikačných sekúnd. Rozhodujúce teda bolo, koľko sekúnd zaostanú jeho prenasledovatelia a či bude vysoko Kwiatek. Ten bol už v závere na dne síl a nedostal sa k bonifikáciám, ale zabudoval sa v skupine a stratil iba 12 sekúnd, takže celkový triumf si uhájil. Druhý špurtoval Thibaut Pinot (FDJ) pred Davide Formolom (Bora). V tejto partii boli aj Oomen (Sunweb), Bennett (LottoNL), Gasparotto (Bahrajn-Merida), Carapaz (Movistar), Preidler (FDJ) a Aru (UAE). V poslednom kilometri ale zaostali druhý so štvrtým mužom celkového poradia Teuns s Buchmannom, hoci obaja paradoxne vyzerali dobre a práve oni sa predtým chytali zadného kolesa žltého muža. Keďže to napokon nezvládli ideálne, prišiel trest v podobe zosunu v konečnom GC.
 
 
Michal Kwiatkowski (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Podľa neoficiálnych výsledkov vyhral preteky Michal Kwiatkowski o pätnásť sekúnd pred Simonom Yatesom, ktorého husársky pokus v dnešnej etape teda znamenal posun z deviatej až na druhú pozíciu a napríklad spolu s triumfom si pomohol až o 290 bodov. Na pódiu ich doplnil Thibaut Pinot, ktorý dnes mohutne finišoval a získal aj rozhodujúcich šesť bonifikačných sekúnd. Mimo pódia tak ostala veľmi aktívna dvojka Bennett - Teuns a so šiestou pozíciou môže byť veľký spokojný Georg Preidler, ktorý šiel do Poľska pomáhať Pinotovi, no včera vyhral a dnes bol tiež skvelý.
 
Poliaci sa radujú z triumfu ich miláčika. Na prvého Poliaka v žltom drese po vstupe do World Tour čakali desať rokov. Rafal Majka vyhral ročník so slovenskou etapou na Štrbskom Plese, ktorú tiež opanoval. Na druhý zárez teda už Langovci dlho nečakali a oslavovať môžu svojho druhého top vrchára a niekdajšieho majstra sveta. Pre samotného Kwiatka je to jeden z najprestížnejších triumfov v kariére. Veď predtým vyhral iba Tirreno - Adriatico, a to v aktuálnej sezóne. Tento rok ma perfektnú formu a hoci to môže znieť trúfalo, nezabúdajme na neho ani v Innsbrucku.
 
 
Výsledky
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 3:37:17 50
2. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:12 20
3. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:12 8
4. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:14  
5. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:14  
6. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 00:14  
7. GASPAROTTO Enrico Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:14  
8. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:16  
9. PREIDLER Georg Groupama - FDJ 00:16  
10. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:16  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 24:23:54 400
2. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:15 320
3. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 00:20 260
4. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:24 220
5. TEUNS Dylan BMC Racing Team link ikonka 00:27 180
6. PREIDLER Georg Groupama - FDJ 00:31 140
7. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 00:32 120
8. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:40 100
9. OOMEN Sam Team Sunweb link ikonka 00:42 80
10. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:44 68
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 zelene 126 km - Ściana Harnaś: dĺžka 2,7 km; sklon 6,6 %
1 20 zelene 95 km - Sierockie: dĺžka 4,6 km; sklon 6,0 %
1 20 zelene 81 km - Ściana Bukovina: dĺžka 2,2 km; sklon 8,5 %
1 20 zelene 58 km - Ściana Harnaś: dĺžka 2,7 km; sklon 6,6 %
1 20 zelene 26 km - Sierockie: dĺžka 4,5 km; sklon 6,1 %
1 20 zelene 13 km - Ściana Bukovina: dĺžka 2,3 km; sklon 8,2 %