1. 16.8. rovinata etapa ciel rovina Soignies > Templeuve 187 km Ewan
2. 17.8. rovinata etapa ciel rovina Frasnes-lez-Anvaing > Wavre 172 km Démare
3. 18.8. zvlnena etapa ciel rovina Montzen > Visé 192 km Bennett
4. 19.8. zvlnena etapa ciel rovina Blégny > Erezée 199 km Démare
 
 

Okolo Valónska 2020 - 1. etapa, nedeľa 16. augusta

1. 16.8. rovinata etapa ciel rovina Soignies > Templeuve 187 km Ewan
 
valonsko 1
profil etapy (© La FlammeRouge pre ProCyclingStats)
 
 
Belgické podujatie ponúkalo dobré príležitosti pre šprintérov a klasikárov a práve špecialisti na jednodňové podujatia sa mali pobiť o celkový triumf v posledných dvoch etapách. Na štarte sa objavili silné mená ako Van Avermaet, Trentin, Štybar, Naesen alebo Gilbert, čo malo byť zárukou útočnej cyklistiky. Organizátori sa rozhodli pre zaujímavý krok a profily pretekov tajili až do poslednej chvále, aby tak zabránil veľkému počtu divákov pri ceste.

Do Valónska pricestovala aj kvalitná šprintérska konkurencia. Bennett, Ewan, Démare, Nizzolo, Bouhanni a Cavendish sa prišli otestovať pred TdF. V prvej etape sa neobjavili žiadne výrazné prekážky, aby sme týchto najrýchlejších jazdcov nesledovali v priamom súboji na cieľovej páske.

V úniku sa ukázali  Julien Duval (Ag2r), Dries de Bondt (Alpecin-Fenix), Jens Reynders (Hagens Berman), Julien van den Brande (Tarteletto) a Tom Paquot (Bingoal). Najznámenšou postavou bol Julien Duval, ktorý na jarných klasikách pracuje ako pomocník pre Naesena. Vedúca skupina si vybudovala maximálny náskok na úrovni piatich minút, ale v pelotóne usilovne spolupracovali šprintérske celky. Deceuninck - Quick-Step, Lotto - Soudal, Arkéa, Groupama a NTT dávali jasne najavo svoje dnešné ambície.
 
Vrchársky dres vybojoval Paquot a na druhej rýchlostnej prémii bol úspešný Reynders. V tomto momente strácal balík už len tridsať sekúnd, preto z neho vyrazil dopredu Edward Planckaert (Sport Vlaanderen). Na pretekárov mierila búrka. Tridsať kilometrov pred cieľom sa spustil silný dážď a onedlho bol zlikvidovaný aj dnešný únik. Na konci sa krúžilo okolo cieľového mesta a niektoré technické úseky na mokrých cestách pelotón znervózňovali. Potom dostal defekt a musel meniť bicykel Bryan Coquard, ktorý prežíval náročné chvíle pred hromadným dojazdom.
 
Na cieľovej páske sme videli napínavý šprintérsky dojazd, ktorý si podmanil Caleb Ewan. Austrálsky jazdec porazil v priamom súboji Sama Bennetta. Vo finále predviedol dobrý lead-out tím Groupama - FDJ a Arnaud Démare vyrazil z prvej pozície. Bolo to však príliš skoro a jeho súperi sa vyviezli za ním. Parádne zrýchlenie vytiahol Caleb Ewan, ktorý vyštartoval v tom najlepšom čase, a nikto nemal na jeho rýchlosť. Ani Sam Bennett a írsky jazdec sa na vlastnej koži presvedčil, aký je Ewan dynamický v hromadnom šprinte. Tretí skončil Tim Merlier.
 
 
Výsledky etapy
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 4:17:20 20
2. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 10
3. MERLIER Tim Alpecin-Fenix 00:00 5
4. DE KLEIJN Arvid Riwal Readynez Team 00:00  
5. BOUHANNI Nacer link ikonka Team Arkéa Samsic 00:00  
6. EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 4:17:10  
2. DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 00:02  
3. REYNDERS Jens Hagens Berman Axeon 00:03  
4. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:04  
5. MERLIER Tim Alpecin-Fenix 00:06  
6. DE KLEIJN Arvid Riwal Readynez Team 00:10  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

Okolo Valónska 2020 - 2. etapa, pondelok 17. augusta

2. 17.8. rovinata etapa ciel rovina Frasnes-lez-Anvaing > Wavre 172 km Démare
 
valonsko 2
profil etapy (© La FlammeRouge pre ProCyclingStats)
 
 
Preteky vo Valónsku sa tradične jazdia počas, alebo tesne po Tour de France. Nikdy tu teda nevidíme štartovú listinu plnú hviezdnych šprintérov a klasikárov. No tento rok je kvôli posunu termínu tesne pred Tour výnimkou a máme tu ľudí ako Van Avermaet, Trentin, Štybar, Naesen alebo Gilbert. Prvé dva dni ale ich potenciál využitý byť nemohol. Jazdili sa úplne rovinaté etapy bez kopcov. Včera sa v atraktívnom súboji rýchlych mužov tešil Caleb Ewan pred Samom Bennettom. Dnes sa očakávalo repete.
 
