6. 8.8. rovinata etapa ciel rovina Zakopane > Zakopane 160 km Vingegaard
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
pologne 6
profil etapy, 2080 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
Tradičná útočná etapa odohrávajúca sa na poľskej strane Tatier mala na krátkych stúpaniach poukázať, kto bude bojovať o celkový titul. V doterajšej ponuke pretekov chýbali kopce, preto sme mali pred sebou otvorený súboj a boli sme zvedaví, ktorí z favoritov si priniesli na podujatie najlepšiu formu.

Od začiatku sme sledovali agresívne preteky. Najskôr sme videli klasické pokusy o vytvorenie brejku, ale tie neboli úspešné. Na vrchole prvej prémie sa presadil Fabbro (Kaťuša), ale potom v klesaní atakovali Mohorič, Ulissi, Vakoč a rozbehla sa tvrdá jazda, ktorá rozdelila pelotón na niekoľko skupiniek.

Situácia sa rýchlo menila a na druhú horskú prémiu dorazila na čele približne 40-členná skupina, kde sa nachádzali aj Formolo, Hart alebo Cataldo. Aktívne pôsobili vpredu najmä Astana a Ineos, etapy mala vysoké tempo, a situácia sa upokojila až pri druhom prejazde cez kopec Pitoniowka. Do úniku sa dostali  Petr Vakoč (Deceuninck - Quick-Step), Geoffrey Bouchard (Ag2r), Tomasz Marczynski (Lotto-Soudal) a Simon Geschke (CCC) a pelotón mohol spomaliť, čo využilo množstvo jazdcov, aby sa vrátilo do hlavnej skupiny. Medzi nimi nefiguroval Pascal Ackermann ako líder pretekov, ktorý si vystúpil z tempa balíka už na prvom kopci a následne skončil. Na štarte už chýbal Mark Cavendish a obaja šprintéri mysleli na nedeľňajší európsky šampionát.
 
 
pologne 19 etapa 6 unik polf
Únik (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 

Vedúca štvorica dostala k dobru len tri minúty. Pre pelotón musel byť nepríjemný najmä Petr Vakoč, ktorý sa výborne pohybuje na podobných profiloch, a jeho forma postupne naberá výbornú úroveň. Boucharda zaujímali najmä body na horských prémiách a Marczynski pokračoval v aktívnej jazde Lotto - Soudal, no aj on sa mohol presadiť vo vrchárskej súťaži. Utečencov dopĺňal Geschke, ktorý je špecialistom na brejky. V hlavnej skupine pracovali Ineos a Astana. Tretiu horskú prémiu získal Geschke.
 
V predposlednom kole začal pracovať v balíku aj Jumbo - Visma, únik bol na dostrel, takže sa dalo očakávať, že na posledných kopcoch uvidíme útoky favoritov na titul, ktorí chceli získať aj etapu. Ďalší prejazd cez horskú prémiu si podmanil Marczynski a vrátil sa do balíka, ktorý sa blížil k úniku. Zvyšní utečenci boli dobehnutí o malú chvíľu neskôr a v okresanej hlavnej skupine už zostali len najsilnejší jazdci.
 
Pred poslednými dvomi kopcami prvej kategórie sa nachádzalo na čele pretekov len dvadsať jazdcov a medzi nimi hlavní favoriti ako Izagirre, López, Majka, Formolo, Pozzovivo, Hart, Ulissi, Latour, Sivakov a vpredu sa stále pohyboval aj Vakoč.  Táto skupina sa ešte rozrástla a potom zaútočili Grmay a Swift, ktorí získali na začiatku kopca Pitoniowka tridsať sekúnd. Britský šampión sa striasol Grmaya a na vrchole prišiel o časť svojho náskoku. López tu pracoval pre Izagirreho a vystúpil si z tempa hlavnej skupiny.
 
 
pologne 19 etapa 6 unik polf
Ackermann sa lúčil s dresom (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Na záverečný kopec dorazil Swift osamote, ale jeho náskok klesol na pätnásť sekúnd, a za ním už vyrazili Sivakov, Hindley, Vingegaard a Knox. Stúpanie Gubalowka už bolo nad sily Bena Swifta a pred hlavnou skupinou favoritov zostávali bojovať vpredu už len Hindley, Sivakov a Vingegaard. Táto trojica sa udržala na čele pretekov aj na vrchole a do cieľa jej zostával už len krátky zjazd. Skupina prenasledovateľov strácala okolo pätnásť sekúnd.
 
Traja talentovaní mladíci napokon bojovali o etapový triumf a v šprinte mal najlepšie nohy Jonas Vingegaard, potom finišovali Pavel Sivakov a Jai Hindley. Druhá skupina stratila desať sekúnd.
 
