2. 13.2. zvlnena etapa ciel rovina La Ceja > La Ceja 150 km Hodeg
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 01
profil etapy, 1545 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Najľahšia etapa na pretekoch mala byť jasnou záležitosťou pre šprintérov a tí sa museli pripraviť na technický finiš. Posledná zákruta sa objavila len sto metrov pred páskou. Najväčšími favoritmi na etapový triumf boli domáci jazdci Fernando Gaviria a Álvaro Hodeg.

Pelotón si musel poradiť so šiestimi utečencami. Steven Cuesta (Deprisa), José Hernández (Orgullo Paisa), Luis Laverde (GW-Shimano), Simon Pellaud (IAM Excelsior), Óscar Sevilla (Medellín) a Rafael Silva (Efapel) predstavovali miestnu cyklistiku a jedinú výnimku tvoril Simon Pellaud, ktorý zastupoval švajčiarsky celok a v jeho najlepších časoch strávil dva roky vo WT. Najnebezpečnejším mužom na čele pretekov bol Óscar Sevilla, ktorý skončil tretí v poradí na Vuelta a San Juan a po včerajšom dobrom výkone celku Medellín v TTT strácal v poradí len štyridsať sekúnd. Všetky horské prémie uchmatol Steven Cuesta, na tých rýchlostných sa presadzoval José Hernández.
 
V hlavnej skupine pracovali celý deň Deuceninck - Quick-Step a UAE Emirates, ale vedúcu skupinu kontroloval aj Education First kvôli Óscarovi Sevillovi. Náskok brejku ani raz neprekročil štyri minúty. Silné tímy v pelotóne sťahovali svoju stratu, ale únik tvrdo bojoval a nechcel sa vzdať zadarmo. Na čele pretekov najdlhšie vydržali jazdiť Pellaud a Sevilla, dvaja najskúsenejší borci z vedúcej skupiny. Ani oni však nedokázali prekaziť hromadný dojazd a v závere sa dostali podľa očakávaní k slovu šprintéri.
 
 
hodeg 19 triumf kolumbia qstf
Triumf Álvara Hodega (© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)
 
 
O víťazovi etapy rozhodol prechod cez technickú koncovku a to najlepšie zvládol Deuceninck - Quick-Step. Richeze poskytol perfektný lead-out pre Álvara Hodega a ten mohol vyraziť dopredu z najlepšej pozície po poslednej zákrute. Aj keď sa za ním viezol Juan Molano, jazdec tímu UAE Emirates už nemal dostatočný priestor, aby sa dostal pred svojho súpera, lebo páska už bola veľmi blízko. Molano bol navyše trochu zavretý od Richezeho, ale aj keby mal voľný priestor, nemal by šancu získať výhru. Bolo prekvapujúce, že vo finále sa neobjavil na vedúcich priečkach Fernando Gaviria. Jeho problémy museli prísť ďalej pred cieľom, keď sa stačil natlačiť do šprintu jeho kolega Juan Molano. Druhé miesto ukoristil Martin Laas z tímu Illuminate.
 
Álvaro Hodeg nevybojoval len prvý etapový triumf v sezóne, ale aj líderský dres. Na čele pretekov sa udržal len jeden deň Rigoberto Urán, ale domáci jazdec s tým nemal žiadny problém a bol spokojný s tým, že Education First môže šetriť energiu na rozhodujúce etapy.
  
 
Výsledky
1. HODEG Álvaro José Deceuninck - Quick-Step link ikonka 3:21:40 14
2. LAAS Martin Team Illuminate 00:00 5
3. MOLANO Juan Sebastián UAE Team Emirates link ikonka 00:00 3
4. RäIM Mihkel Israel Cycling Academy 00:00  
5. RICHEZE Maximiliano Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
6. PACIONI Luca Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 00:00  
7. CIMA Imerio Nippo Vini Fantini Faizané 00:00  
8. SIMION Paolo Bardiani - CSF 00:00  
9. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:00  
10. NARVáEZ Jhonatan Team Sky link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. HODEG Álvaro José Deceuninck - Quick-Step link ikonka 3:36:43 3
2. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 00:02  
3. MARTíNEZ Daniel Felipe EF Education First Pro Team link ikonka 00:02  
4. CRADDOCK Lawson EF Education First Pro Team link ikonka 00:02  
5. RICHEZE Maximiliano Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:10  
6. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:10  
7. JUNGELS Bob Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:10  
8. NARVáEZ Jhonatan Team Sky link ikonka 00:12  
9. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:12  
10. SOSA Iván Ramiro Team Sky link ikonka 00:12  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Krátke preview etapy:
Druhý deň sa očakáva šprintérska koncovka a najrýchlejší jazdci v balíku si musia poradiť s mierne zvlnenou trasou, na ktorej sa nachádza horská prémia Altico (700 m; 3,3 %). Po krátkej otváracej pasáži sa presunie balík na okruh dlhý necelých 28 kilometrov, po ktorom sa prebehne päťkrát. Na konci sa tento okruh opustí šesť kilometrov pred cieľom a jazdci sa vrátia späť do mesta La Ceja, kde by malo byť všetko pripravené na hromadný dojazd. Šprintéri si budú musieť vo finále postrážiť dve zákruty v poslednom kilometri.