O únik sa postaralo šesť ľudí, najmä z prokontinentálnych celkov. Najzaujímavejší tam bol Dries de Bondt z Alpecin-Fenix, ktorý bol po včerajšku druhý v celkovom poradí vďaka bonifikáciám, keďže aj prvú etapu strávil vpredu. A aj dnes sa mu podarilo získať ďalšie body a sekundy, takže jednak viedol súťaž na rýchlostných prémiách, no zároveň útočil aj na žltý dres. Ak by Bennett alebo Ewan nebrali bonifikácie, bol pripravený ísť do čela. Už 26 km pred páskou ale boli unikajúci pretekári dostihnutí, dnes to bolo všetko o príprave na špurt.
 
Etapa bola veľmi nervózna. Odohralo sa veľa pádov, 32 km pred cieľom aj hromadný, kde sa ocitlo množstvo ľudí, no nevyzreal nikto vážne zranený a zrejme všetci pokračovali. Okrem toho prišli aj všelijaké malé pády, kde boli dvaja-traja ľudia. Takto sa odpísal aj Giacomo Nizzolo (NTT).
 
 
 
 
Včera sa najlepšie ukázali Ewan s Bennettom, ale dnes sa určite chcel v lepšom svetle ukázať Démare, ktorý to včera mal dobre rozbehnuté, ale nevyšlo mu to. Philippe Gilbert (Lotto) si ale povedal, že to šprintérom trochu sťaží a zaútočil v krátkom brdku dvanásť kilometrov pred páskou. Za ním vyrazil Zdeněk Štybar (Deceuninck) a keďže líder jeho tímu Bennett mal technické problémy a bol pre dnešok odpísaný, český borec zrazu nemusel len hákovať, ale zapojiť sa aj do boja o prekvapujúci úspech. Po chvíli ich doplnili ešte aj Loic Vliegen (Wanty) a Amaury Capiot (Sport Vlaanderen).
 
To spôsobilo veľké rozbitie balíka a dlhšie trvalo, kým sa sformovali šprintérske celky. Lotto ale pre Ewana nešlo, lebo vpredu mali človeka. Nerobil logicky ani Deceuninck, takže vyzeralo to zaujímavo. Napokon rýchlych mužov nezachránila snaha o špurt, ale Van Avermaeta o boj na celkové poradie. Aby mu neušli súperi. Preto odviedol obrovskú robotu na čele Josef Černý a ako lokomotíva sám dobehol štvoricu, ktorá mala už vyše dvanásťsekundový náskok a nevyzerala, žeby taktizovala. Záujem malo aj Ag2r pre Naesena, ale v tých dôležitých momentoch to nechali na oranžových.
 
Vybrané tímy sa postupne sformovali do vláčikov a sledovali sme klasický dojazd. To, čo sa včera nepodarilo Démarovi, dnes odčinil. Tentoraz ako prvý začal špurtovať Caleb Ewan (Lotto), ale Arnaud Démare sa výborne vyviezol a rozbalil špurt v správnom čase. Mal silné nohy a zvíťazil. Ewan bol druhý, takže ostal na čele pretekov. Zmätočný špurt predviedli v Arkei-Samsic. Vedľa seba špurtovali Daniel McLay (skončil tretí) a Nacer Bouhanni (bol štvrtý). Bennetta sa pokúsil nahradiť Florian Sénechal a vybojoval piatu priečku.
 
