1. 3.8. rovinata etapa ciel rovina Krakov > Krakov 132 km Ackermann
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
pologne 1
profil etapy, 900 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
76. ročník etapových pretekov Okolo Poľska, podobne ako v predchádzajúcich edíciách, odštartoval rovinatou etapou so štartom aj cieľom v Krakowe. V závere boli naplánované tradičné okruhy okolo miestneho parku a futbalového štadióna.
 
Úvodná etapa posledných dvoch ročníkov skončila v rukách Bory a v tejto tradícii chcel pokračovať jej vlaňajší víťaz Pascal Ackermann. Cestu za víťazstvom mu však chceli zatarasiť Fernando Gaviria, Fabio Jakobsen a ďalší. Len a len prekvapiť mohol Mark Cavendish, ktorý v tejto sezóne vybojoval len jedno pódiové umiestnenie. Záujemcovia o únik mali k dispozícií tri horské prémie štvrtej kategórie a tri šprintérske prémie, zatiaľ čo tím Lotto Soudal sa na poľských cestách predstaví v nových dresoch. Pretekári sa museli v úvodnej etape vysporiadať so zamračeným počasím a teplotou devätnásť stupňov. Na štart sa postavili aj dvaja narodeninoví oslávenci Cesare Benedetti (Bora – hansgrohe) a Silvan Dillier (AG2R La Mondiale).
 
Po deviatich kilometroch sa z balíka odpútala trojica cyklistov. Medzi nimi bolo duo Poliakov Jakub Kaczmarek Adrian Kurek, ktorých dopĺňal Charles Planet (Novo Nordisk). Po pätnástich minútach si vybudovali štyridsaťsekundový náskok, ktorý naďalej rástol. Balík sa nikam neponáhľal a trojica získala k dobru takmer tri minúty. Jakub Kaczmarek štartuje na domácom etapáku už po štvrtýkrát, v rokoch 2015 až 2017 jazdil za vtedy prokontinentálne CCC Sprandi Polkowice a momentálne reprezentuje Hurom, teda tím, ktorý si často meria sily s Duklou Banská Bystrica. Za Hurom preteká aj Adrian Kurek, pred sa dvoma rokmi stal majstrom Poľska v pretekoch jednotlivcov. Charles Planet reprezentoval svoj tím na Miláno – San Remo v úniku posledné dve edície.
 
Prvú rýchlostnú prémiu uchmatol Adrian Kurek. Ten istý jazdec si však na jednom úseku s kockami ustlal na zemi po tom, čo sa dostal do kontaktu s Planetom. Rýchlo sa však pozviechal a pokračoval ďalej. Vrátil sa späť do pelotónu, kde sa do práce pustili zástupcovia tímu Deceuninck – Quick Step. Neskôr im začal pomáhať aj Matej Bodnar (Bora – hansgrohe), medzitým začala vedúca dvojica stúpať na prvú horskú prémiu. K Bore a Quick Stepu sa pridal aj jeden cyklista z celku UAE Team Emirates, bol to Manuele Mori. Fernando Gaviria v tejto sezóne vyhral len štyrikrát a dnes to plánoval vylepšiť.
 
 
pologne 19 etapa 1 sceneria polf
Scenéria etapy (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Na úvodnej horskej prémii sa presadil Planet, pelotón tu strácal dve a pol minúty. Nasledoval tak trochu nudný priebeh, viacerí pretekári si odskočili na potrebu. Balík jazdil pomerne natiahnutý, cyklisti na čele pelotónu odvádzali dobrú prácu a náskok dvojice pomaly klesal. Priemerná rýchlosť pretekov bola štyridsať km/h. Na tempe pelotónu sa podieľal aj Petr Vakoč. Keď mala vedúca dvojica k dispozícií už len deväťdesiat sekúnd, Deceuninck sa z čela balíka vytratil. Naopak, všetkých jazdcov tam mala Bora. Aj druhú horskú prémiu si podmanil Charles Planet a po etape ho čakali pódiové povinnosti. Potom čakal na cyklistov bufet, preto sa vedúcej dvojici podarilo svoj náskok nepatrne navýšiť. Päťdesiat kilometrov pred páskou mala k dispozícii minútu a 37 sekúnd.
 
Francúz a Poliak naďalej vzorne spolupracovali, ale pelotón mal ich náskok pod kontrolou. V balíku sa nachádzal aj Mark Cavendish, ktorý zatiaľ vyzeral bezproblémovo. Druhú rýchlostnú prémiu vyhral Kaczmarek, jeho súper sa do špurtu nezapojil. V balíku sa šprintovalo o bonifikačnú sekundu a ukoristil ju Matej Mohorič (Bahrain Merida). Aj poslednú horskú prémiu uchmatol Charles Planet, balík v tom momente strácal sedemdesiat sekúnd.
 
Dvadsaťpäť kilometrov pred cieľom si vedúca dvojica udržiavala k dobru viac ako minútu, v pelotóne znižoval ich náskok neúnavný Bodnar, ale prestriedal mu aj cyklista z UAE či niekto z vlčej armády Quick-Stepu. Ostatné tímy sa šetrili na samotný záver, pričom ešte pred ním bola na trati posledná šprintérska prémia. Tú opäť uchmatol Kaczmarek, ale už len s tridsaťsekundovým náskokom na balík.
 
 
pologne 19 etapa 1 sceneria polf
Boj o prémie (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Do popredia sa už začali vyťahovať ďalšie tímy, napríklad Ag2r La Mondiale, ktoré malo vo svojich radoch Clémenta Venturiniho. Šestnásť kilometrov pred páskou došlo k pádu, na zemi sa ocitli dvaja pretekári Cofidisu. Pätnásť kilometrov pred cieľom si obaja „utečenci“ podali ruky a zaradili sa do balíka. Osud úniku tak bol definitívne spečatený. V balíku sa začali ukazovať aj zástupcovia DiData, Mark Cavendish si zjavne trúfal na dnešný záver.
 
Vpredu nechýbal ani Trek - Segafredo či „ružoví muži“ z EF Education First. Desať kilometrov pred cieľom sa tempa ujali pretekári Ineosu, ktorí tu mali britského majstra Bena Swifta. Následne prišla nepríjemná informácia, že Luis Angel Maté a Jesper Hansen (2x Cofidis) museli po páde odstúpiť. V balíku sa na čelo tlačili zástupcovia snáď desiatich tímov, nechýbalo medzi nimi domáce CCC či Mitchelton, ktorý pripravoval pozíciu pre Luku Mezgeca.
 
Záverečné kilometre etapy najlepšie zvládala Bora a EF Education, tritisíc päťsto metrov pred cieľom došlo k ďalšiemu pádu a na zemi sa ocitlo päť jazdcov. Boli tam dvaja ľudia z DiData a medzi nimi aj Mark Cavendish, zdržal sa tam aj jeden pretekár z Quick Stepu. Posledný kilometer odtiahol Bob Jungels a záverečný šprint si po roku podmanil Pascal Ackermann! Druhý skončil Fernando Gaviria, tretie miesto pripadlo Fabiovi Jakobsenovi.
 
 
pologne 19 etapa 1 sceneria polf
Triumf Pascala Ackermanna (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Pascal Ackermann si na svoje konto pripísal 16. víťazstvo v kariére. Gaviriovi nechýbalo veľa, ale na trati sa opäť našiel rýchlejší šprintér. Fabio Jakobsen nepridal šieste sezónne víťazstvo, tesne za pódiom zostal Max Walschied a elitnú päticu uzavrel Danny van Poppel. John Degenkolb obsadil deviate miesto a Mark Cavendish sa do špurtu opäť nezapojil. Všetci kandidáti na celkovú klasifikáciu prišli do cieľa bez problémov. Ackermann si po roku opäť oblečie žltý dres. Biely dres pre najlepšieho šprintéra ponesie Gaviria a honor najlepšieho vrchára si v dnešnej previerke vybojoval Charles Planet. Zajtra nás čaká podobná etapa, v ktorej by mali opäť tvrdiť muziku rýchli muži.
 
 
Výsledky
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe 2:57:58 50
2. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE-Team Emirates 00:00 20
3. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick Step 00:00 8
4. WALSCHEID Max Team Sunweb 00:00  
5. VAN POPPEL Danny Team Jumbo-Visma 00:00  
6. MARECZKO Jakub CCC Team 00:00  
7. MODOLO Sacha EF Education First Pro Team link ikonka 00:00  
8. FRANCZAK Pawel Poland 00:00  
9. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo 00:00  
10. MEZGEC Luka Mitchelton-Scott 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 zelene 87,1 km - Lanckorona: dĺžka 2,7 km; sklon 4,8 %
4 20 zelene 58,5 km - Witanovice: dĺžka 0,6 km; sklon 5,7 %
4 20 zelene 33,2 km - Kaszov: dĺžka 0,9 km; sklon 5,6 %
 
 
Krátke preview etapy:
Na začiatok preverí cyklistov najkratšia previerka v celej tohtoročnej edícii. Iba 134 kilometrov a okolo tisíc výškových metrov budú slúžiť na rozjazd pred ďalšími dňami. Od roku 2014 zakaždým úvodná etapa prebiehala pod taktovkou šprintérskych tímov a rovnako tomu bude aj teraz. Štart a cieľ je situovaný do Krakova, presne ako posledné dve edície. Na trase úvodného dňa sa nachádzajú tri hodnotené kopce a tri štvrtiny trasy má vlnitý charakter, lenže rozhodujúce kilometre budú skoro iba rovina, čo nahráva do kariet najrýchlejším mužom v pelotóne. Koncovka prebehne v Krakove na okruhu dlhom štyri kilometre, ktoré jazdci absolvujú trikrát. Nachádzajú sa na ňom štyri prudšie zákruty, ale samotný koniec nie je technicky náročný. Preto v prípade hromadného dojazdu budú mať prevahu čistokrvní šprintéri. Najväčšiu rýchlosť by mali vyprodukovať Pascal Ackermann a Fernando Gaviria, pomýšľať na etapový vavrín budú môcť ešte John Degenkolb, Sacha Modolo, Marc Sarreau, Fabio Jakobsen a Danny Van Poppel. (jj)