1. 15.6. rovinata etapa ciel rovina Langnau im Emmental 9,5 km Dennis
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456789
 
suisse 1
profil etapy, 68 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
 
 
Prvým dielom v 83. ročníku pretekov Okolo Švajčiarska bola časovkárska previerka. Jej trasa bola krátka, čisto rovinatá bez väčších technických prekážok. Najnáročnejšia pasáž sa nachádzala presne v polovici trate, kedy sa cyklisti otáčali a vracali sa k priestorom štartu. Do skupiny favoritov tak patrilo veľké množstvo pretekárov. Vyčnievať však mali mená ako Rohan Dennis, Patrick Bevin alebo Stefan Küng.
 
Ako prvý sa zo štartovej rampy spustil domáci reprezentant. Lienhard (Švajčiarsko) ale dobrý dojem nezanechal, s prekonaním jeho času nemali súperi žiadne problémy. Už ako šiesty v poradí traťou preletel jeden z favoritov. Bevin (CCC) ukázal, že táto disciplína mu sedí, v cieli mu namerali čas 10:58. Dostal sa tak na prvé miesto. Až za neho sa zaradili Kreuziger (Dimension) alebo Špilak (Kaťuša).
 
Veľmi kvalitný výkon podal aj Bohli (UAE), ktorý po polovici strácal iba štyri sekundy. Druhú časť zašiel pomalšie a nakoniec stratil na Bevina 15 sekúnd. Svoje esá v rukáve mala aj nemecká Bora - hansgrohe. Jedným z jej žolíkov bol Bodnar, ktorému sa podarilo nastaviť nový najlepší čas. Poliak sa dokázal dostať do cieľa v čase 10:50. Lenže Dennis (Bahrain Merida) bol ešte o niečo lepší, o pár desatín sekundy, a dostal sa na prvé miesto.
 
Ambície pred dnešným dňom neskrýval Küng (FDJ). Ďalší kvalitný časovkár už vedel, čo  musí urobiť, aby porazil úradujúceho svetového šampióna. Nepodarilo sa mu to, keďže cieľovú čiaru preťal o osem sekúnd neskôr ako Dennis. Krátka trať vyhovovala aj Matthewsovi (Sunweb), ktorého od priebežného prvého miesta delila len sekunda. Bol na treťom mieste. Hneď za ním prišiel do cieľa Thomas (Ineos), ktorý otvoril cestu za celkovým víťazstvom solídne. Jeho čas bol 11:05.
 
 
dennis 19 itt suisse buchlif
Rohan Dennis (© Sam Buchli / Tour de Suisse)
 
 
Potom už svoj súboj s chronometrom absolvoval jediný slovenský cyklista v štartovom poli. Peter Sagan od úvodu šliapol na plyn a už v prvej polovici predviedol veľkú šou. Na medzičas prišiel s minimálnou stratou a tú si udržal až do cieľa, dokonca ju dokázal o niečo skresať. Sagan finišoval za dovtedy najrýchlejším mužom iba o osem sekúnd neskôr, čo bol z jeho strany výborný výkon. Porazil tak aj špecialistov.
 
Skoro všetci favoriti na zisk vavrínu už boli v cieli, ale ešte veľa zaujímavých mien stále bolo v hre. Stuyven (Trek) dnešok chcel len prejsť bez väčších ťažkostí a to sa mu aj podarilo. Jeho čas bol 11:25. Roche (Sunweb) bol o niečo lepší, presnejšie o osem sekúnd. Skoro totožný čas ako oni dosiahol aj Bernal (Ineos), ktorý v internom tímovom súboji stratil na Thomasa tiež osem sekúnd. 
 
Správnou nohou do dnešného súboja vstúpil aj Lampaert (Quick-Step), ktorý do otočky držal krok s tými najrýchlejšími. V závere mu došla para, v jeho prípade stopky v cieli ukazovali čas 11:09. Podobný problém mal aj Degenkolb (Trek), ktorý tiež čím bližšie bol v cieli, tým väčšie manko mal. John v krátkej časovke inkasoval 46 sekúnd. To Trentin (Mitchelton) bol rýchlejší, ale ani on sa nemohol rovnať s najlepšími.
 
Návrat do pretekov dnes absolvoval Aru (UAE). V čase, kedy súperil s časom začalo pršať, ale nebol to žiadny silný dážď. Talian ani nie desať kilometrovú trasu prešiel za 11:21, na Thomasa už mal aké-také manko. Postupom času dážď naberal na sile a všetci, ktorí na štart ešte čakali, boli znevýhodnení. Trebárs Mohorič (Bahrain Merida) doplatil na počasie, na kolegu strati 54 sekúnd.
 
Pršať neprestávalo a o víťazovi tak bolo prakticky rozhodnuté. Ukázali to aj časy Rowa (Ineos) a Schellinga (Švajčiarsko), ktorí už mali markantné straty. Prvý menovaný na Dennisa stratil celú minútu. Spomedzi adeptov na celkové víťazstvo na počasie doplatil len Pozzovivo (Bahrain Merida). Za ním sa poriadne vytrápili aj Hirschi (Sunweb), ktorý dosiahol čas 11:31, Albasini (Mitchelton) s časom 11:45 a Bouwman (Jumbo). Ten časovku prešiel za 11:37.
 
Rohan Dennis veľmi dlho čakal na to, aby mohol vyskočiť na najvyšší stupienok. Naposledy sa mu to podarilo práve na svetovom šampionáte v Innsbrucku, na ktorom vybojoval dúhový dres. Dennis dnes vyhral iba o vlások, ale desatiny sekundy hrali v jeho prospech. Maciej Bodnar ho poriadne vytrápil. Zaznamenal tak 27. víťazstvo v profi-kariére a prvé v tomto roku, ktorého sa dočkal až v polovici júna. Bolo to veľmi dlhé čakanie, aj preto si dnešný triumf určite užil.
 
Ohľadom adeptov na celkové víťazstvo dnešná časovka vystrelila dopredu podľa predpokladov Gerainta Thomasa, ktorý na svoju stranu získal nejaké drobné. Winner Anacona na neho stratil len jednu sekundu, takže jazdec Movistaru bude určite veľmi spokojný. Tiež Patrick Konrad dokázal minimalizovať svoje straty na pretekára Ineosu a cieľovú pásku preťal len o dve sekundy neskôr ako Thomas. Z užšej špičky sa darilo ešte Eganovi Bernalovi, ktorý na svojho kolegu stratil iba šesť sekúnd, čo je veľmi dobrý výsledok.  
 
Ostatní adepti v boji o najcennejší dres už mali väčšie straty, ktoré budú musieť doháňať v kopcoch. Veľká nespokojnosť bude po časovke panovať v tábore Quick-Stepu, pretože ich líder Enric Mas nakúpil veľkú stratu. Už po prvom dni je jeho strata na Thomasa skoro pol minútová. Rovnako Roman Kreuziger v jazde proti chronometru zaostal. Spomedzi favoritov na zisk žltého trička podal najhorší výkon Domenico Pozzovivo, ktorý nebojoval len proti časom súperov, ale aj proti počasiu. Talian zaplatil veľkú daň za to, že štartoval skoro na konci.
 
Dnes sa vo výbornom svetle prezentoval aj Peter Sagan. Trojnásobný majster sveta takmer po mesiaci súťažne vysadol na bicykel a zanechal dobrý dojem. Peter si celý čas dokázal udržať rýchle tempo, nespomaľoval, práve naopak, v závere dokázal ešte zrýchliť. Zdá sa, že oddych a príprava v Utahu by mohla priniesť vytúžené ovocie. Dnes si na opasok zavesil skalpy špecialistov na túto disciplínu, veď až za ním skončili ako Patrick Bevin, tak aj Stefan Küng. Po úvodnej časovke môže byť preto viac ako spokojný.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rohana Dennisa (víťaz)
"Som veľmi šťastný, už dávno som sa tešil z víťazstva. Naposledy ešte v septembri minulého roka, takže teraz si užívam tieto dobré pocity. Táto výhra mi dodáva väčšiu dôveru v moje schopnosti, je to krok vpred a dúfam, že odtiaľto sa budem uberať už iba tým správnym smerom. Ešte nás čaká jedna časovka, aj tú chcem vyhrať. Teším sa na ňu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Macieja Bodnara (2. miesto)
"Myslím si, že to bol dobrý štart do podujatia. Som spokojný so svojim vystúpením, moja forma v posledných dňoch gradovala. Na časovku som sa pripravil veľmi dobre, porazil ma iba svetový šampión o zlomok sekundy, čo je dobré znamenie. Samozrejme, víťazstvo by bolo vynikajúce, stačilo ísť na nejakom mieste o niečo rýchlejšie, ale taká je cyklistika. Od zajtra začnem pracovať pre tím."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (7. miesto)
"Boli to moje prvé preteky po Kalifornii a dlhšom tréningu vo vysokých nadmorských výškach, takže to bolo pre mňa trochu náročnejšie, ale cítil som sa dobre. Hlavne v záverečnej časti. Okolo Švajčiarska je dlhé a tvrdé podujatie, bojovať budeme musieť každý jeden deň."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patricka Bevina (8. miesto)
"Dúfal som v lepší výsledok. Trasa sa mi páčila a myslel som si, že je pre mňa ako stvorená, ale dnes som nemal nohy. Dnes to bolo iba o nohách, žiadne technické nástrahy, kopce, zákruty. Prakticky sme išli rovno do cieľa. Ten, kto vyhral, si to zaslúžil, pretože trasa bola bez nejakých prekážok."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Gerainta Thomasa (13. miesto)
"Aby som bol úprimný, bola to dobrá previerka, ale necítil som sa dobre. Začal som pomerne rýchlo, ale na posledných troch kilometroch som nemal nohy. Chcel by som byť bližšie k Dennisovi, to určite, ale on je špecialista. Nečakal som, že ho porazím, ale dúfal som, že budem bližšie. Nie je to však koniec sveta."
 
 
Výsledky etapy
1. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 10:50 60
2. BODNAR Maciej BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
3. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:01 10
4. KRAGH ANDERSEN Soren Team Sunweb link ikonka 00:02  
5. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:02  
6. CRADDOCK Lawson EF Education First Pro Team link ikonka 00:05  
7. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:07  
8. BEVIN Patrick CCC Team link ikonka 00:08  
9. KÜNG Stefan Groupama - FDJ link ikonka 00:09  
10. SCULLY Tom EF Education First Pro Team link ikonka 00:11  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Krátka časovka patrí na začiatok tohto podujatia, ale oproti predchádzajúcim zvyklostiam bude tentoraz o čosi dlhšia. Necelých desať kilometrov na úplne rovinatom teréne bude svižným predstavením a benefity budú zbierať špecialisti na túto disciplínu. Trasa bude úplne jednoduchá. Cyklisti sa v polovici časovky jednoducho otočia späť a budú sa vracať do cieľa takmer po identickej trase. Dlhé priamočiare úseky budú klásť vysoké nároky na udržanie čo najväčšej maximálnej rýchlosti a po otváracom dni budú najspokojnejší najsilnejší tempári v pelotóne. A to aj medzi kandidátmi na titul.