4. 15.2. zvlnena etapa ciel rovina Medellin > Medellin 144 km Jungels
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 01
profil etapy, 1241 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Aj štvrtá etapa prebiehala na okruhu, a keďže ten obsahoval kratšie stúpanie ako včerajšia previerka, rýchli pretekári museli cítiť zvýšenú motiváciu, lebo víkendové etapy sa odohrali už len v kopcoch. Na etapový triumf myslel najmä Juan Molano, ale zahanbiť sa nechcel nechať ani Deuceninck - Quick-Step.

Šprintéri však mali pred sebou ťažkú prácu, lebo do úniku sa dostal Miguel López a to bol signál pre ostatné tímy bojujúce v poradí, aby vedúca skupina nedostala veľký náskok. Rozdiel medzi skupinami tak maximálne vyskočil na tri minúty. Lídrovi tímu Astana robili spoločnosť Rubiano (Coldeportes Zenú), Montaña (EPM), Jaramillo (Manzana Postobon), Arango (Kolumbijská repre) a Guama (Ekvadorská repre).

Miguel López vyrazil dopredu ako prvý a ostatní utečenci sa k nemu pridali. Na čele balíka celý deň pracoval tím Education First a išlo sa veľmi rýchlo. López sa sústredil na bonifikácie a vyhral dve rýchlostné prémie. Na tých horských bol v oboch prípadoch úspešný Juan Arango. Vedúca skupina naskočila do záverečného kola s minútovým náskokom a López si pripísal ďalšie bonifikácie. Na rýchlostných prémiách si tak polepšil o osem bonusových sekúnd, čo mu veľmi pomohlo v GC.

V balíku pomáhal kontrolovať únik aj Israel Cycling Academy a dopredu sa tlačili aj ďalšie celky, aby náskok vedúcej skupiny už nenarastal. Tá bola eliminovaná na poslednom kopci a potom sa snažili viacerí jazdci natiahnuť pelotón v klesaní. Na samom čele jazdil Alaphilippe, nástupy pokračovali až do cieľa a tieto vypäté momenty okresali zloženie pelotónu.
 
Vo finále útočil aj Urán, ale v menšej hlavnej skupine načasoval svoj pokus najlepšie Bob Jungels (Deuceninck - Quick-Step) a na jeho parádne tempárske schopnosti už nenašiel nikto odpoveď. Druhý skončil Mikhel Räim (Cycling Academy), tretí finišoval Julian Alahilippe.
 
Aj vo štvrtej etape stačil na okruhu len jeden kopec, aby to rozprúdilo zaujímavú cyklistiku. Všetko odštartoval Miguel López, ktorý si v úniku polepši o osem bonusových sekúnd a celý pelotón prinútil k pozornej jazde od začiatku až do konca. Líder tímu Astana dokázal znížiť svoju stratu z TTT ešte pred kopcami posledných dvoch dní, takže sa môžeme tešiť, o čo sa pokúsi na konci pretekov.
 
Hektický záver videl niekoľko útokov, nástupy vedúce za etapovým triumfom sa odohrávali od posledného prechodu cez stúpanie Carrera, no najlepší cit pre víťazný pohyb predviedol Bob Jungels, ktorý nastúpil na úrovni záverečného kilometra. Unavený balík už nemal energiu, aby zareagoval na jeho silné a dlhé zrýchlenie. Luxemburský pretekár musel byť v cieli veľmi spokojný, že sa mu podarilo získať výhru takto skoro v ročníku, v tom minulom na to čakal až do L-B-L. Výborný deň Quick-Stepu umocnil tretím miestom Julian Alaphilippe, ktorý získal ďalšie bonusové sekundy, a obaja borci belgickej zostavy môžu byť veľmi nepríjemnými súpermi v GC pre domácich jazdcov v prichádzajúcich etapách. Na druhej priečke skončil Mikhel Räim a odmenil svojich kolegov za prácu na čele balíka v poslednom kole.
 
Novým lídrom poradia sa stal Bob Jungels, s náskokom dvoch sekúnd pred Julianom Alaphilippom. Na samom čele poradia sa stále nachádzajú aj zástupcovia Education First Rigoberto Urán, Lawson Craddock a Daniel Martinez, ale ani ďalší favoriti nemajú na svojom konte značné straty, čo sľubuje kvalitnú jazdu v posledných dvoch etapách.   
 
 
Výsledky
1. JUNGELS Bob Deceuninck - Quick-Step link ikonka 3:04:38 14
2. RäIM Mihkel Israel Cycling Academy 00:02 5
3. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:02 3
4. VILLARREAL Cristian Ecuador 00:02  
5. NAKANE Hideto Nippo Vini Fantini Faizané 00:02  
6. OCHOA Diego Antonio Manzana Postobon 00:02  
7. ROLDáN Weimar Alfonso Medellin 00:02  
8. ÁVILA Edwin Israel Cycling Academy 00:02  
9. FLóREZ Miguel Eduardo Androni Giocattoli - Sidermec 00:02  
10. MUñOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec 00:02  
 
Zobraziť kompletné poradie


Priebežné poradie pretekov po etape
1. JUNGELS Bob Deceuninck - Quick-Step link ikonka 10:24:13 3
2. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:02  
3. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 00:04  
4. MARTíNEZ Daniel Felipe EF Education First Pro Team link ikonka 00:04  
5. CRADDOCK Lawson EF Education First Pro Team link ikonka 00:04  
6. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:12  
7. NARVáEZ Jhonatan Team Sky link ikonka 00:13  
8. SOSA Iván Ramiro Team Sky link ikonka 00:14  
9. HENAO Sebastián Team Sky link ikonka 00:14  
10. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:18  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaKoncovka štvrtej etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Okruhy sú charakteristické aj pre štvrtú etapu. Jazdiť sa bude priamo v Medelline a cez pripravené kolo sa pôjde šesťkrát. Ani tentoraz nechýba na jeho ceste stúpanie, ale kopec Carrera (1,3 km; 6,6 %) nemusí príliš mátať rýchlych borcov. Naposledy sa objaví na trati necelých štrnásť kilometrov pred cieľom, potom je ešte dostatok času, aby sa šprintéri pripravili na koncovku. Tesne pred páskou sa  nachádza ostrá zákruta a podstatné bude aj to, že posledný kilometer sa odohrá v miernom stúpaní.