6. 17.2. rovinata etapa ciel rovina El Retiro > Alto de Palmas 174 km Quintana
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 01
profil etapy, 2471 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
V kráľovskej etape bolo hlavnou otázkou, či Julian Alaphilippe dokáže odraziť nástupy domácich pretekárov na cieľovom kopci. Na päty mu šliapal Martínez, veľkú chuť uspieť predvádzal López, v drese Sky sa chcel vytiahnuť Sosa a aktívna jazda sa očakávala aj od Movistaru.

Záverečná previerka nemala taký divoký priebeh, ako uplynulé dni. Do úniku sa dostali Diego Ochoa, Wilmar Paredes (obaja Manzana Postobon), Edwin Ávila (Cycling Academy) a Alex Cano (Zenu) a s výnimkou Paredesa bojovali na čele pretekov až do záverečného kopca. V poslednej tretine etapy sa síce za nimi vydala početná skupina, ktorá sa oddelila od balíka, ale nedostali sa do nej zaujímavé mená, a okrem toho balík bol blízko. Celú etapu si odpracoval na čele pelotónu Deuceninck - Quick-Step a darilo sa mu držať rozdiel medzi skupinami na prijateľnej hodnote.

Na začiatku Alto las Palmas sa ukázal vrchársky vláčik tímu Sky a tempo diktoval aj Froome. Pôvodný únik bol chytený trinásť kilometrov pred cieľom, o tri kilometre neskôr to vyskúšal už Anacona z Movistaru. To bol signál pre Naira Quintanu, aby sa vydal za svojim kolegom, a odvtedy si to rozdávali proti sebe najlepší kolumbijskí vrchári. Julian Alaphlippe vypadol z ich tempa sedem kilometrov pred cieľom a bojovalo sa o celkový titul.
 
Quintana, Anacona a Bernal vytvorili vedúcu skupinu a postupne sa k nim pridali aj Sosa, Urán, Martínez a López. A práve jazdec tímu Astana dostal do ťažkostí dvojicu z Education First a na čele pretekov zostali bojovať už len on, Quintana, Bernal a Sosa, pričom Bernal pracoval pre svojho kolegu. Štyri kilometre pred páskou túto skupinku rozbil nezodpovedný divák, ktorý strčil do Quintanu a všetci favoriti sa zastavili s výnimkou Lópeza. Už sa zdalo, že ten vyhrá etapu, ale tesne pred cieľom ho chytili Sosa a Quintana, a najmä pretekár tímu Movistar mal vynikajúce nohy a získal etapový triumf. Miguel López sa uspokojil s výhrou v celkovej klasifikácii.
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále etapy
 
 
Kráľovská previerka splnila očakávania a na cieľovom kopci sme videli pekný súboj kolumbijských jazdcov. Bolo dobré, že o osude etapy nerozhodol incident s divákom, ale len vrchárske nohy. Tie najlepšie dnes vytiahol Nairo Quintana a tento triumf mu veľmi pomôže, aby sa s potrebnou energiou pripravoval na Tour de France. V závere príkladne bojoval Ivan Sosa, veľmi mu v tom pomohol Egan Bernal a chýbal mu len kúsok, aby sa stal celkovým víťazom pretekov.
     
Veľmi dobrý týždeň má za sebou Miguel López, ktorého nezastavilo ani manko z TTT, keď pekne bojoval o bonifikácie či atakoval. V záverečnej etape siahal na víťazstvo, ale napokon sa našli ešte o čosi silnejší borci, no určite ukázal svoju kvalitu. Celkový titul naposledy vybojoval v roku 2016 vo Švajčiarsku. Julian Alaphilippe si musel spomenúť na minuloročnú edíciu a spôsob, akým ho pokorili  domci vrchári vo svojom obľúbenom teréne. Daniel Martínez spolu s Rigobertom Uránom nestíhali tým najlepším, ale mladší z tejto dvojice sa udržal na stupňoch víťazov za svoje predchádzajúce výkony.     
 
 
Výsledky
1. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 3:57:19 14
2. SOSA Iván Ramiro Team Sky link ikonka 00:08 5
3. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:08 3
4. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:16  
5. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 01:01  
6. MARTíNEZ Daniel Felipe EF Education First Pro Team link ikonka 01:01  
7. GARCíA Jhojan Manzana Postobon 01:27  
8. CHAPARRO Didier Orgullo Paisa 01:32  
9. HENAO Sergio UAE Team Emirates link ikonka 01:36  
10. NARVáEZ Jhonatan Team Sky link ikonka 01:40  
 
Zobraziť kompletné poradie


Konečné poradie pretekov
1. LÓPEZ Miguel link ikonka Astana Pro Team link ikonka 18:38:32 125
2. SOSA Iván Ramiro Team Sky link ikonka 00:04 85
3. MARTíNEZ Daniel Felipe EF Education First Pro Team link ikonka 00:42 70
4. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:54 60
5. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:04 50
6. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 01:31 40
7. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:33 35
8. HENAO Sergio UAE Team Emirates link ikonka 02:41 30
9. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 02:46 25
10. CONTRERAS Rodrigo Astana Pro Team link ikonka 02:47 20
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Krátke preview etapy:
Kráľovská etapa sa objaví na samom konci pretekov. Na cieľový kopec bude viesť jednoduchá cesta, dve menšie horské prémie neohrozia dôležitosť kopca Alto Las Palmas (15,5 km; 6,3 %). Na začiatku sezóny to bude dlhá a vyčerpávajúca vrchárska skúška, ktorá prebehne vo vysokej nadmorskej výške. Stúpanie bude postupne gradovať a posledných osem kilometrov neklesne pod sedem percent. Ponúkne dobré miesto na útok a najlepší vrchári sa musia spoliehať na to, že na konci uštvú svojich súperov.