Švajčiarsko: Po útoku vyhral LL Sánchez, Sagan skončil druhý, novým lídrom Asgreen

16.6.2019, 13:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
2. 16.6. rovinata etapa ciel rovina Langnau im Emmental 160 km LL Sánchez
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456789
 
suisse 2
profil etapy, 2532 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
 
 
Hneď v druhej etape sa dostali do programu dva zaujímavé kopce a najmä ten druhý z nich s prevýšením v okolí desiatich percent mohol spôsobiť škodu v pelotóne. Za istých okolností tu mohli vytiahnuť svoje zbrane aj vrchári, ale keďže po jeho prekonaní zostávalo do cieľa ešte takmer dvadsať kilometrov, presadiť sa mohli odolní jazdci so silnou koncovkou. A to na tomto podujatí býva špecialita Petra Sagana, ktorému mohli konkurovať na páske Matthews, Trentin alebo Avermaet.
 
Ponuku účasti vo vedúcej skupine využili štyria jazdci. Guillaume van Keirsbulck (CCC), Gavin Mannion (UHC Rally), Claudio Imhof (Švajčiarska repre) a Fabien Greiller (Total Direct Energie) chceli nachytať pelotón a spoliehali sa na to, že takýto kopcovitý terén nevytvorí v balíku potrebnú spolupráci pri kontrole brejku. Ale spočiatku museli byť sklamaní, lebo pelotón držal rozdiel v okolí troch minút.
 
Na čele pretekov sa usadili cyklisti z menej výrazných celkov a výnimku tvoril Guillaume van Keirsbulck, ktorého poznáme zo severských klasík. Na prvej horskej prémii sa presadil Greiller a následne zaútočil Claudio Imhof. Pretekár švajčiarskej reprezentácie sa rozhodol na sólový postup a vyhral prvú šprintérsku prémiu, plus dobyl kopec Chuderhüsi. Pred ostatnými utečencami si vybudoval aj 2-minútový náskok. Bol to nevšedný počin, ale Imhof jazdil skutočne veľmi odhodlane a v údolí medzi stúpaniami ešte navýšil svoj odstup pred druhou skupinou. Fabien Greiller sa dokonca vrátil späť do balíka. Po treťom stúpaní sa vrátili do balíka aj Van Keirsbulck s Mannionom a etapa videla už len jedného útočníka.
 
Claudio Imhof si užíval pozíciu na čele pretekov a zbieral všetky prémie, ktoré mu prišli pod ruku. Na druhej rýchlostnej prémii získal dve bonusové sekundy Peter Sagan a potvrdil, že chce uspieť v bodovacej súťaži. Do tohto súboja sa zapojil aj Matthews, ktorý skončil hneď za slovenským pretekárom. Od začiatku kontroloval vedúcu skupinu Bahrajn - Merida a v polovici etapy prejavil záujem zabojovať o výhru Peter Sagan. Bora - hansgrohe sa vytiahol na čelo balíka. Stále jazdil aktívne aj Bahrajn - Merida, ktorý si cenil žltý dres, ale Rohan Dennis musel mať dnes obavy pred výkonom Matthewsa so Saganom, ktorí ho mohli s bonifikáciami zosadiť z líderskej pozície. Obidva celky nasadili dobré tempo a pred poslednými dvomi stúpaniami udržiavali manko na úrovni dvoch minút.
 
 
sagan 19 suisse ilustrak bohfb
Peter Sagan počas stúpania (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Na kopci Schallenberg už predvádzala svoju kvalitu Astana a to sa stalo osudným pre Imhoffa, ktorý nemal šancu odolávať takejto sile. Kazašský celok mieril za etapou a potreboval čo najviac okresať balík, aby sa zvýšili Fraileho alebo Sánchezove šance. Bolo však zaujímavé, že Omar Fraile nastúpil už na tomto stúpaní a rozhodol sa pre dlhý útok. Balík sa výrazne okresal, zostalo v ňom len okolo štyridsať jazdcov a Peter Sagan medzi nimi nechýbal. 
 
