Tirreno skončilo časovkou. Van Aert porazil Künga aj Gannu, Pogačar si udržal dres

16.3.2021, 14:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
(© A.S.O. / Pauline Ballet)

7. 16.3. rovinata etapa ciel rovina San Benedetto Del Tronto 10,1 km cieľ: 16:08
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
zprofil etapy
profil etapy, 5 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
Tirreno - Adriatico vždy končí jednoduchou časovkou v San Benedetto del Tronto a každý rok sa tuz víťazstva tešil veľký šampión a špecialista na túto disciplínu. ČI to bol Dennis, Campenaerts, Cancellara, T. Martin a ďalší. Vlani už vyhral Filippo Ganna a domáci jazdec Ineosu bol jasným favoritom aj dnes. Aj preto sa táto časovka rozdeľovala na dve časti - pred a po majstrovi sveta. Očakávalo sa, že by ho mohli potrápiť Wout van Aert alebo Stefan Küng.
Po prvej päťdesiatke pretekárov držal na medzičase po 4400 metroch najrýchlejší čas Edoardo Affini z Jumbo - Visma pred Janom Tratnikom (Bahrain Victorious) a Sebastianom Langeveldom (EF Education), no najrýchlejší čas v cieli po desiatich kilometroch 11:33 mal Michael Hepburn (BikeExchange). Aj keď sa to nedá presne porovnávať, nebol to čas, ktorý by patril medzi päť najlepších v minulých edíciách. Peter Sagan zaznamenal čas 12:32 a bol zhruba v polovici priebežnej výsledkovej listiny. Nemal prečo ísť naplno a riskovať pád.
Ako sme už písali včera, táto časovka mala asi najmenší náboj za posledné roky z hľadiska boja o celkové poradie. Aj keď organizátori nepripravili oveľa náročnejšiu trasu ako v minulosti, víkendové etapy dali štartovému poľu poriadne zabrať a útok Van der Poela v piatej etape tak rozbil pelotón, že v závere náročného dňa si šiel každý svoje a desiaty Simon Yates mal už stratu siedmich minút v celkovom poradí. Medzi vedúcim Tadejom Pogačarom a druhým mužom Woutom Van Aertom bolo 75 sekúnd. Čakalo sa, že by mohol Belgičan niečo stiahnuť, ale určite nie vyše minútu.
Okolo 14:30 blízko za sebou štartovali šampióni, najprv európsky Stefan Küng a krátko po ňom svetový Filippo Ganna. Ešte tesne predtým vymenil Hepburna na prvej priečke Alberto Bettiol (EF Education), a to o slučných deväť sekúnd. Küng sa ale prirútil do cieľa v jasne najlepšom čase 11:12 a hodil tým poriadnu rukavicu svetovému šampiónovi. Na medzičase bol Ganna pomalší o štyri sekundy a jednu ešte stratil v závere s časom 11:17.
Udialo sa teda zaujímavé prekvapenie. Asi málokto čakal, že po suverénnom výkone v Spojených arabských emirátoch a šetrení sa na dnešný deň Gannu niekto porazí. Stáva sa to raritne. Veď ťahal sériu ôsmich časoviek, v ktorých nenašiel premožiteľa. Dnes sa to Švajčiarovi podarilo. Ganna naposledy prehral ešte pred pandémiou s Evenepoelom v San Juane. Hneď sme si spomenuli na Bardejov 2019 a Küngov triumf v časovke na Okolo Slovenska. Pre zaujímavosť pripomenieme, že vtedy porazil Lampaerta s Jungelsom. Odvtedy časovku ani žiadnu etapu na etapáku nevyhral.
Skvelý výkon predviedol aj ďalší pretekár Groupamy - FDJ Benjamin Thomas. Iba päť sekúnd mu chýbalo na Gannov čas a zaradil sa na tretiu priečku. Vzhľadom na tieto výsledky sa dalo čakať, že Küngovu pozíciu bude ešte vážne ohrozovať Wout Van Aert, no ten logicky štartoval o hodinu a pol neskôr ako predposledný.Vyzeralo to tak akoby sa trochu menili poveternostné podmienky, pretože dvanásty čas, lepší ako Bodnar, Oliveira, Würtz, Kwiatkowski či Simmonso zaznamenal Domenico Pozzovivo (Qhubeka).
V celkovom poradí boli veľké rozdiely, no o zápletku sa veľmi teoreticky mohli postarať Mikel Landa s Eganom Bernalom. Španiel mal tridsaťsekundovú výhodu pred Kolumbijčanom, čo by za normálnych okolností mal udržať. Rovnako ako Tim Wellens šieste miesto pred Joaom Almeidom. Delilo ich dvanásť sekúnd. No Portugalčan zaostal v cieli len o 18 sekúnd, takže Wellens to nemal isté. A veruže to ani nestihol a portugalské prekvapenie vlaňajšieho Gira sa dostalo cez neho. Zaujímavo tu tento týždeň jadil aj mladý Matteo Fabbro z Bory, ktorý si postrážil piatu priečku.
Wout Van Aert (Jumbo - Visma) na medzičase prekonal Künga o jednu sekundu. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates) na to nestačil o osem sekúnd, ale to bolo úplne v poriadku. Egan Bernal (Ineos) sa objavil v cieli s časom 12:01, takže bolo jasné, že ak Landa nedostal defekt, alebo nespadol, udrží si tretiu priečku. Bolo to tak. Objavil sa na páske s odstupom 1:03.
Víťazný čas bol dnes jedenásť minút a šesť sekúnd. Dosiahol ho Wout Van Aert a dlhé čakanie Stefana Künga v kresle lídra sa skončilo neúspešne. Prehral o šesť sekúnd. Jeho krútenie hlavou vo videu vyššie hovorí za všetko. Pogačar sa objavil v cieli štvrtý s odstupom dvanástich sekúnd (11:18), teda len o sekundu nestačil na Gannu. V celkovom poradí sa tak znížil odstup medzi prvým a druhým na minútu.
Wout Van Aert prežil výborné Tirreno - Adriatico. Vyhral dve etapy, cyklamenový dres a nebol ďaleko ani od modrého, ale jednoducho nemohol stačiť na Prati di Tivo Pogačarovi. Pred klasikami ma úžasnú formu a súperi sa ho musia oprávnene báť. Koniec-koncov, už v sobotu na Miláno - San Remo triumf obhajuje. Slovinský supertalent zasa vyhral tieto preteky hneď pri svojej účasti a oveľa skúsenejší ľudia ako Landa, Nibali, Bardet, Yates, ale už aj Bernal sa na neho len pozerali zospodu.
Tadej Pogačar (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
Peter Sagan má za sebou jednoznačne najmenej úspešné Tirreno - Adriatico. Prvý raz v živote sa ani v jednej z etáp nedostal na pódium, ba dokonca nefiguroval ani v najlepšej desiatke. V prvej etape si nevybral ten správny vlak a skončil jedenásty. Včera sa zasa radoval únik a on si len vyskúšal nohy pri špurte na štrnástej priečke celkovo, teda deviatej z pelotónu. Aj preto, že nemá ešte dobre rozbehnuté nohy bude jeho výkon na Miláno - San Remo otázny, hoci Poggio zvyčajne dokáže prežiť v skupine aj viac ako tridsať pretekárov, takže zašpurtovať by si mohol. Či to bude o víťazstvo je teraz ťažké povedať. Pri súčasnej forme Van der Poela, Van Aerta a Alaphilippa je asi menej pravdepodobné, že sa bude špurtovať.

Krátke preview etapy:
Organizátori použili na konci pretekov osvedčený model. Krátka, rovinatá časovka v meste San Benedetto del Tronto neobsahuje profilové komplikácie, tou jedinou je otočka a návrat späť do východiskovej pozície. Záverečnú etapu si vychutnávajú špecialisti na túto disciplínu a časovka jednotlivcov môže ešte zasiahnuť aj do výsledného poradia.