6. 21.4. rovinata etapa ciel rovina Sakarya > Istanbul 172 km Ewan
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 6
profil etapy, 1410 nastúpaných metrov (© tourofturkey.org.tr)
 
 
V nedeľu podujatie Okolo Turecka napísalo poslednú, šiestu, kapitolu v tohtoročnej edícii. Všetci zúčastnení dnes museli prejsť 172 kilometrov, po ktorých malo prísť veľké finále v podaní najrýchlejších mužov v pelotóne. Celkovo dnešný deň nebol príliš náročný, na ceste do cieľa čakalo cyklistov len veľmi málo nástrah. Hlavne preto už záverečný diel nemohol zmeniť veľa vecí ohľadom celkovej klasifikácie. Favoritmi na zisk vavrínu boli Sam Bennett, Fabio Jakobsen a Caleb Ewan.
 
Záverečná etapa vyzerala podľa predpokladov. Hneď na jej začiatku z pelotónu ušlo šesť mužov. Boli nimi Mauricio Moreira z Caja Rural, Lorenzo Fortunato z Neri Sottoli, Hayato Yoshida z Nippo Vini Fantini, Emerson Oronte z Rally UHC Cycling, Thimo Willems zo Sport Vlaanderen-Baloise a aj domáci reprezentant Ahmet Akdilek, ktorí si už na piatom kilometri vybudovali pohodlný náskok, a ďalej ho zväčšovali. Keď odstup atakoval hranicu piatich minút, čo bolo dnešné maximum, z čela sa porúčal Moreira, ktorý sa vrátil do pelotónu. Vpredu tak zostalo päť mien.
 
Najcennejší dres v poslednej etape bránila nemecká Bora – hansgrohe, no v úvode tempo balíka diktovali jazdci Deceunincku – Quick-Step a Lotta Soudal, ktorí nechceli pripustiť žiadnu komplikáciu a už od začiatku sa snažili vybudovať scénu pre šprintérov. Medzičasom pretekári v úniku šplhali na jedinú horskú prémiu v itenerári dnešného dňa. Najrýchlejšie na ňu vyliezol Willems (Sport Vlaanderen), ktorý sa tak stal kráľom hôr v tejto edícii podujatia. Úlohu, s ktorou išiel do celodenného úniku, splnil.
 
Ďalší priebeh etapy bol pokojný. Päťka v čele sa snažila držať pred pelotónom čo najdlhšie, ukážkovo spolupracovala, hlavný balík však každým metrom ukrajoval z ich odstupu pár drobných. Na méte 60 kilometrov pred cieľom mali utečenci na manévrovanie už iba dve minúty. Dôležitou správou bolo, že všetci favoriti ako na zisk etapy, tak v celkovej klasifikácii do tohto momentu nehlásili žiadne problémy. To neplatilo o Van Pouckeovi (Sport Vlaanderen), ktorý dostal defekt a musel meniť zadné koleso. 
 
Ako lokomotíva sa v nedeľu musel cítiť Martinelli (Quick-Step), ktorý na čele pelotónu strávil skoro celý deň. Pri vedení balíka sa cítil ako ryba vo vode, veď vôbec zo seba nemusel vydávať maximum a aj tak sa približoval k vedúcej skupine. Bolo však vidieť, že čím viac sa cyklisti blížili k cieľu, tým silnejší vietor fúkal, čo komplikovalo prácu Talianovi v službách belgického celku. Menšie starosti mal aj Bennett (Bora), ktorý sa na chvíľku ocitol za pelotónom, ale Archbold mu bol po ruke a pomohol mu vrátiť sa naspäť.  
 
Náskok utečencov klesol pod minútu v nájazde do tunelu Avrasya, kedy sa už do pedálov poriadne zapreli domestici najväčších adeptov na zisk etapy. Dopredu vyrazilo zoskupenie Nippo Vini Fantini, ktoré aj napriek tomu, že vpredu malo svojho člena, sa rozhodlo držať svojho šprintéra v bezpečí. Lobatovi kolegovia do tunela vleteli ako rakety, potom sa upokojili a presypali sa niekam do stredu hlavného balíka. V tuneli všetci jazdci v pelotóne boli natlačení na sebe ako sardinky v konzerve, dôležité bolo, že nikto nespadol.  
 
Podmorský tunel Avrasya zmenil pomer síl aj v úplnom čele. Z neho vypadol domáci borec. Žiadne nástupy vpredu ešte neprichádzali, Akdilek (turecká reprezentácia) už toho mal jednoducho plné zuby, preto sa s účasťou v celodennom úniku rozlúčil. Ostatní štyria muži pokračovali, stále sa snažili spolupracovať, lenže zozadu sa blížil pelotón, a to rýchlosťou svetla. Na méte 15 kilometrov pred cieľom kvarteto malo k dobru už len pol minútu. Poslednú, šprintérsku, prémiu na celom podujatí vyhral Willems (Sport Vlaanderen). 
 
Kvarteto utečencov svoj boj s veternými mlynmi definitívne prehralo šesťtisíc metrov pred cieľom. Potom už prišlo na rad veľké finále, ktoré najskôr dirigovali jazdci Astany a Quick-Stepu. Do čela balíka sa tlačili aj kontinentálne tímy, takže sme videli poriadnu tlačenicu. V pravý čas sa vpredu objavil aj vláčik Bory, takže z elitných tímov tam zatiaľ chýbalo len Lotto Soudal. Pod flamme rouge najvýhodnejšiu pozíciu držali kolegovia Fabia Jakobsena, takže všetko vyzeralo, že uvidíme v závere dramatický šprintérsky súboj.
 
Proti však bol Sam Bennett, ktorý v krátkom kopčeku zaútočil a vytvoril si solídny náskok. Írovi hral do kariet technický záver, lenže prepálil to, došli mu sily a bolo po ďalšom triumfe. Naopak, Caleb Ewan v krátkom brdku veľa nestratil, a akonáhle sa cesta zlomila, Austrálčan sa dotiahol na Bennetta, predbehol ho a na cieľovej rovinke už nemusel ani šprintovať a vyhral. Druhý cieľovú pásku preťal Fabio Jakobsen, ktorý tiež dokázal predbehnúť Bennetta. Ír bol tretí. 
 
Nudnejší deň si na záver prichystal poriadnu zápletku. Caleb Ewan bol veľmi pozorný, a aj keď to chvíľku vyzeralo, že všetci zostali zaskočení z počínania si Sama Bennetta, Austrálčan sa včas spamätal a nakoniec si aj bez tímovej podpory prišiel po druhé víťazstvo v tohtoročnej edícii Okolo Turecka. Ewan tak môže z pretekov odchádzať viac ako spokojný, veď dva víťazné zárezy mu určite zlepšia náladu, čiže splnil to, čo chcel, pretože na jar sa mu príliš nedarilo.  
 
Záver šiestej etapy nakoniec ešte mohol zmeniť aj priebežného lídra, lenže Félix Grosschartner si svoju pozíciu postrážil. Do cieľa priletel len sedem sekúnd po víťazovi v skupine s ostatnými favoritmi, a preto sa stal celkovým víťazom. Rakúšan tak zaznamenal najväčší úspech vo svojej profesionálnej kariére, pretože ešte nikdy nevyhral tak veľké podujatie, akým je Okolo Turecka. Totožné umiestnenia, s ktorými do dnešného dňa vstupovali, si udržali aj ostatní dvaja muži na stupňoch víťazov, takže druhý skončil Valerio Conti a tretí bol Merhawi Kudus.
 
 
Výsledky etapy
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 4:10:41 40
2. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 15
3. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 00:04 6
4. CONSONNI Simone UAE Team Emirates link ikonka 00:04  
5. ABERASTURI Jon Caja Rural - Seguros RGA 00:08  
6. SANZ Enrique Euskadi Basque Country - Murias 00:08  
7. NOPPE Christophe Sport Vlaanderen - Baloise 00:08  
8. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:08  
9. CIMA Imerio Nippo Vini Fantini Faizané 00:08  
10. GROSU Eduard Delko Marseille Provence 00:08  
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 24:53:58 300
2. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 00:19 250
3. KUDUS Merhawi Astana Pro Team link ikonka 00:25 215
4. EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:53 175
5. PINTO Edgar W52 / FC Porto 00:59 120
6. POLANČ Jan UAE Team Emirates link ikonka 01:12 115
7. RESTREPO Jhonatan Manzana Postobon 01:26 95
8. SERRANO Gonzalo Caja Rural - Seguros RGA 01:29 75
9. FINETTO Mauro Delko Marseille Provence 01:31 60
10. MURPHY Kyle Rally UHC Cycling 01:42 50
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 112,7 km - dĺžka 2,9 km; sklon 4,9 %
 
 
Krátke preview etapy:
Posledný deň už neprinesie zmeny v poradí, ale organizátori vytvorili dynamickú koncovku, kde sa pretekári s rýchlym finišom zapotia, aby udržali šancu na získanie etapového triumfu. Posledných 22 kilometrov obsahuje tri menšie stúpania, ktoré natiahnu pelotón a spolu s technickými úsekmi budú klásť veľký dôraz na pozičnú jazdu. Tisícpäťsto metrov páskou sa objaví posledný krátky kopec, kde vyskočí cesta aj na päť percent, a potom sa finálny kilometer úplne vyrovná, no bude obsahovať štyri ostré zákruty. V minulej edícii si podmanil tento dojazd Sam Bennett, so 6-sekundovým náskokom pred hlavným balíkom.