V klesaní sa pridali k Frailemu aj Kasper Asgreen (Quick-Step) a Roland Thalmann (Švajčiarska repre) a za nimi kontrolovali situáciu Bahrajn a Bora. Poslednú rýchlostnú prémiu uchmatol Asgreen a už sa začalo stúpať na finálny kopec. Dobre tu vyzeral Fraile, ale prémiu dobyl Asgreen, no hlavný balík zlikvidoval túto skupinku. Na samom čele pretekov zostalo len okolo dvadsať jazdcov a Petra Sagana sme nevideli v tejto partii. Ďalší cyklisti však zaostávali len málo a mali ešte dostatok času, aby sa vrátili späť.
 
Necelých desať kilometrov pred páskou sa vrátila na čelo balíka početná skupina a nachádzal sa v nej aj Peter Sagan. V tom čase už útočil LL Sánchez, ktorý chcel zaskočiť ostatných takýmto dlhým sólovým pokusom. Španielsky borec si vybudoval až 30-sekundový náskok. Aj keď sa vo finále ešte snažili Sunweb, CCC a Mitchelton, Luis Leon Sánchez si už nenechal vziať túto príležitosť a vyhral etapu. V šprinte o druhé miesto bol úspešný Peter Sagan, tretí skončil Matteo Trentin.
 
 
sagan 19 suisse spurt etapa 1bohfb
Peter Sagan a jeho špurt (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Dlhú dobu to vyzeralo tak, že odolní šprintéri prejdú cez pripravené kopce bez problémov, aby mohli bojovať o triumf, ale všetko zmenila Astana v poslednom kole. Už na stúpaní Schallenberg výrazne udreli na balík a vyslali dopredu Omara Fraileho. Ich aktivita sa prejavila aj na záverečnom ťažkom kopci, ktorí prežili vpredu len najsilnejší pretekári v štartovom poli. V tejto malej skupine sa potom neustále atakovalo a ten víťazný pohyb sa odohral desať kilometrov pred páskou. LL Sáncheza nezastavilo ani to, že za ním bojovala početná skupina, keďže všetci jazdci už boli unavení po výbornom tímovom predstavení kazašského celku a odolným šprintérom chýbali aj dôležití pomocníci. Astana si vynikajúco pripravila pozíciu a LL Sánchez ju pevne chytil za pačesy.
 
LL Sánchez sa tešil z výhry presne po štyroch mesiacoch, predtým získal etapu a aj klasifikáciu v Murcii, a dnes predviedol jeden zo svojich parádnych nástupov. Bol to odvážny pohyb a vyťažil z toho, že nikto ďalší sa neodhodlal zaútočiť pomerne ďaleko pred cieľom.
 
V šprinte hlavného balíka sa presadil Peter Sagan. Slovenský jazdec patril do skupiny favoritov na výhru ako Matthews, Trentin alebo Avermaet, ktorí doplatili na tvrdé tempo na posledných dvoch kopcoch. Síce sa dokázal vrátiť späť, ale už bolo neskoro, keďže v tom čase už LL Sánchez získal rozhodujúci náskok, a chýbali mu aj kolegovia, ktorí by sťahovali tohto španielskeho cyklistu. Na páske však vytiahol dobré nohy a aj na konci náročného dňa predviedol silný šprint. Po včerajšej časovke len potvrdil svoju veľmi dobrú výkonnosť, ale vo finále etapy sa situácia nevyvinula tak, ako by potreboval.
 
