6. 20.6. rovinata etapa ciel rovina Einsiedeln > Flumserberg 120 km Tolhoek
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456789
 
suisse 6
profil etapy, 1941 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
 
 
Hneď po príchode do kopcov čakalo na cyklistov najťažšie cieľové stúpanie celých pretekov. Flumserberg bol skutočne tvrdou výzvou a na jeho sklonoch sa mohli presadiť len najsilnejší vrchári. Očakávali sme súboj medzi Eganom Bernalom a Enricom Masom a vo finále mohli zaujať aj Konrad, Carthy alebo Pozzovivo.
 
Na štarte pršalo a pelotón mal pred sebou jazdu v náročných podmienkach. Najskôr sa pokúsili zaútočiť líder vrchárskej súťaže Claudio Imhof, jeho tímový kolega Gian Friesecke a Colin Joyce, ale v klesaní na mokrej ceste sa napokon oddelila od balíka početná skupina s niekoľkými zaujímavými menami. Na čele pretekov sa usadilo 25 cyklistov.
 
Vedúcu skupinu tvorili Oss (Bora), Lindemann, Tolhoek (obaja Jumbo), Kristoff, Costa (UAE Emirates), Mas (Movistar), Stannard, Trentin (Mitchelton), Arndt (Sunweb), Stuyven, Geniets (obaja Trek), Mohorič (Bahrajn), Bidard, Paret-Peintre (obaja Ag2r), Scully (EF Education), Dewulf, Van der Sande (obaja Lotto-Soudal), Bevin (CCC), Haas (Kaťuša), King (Dimension Data), Ligthart (Direct Energie), Joyce (Rally UHC), Friesecke, Imhof a Pellaud (všetci švajčiarska repre).
 
Pred balíkom sa objavili kvalitní jazdci a bolo otázkou, či sa nájde v pelotóne dostatočná sila, aby túto početnú skupinu chytili. Ak chceli Bernal alebo Enric Mas získať etapu, ich kolegovia museli počas celého dňa vynaložiť veľké úsilie. Zástupcovia Ineosu a Quick-Stepu v brejku chýbali.
 
Dobrý útok na etapový triumf predviedol Rui Costa, ktorému veľmi nevyšli úvodné dni podujatia, ale v takejto pozícii sa mohol na konci presadiť. V úniku sa vedia vyžmýkať k najlepšiemu výkonu King, Haas, Bevin, v horách je silný Lluis Mas, prekvapiť mohol Mohorič, takže vedúca skupina mala ohromnú motiváciu, aby počas dňa zlomila pelotón a dostala šancu bojovať o výhru.
 
 
suisse 19 unik sam buchli suissef
Únik počas etapy (© Sam Buchli / Tour de Suisse)
 
 
Bora - hansgrohe nekontroloval vedúcu skupinu, pretože pre Petra Sagana a jeho žltý dres bol dnešný finiš príliš náročný. Na čele balíka sa pohybovali borci z tímov EF Education a Ineos, ktorí nedávali utečencom príliš veľký náskok. Na prvej horskej prémii zobral najviac bodov Joyce, ale neohrozil Imhofa na čele vrchárskej súťaže. Domáci borec si zobral jeden bod. Rozdiel medzi skupinami sa pohyboval v okolí štyroch minút. Potom sa odpútali od vedúcej skupiny Trentin, Joyce a Imhof a táto trojica uchmatla prvú rýchlostnú prémiu.
 
Bora napokon v druhej časti etapy pomáhal sledovať brejk, pretože nechcel ohroziť ambície v klasifikácii Patricka Konrada. Postupne pracovalo v pelotóne niekoľko zostáv, ktoré potrebovali znížiť stratu na únik, ale početná skupina na čele pretekov jazdila veľmi dobre a odolávala. Pred cieľovým stúpaním boli utečenci opäť spojení a aj druhú rýchlostnú prémiu uchmatol Trentin. Balík znižoval svoju stratu a na začiatku Flumserbergu klesol rozdiel pod dve minúty. Na jeho sklonoch si ihneď vystúpil z balíka aj Peter Sagan.
 
Na cieľovom kopci sa rozdelila vedúca skupina a najväčšiu silu ukazovali Tolhoek, Mas a Bevin. Nevzdávali sa ani Costa s Bidardom a táto pätica išla veľmi dobre. Tri kilometre pred vrcholom sa spojili a vtedy atakoval Tolhoek. O malú chvíľu neskôr to rozprúdil tím Ineos a Egan Bernal nasadil svoj povestný atak. Na méte flamme rouge predbehol Bevinovu skupinu, mieril za Tolhoekom a nikto z favoritov na titul sa k nemu nemal.
 
