5. 20.4. rovinata etapa ciel rovina Bursa > Kartepe 164 km Grossschartner
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 5
profil etapy, 2323 nastúpaných metrov (© tourofturkey.org.tr)
 
 
V sobotu bola pre cyklistov pripravená kráľovská etapa, ktorá nemala jasného favorita na víťazstvo. Priebeh celej etapy bol jednoduchý, jedinú prekážku pre pretekárov predstavovalo až záverečné stúpanie Kartepe. To však napokon muselo byť skrátené o päť kilometrov, kvôli nepriaznivému počasiu. Tie najprudšie úseky v okolí 12 % však na trati zostali, a tak nás na záver čakalo pekné vrchárske finále.
 
Hneď od začiatku sme videli súboje o únik dňa. Ten sa napokon vyformoval až po prvej vrchárskej prémii, ktorú ešte stihol ovládnuť Navardauskas (Delko Marseille) z peletónu. Potom sa však dopredu dostala silná trojica, ktorej sa podarilo odísť. Robbe Ghys (Sport Vlaanderen), José Viejo (Euskadi Murias) a prekvapivo aj Roger Kluge (Lotto Soudal) mali dnes to šťastie, že ich peletón pustil dopredu. Pred peletónom si dokázali vytvoriť náskok aj na úrovni 5:30, ale ako kilometre plynuli, tak ich náskok klesal.
 
Na čele balíka vzorne pracoval tím UAE Emirates, ktorý si na dnešný finiš veril. Medzi favoritov dnes patril Valerio Conti aj Jan Polanc. Na prvej šprintérskej prémii sa presadil Ghys. Na tej druhej bol úspešnejší, pre zmenu, Kluge. Peletón sa medzitým každým šliapnutím približoval a 20 kilometrov pred cieľom ich náskok klesol pod dve minúty.
 
Potom sa však pokazilo počasie, začalo mrholiť a peletón značne zrýchlil, čo znamenal definitívny koniec ambícii pre únik dňa. Posledný zástupca bol dobehnutý jedenásť kilometrov pred cieľom a začínalo sa súťažiť opäť odznova. Od začiatku stúpania bola mimoriadne aktívna Bora, ktorá dnes verila Felixovi Grossschartnerovi.
 
Na čele hlavnej skupinky, ktorá sa medzičasom značne preriedila, pracovali pretekári Dimension Data pre Bena O'Connora, ktorý si na dnešný záver veril. Ako prvá zaútočila dvojica cyklistov z tímu Delko Marseille, ani jednému z nich sa však odísť nepodarilo. Problémy mal však Ben O'Connor.
 
Potom prišiel útok Valeria Contiho, na ktorého dokázali zareagovať len Grossschartner, Kudus a Evenepoel, ktorý na nič nečakal a zobral za to sám. Nikto na neho spočiatku nebol schopný zareagovať, všetci sa na seba len zúfalo obzerali. Potom však trojica začala dobre spolupracovať a mladého Belgičana sa im podarilo dobehnúť.
 
Nasledoval obrovský súboj, nástup striedal nástup a vpredu sa napokon ocitla dvojica najsilnejších cyklistov, z ktorých mal vzísť víťaz etapy. Kudus a Grossschartner bojovali vpredu o víťazstvo, o tretie miesto si to rozdali Evenepoel a Conti.
 
Najsilnejším bol napokon Felix Grossschartner, pre ktorého to bolo zároveň prvé víťazstvo v drese Bory. Druhý skončil Valerio Conti, ktorý sa na páske dostal pred Merhawiho Kususa. So štvrtým miestom sa napokon, po skvelom výkone, musel uskromniť Remco Evenepoel
 
 
grosschartner 19 turecko triumf
Felix Grosschartner a jeho triumf (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Na čelo celkového poradia sa dostal Rakúšan Felix Grosschartner, ktorý dnešný záver zvládol zo všetkých najlepšie. Mimoriadne dobrým dojmom pôsobil aj Remco Evenepoel, ktorý sa ani počas pretekov nebál zaútočiť a aj tých najväčších favoritov sa mu podarilo niekoľkokrát dostať do úzkych. Záver mu žiaľ nevyšiel podľa jeho predstáv. Štvrté miesto však pre neho môže byť mimoriadne dobrým odrazovým mostíkom do budúcnosti. Sklamaní dnes budú najmä v tíme Dimension Data. Celý deň usilovne pracovali na čele balíka, ale v úplnom závere ich líder Ben O'Connor nestačil na najlepších. Zajtra nás čaká posledná etapa s cieľom v Istanbule, kde sa už veľké zmeny v celkovom poradí neočakávajú.
 
 
Výsledky etapy
1. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 4:17:13 40
2. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 00:09 15
3. KUDUS Merhawi Astana Pro Team link ikonka 00:09 6
4. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:16  
5. PINTO Edgar W52 / FC Porto 00:40  
6. POLANČ Jan UAE Team Emirates link ikonka 00:51  
7. MURPHY Kyle Rally UHC Cycling 00:58  
8. FINETTO Mauro Delko Marseille Provence 01:03  
9. VAN EMPEL Etienne Neri Sottoli - Selle Italia - KTM 01:08  
10. BRITTON Rob Rally UHC Cycling 01:08  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 20:43:09 6
2. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 00:19  
3. KUDUS Merhawi Astana Pro Team link ikonka 00:25  
4. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:41  
5. PINTO Edgar W52 / FC Porto 00:59  
6. POLANČ Jan UAE Team Emirates link ikonka 01:07  
7. FINETTO Mauro Delko Marseille Provence 01:19  
8. RESTREPO Jhonatan Manzana Postobon 01:26  
9. SERRANO Gonzalo Caja Rural - Seguros RGA 01:29  
10. MURPHY Kyle Rally UHC Cycling 01:30  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 149,7 km - Názov: dĺžka 2,5 km; sklon 5,6 %
hc 20ciel Cieľ - Kartepe: dĺžka 12 km; sklon 9,5 %
 
Krátke preview etapy:
Kráľovská etapa podujatia vyvrcholí na mimoriadne náročnom stúpaní. Celý deň bude len čakaním na kopec Kartepe (12 km; 9,5 %), ktorý bude jasne najťažším bodom pretekov. Pred cieľovým výstupom sa zahrejú pretekári na dvoch menších kopcoch, tie sa však v ničom nevyrovnajú rozhodujúcej previerke. Kartepe je veľmi tvrdý na celej svojej dĺžke a neochvejne poskytuje nepríjemné sklony v okolí osem až jedenásť percent. Dvojciferné prevýšenie sa nachádza najmä v druhej časti stúpania, kde nájdu najsilnejší jazdci výhodný priestor na vytvorenie kľúčových rozdielov z pohľadu klasifikácie. Kopec vrcholí vyše štyri kilometre pred páskou, potom sa bude ešte finišovať na mierne zvlnenom profile, kde úplne jednoduché pasáže striedajú krátke momenty so siedmimi percentami.