V útočnej etape sa postupne okresával hlavný balík a vo finále sa udržali na čele pretekov len najlepšie pripravení jazdci. Na poslednom kopci vyrazili dopredu traja mladí pretekári, ktorých si nechali odísť hlavní favoriti, a všetci talentovaní borci túto šancu výborne využili. Na stúpaní Gubalowka dokázali udržať pomerne malý náskok a podali na ňom rovnaké výkony ako ich prenasledovatelia.
 
 
vingegaard 19 polsko triumf 2 polf
Veľký triumf Jonasa Vingegaarda (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 
Prvú výhru v kariére vybojoval 22-ročný Jonas Vingegaard, ktorý jazdí v celku Jumbo - Visma len pár mesiacov. Dánsky jazdec bol silný na záverečných kopcoch a ešte dokázal vytiahnuť aj dobrý šprint. Vyrastá z neho výborný jazdec, veď pri svojej premiére medzi profesionálmi dokázal získať pekné dvanáste miesto na vrchole Eibar v ťažkej etape na Okolo Baskicka. V tíme Ineos dostávajú príležitosť talentovaní jazdci a dnes vyrazil do rozhodujúceho útoku Pavel Sivakov. Ten v tomto roku už vyhral Tour of the Alps a má namierené za ďalším pekným výsledkom. Medzi najlepšími finišoval aj 23-ročný Jai Hindley, ktorý takisto patrí medzi vychádzajúce vrchárske hviezdy.
 
Táto trojica sa usadila na čele priebežnej klasifikácie, keďže ostatní favoriti dorazili do cieľa s menšou stratou. Pretekári ako Higuita, Latour, Majka, Formolo, Ulissi alebo Ion Izagirre budú musieť zajtra jazdiť naplno a aktívne, ak sa chcú dostať na vedúce priečky. Nechajme sa prekvapiť, ako tím Jumbo - Visma dokáže obraňovať žltý dres a či sa podarí dnešným úspešným mladým cyklistom zopakovať výborné výkony dva dni po sebe.
 
 
Výsledky etapy
1. VINGEGAARD Jonas Team Jumbo - Visma link ikonka 4:07:13 50
2. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 00:00 20
3. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 00:00 8
4. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 00:08  
5. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:10  
6. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:10  
7. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:10  
8. GEOGHEGAN HART Tao Team Ineos link ikonka 00:10  
9. HAMILTON Chris Team Sunweb link ikonka 00:10  
10. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:10  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. VINGEGAARD Jonas Team Jumbo - Visma link ikonka 22:13:57 8
2. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 00:04  
3. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 00:06  
4. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:17  
5. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 00:18  
6. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:19  
7. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 00:20  
8. HAMILTON Chris Team Sunweb link ikonka 00:20  
9. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:20  
10. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:20  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape



 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 zelene 132,4 km - Pitoniowka: dĺžka 2,7 km; sklon 8,9 %
1 20 zelene 103,5 km - Pitoniowka: dĺžka 2,7 km; sklon 8,9 %
1 20 zelene 74,7 km - Pitoniowka: dĺžka 2,7 km; sklon 8,9 %
1 20 zelene 45,8 km - Pitoniowka: dĺžka 2,7 km; sklon 8,9 %
1 20 zelene 16,9 km - Pitoniowka: dĺžka 2,7 km; sklon 8,9 %
1 20 zelene 3,5 km - Gubalowka: dĺžka 4,2 km; sklon 6,7 %
 
 
Krátke preview etapy:
Šiesta previerka má prívlastok kráľovská, jazdci už konečne nazrú do Tatier a budú prekonávať niektoré pomaly tradičné záležitosti. Vo štvrtok na začiatku bude čakať nehodnotený kopec Gubalowka, z ktorého pelotón zamieri na okruh dlhý skoro tridsať kilometrov. Jeho dominantou bude stúpanie prvej kategórie Pitoniówka a aj štrnásťpercentné prevýšenie. Pretekári na ňom urobia až päť kôl. Rozhodujúce ataky však budeme s veľkou pravdepodobnosťou sledovať práve na Gubalowke, ktorá sa na koniec pôjde z opačnej strany. Záverečný výstup meria štyri kilometre, a hneď ten úvodný bude veľmi náročný, skoro desať percent rozdelí zrno od pliev. Potom sa stena o niečo zlomí, ale v treťom kilometri sa kopec opäť postaví. Po ďalších ôsmich percentách nasleduje konečných tisíc metrov, a tie sú najľahšie. Z vrcholu privedie pretekárov do cieľa zjazd, ktorý v prípade dažďových podmienok môže narobiť na ceste poriadnu spúšť. Klesanie do cieľového mesta nie je príliš technicky náročné, ale nachádzajú sa na ňom zopár serpentín. Šancu vyhrať tak budú mať opäť pretekári v celkovej klasifikácii, ktorí však vynikajú tiež v jazde smerom dole. (jj)  
 
 
pologne 6 mapa
mapa etapy, 2080 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
pologne 6
profil kopca (© tourdepologne.pl)
 
 
 
pologne 6
profil kopca (© tourdepologne.pl)