Antwan Tolhoek to napokon udržal až do cieľa a vybojoval svoj prvý triumf v kariére a Egan Bernal na neho stratil sedemnásť sekúnd. Tretí skončil Francois Bidard a potom preťali pásku Jan Hirt a Domenico Pozzovivo. Ostatní favoriti zaknihovali väčšie straty.
 
 
video v clanku ikonka ciernaDojazd etapy
 
 
V ťažkej etape sme sledovali úspech brejku, ale na cieľovom kopci sa odohral veľmi tesný súboj medzi utečencami a favoritmi na titul. Na stúpaní Flumserberg sa presadil Antwan Tolhoek, 25-ročný holandský vrchár, ktorý sem ešte prišiel využiť svoju výkonnosť z Gira. Tam pomáhal Rogličovi a dnes sa mu podarilo vybojovať svoju prvú výhru v kariére. V početnej vedúcej skupine hneď zaútočil na cieľovom kopci a ako sa neskôr ukázalo, bol vôbec najsilnejší spomedzi utečencov. Nebál sa vyraziť do sólového útoku necelé tri kilometre pred páskou a bolo to dobré rozhodnutie. Z pôvodného úniku predviedli na konci pekné výkony aj Bidard, Bevin a Costa.
 
V skupine favoritov ukázal svoju silu tím Ineos. Približne dva kilometre pred vrcholom pripravil pozíciu pre Egana Bernala a kolumbijský jazdec hneď ukázal, kto je najsilnejším vrchárom na pretekoch. Nikto z konkurentov nedokázal zachytiť jeho nástup a nechýbalo mu veľa, aby pokoril aj Tolhoeka. V cieli získal aj bonusové sekundy a obliekol sa do žltého dresu. Ak si chce poistiť svoju pozíciu na čele pretekov, na podujatí dostane ešte dve príležitosti, aby sa predviedol v kopcoch.
 
 
bernal 19 suisse zlty podium Gian Ehrenzeller Kyestone SDA
Egan Bernal (© Gian Ehrenzeller / Kyestone-SDA / Tour de Suisse)
 
 
Na záverečnom stúpaní s ním držali ako-tak krok Jan Hirt a Domenico Pozzovivo, ktorí tak dostali v dnešnej etape sebavedomie, no budeme zvedaví, ako obaja zvládnu časovku, ktorú príliš neobľubujú. Silný výkon vytiahol Tiesj Benoot, keď bol na Flumserbergu silnejší ako mnohí čistokrvní vrchári, a lepší výsledok asi čakal Patrick Konrad, no posunul sa na tretiu priečku v poradí a pred záverečnými tromi etapami si vybudoval veľmi dobrú východiskovú pozíciu. Rovnaký výkon ako nemecký pretekár predviedol aj Rohan Dennis a  na jeho strane musí panovať veľká spokojnosť. Výborným spôsobom zvládol prvú dôležitú previerku a posunul sa na druhé miesto v poradí. Nepochybujeme, že s časovkou v talóne bude cieliť za úspechom v poradí, ale najmä nedeľňajšia etapa bude pre neho mimoriadne náročná.
 
Výrazne za očakávaniami zaostal Enric Mas, keď na Bernala stratil takmer minútu na pomerne krátkom úseku, a v zostávajúcich kopcoch bude musieť jazdiť oveľa lepšie, aby sa posunul v poradí na želanú priečku. Sympatický výkon ponúkol Fabio Aru, ktorý si po dlhom zranení vyskúšal tvrdú jazdu na cieľovom kopci a svoje predstavenie ho muselo príjemne prekvapiť. Medzi porazenými sa ocitli Špilak, Carthy, Kreuziger, Morabito alebo Craddock a výrazné manko zaknihoval Keldermann, ktorý sa tiež vracia po zranení a intenzita na vrchole stúpania bola nad jeho momentálne možnosti. Peter Sagan prišiel o žltý dres, na cieľovom kopci neplytval energiou a zostalo mu vedenie v bodovacej súťaži.
 
 
tolhoek 19 suisse triumf Gian Ehrenzeller Keystone SDA
Antwan Tolhoek (© Gian Ehrenzeller / Kyestone-SDA / Tour de Suisse)
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Antwana Tolhoeka (víťaz)
"Je to pre mňa špeciálna výhra. Pred tromi rokmi som tu ovládol bodovaciu súťaž s Roompotom a bol som z toho veľmi šťastný. A teraz sa mi poradilo vybojoval svoj prvý triumf v kariére. V úniku mi veľmi pomáhal Bert-Jan Lindeman a veľmi sa teším, že som sa mu odmenil veľkým víťazstvom. Počul som vo vysielačke, že Bernal útočí, ale nepozeral som sa za seba. V minulom roku v Kalifornii ma porazil takýmto spôsobom, teraz som bol motivovaný, že sa mu to nepodarí."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (líder GC)
"Mám okolo seba silný tím, takže bolo pre mňa výhodné, aby som na cieľovom kopci čakal a predviedol len jeden silný atak. Potom som išiel svoje maximum a skončilo to pre nás dobre. Chceli sme získať žltý dres a podarilo sa. Vedeli sme, že s takou silnou vedúcou skupinou bude ťažké zabojovať aj o etapu. Teraz budeme musieť kontrolovať preteky, ale teším sa na to. Musím si dať pozor na Dennisa, ktorý je silný v časovke a aj v kopcoch pôsobí dobre."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patricka Konrada (10. miesto)
"Bola to prvá horská etapa a aj prvý seriózny test pre moje nohy po dlhom trénigovom bloku. Aj keď to bola krátka previerka, tempo bolo celý čas vysoké. Cítil som sa dobre a moje nohy dobre reagovali, ale len do posledného kilometra. Nemohol som nasledovať Bernalov atak a do cieľa som prišiel svojím tempo, no finišoval som pred mnohými pretekármi na GC. Teším sa na nasledujúcu etapu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rohana Dennisa (2. miesto v GC)
"Po nervóznom štarte etapa prebehla v poriadku. Na záverečnom kopci sme mali s Domenicom dobrú pozíciu a naším cieľom bolo v podstate dostať sa na vrchol čo najrýchlejšie. Zajtra budem chcieť nadviazať na tento výkon. Výstupy sú dlhšie a dúfam, že zostanem v skupine favoritov na titul pred časovkou. Ak sa mi  to podarí, v časovke si môžem zobrať späť žltý dres a to by bol výborná pozícia, aby som zabojoval o konečné stupne víťazov."
 
 

Výsledky
1. TOLHOEK Antwan Team Jumbo - Visma link ikonka 2:43:34 60
2. BERNAL Egan Team Ineos 00:17 25
3. BIDARD FranCois Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24 10
4. HIRT Jan Astana Pro Team link ikonka 00:29  
5. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain-Merida 00:31  
6. BEVIN Patrick CCC Team link ikonka 00:38  
7. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:44  
8. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:44  
9. SCHELLING Patrick Švajčiarsko 00:46  
10. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:46  
Zobraziť kompletné poradie


Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan Team Ineos 18:40:18 10
2. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain-Merida 00:12  
3. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:29  
4. HIRT Jan Astana Pro Team link ikonka 00:35  
5. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:35  
6. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:41  
7. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain-Merida 00:50  
8. BIDARD FranCois Ag2r La Mondiale link ikonka 00:58  
9. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 01:07  
10. ROCHE Nicholas Team Sunweb link ikonka 01:07  
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 37
2. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 32
3. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 22
4. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 19
5. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 12
6. SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 12
 
 
video v clanku ikonka ciernaKrátky zostrih etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 2055,1 km - Wildhaus: dĺžka 3,5 km; sklon 5,1 %
hc 20ciel Cieľ - Flumserberg: dĺžka 8,5 km; sklon 9,1 %
 
Krátke preview etapy:
Pelotón sa presunul do Álp a na ťažkom cieľovom kopci Flumserberg sa rozbehnú súboje o celkový titul. Etapa začne pozvoľna a ani na stúpaní Wildhaus nenájdeme vyzývavé prevýšenie, len tesne pred vrcholom tu vyskočí cesta na päť percent. Všetko tak bude výlučne smerovať k súboju na Flumserbergu. Na cieľový kopec prídu favoriti koncentrovaní a musia ukázať výbornú vrchársku formu, lebo finálnych desať kilometrov ani na chvíľu nepoľaví a celý čas bude hrýzť v okolí deviatich percent. Najťažšie momenty sa objavia štyritisíc metrov pred páskou, kde  bude cesta dlhú dobu prekračovať desať percent a len záverečný kilometer klesne na sedem percent. Flumserberg je ideálny na vytvorenie rozdielov, ale favoriti budú musieť kalkulovať s tým, že nasledovať budú ďalšie náročné previerky.