8. 22.6. rovinata etapa ciel rovina Goms > Goms 19,2 km Lampaert
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456789
 
suisse 8
profil etapy, 98 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
 
 
Do celkového  poradia mala prehovoriť aj časovka jednotlivcov, ktorá doplnila horské etapy. Na túto disciplínu sa spoliehal najmä Rohan Dennis, ktorý si trúfal zmazať manko na Egana Bernala. Na etapový triumf cielili aj Bodnar, Küng alebo Asgreen. Celý deň sa malo jazdiť pod zamračenou oblohou a mohli sa objaviť aj prehánky.
 
V prvej časti štartového poľa predviedol najlepší výkon Thomas Scully z EF Education. Novozélandský jazdec dosiahol čas 22:11 a len potvrdil, že zástupcovia tohto amerického celku podávajú v tomto roku naozaj vynikajúce výkony v časovke. O jeho výbornom predstavení svedčilo aj to, že druhý v poradí Claudio Imhof (Švajčiarska repre) ako líder vrchárskej súťaže stratil 36 sekúnd a až na priebežne tretej pozícii zakončil etapu Maciej Bodnar z Bory. Poľský borec zaknihoval manko 42 sekúnd a určite čakal lepší výsledok. Jeho výkon bol dobrým príkladom, že po dvoch náročných horských etapách môžeme uvidieť v cieli aj nejaké prekvapenia.
 
K najlepšiemu času sa priblížil Benjamin Thomas (FDJ), ktorý stratil iba devätnásť sekúnd. Potom už pretekal Peter Sagan a slovenský jazdec stratil na prvom medzičase 61 sekúnd na priebežného lídra časovky. V druhej časti jeho manko ešte narástlo a napokon prekonal dnešnú trasu za 24:04, čo znamenalo stratu na lídra 2:06. No v tom čase sa udiala zmena na vedúcej priečke, na ktorú sa dostal Yves Lampaert z Quick-Stepu. Belgický borec zastavil časomieru na 21:58 a prekonal Scullyho o trinásť sekúnd.
 
 
lampaert 19 itt Keystone SDA Gian Ehrenzeller
Yves Lampaert (© Keystone-SDA / Gian Ehrenzeller)
 
 
Veľmi dobre išiel Kragh Andersen (Sunweb), ale na Lampaerta stratil desať sekúnd. Ešte lepšie si viedol Kasper Asgreen a jeden z objavov tejto sezóny stratil v cieli iba päť sekúnd. Dánsky cyklista išiel veľmi rýchlo najmä v druhej polovici časovky. Vyššie očakávania mal Stefan Küng (FDJ), ktorý dosiahol manko dvadsať sekúnd a z útoku na etapový triumf nebolo nič. Na koniec priebežnej Top 10 sa zaradili Arndt s Matthewsom a ich strata sa pohybovala v okolí štyridsať sekúnd. Potom sa nemenilo poradie na najvyšších miestach.
 
Na medzičase Jonathan Castroviejo strácal vyše jednu minútu a bolo jasné, že sa mal šetriť na zajtrajšiu záverečnú horskú previerku. Jeden zo svojich najlepších tohtoročných výkonov predviedol Patrick Bevin, keď zaostal iba trinásť sekúnd a dosiahol rovnaký čas ako Scully. Najlepší čas Yvesa Lampaerta odolával a už sa postavili na štart kandidáti na titul.
 
 
castroviejo 19 SamBuchli suissef
Jonathan Castroviejo (© Sam Buchli / Tour de Suisse)
 
 
V súboji o pódium neodštartoval najlepšie Pozzovivo, ktorý na medzičase zaostával za svojimi hlavnými súpermi, a medzi Konradom, Hirtom a Benootom boli len malé rozdiely. Na tomto mieste potvrdzoval svoje kvality Dennis. Na Bernala získal devätnásť sekúnd, ale na etapový triumf to zatiaľ nevyzeralo. Lampaert bol lepší o dvanásť sekúnd. V cieli dosiahli Mas, Hirt a Benoot identické časy a v klasifikácii sa medzi nimi nič nezmenilo. Naopak, Pozzovivo stratil na túto partiu jednu minútu a bol to pre neho veľmi nepríjemný výsledok. Dennis sa napokon nedostal na najvyššiu priečku, keď v cieli zaostal za Lampaertom osemnásť sekúnd, a na Bernala získal 21 sekúnd, čo mu nestačilo na žltý dres.
 
V dnešnej časovke vybojoval jeden zo svojich najväčších úspechov v kariére Yves Lampaert, ktorý si poradil so silnou konkurenciou. Vo všetkých tohtoročných časovkách išiel výborne a vždy atakoval vysoké priečky, ale tentoraz sa mu podarilo maximálne vyšperkovať výkon a konečne dosiahnuť víťazstvo. V celku Deuceninck - Quick-Step sa blysol aj Kasper Asgreen, ktorý predviedol, že je univerzálnym cyklistom a problémy mu nerobí ani jazda proti chronometru. Vo svojej obľúbenej disciplíne sa vytiahol 24-ročný Kragh Andersen a nad svoje pomery prekonali jazdu proti chronometru Scully, Bevin alebo Trentin. Vyššie ambície mali domáci Küng alebo Bodnar.
 
 
bernal 19 suisse zlty podium sam buchli
Egan Bernal (© Sam Buchli / Tour de Suisse)
 
 
Rohan Dennis nedokázal vybojovať etapový triumf a ani výraznejšie pritlačiť na Egana Bernala. Austrálsky borec tak stále stráca na vedúce miesto v klasifikácii 22 sekúnd, čo je pre neho veľmi ťažká pozícia pred zajtrajšou náročnou horskou etapou. Ale výrazne si upevnil svoju druhú pozíciu v poradí a aj takýto výsledok ho určite naplní spokojnosťou. Egan Bernal podal veľmi kvalitný výkon a spomedzi favoritov bol dnes lepší len spomínaný Dennis. Okrem skvelej jazdy v kopcoch vytiahol aj silné časovkárske nohy a právom si užíva žltý dres.
 
Súboj o stupne víťazov bude ešte zaujímavý. Konrad, Benoot a Hirt predvádzali rovnaké výkony v horách a aj v dnešnej časovke, takže zajtra budú musieť ukázať niečo naviac, aby vybojovali cenný výsledok. Pozzovivo si to pokazil v jazde proti chronometru a určite ho zaskočí, koľko akutálne stráca na Top 3. Z najlepšej desiatky vypadol Aru a dostal sa tam Betancur. Peter Sagan stratil v cieli dve minúty na víťaza etapy a je už len jeden deň od výhry v bodovacej súťaži.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Yvesa Lampaerta (víťaz)
"Nečakal som to, pretože pred štartom som sa necítil najlepšie, ale potom som sa rozbehol a išiel som úplne naplno. Porazil som mnohých špecialistov na túto disciplínu, vrátane majstra sveta, a to mi dodalo sebadôveru pred národným šampionátom. Je to moja prvá výhra v ITT na úrovni WT a je to šialené."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Egana Bernala (líder GC)
"Je to pre mňa prekvapenie, že som udržal žltý dres. Myslel som si, že ho asi stratím, ale nestalo sa. Bol to boj o najcennejší dres s majstrom sveta v ITT, takže musím byť spokojný. Zajtra bude naším cieľom udržať vedenie v klasifikácii, nebudeme chcieť jazdiť nejakým šialeným spôsobom. Ak chce Bahrajn - Merida vyhrať preteky, musí niečo vymyslieť. Nám stačí len obraňovať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rohana Dennisa (2. miesto v GC)
"Samozrejme, bol by som rád vyhral, ale nie vždy je to možné. Všetko sa zatiaľ vyvíja správnym smerom a je skvelé byť v tomto bode pretekov na druhom mieste. Vedel som, že trénujem dobre, ale nečakal som, že budem bojovať o takýto pekný výsledok v klasifikácii."
 
 
Výsledky
1. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 21:58 60
2. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:05 25
3. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:10 10
4. SCULLY Tom EF Education First Pro Team link ikonka 00:13  
5. BEVIN Patrick CCC Team link ikonka 00:13  
6. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:19  
7. KÜNG Stefan Groupama - FDJ link ikonka 00:20  
8. THOMAS Benjamin Groupama - FDJ link ikonka 00:32  
9. ARNDT Nikias Team Sunweb link ikonka 00:34  
10. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:36  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 24:40:24 10
2. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:22  
3. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 01:46  
4. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 01:54  
5. HIRT Jan Astana Pro Team link ikonka 01:55  
6. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 02:43  
7. ŠPILAK Simon Kaťuša - Alpecin link ikonka 02:53  
8. POZZOVIVO Domenico link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 02:56  
9. BETANCUR Carlos Movistar Team link ikonka 03:17  
10. ROCHE Nicolas Team Sunweb link ikonka 03:17  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 37
2. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 32
3. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 22
4. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 20
5. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 19
6. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 18
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Medzi horské etapy bude vtesnaná rovinatá časovka jednotlivcov, ktorá bude mať rovnako dôležitý význam pre úspech v klasifikácii. Na jazdu proti chronometru budú čakať špecialisti, ktorí mohli v predchádzajúcich etapách nerušene šetriť energiu, ale na devätnástich kilometroch, bez ostrých technických úsekov a s dlhými pasážami určenými pre maximálnu rýchlosť, sa môžu vytvoriť zaujímavé rozdiely aj medzi favoritmi na titul. Po dvoch vyčerpávajúcich dňoch v kopcoch to však nebude medzi nimi len o časovkárskych kvalitách, ale aj schopnosti regenerácie.