2. 4.8. rovinata etapa ciel rovina Tarnowskie Góry > Katowice 153 km Mezgec
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
pologne 2
profil etapy, 810 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
Po prvom dni mal oblečený žltý dres Pascal Ackermann a nemecký rýchlik patril medzi veľkých favoritov na výhru aj tentoraz. Útok na najvyššie priečky očakávali aj fanúšikovia Fernanda Gaviriu či Fabia Jakobsena. Štvrtým miestom včera zaujal ďalší Nemec Max Walschied, domácich priaznivcov zaujímali najmä poľskí reprezentanti a v balíku bolo množstvo šprintérov, ktorí sa včera nepresadili. Na záujemcov o únik dnes čakali tri šprintérske a dva vrchárske prémie, no v závere by mali miešať kartami predovšetkým rýchli muži.
 
Pretekári sa vybrali z Tarnowskie Góry desať minút pred pätnástou hodinou na 152 kilometrov dlhú štreku do Katovíc. Ešte v neutralizovanej zóne musel vyhľadať lekársku pomoc Michael Gogl (Trek – Segafredo). Po odmávaní ostrého štartu sa do úniku vybral Charles Planet (Novo Nordisk), ku ktorému sa pridal poľský reprezentant a ôsmy muž včerajšieho dojazdu Pawel Franczak. Duo si začalo budovať náskok pred balíkom, v ktorom musel riešiť defekt ďalší Poliak Adrian Kurek. Po chvíli sa vrátil do pelotónu. V ňom sa zatiaľ nikto nepúšťal do kontroly vedúcej skupiny.
 
Vedúca dvojica dobre spolupracovala a po dvanástich kilometroch mala k dobru šesť minút. Viac jej však pelotón nedovolil. Na rozdiel od včerajšieho dňa sprevádzalo cyklistov pekné počasie, teplota sa šplhala k dvadsiatim siedmim stupňom. Pretekárov sprevádzal aj vietor, no nebol dostatočne silný na to, aby narobil neplechu. Na čele balíka sa pohybovali pretekári Bory aj Treku. John Degenkolb v doterajšom priebehu sezóny dvíhal ruky nad hlavu len jediný raz.
 
Zhruba po hodine jazdy oznámilo Radio Tour, že pretekárov bude čoskoro sprevádzať dážď. Náskok dvojice vpredu očakávane klesal, 107 kilometrov pred páskou mala k dobru štyri a pol minúty. Posledné tri ročníky opanovali druhú etapu pretekári, ktorí si to dnes mohli zopakovať – Pascal Ackermann, Fernando Gaviria Sasha Modolo. Podobne ako včera, aj dnes odvádzal penzum práce na čele balíka poľský časovkár Matej Bodnar.
 
 
pologne 19 etapa 2 spurt polf
Pascal Ackermann (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Planetovi a Franczakovi zostávali už len tri minúty, pelotón dnes nerozmýšľal nad inou možnosťou ako hromadný šprint. V balíku sa ku Bore pridal aj Mitchelton – Scott a UAE Team Emirates. Prvú rýchlostnú prémiu ukoristil Pawel Franczak, v balíku sa šprintovalo o bonusovú sekundu a úspešný bol Ben Swift (Ineos). Po prémií sa Planet virtuálne dostal do dresu najaktívnejšieho pretekára, ktorý dnes nosil ďalší Poliak Jakub Kaczmarek. Na chvíľu sa za balíkom objavil Ackermann, ktorý niečo riešil so svojim športovým riaditeľom.
 
Osemdesiat kilometrov pred páskou sa v balíku posunuli na predné priečky aj jazdci DiData. Mark Cavendish bol napriek včerajšiemu pádu zjavne v poriadku a chcel sa zapojiť do špurtu. Druhú šprintérsku prémiu vyhral Charles Planet, v balíku sa opäť predviedol Ben Swift. Šesťdesiat kilometrov pred páskou malo vedúce duo k dispozícií iba minútu a pol, po prémií čakalo na cyklistov občerstvenie. Poslednú šprintérsku prémiu ukoristil Pawel Franczak, v pelotóne si tentoraz vybehol po bonusovú sekundu Quentin Jauregui (AG2R La Mondiale).
 
Následne čakal na pretekárov malý okruh s trojnásobným prejazdom, pelotón ťahal tohtoročný víťaz jarnej klasiky Kuurne - Brusel - Kuurne  Bob Jungels (Deceuninck – Quick Step). Už teraz bolo jasné, že Planet bude po etape viesť vrchársku súťaž i súťaž o najaktívnejšieho jazdca. Vedúca dvojica statočne bojovala, podarilo sa jej navýšiť svoj náskok na dve minúty. Do cieľa chýbalo päťdesiat kilometrov.     
 
 
pologne 19 etapa 2 spurt polf
Únik (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Tridsaťšesť kilometrov pred páskou bola na programe prvá horská prémia, ktorú vyhral Charles Planet a zveľadil svoje konto vo vrchárskej súťaži. Následne prešli cyklisti do druhého finálneho okruhu, pelotón mal manko deväťdesiatich sekúnd. V balíku už pracovali viaceré celky, na čele sa ukazovali aj zástupcovia Groupama – FDJ či neúnavný Bodnar. Vpredu nechýbal ani Sunweb. Náskok klesal.
 
Charles Planet bol vďaka bonifikáciám virtuálnym lídrom pretekov, ale bolo nepravdepodobné že ním ostane aj po prejazde cieľom. To by museli brať bonifikácie všetko noví muži. Pri prejazde do posledného kola mali Francúz s Poliakom k dobru len pätnásť sekúnd, bolo otázkou času, kedy ich dorazí rozbehnutý pelotón vedený tímom Ineos. Tak sa aj stalo a sedemnásť kilometrov pred páskou bol balík kompletný. Duo však stihlo vyjsť na poslednú horskú prémiu ešte pred pelotónom a aj tentoraz bol úspešný zástupca amerického zoskupenia.
 
Dopredu sa už začali posúvať aj pretekári EF Education, naopak, družina okolo Fabia Jakobsena zatiaľ vyčkávala v úzadí. Do udávania tempa sa zapájal aj Rafal Majka, Bora kontrolovala posledné kilometre etapy v Katoviciach. Cesare Benedetti sa dokonca na chvíľu odtrhol z balíka, medzeru zalepil Bernhard Eisel (DiData). Talian to však skúsil znova, tentoraz so sebou odviezol jedného zástupcu EF Education. Ale ani tento pokus o menšie roztrhanie nebol úspešný.
 
Päťtisíc metrov pred páskou sa dopredu vytiahol aj Deceuninck - Quick-Step, Ackermann bol nalepený na Jakobsena. Ako prvý začal šprintovať Degenkolb, no okolo neho sa doslova prehnal Luka Mezgec (Mitchelton - Scott) a zaznamenal svoj druhý sezónny triumf! Druhý skončil Fernando Gaviria, tretie miesto uchmatol Pascal Ackermann, ktorý si udržal žltý dres. Tesne pod pódiom skončil Danny van Poppel, elitnú päticu uzavrel Marc Sarreau.
 
 
pologne 19 etapa 2 spurt polf
Špurt (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Dnešná etapa ponúkla očakávaný priebeh. V závere priviedol pelotón do cieľa Bob Jungels, lenže Fabio Jakobsen sa napokon nedostal ani do najlepšej desiatky. Veľmi dobre šprintoval Fernando Gaviria, lenže jeho zadného kolesa sa chytil Luka Mezgec a predviedol šprint, na ktorý súperi nenašli odpoveď. Mark Cavendish sa tam ukazoval, ale do záverečného šprintu sa opäť nedostal. Lepší výsledok si predstavoval aj Ben Swift. Všetci nespokojní šprintéri však budú mať zajtra ďalšiu možnosť, aby si vylepšili svoje renomé. Dres pre najlepšieho vrchára si udržal Charles Planet a Gaviria si aj zajtra oblečie biely dres pre najlepšieho šprintéra, keďže líder pretekov logicky musí byť žltý.
 
 
Výsledky etapy
1. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 3:32:42 50
2. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00 20
3. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 8
4. VAN POPPEL Danny Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
5. SARREAU Marc Groupama - FDJ link ikonka 00:00  
6. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:00  
7. MODOLO Sacha EF Education First Pro Team link ikonka 00:00  
8. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
9. MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
10. WOUTERS Enzo Lotto Soudal link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 6:30:26 8
2. PLANET Charles Team Novo Nordisk 00:01  
3. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:02  
4. MEZGEC Luka Mitchelton - Scott link ikonka 00:04  
5. FRANCZAK Pawel Poľsko 00:06  
6. KACZMAREK Jakub Poľsko 00:07  
7. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:10  
8. SWIFT Ben Team Ineos link ikonka 00:12  
9. JAUREGUI Quentin Ag2r La Mondiale link ikonka 00:12  
10. MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:13  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 zelene 39,2 km - Korfantego: dĺžka 0,4 km; sklon 3,0 %
4 20 zelene 18,2 km - Ul. Gorockiego: dĺžka 0,3 km; sklon 2,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Druhá etapa je tiež klasifikovaná ako rovinatá, a aj keď profil vyzerá byť náročnejší ako v prvom dni, pravda je úplne iná. Nedeľu cyklisti zdolajú iba osemsto výškových metrov, takže podobne ako v sobotu, aj druhá previerka by mala byť ideálnou príležitosťou pre šprintérov, ktorí by mali dostať šancu na zopakovanie si vzájomného súboja. Končiť sa bude v Katoviciach, kde organizátori pripravili dlhší okruh. Posledné tri kilometre sú skoro rovnako jednoduché ako deň predtým, len presne pod bránou označujúcou posledných tisíc metrov sa nachádza prekážka, v ktorej bude dôležité udržať si dobrú pozíciu v balíku. Z pravotočivej zákruty o 180 stupňov sa pôjde už iba rovno za nosom. Práve tu sa ukáže zohranosť všetkých šprintérskych celkov, najmä Quick-Step a Bora sa po celodennej práci na čele hlavnej skupiny budú musieť dobre pripraviť na tieto okamihy. Tlačenica vo a pred vracačkou, a s ňou súvisiaca nervozita, môže vyprodukovať kolízie. Medzi najväčších adeptov na víťazstvo budú patriť opäť Fernando Gaviria, Pascal Ackermann, Fabio Jakobsen a John Degenkolb. Ukázať sa však môžu aj ďalší rýchli muži, ktorých je v pelotóne habadej. (jj)