Aj keď nezískal etapu, po bonifikáciách sa mohol obliecť do najcennejšieho dresu. Na druhej rýchlostnej prémii uchmatol dve bonusové sekundy, v cieli šesť, čo mu stačilo na to, aby sa dostal pred Rohana Dennisa, no cestu mu skrížil Casper Asgreen a jeho útok v závere pretekov a dobytie poslednej šprintérskej prémie. Keďže dánsky jazdec včera stratil len dve sekundy, do žltého sa obliekol práve on. Má síce rovnaký čas ako Sagan, ale v oboch etapách dosiahol lepšie umiestnenia a faktorom je práve aj časovka. Veľké straty prekvapujúco zaknihovali Rui Costa a Pierre Latour, ktorí stratili šancu uspieť v GC.
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (2.miesto)
"Bola to naozaj veľmi ťažká etapa. Naším cieľom boli etapový triumf a aj žltý dres. Vedeli sme, že rozhodovať budú sekundy, a to nielen v cieli, ale aj na rýchlostných prémiách. Tím pracoval celý deň veľmi dobre a ja som sa na konci ocitol v malej skupine, pripravenej na záverečný šprint. Astana však odviedla dobrú prácu pre LL Sáncheza a v našej skupine sa nespolupracovalo, takže sme ho nechytili. Mrzí ma, že mi ušiel žltý dres o taký malý rozdiel, ale som spokojný s naším výkonom. Som veľmi unavený, ale cítim sa dobre. Nasledujúce dva dni mi sedia, no nič nemáme garantované a vždy musíme podať náš najlepší výkon."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jána Valacha (DS Bora)
"Mali sme zámer zabojovať o etapu s Patrickom Konradom a Peter Sagan mal vyskúšať svoje pocity na konci tohto náročného dňa. Napokon predviedol, že má silné nohy a dostal sa do vedúcej skupiny. Nanešťastie sme nechytili LL Sáncheza, ale urobili sme všetko, čo bolo v našich silách. Celý tím išiel perfektne. Máme trošku smolu, lebo včera Bodnarovi a dnes Petrovi ušiel len o máličko žltý dres. Patrí to však k pretekom."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Kaspera Asgreena (líder GC)
"Táto sezóna je taká neuveriteľná. Podarilo sa mi urobiť niekoľko dôležitých krokov a žltý dres je dôkazom, že postupujem správnym smerom. A to ma robí šťastným. Nebol som si istý, či prežijem všetky výstupy v hlavnej skupine, ale bol som odhodlaný nechať na trati všetko. Vedenie v pretekoch a aj v súťaži mladých jazdcov je veľkým potešením, ale teraz sa sústredím len na zajtrajšiu etapu, aby sme v nej zariadili hromadný šprint pre Eliu."
 
 
Výsledky etapy
1. SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 4:01:21 60
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:06 25
3. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:06 10
4. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:06  
5. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:06  
6. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:06  
7. FRAILE Omar Astana Pro Team link ikonka 00:06  
8. BYSTRÖM Sven Erik UAE Team Emirates link ikonka 00:06  
9. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:06  
10. SWIFT Ben Team Ineos link ikonka 00:06  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:12:16 10
2. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
3. DENNIS Rohan link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:01  
4. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:01  
5. CRADDOCK Lawson EF Education First Pro Team link ikonka 00:06  
6. KÜNG Stefan Groupama - FDJ link ikonka 00:10  
7. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:17  
8. THOMAS Geraint link ikonka Team Ineos link ikonka 00:18  
9. CASTROVIEJO Jonathan Team Ineos link ikonka 00:19  
10. LAMPAERT Yves Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:19  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaKrátky zostrih etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 138,8 km - Schallenberg: dĺžka 8 km; sklon 5,1 %
2 20 126,6 km - Chuderhüsi: dĺžka 3 km; sklon 9,4 %
2 20 84,4 km - Schallenberg: dĺžka 8 km; sklon 5,1 %
2 20 72,6 km - Chuderhüsi: dĺžka 3 km; sklon 9,4 %
2 20 30,8 km - Schallenberg: dĺžka 8 km; sklon 5,1 %
2 20 18,6 km - Chuderhüsi: dĺžka 3 km; sklon 9,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
V okolí mesta Langnau bude pripravená typická švajčiarska etapa, ktorá ponúkne trasu s vyzývavými stúpaniami. Na 50-kilometrovom okruhu budú vyčnievať kopce Häbern (8 km; 5,1 %) a Chuderhüsi (3 km; 9,3 %). Najskôr sa bude jazdiť na nepravidelnú prekážku Häbern, kde sa objaví aj rovinatý úsek, ale obidve stúpajúce pasáže vyskočia na osem percent. Oveľa väčšia výzva bude striehnuť na Chuderhüsi. Úvodný kilometer tu dosiahne priemer necelých dvanásť percent a cesta sa rovnakým spôsobom zdvihne aj pred vrcholom, kde sa vynoria maximá pätnásť percent. Aj keď sa obidve horské prémie nachádzajú pomerne ďaleko pred cieľom, pre motivovaných a útočne naladených vrchárov poskytnú vhodnú príležitosť na vytvorenie selekcie v pelotóne. Záverečných devätnásť kilometrov je však úplne jednoduchých a ešte sa tu môže odohrať napínavá naháňačka o miesto v hlavnej skupine.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop