4. 6.8. rovinata etapa ciel rovina Jaworzno > Gorska 173 km etapa neutr.
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
pologne 4
profil etapy, 2280 nastúpaných metrov (© tourdepologne.pl)
 
 
Kvôli včerajšej tragickej udalosti bola etapa neutralizovaná. Pelotón síce absolvoval trasu z mesta Jaworzno na vrchol krátkeho stúpania Kocierz, ale bez súťaženia a výsledky sa nezarátali do celkového poradia, plus na konci sa urobil len jeden okruh. Etapa merala 133 kilometrov a končila pri druhom prejazde cez kopec Kocierz.

Na pretekoch pokračoval aj tím Lotto - Soudal, ktorý stál na čele pelotónu pri oficiálnom štarte. Nielen jeho šesť cyklistov, ale všetci pretekári si nasadili čierne pásky. Belgická zostava mala priviesť celú hlavnú skupinu aj do cieľa a v priebehu etapy sa vystriedali všetky celky na čele pelotónu, kde symbolicky strávili po sedem minút. Na 48. kilometri, presne po toľkých kilometroch sa odohral včerajší tragický pád, sa balík zastavil a minútou ticha si uctil Bjorga Lambrechta.
           
Pred štartom etapy športový riaditeľ celku Lotto - Soudal John Lelangue povedal, prečo budú pokračovať na podujatí. „Pokračujeme z úcty k Bjorgovi Lambrechtovi, pretože bol bojovník a mal odvážnu dušu. Zostávame tu pre neho, lebo chcel vyhrať tieto preteky alebo aspoň etapu. Chceme tiež pokračovať pre poľských fanúšikov a všetkých, ktorí sledujú toto podujatie. Som si istý, že Bjorg by bol na nás hrdý.“
 
 
polsko lotto po umrti 1 polf
Pietna spomienka (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 

John Lelangue zároveň zdôraznil, že cyklistický svet prišiel o veľmi talentovaného pretekára. „Bol šampión, víťazný typ, veľmi ambiciózny a vždy chcel splniť svoje ciele. Veľmi sa tešil, že na Okolo Poľska mohol jazdiť ako líder tímu. Život je niekedy krutý a toto je veľká tragédia. Viete, že vždy sa môže niečo stať, že nehody sú súčasťou tohto športu, ale  je strašné, keď v jednom momente stratíte vášho mladého jazdca,“ povedal  jeden z predstaviteľov belgickej zostavy, ktorý mal dohliadať na výkonnostný rozvoj Bjorga Lambrechta.

Riaditeľ pretekov Czeslaw Lang sa vyjadril pred štartom, že „spolu so športovými riaditeľmi, orgánmi UCI  a tímom tragicky zosnulého cyklistu sme sa dohodli, že etapa začne podľa plánov a na 48. kilometri si uctíme pamiatku Bjorga Lambrechta. Bol to veľmi mladý jazdec, ktorý sa tešil, že prišiel do Poľska. Pre celý cyklistický svet je to obrovská tragédia.“ Najvyšší predstaviteľ poľských pretekov dodal, že príčiny incidentu sa stále vyšetrujú a sú nejasné. Je zrejmé, že cyklista spadol sám, bez kontaktu s iným jazdcom alebo fanúšikom pri trati.
 
 
beton twitter
 Betónový priepust, do ktorého narazil Bjorg Lambrecht (© Twitter)
 
    
Osudný pád sa odohral na 48. kilometri, keď silno pršalo, a Bjorg Lambrecht z nevyjasnených príčin spadol na ľavej strany cesty priamo na malý betónový mostík. Spadol v rýchlosti cez štyridsať kilometrov za hodinu a narazil priamo do hrudníka a krku. Náraz bol taký silný, že mu spôsobil mnohé vnútorné zranenia a zastavilo sa mu srdce a aj dýchanie. Veľmi rýchla lekárska pomoc mu dokázala obnoviť základné životné funkcie, ale jeho stav bol taký vážny, že po prevoze do nemocnice, nachádzajúcej sa približne tridsať kilometrov od miesta nehody, počas okamžitej operácie zomrel.
 
Ihneď po páde sa k nemu dostal lekár pretekov Ryszard Wiśniewski a ten hovoril, že v prvom momente neočakávali také rozsiahle zranenia a Bjorga Lambrechta sa podarilo na chvíľu ešte priviesť k vedomiu. V sanitke však znovu upadol do bezvedomia. Bol to veľmi tvrdý úder, ktorý poškodil slezinu a pečeň, a tieto zranenia mali fatálne následky.
 
 
polsko lotto po umrti 1 polf
Pietna spomienka (© Courtesy Tour de Pologne / Szymon Gruchalski)
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 zelene 78,3 km - Kocierz: dĺžka 3,6 km; sklon 6,4 %
2 20 zelene 71,9 km - Wielka Puszcza: dĺžka 1,3 km; sklon 8,7 %
1 20 zelene 39,7 km - Kocierz: dĺžka 3,6 km; sklon 6,4 %
2 20 zelene 33,3 km - Wielka Puszcza: dĺžka 1,3 km; sklon 8,7 %
ciel Cieľ - Kocierz: dĺžka 1,3 km; sklon 13,2 %
 
 
Krátke preview etapy:
Až v utorok prídu na rad prvé ostrejšie stúpania a skončí sa čakanie pre adeptov na celkové víťazstvo. Do štvrtej etapy všetky kopce organizátor ohodnotil ako kopce štvrtej kategórie, utorok pretekári zdolajú jednotky a dvojky. Stúpanie Kocierz, na ktoré cyklisti vylezú trikrát, a na ktorom je situovaný aj finiš etapy, je dlhé skoro štyri kilometre a bude najstrmšie na samom začiatku, v ktorom cyklisti zdolajú až štrnásťpercentný sklon. Potom sa bude jeho obtiažnosť zmenšovať. Druhý vrch, ktorý sa pretekárom postaví do cesty dvakrát, nebude taký dlhý, ale v priemere bude ešte strmší. Posledných osemsto metrov bude najťažších, keďže sklon bude skoro jedenásťpercentný. Obe steny by mali dostať do ťažkostí aj kvalitných jazdcov v smere do hora. Vpredu by mal operovať Pavel Sivakov, ktorému by mohli takéto kopce sedieť. Ďalším zaujímavým mužom bude Diego Ulissi, ten už v Slovinsku ukázal, že túto sezónu má slušnú formu. Bez šance nebudú ani Robert Gesink, Carlos Betancur, Domenico Pozzovivo a Rafal Majka, ktorého budú hnať fanúšikovia pri ceste. Svoju silu by mala ukázať Astana, ktorá má najsilnejší tím do hôr a utorok bude ich prvou šancou predviesť sa. Dario Cataldo, Jan Hirt, Ion Izagirre a Miguel Ángel López sú zárukou kvality. Nie je vylúčený ani úspech úniku. (jj)