Okolo Romandie: V šprinte okresaného balíka vyhral Sonny Colbrelli, Sagan chýbal v hlavnej skupine

29.4.2021, 14:30 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Okolo Romandie: V šprinte okresaného balíka vyhral Sonny Colbrelli, Sagan chýbal v hlavnej skupine
(@Bettiniphoto @TeamBahrainVictorious)

2. 29.4. rovinata etapa ciel rovina La Neuveville > St-Imier 166 km Colbrelli
Etapy tohto ročníka pretekov:
P12345
zprofil etapy
profil etapy, 3320 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Trasa druhej etapy obsahovala šesť horských prémii a v samotnom závere sa objavili dve stúpania. Najťažší kopec sa nachádzal na samom konci a po vyčerpávajúcom dni sme mohli na stúpaní La Vue-des-Alpes sledovať útoky ardenských špecialistov alebo vrchárov, ktorí mohli využiť sklony na úrovni osem percent. Medzi favoritov patril domáci Marc Hirschi a vo finále mohli útočiť Woods, Ulissi alebo Gilbert.

Peter Sagan mohol byť po včerajšom triumfe sebavedomý. Záverečné pomerne dlhé stúpanie však mohlo byť pre neho náročné, najmä v tom prípade, ak by na jeho sklonoch atakovali vrchári. V jeho prospech zase mohlo hovoriť záverečné klesanie, aby sa v prípade potreby vrátil späť do balíka.

Po svižnom začiatku sa vytvoril únik na prvom dnešnom stúpaní. Na čele pretekov sa usadili  Antwan Tolhoek (Jumbo-Visma), Hermann Pernsteiner (Bahrain Victorious), Davide Villella (Movistar), Chris Hamilton (DSM), Jonathan Caicedo (EF Education), Rein Taaramäe (Intermarché).
Horskú prémiu získal Antwan Tolhoek. Keďže rozdiely v klasifikácii neboli príliš veľké, tím Ineos Grenadiers musel okamžite pozorne kontrolovať utečencov. Na druhej a tretej horskej prémii zobral najviac bodov Villella. Pelotón strácal na únik 1:45 a počas etapy pršalo. V rýchlom slede sa dostali pretekári na štvrtú horskú prémiu a opäž na nej maximálne bodoval Villella. Taliansky jazdec sa vo vrchárskej kvalifikácii zaradil na druhé miesto za Joela Sutera (Bingoal). Pelotón mierne znížil manko na 1:35.
Jazdci na čele pretekov strácali v klasifikácii na Rohana Dennisa približne pol minúty, preto tím Ineos čakala náročná práca. Vpredu sa pohybovali samí dobrí vrchári. Tolhoek je dôležitým domestikom v celku Jumbo - Visma, Pernsteiner skončil minulý rok desiaty na Gire, Hamiltom patrí k talentovaným vrchárom a v kopcoch sa vedia pohybovať aj Villella, Caicebo a Taaramäe. V druhej časti etapy už nepršalo. Na čele balíka pracoval jedine tím Ineos a na zvlnenej pasáži, ktorá viedla na predposledný kopec, sa rozdiel medzi skupinami stabilizoval na úrovni dve a pol minúty. Prvú rýchlostnú prémiu získal Antwan Tolhoek.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na nehodnotenom stúpaní tím Ineos zvýšil tempo a pelotón sa natiahol. Náskok vedúcej skupiny klesol na 1:30 a to nebola dobrá správa pre utečencov, že britský celok nechcel prejsť cez dnešnú etapu v pokojnom prevedení. Pred kopcom Les Pontins Ineos nasadil skutočne vysoké tempo a britská zostava musela dnešnú etapu považovať za dôležitú z hľadiska kvalifikácie. Náskok utečencov klesal a všetko smerovalo k tomu, že na poslednom stúpaní budeme sledovať zaujímavý súboj vrchárov.
Na kopci Les Pontins pelotón vedený tímom Ineos prekvapujúco spomalil a to využil Rein Taaramäe, ktorý v brejku zaútočil a sám na čele pretekov zvýšil svoj náskok na dve minúty. Ostatní utečenci Pernsteiner, Hamilton, Villella, Caicebo za ním zaostávali pol minúty. Tolhoek na kopci stratil. Peter Sagan sa pohyboval na konci balíka, ten zostával kompletný.
Estónsky cyklista Rein Taaramäe zostal na čele pretekov sám, aj spomínaná štvorica sa vrátila späť do pelotónu. Tam pracoval jedine Ineos. Na poslednom kopci už nemal potrebnú energiu Rein Taaramäe a jeho náskok klesal. Na začiatku La Vue-des-Alpes si vystúpil z balíka spolu s ďalšími pretekármi aj Peter Sagan. Pelotón chytil aj Taaramäeho a čakali sme, či v okresanom pelotóne niekto zaútočí. Vyskúšali to Michael Woods, Kenny Elissonde, Sepp Kuss a na tento pokus reagoval líder pretekov Rohan Dennis, ktorý pracoval pre Porteho s Thomasom. Austrálsky cyklista dobehol spomínanú trojicu. Vďaka jeho aktivite už nikto ďalší neútočil na poslednom kopci. V balíku zostalo okolo tridsať jazdcov.
Pred cieľovou páskou sa ukazoval najmä tím Bahrain Victorious, pretože v hlavnej skupine sa udržal Sonny Colbrelli. Taliansky cyklista bol v šprinte skutočne najrýchlejší, porazil Patricka Bevina.
Etapa prebehla eliminačným spôsobom a postupne zostali na čele pretekov v hlavnej skupine len najodolnejší pretekári. Celý deň kontroloval situáciu na trati tím Ineos a britský celok zabránil aj útočnej konfrontácii na poslednom stúpaní. Všetky kopce prežil v pelotóne Sonny Colbrelli a na páske potvrdil povesť najrýchlejšieho jazdca na čele pretekov. Včera ho obral o výhru Peter Sagan, dnes konečne získal prvé víťazstvo v ročníku. Na konci mu veľmi pomohlo, že mal pri sebe tímových kolegov, ktorí mu rozbehli záverečný šprint.
Druhé miesto obsadil Patrick Bevin, ktorý jazdí vo veľmi dobrej forme. Včera skončil tretí a dnes bol Colbrelliho zdatným súperom. Na stupne víťazov sa dostal aj Marc Hirschi a uvidíme, či v zajtrajšej etape predviedie útočnú polohu na záverečných výbušných stúpaniach. Jeho forma je čoraz lepšia. Na čele klasifikácie zostal Rohan Dennis, ale tím Ineos predviedol, že hlavnými ldírami zostavy sú Richie Porte a Geraint Thomas, pre ktorých Dennis na konci pracoval. Vďaka bonifikáciám sa dostal na druhé miesto v GC Patrick Bevin.
Kopcovitý profil bol nad momentálne možnosti Petra Sagana. Slovenský jazdec sa nachádzal na konci balíka už na predposlednom kopci a potom si vystúpil z pelotónu na začiatku záverečného stúpania. V zajtrajšej etape otestujú jeho výkonnosť krátke, ale strmé stúpania. Na čele bodovacej súťaže ho vystriedal dnešný víťaz etapy. Peter Sagan prišiel do cieľa so stratou 7:32 a jeho brat Juraj s mankom 17:08. Erik Baška etapu nedokončil, takže jeho veľké trápenie, žiaľ, pokračuje.
Výsledky
1. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 4:21:42 60
2. BEVIN Patrick Israel Start-Up Nation 00:00 25
3. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates link ikonka 00:00 10
4. CHAMPOUSSIN Clément Ag2r Citroën Team 00:00
5. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00
7. VAN WILDER Ilan Team DSM 00:00
8. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step 00:00
9. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00
10. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DENNIS Rohan link ikonka Ineos Grenadiers 8:39:48 10
2. BEVIN Patrick Israel Start-Up Nation 00:08
3. THOMAS Geraint link ikonka Ineos Grenadiers 00:09
4. PORTE Richie link ikonka Ineos Grenadiers 00:09
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 00:09
6. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates link ikonka 00:11
7. HERRADA Jesús Cofidis 00:14
8. CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick-Step 00:15
9. KELDERMAN Wilco link ikonka Bora - Hansgrohe link ikonka 00:16
10. VAN WILDER Ilan Team DSM 00:16
Zobraziť kompletné poradie
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 80
2. SAGAN Peter Bora- Hansgrohe 50
3. BEVIN Patrick Israel Start-Up Nation 50
4. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates link ikonka 36
5. DENNIS Rohan Ineos Grenadiers 30
6. BOARO Manuele Astana - Premier Tech 30
Kopce na trase etapy:
140,5 km - dĺžka 3,2 km; sklon 10 %
2 20 138 km - Preles: dĺžka 5,7 km; sklon 5,7 %
2 20 118,5 km - Chaumont: dĺžka 3,7 km; sklon 6,2 %
2 20 103 km - Les Bugnerets: dĺžka 7,1 km; sklon 5 %
2 20 92 km - Mont Crosin: dĺžka 6 km; sklon 7,6 %
2 20 41 km - Les Pontins: dĺžka 4,5 km; sklon 7,6 %
1 20 17 km - La Vue-des-Alpes: dĺžka 7,8 km; sklon 6,7 %
Krátky úvod k etape:
Kopcovitá etapa so stredne dlhými stúpaniami preverí aj najsilnejších vrchárov pretekov. Hneď prvá horská prémia dosahuje priemerný sklon desať percent a môže sa na nej odtrhnúť nebezpečná skupina. Potom bude nasledovať séria troch stúpaní a po týchto ťažkých úsekoch príde relatívne pokojná pasáž, ktorá dovedie cyklistov na kopec  Les Pontins (4,2 km; 8 %). Nepríjemné stúpanie sa nachádza ďaleko pred cieľom, ale sebavedomým zostavám poslúži na vyčerpanie konkurencie pred posledným kopcom etapy La Vue-des-Alpes (7,8 km; 6,8 %). Na jeho sklonoch v okolí siedmich percent sa bude dať atakovať, najmä keď pelotón dorazí na posledný kopec unavený. Vrchol La Vue-des-Alpes sa nachádza sedemnásť kilometrov pred cieľom, ktoré prebehnú väčšinou v klesaní, a záverečných tritisíc metrov sa odohrá na rovine. Na poslednej horskej prémii môžeme vzhľadom na náročnosť dňa očakávať útoky jazdcov na GC. Bez šance nebude ani únik zložený z kvalitných vrchárov.

Diskusia

elado (Neprihlásený užívateľ) - 29.04.2021 17:30:42
včera Bevina pozavieral Peťo a dnes Sony, ale rýchlosť má slušnú.
Dominik (Neprihlásený užívateľ) - 29.04.2021 17:37:06
A teraz premyslat ci by sa tam nakoniec neudzal aj Peto
Palo (Neprihlásený užívateľ) - 29.04.2021 17:43:01
Neudržal ešte nemá takú výkonosť v kopcoch bolo to vidieť aj včera ked vyhral po poslednom kopci sa doťahoval bol dosť vzadu čo inokedy tak nebývalo darmo covid si zobral daň a ma manko ale pomaličky to dobieha a behom gira sa dostane do top formy a v druhej polke gira uvidíme starého dobrého peťa
Zuzana Čaputová (Neprihlásený užívateľ) - 29.04.2021 17:53:44
Aj dnes sa na predposlednom kopci dost cedil, aj ked tusim na vrchole uz bol vpredu. Ale tazko povedat, ci to bude iba tym kovidom....uvidime
Palo (Neprihlásený užívateľ) - 29.04.2021 17:51:15
On sám povedal že včerajšia etapa bola jediná kde môže vyhrať peťo asi neráta ani zajtra že by zabojoval o víťazstvo ale tak snád sa o to aspoň pokúsi a ked to v tom poslednom kopci ktorý konči 9 km pred koncom nepôjde tak nepôjde ale aspoň to skúsi dúfam že sa mýlim a zajtra prejde to posledné stúpanie ako král bez problémov a zabojuje o víťazstvo
elado (Neprihlásený užívateľ) - 29.04.2021 18:07:28
vyzerá to tak, že sem prišli s presným plánom, čo vlastne trénuje. Preto aj dnes úsmev od ucha k uchu, keď si vystúpil z pelotónu.
Palo (Neprihlásený užívateľ) - 29.04.2021 18:09:16
Uvidíme na gire ako natom bude to je hlavné
No name (Neprihlásený užívateľ) - 29.04.2021 23:20:49
Tri roky ho oberal podla niektorych pad na tdf teraz ho obera o vykonnost covid ludia prestante bluznit peter nie je jediny s cyklistov ktorý prekonal covid ale ako citam jediný sa z neho nemoze pozbierat
elado (Neprihlásený užívateľ) - 30.04.2021 07:34:44
ale si komický, asi tu niekto zabudol ako vyzeral taký gaviria minulý rok po covide, ešte na konci roka nevládal odšprintovať posledných 200m zo sedla. Áno, Peter od pádu už nie je Peter pred pádom, hlavne v kopcoch a kopčekoch je to markantné. A tento rok je značne zadýchanejší po dojazdoch, čo je určite dôsledok covidu a tréningového výpadku. Ale ono z gauča je všetko také ľahké, však?;-)
 
Náš eshop