 
 
 
Výsledky etapy
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 3:57:59 20
2. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 10
3. McLAY Daniel Team Arkéa Samsic 00:00 5
4. BOUHANNI Nacer link ikonka Team Arkéa Samsic 00:00  
5. SÉNÉCHAL Florian Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
6. DE KLEIJN Arvid Riwal Readynez Team 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 8:15:03 5
2. DE BONDT Dries Alpecin-Fenix 00:02  
3. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:06  
4. REYNDERS Jens Hagens Berman Axeon 00:09  
5. McLAY Daniel Team Arkéa Samsic 00:12  
6. WIRTGEN Tom Bingoal - Wallonie Bruxelles 00:14  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 

Okolo Valónska 2020 - 3. etapa, utorok 18. augusta

3. 18.8. zvlnena etapa ciel rovina Montzen > Visé 192 km Bennett
 
valonsko 3
profil etapy (© La FlammeRouge pre ProCyclingStats)
 
 
Utorňajšia etapa už bola veľmi zaujímavá. Šlo sa stále hore-dole a pretekárom postupne ubúdali sily. S blížiacim sa cieľom bola kontrola situácie ťažšia a ťažšia. Nepomohlo ani to, že do úniku sa natlačili zaujímaví ľudia, s ktorými nebolo vôbec jednoduché bojovať. Boli tam Marcel Sieberg (Bahrain-McLaren), Michal Golaš (Ineos), Carlos Blanco (Burgos), Michael Van Staeyen (Tarteletto) a Andreas Goeman (Telenet). Najmä prvých dvoch tempárov nebolo treba podceniť.
 
Aj preto šiel pelotón svižne a nemali nádej na väčší náskok. Okrem Lotta to ťahali aj ľudia CCC a Groumapy, ktorí verili svojim lídrom. V oranžových dresoch nebol len Greg Van Avermaet, ale aj Matteo Trentin. Rozhodne to chceli režírovať. Únik zlikvidovali už vyše tridsať kilometrov pred cieľom a do čela etapy sa dostal pozostatok pelotónu, kde bolo odhadom 70 ľudí, ktorí zvládli všetky kopce. Zo šprintérov tam už neboli Nacer Bouhanni (Arkéa), Tim Merlier (Alpecin), Giacomo Nizzolo (NTT) ani Mark Cavendish (Bahrain). Naopak, držali sa Arnaud Démare (Groupama), Sam Bennett (Deceuninck) aj Caleb Ewan (Lotto), no Ír ani Austrálčan nevyzerali najlepšie.
 
 
 
 
Práca poľského celku sa vyplácala. Rýchlejší súperi im postupne odpádavali, pridal sa ešte aj nepríjemný dážď a v úzkych uličkách miest, často po kockách v maličkých kopcoch, veľmi naťahovali skupinu, čo znamenalo veľké problémy pre tých slabších, alebo ľudí, ktorí z nejakého dôvodu ostali vzadu. Hneď za oranžovou mašinou jazdila partia Lotta okolo Philipa Gilberta. Ukazovali sa aj Luke Rowe s Jhonatanom Narváezom (Ineos), ktorí tu iste chceli využiť voľnejšiu ruku.
 
Dvadsať kilometrov pred dojazdom sa situácia upokojila a čakalo sa už na posledný kopec, ktorý mal vrchol desať km do cieľa. Bol kilometer dlhý, ale na uzkej ulici so sklonom 8,4 %. Niektoré iné údaje hovorili o sedemsto metroch, ale sklone až cez desať percent. To predznamenávalo výbornú valónsku naháňačku klasikárov. Ešte pod kopcom skúsil zaujať balík Marco Haller (Bahrain-McLaren), ale Lotto si ho postrážilo. Tak to na chvíľu vyskúšal Alexis Renard (Israel).
 
 
banner kolekciaCI
 
 
Hneď na začiatku kopca vypálil dopredu Florian Senechal (Deceuninck), ktorý pripravoval pozíciu pre Zdeneka Štybara a svoje vrchárske schopnosti predviedol aj Jhonatan Narváez (Ineos). Túto situáciu ako dobrú vyhodnotil na útok Greg Van Avermaet (CCC) a pridal sa k nim. Až po vrchole trojičku Narvaez, Van Avermaet, Štybar doplnil Loic Vliegen (Wanty). Vybudovali si desať sekúnd náskoku a teraz bolo otázne, ktorým tímom ešte ostanú sily na stíhaciu jazdu. A veruže Lotto bolo prekvapujúco mimo hry. Ostával tam Démare, ale jeho kolegovia už boli veľmi unavení. A v tridsaťčlennej skupine dokázal ostať aj Bennett, ale ten, samozrejme, len čakal, ak by to Štybarovi nevyšlo. A tak to skúšali len jednotlivci, ktorých si Trentin alebo Senechal chytali.
 
Potiahol aj Phil Gilbert, a to bola silná motorka. Práve on s pomocou ľudí z FDJ napokon dotiahol štvoricu päťsto metrov pred páskou a v tom čase už Sénechal parádne rozbehol vlak pre Bennetta tak, že tam ostali len Démare a Degenkolb. Táto trojka si to rozdala a triumfoval írsky šprintér. Mal najlepšie nohy aj pozíciu na špurt. Démare šiel priskoro, nemal inú možnosť. Degenkolb nemal nohy na túto dvojku. S odstupom finišoval štvrtý Matteo Trentin (CCC).
 
 
 
 
Podľa očakávaní sa v etape do Visé dialo veľa pokusov o to, aby sa to neskončilo klasickým špurtom. Odpadlo množstvo šprintérov. Ukázali sa favoriti, srdnato bojovalo CCC, ale napokon vyšlo úplne naprázdno. Naopak, tieto terény parádne sedia Quick-Stepu, ktorý mal v každom scenári svoje želiezko. Klobúk dole aj pred Gilbertom, bez ktorého by to samo FDJ asi nedobehlo.
 
Novým lídrom pretekov sa po vycúvaní Ewana a súčte bonifikácií stal Arnaud Démare, no zajtrajší dojazd bude ešte náročnejší, a tam to už asi vôbec nebude mať vo svojich rukách. CCC pôsobí veľmi silne a bude mať čo naprávať. Opäť to bude určite skúšať Deceuninck. Tipujeme to na veľmi podobný priebeh ako dnes. Útok na poslednom kopci a naháňačka na pásku. S tým rozdielom, že zajtrajší kopec je dlhší, teda v balíku ostane ešte menej ľudí a domestikov. Máme sa na čo tešiť.
 
 
Výsledky etapy
1. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:42:25 20
2. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 00:00 10
3. DEGENKOLB John link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 5
4. TRENTIN Matteo CCC Team link ikonka 00:01  
5. CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen - Baloise 00:01  
6. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 00:01  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 12:57:28 5
2. CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen - Baloise 00:16  
3. FOUCHÉ James Hagens Berman Axeon 00:16  
4. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:17  
5. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:17  
6. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:17  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Okolo Valónska 2020 - 4. etapa, streda 19. augusta

4. 19.8. zvlnena etapa ciel rovina Blégny > Erezée 199 km Démare
 
valonsko 4
profil etapy (© La FlammeRouge pre ProCyclingStats)
 
 
Záverečný deň bol vo Valónsku najťažší. Na programe bolo veľa krátkych kopcov v dvestokilometrovej etape. O to, že to nebude zaujímavé len v závere, sa postaral početný únik aj s jedným z favoritov na celkové poradie Zdeňkom Štybarom (Deceuninck), ktorý sa prekvapujúco vybral do úniku. Spolu s ním tam boli Tom Paquot a Lionel Taminiaux (2x Circus), Stan Dewulf (Lotto), Jens Reynders (Hagens), Scott Thwaites (Alpecin) a Andreas Kroon (Riwal).

Pelotón viedli najmä ľudia z CCC a Ag2r. Boli to tímy Van Avermaeta, Trentina i Naesena, ktoré sa chceli dnes v závere postarať o zaujímavú zápletku a znemožniť rýchlym mužom ako Démare a Bennett špurtovať. Čelnú partiu príliš nepúšťali. Aj keď tam okrem Štybara neboli väčšie mená, všetko chceli mať pod kontrolou. Hodinu pred cieľom mala sedmička minútu a pol k dobru.
 
 
 
 
V jednom z kopcov sa únik rozbil a ostali len najsilnejší traja ľudia Štybar, Kroon a Dewulf. Tí pokračovali vo svojej snahe. 38 km pred páskou v krátkom prudkom kopci sa dopredu vydala dvojica Michal Golaš (Ineos) - Dylan Sunderland (NTT). Dostala sa medzi pôvodný únik a balík. Inicioval to Golaš. Ineos sa predtým začal zápajať aj do ťahania, takže možno toto bola ich taktika, aby si dali pauzu. Dnes verili Jhonatanovi Narvaezovi. Golaš bol ale aktívny na prémiách včera a niesol biely dres pre najaktívnejšieho jazdca, takže chcel si iste uchmatnúť ešte nejaké body.
 
Úniku na chvíľu pomohlo to, že Greg Van Avermaet mal technické problémy, a tak si dalo CCC pauzu na čele balíka. Pretekári si mali možnosť naštudovať záver etapy tridsať kilometrov pred cieľom. Bolo to 1300 metrov dlhé stúpanie so sklonom 5,1 %. Ale ešte predtým ich deväť kilometrov pred páskou čakal ťažší kopec s dĺžkou 1,6 km a sklonom 8,7 %. Golašovi so Sunderlandom sa podarilo dobehnúť vedúcu trojku, no hlavná skupina mala všetko pod kontrolou. Dvadsať kilometrov pred páskou bol náskok len na úrovni pol minúty. A prichádzali ťažké momenty v krátkych kopcoch.
 
