5. 16.2. rovinata etapa ciel rovina La Union > La Union 177 km Alaphilippe
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 01
profil etapy, 2906 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Predposledná etapa ešte nemala parametre na to, aby sa rozhodol boj o celkové poradie, ale veľmi nepríjemné krátke kopce v nadmorskej výške mali za lubom veľké selekcie. Vedúce duo Quick-Stepu, ktoré sa naposledy presadilo práve na našom etapáku, malo veľmi náročnú úlohu odolať super motivovaným zostavám Sky, Astany aj EF Education, ktoré mali vo svojich radách aj domácich borcov.
 
Podľa očakávania sa už hneď v úvode rozpútali veľké boje, ktoré sa veľmi ťažko kontrolovali a situácia sa vyvinula tak, že vpredu sa zjednotila veľká skupina plná výborných vrchárov. Boli tam Winner Anacona a Richard Carapaz (2x Movistar), Ivan Sosa (Sky), Julian Alaphilippe (Quick-Step), Rodrigo Contreras (Astana), Daniel Martínez (EF Education), Óscar Sevilla a Edward Beltran (2x Medellin), Alexis Camacho (Coldeportes), Óscar Quiroz (Strongman), Juan Pablo Suarez (GW Shimano), Brayan Sánchez (Orgulla Paisa) a Alvaro Duarte (Kolumbia). Ich náskok sa nedostal na vysoké hranice, ale aj tri minúty im stačili.
 
Keďže viacerí borci boli z poradia, o bonifikácie na rýchlostných prémiách bol veľký boj. Julian Alaphilippe získal prvú prémiu, druhý bol Sosa, tretí Sevilla. Kolumbijski súperi pochopili, že ho asi neošpurtujú a pred druhým šprintom nastupoval jeden cez druhého. To bola úspešná cesta a druhý šprint si podmanil Martínez pred Sosom a Sevillom.
 
Zhruba v polovici etapy prišla správa o páde Chrisa Frooma. Nebolo jasné aké vážne to bolo, ale pokračoval ďalej, takže to bol dobrý signál. Padol ale do jednej zo skupín za pelotónom a keďže Sky bojoval o čelné priečky so Sosom a v pelotóne mal aj Bernala, nemohli sa k nemu stiahnuť. Domáci borci si podmanili aj tretí šprint, opäť brali najviac sekúnd Martínez so Sevillom. Suma-sumárum, Martínez získal šesť sekúnd, Sosa a Sevilla štyri, Alaphilippe tri. Virtuálne bol teda lídrom Martínez o sekundu pred Alaphilippom.
 
Skupina dobre spolupracovala a aj keď z nej pár ľudí postupne odpadávalo, pod posledný kopec prišli jedenásti. Tam sa o všetkom rozhodlo. Najprv sa podarilo medzeru vypracovať Sosovi s Alaphilippom, potom ich dolepili Martínez, Contreras a Anacona. Každý tím tam mal jedného borca, takže nespolupracovali ideálne a čakali sa ďalšie ataky. Prišiel od Sosu, ktorý si so sebou vzal Martíneza. Zvyšok skupiny už začali dobiehať prví ľudia z pelotónu a ako prvý tam doletel Miguel López z Astany.
 
Posledných 4500 metrov na rovine ale absolútne hralo do karát Julianovi Alaphilippovi, ktorý tam zapol svoj motor a s húževnatými Kolumbijcami si v špurte poradil. Až šesťsto metrov pred pásku spolu s Lópezom a Carapazom dobehli Sosu i Martíneza a hoci musel ísť z prvej pozície, bol jasne najrýchlejší. Dostal sa tak aj do čela celkovej klasifikácie.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu etapy
 
 
Na páske bol prvým sklamaným Miguel López, v samom závere sa vrátil do čela aj Richard Carapaz. Výborná a aktívna jazda Martíneza so Sosom im stačila iba na štvrté a piate miesto. Borec EF Education však mal dobrú východiskovú pozíciu po TTT a získal aj slušné bonifikácie, takže sa dostal na druhú pozíciu celkovo s mankom ôsmich sekúnd.
 
Ostatní členovia celodenného úniku to do cieľa vpredu nevydržali. V druhej skupine sa na pásku ako prvý prirútil oranžový Jungels so stratou 42 sekúnd. Tam finišovali napríklad aj veľké domáce hviezdy, ktoré dnes boli "ticho", a to Quintana, Bernal i Urán. U všetkých sa ale zdá, že lídrami budú ich kolegovia a zrejme budú iba pomáhať. No to sa dá aj útokom.
 
Vzhľadom na malé rozostupy a obrovskú húževnatosť domácich borcov sa v nedeľu máme na čo tešiť. Môže to dopadnúť akokoľvek, mnohí domestici sa dnes šetrili a nejakú tu rezervu možno majú v sebe aj skúsení borci ako Quintana či Urán. Otázne tiež je, či sa Quick-Stepu podarí ukontrolovať etapu. Dnes sa tomu šikovne vyhli.
 
Podľa prvých informácií po etape by mal byť Chris Froome v poriadku. Neutrpel vážnejšie zranenia ani odreniny. Už skôr sa vyjadril, že necieli na celkové poradie, takže po páde to zbytočne nehranil. Do cieľa prišiel v jednej zo skupín.
 
 
Výsledky
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:16:44 14
2. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:00 5
3. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:00 3
4. MARTíNEZ Daniel Felipe EF Education First Pro Team link ikonka 00:00  
5. SOSA Iván Ramiro Team Sky link ikonka 00:06  
6. JUNGELS Bob Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:42  
7. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 00:42  
8. OSORIO Alejandro Nippo Vini Fantini Faizané 00:42  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:42  
10. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:42  
 
Zobraziť kompletné poradie


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 14:40:46 3
2. MARTíNEZ Daniel Felipe EF Education First Pro Team link ikonka 00:08  
3. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:23  
4. SOSA Iván Ramiro Team Sky link ikonka 00:29  
5. JUNGELS Bob Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:53  
6. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 00:55  
7. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 00:57  
8. CRADDOCK Lawson EF Education First Pro Team link ikonka 00:57  
9. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 01:05  
10. SEVILLA Óscar Medellin 01:27  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo z poslednej hodiny etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Kopcovitá previerka si bude robiť nárok na zmeny v poradí, no svoje umiestnenie v GC môžu vylepšiť len aktívni cyklisti. Po dvanástich kilometroch sa dostane pelotón na okruh, ktorý absolvuje štyrikrát a na ktorom nájde známe stúpanie Alto el Nano (3,5 km; 5,5 %) z tretej etapy. Okrem tohto kopca sa bude ešte prechádzať cez jeden nepravidelný výstup, ale o všetkom sa rozhodne len vo finále na Alto La Union (7,4 km; 5 %), ktorého vrchol sa nachádza necelých päť kilometrov pred cieľom. Záverečné stúpanie je pravidelnou vrchárskou záležitosťou, kde sklony len zľahka prekračujú päť percent. Nebude jednoduché vytvoriť želanú selekciu medzi najsilnejšími pretekármi, preto sa môže na konci presadiť ten favorit, ktorý je silný v špurte malej skupiny vrchárov.