Ešte na rovine pred avizovaným predposledným stúpaním sa vybral dopredu Reinardt Van Rensburg (NTT), ktorý už ale vpredu mal kolegu, takže to bol trochu zvláštny ťah. Vydržal tam tri kilometre. Štybarovi a jeho dnešným kamarátom to vydržalo až pod kopec. Tam to už prevzal Luke Rowe z Ineosu a spôsoboval škody v balíku. Následne to prevzal Bahrain-McLaren a zrazom sa pelotón rozbil na malé kúsky. Narvaez ostával vpredu, ale útočili najmä prokontinentálni pretekári z belgických celkov. Opäť bol aktívny Loic Vliegen (Wanty).
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
detske oblecenie biker
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Na vrchole kopca sa trochu spomalilo a až tam nastúpil Jhonatan Narvaez (Ineos). To asi čakal málokto. Skôr sa to malo stať v kopci. Za ním ale osemčlenná skupina favoritov, kde boli Van Avermaet, Naesen a ďalší vôbec nespolupracovala. Zastali. Prakticky sa čakalo na domestikov Arnauda Démara, ktorý strácal asi desať sekúnd. Na to ale nemohli pozerať v Bingoale a vyslali dopredu Eliota Lietaera. Po chvíli ho doplnil Franck Bonnamour (Arkéa). Narváez si lusknutím prsta vybojoval pol minúty, pretože za ním prosto nebol nikto, kto by ťahal. Až šesť kilometrov pred páskou sa to zgrupilo na asi tridsať pretekárov a Groupama ťahala s tromi ľuďmi.
 
Až vtedy to začal byť pre Narvaeza problém. Jeho náskok šiel dole. Groumapa nepoľavovala a mala prevahu. Otázkou už len bolo, či sa im Démare odvďačí a zvládne to v cieľovom kopci. Na celkový triumf nepotreboval etapové víťazstvo, pretože v minulých dňoch nazbieral dosť bonifikácií na to, aby len jednoducho finišoval bez straty.
 
Narvaez mal pod kopcom len osem sekúnd, takže nemohol to udržať. Zo strany klasikárov už neprišiel žiadny masívny atak, skončilo to špurtom. Philovi Gilbertovi (Lotto) neostávalo nič iné, len skúsiť zaskočiť v kopcoch unaveného Arnauda Démara (Groupama) a nastúpil už štyristo metrov pred páskou. Arnaud však bol pripravený, udržal si jeho zadné koleso a tesne pred páskou ho skočil. Tretí s odstupom finišoval Greg Van Avermaet (CCC). Trochu divne to zohralo Lotto, ktoré tam malo ešte piateho De Buysta. Mali to chlapci vymyslieť inak a pomôcť si.
 
 
 
 
Démare získal vo Valónsku druhý triumf a suverénne ovládol celkové poradie pretekov. Groumapa-FDJ na týchto pretekoch predvádzala skvelé výkony a samotný Arnaud akoby chcel ukázať, že má na to, aby štartoval na milovanej Tour de France. Iste nie je spokojný s tým, že ho tím nenominoval, pretože všetko cieli na Pinota. Na týchto pretekoch bolo mnoho klasikárov, ktorí chceli uspieť, ale Démare všetky kopce vydržal a veľmi mu pomohol aj tím.

Gilberta určite mrzí to, že v jednej z predchádzajúcich etáp dostal spolu so Štybarom dvadsaťsekundový trest za to, že jazdil po chodníku, teda obaja boli mimo celkového poradia a aj preto to Štybar dnes takto skúšal. Na druhú priečku celkového poradia sa teda dostal Van Avermaet a na pódiu ich po súčte všetkých časov doplnil nenápadný, ale veľmi dobre jazdiaci Amaury Capiot zo Sport Vlaanderen.
 
 
Výsledky etapy
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 4:51:33 20
2. GILBERT Philippe link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 10
3. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:00 5
4. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
5. DE BUYST Jasper Lotto Soudal link ikonka 00:00  
6. CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen - Baloise 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 17:48:51 200
2. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:20 150
3. CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen - Baloise 00:25 125
4. SÉNÉCHAL Florian Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:26 100
5. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:27 85
6. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 00:27 70
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov