Okolo Romandie: V prológu vyhral Rohan Dennis, za ním Porte a Thomas, Peter Sagan skončil 28.

27.4.2021, 16:00 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Okolo Romandie: V prológu vyhral Rohan Dennis, za ním Porte a Thomas, Peter Sagan skončil 28.
(© ASO / Fabien Boukla)

P 27.4. rovinata etapa ciel rovina Oron > Oron 4,1 km Dennis
Etapy tohto ročníka pretekov:
P12345
zprofil etapy
profil etapy, 82 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Preteky odštartovali netradičnou disciplínou a v krátkom prológu mali cyklisti predviesť svoju dynamiku. Favoritov na etapový triumf sme  hľadali v tíme Ineos Grenadiers. Najvyššie pozície mali atakovať Ganna, Thomas, Dennis a aj Porte. V sezóne predviedol dve vynikajúce časovky Stefan Bissegger a vo forme jazili aj Rémi Cavagna alebo Stefan Küng.

Na štarte sa predstavili traja slovenskí pretekári. Peter Sagan dosiahol v kariére niekoľko kvalitných výsledkov v takýchto krátkych časovkách a boli sme zvedaví, v akej forme sa predvedie po trojtýždňovej súťažnej prestávke. Jeho výkonnosť mala byť silnejšia ako počas jarných klasík. Juraj Sagan absolvoval svoje piate preteky v sezóne, Erik Baška iba druhé.

Na začiatku potvrdil úlohu favorita Stefan Bissegger (EF Education), ktorý nedal svojím súperom šancu s časom 5:37. Stefan Küng (Groupama-FDJ) na neho stratil vyše päť sekúnd, čo bol na takejto krátkej trati zaujímavý rozdiel. Dobrý výkon predviedol Patrick Bevin (Israel Start-Up), ktorý zaostal šesť sekúnd, a ako špecialista na krátke časovky sa predviedol Jan Tratnik (Bahrajn Victorious). Slovinský borec stratil v cieli iba sekndu a pol na Bisseggera.
      
Zo slovenských jazdcov sa najskôr predstavil na trati Juraj Sagan, ktorý dosiahol výsledný čas 6:19, a Erik Baška zastavil časomieru na hodnote 6:27. Obaja sa umiestnili v zadnej časti výsledkovej listiny. Výborný výkon predviedol ich tímový kolega Wilco Kelderman, ktorý v cieli zaostal iba štyri sekundy a potvrdil ambície presadiť sa v GC. Ďalší jazdec na celkové poradie Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) stratil dvanásť sekúnd. Miguel López absolvoval súťažnú premiéru v drese Movistaru a po kvalitnom výkone zaostal sedem sekúnd.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Peter Sagan na medzičase stratil na Bisseggera dve sekundy a v cieli jeho strata narástla na desať sekúnd. Priebežne sa zaradil na 14. miesto. Predviedol porovnateľný výkon ako Haga (DSM), Boaro (Astana) alebo Masnada (Deceuninck - Quick-Step).
Potom dostal prológ parádne parametre. Jeden z lídrov tímu Ineos Rohan Dennis vystriedal Stefana Bisseggera na vedúcej priečke s časom 5:26. Švajčiarskeho cyklistu  porazil o značných jedenásť sekúnd. Austrálsky jazdec získal na neho v kopci desať sekúnd.
Tento výkon nedokázal poraziť ani jeho kolega Filippo Ganna, ktorý finišoval len na piatom mieste so stratou štrnástich sekúnd. Tretí z favoritov britského celku Richie Porte sa zaradil v cieli na priebežné druhé miesto, na Dennisa stratil deväť sekúnd a vytvoril si dobrú pozíciu v GC. Porte predviedol na kopci rovnaký výkon ako jeho tímový kolega, na Dennisa stratil na rovinatom úseku.
Na priebežné šieste miesto sa zaradil Marc Hirschi (UAE Emirates) s mankom štrnástich sekúnd, podobný výkon vytiahol aj Sepp Kuss (Jumbo-Visma) a dopredu sa natlačil aj Rémi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step), ktorý stratil jedenásť sekúnd. Potom sa čakalo už len na Gerainta Thomasa a ten sa zaradil na tretiu priečku s mankom deviatich sekúnd. Rohan Dennis vyhral prológ suverénnym spôsobom.
V prológu sa presadili špecialisti na túto disciplínu a vo výbornej forme sa predviedli najmä jazdci tímu Ineos Grenadiers. Britský tím obsadil všetky pozície na stupňoch víťazov a v Top 10 finišoval aj Filippo Ganna. Druhé víťazstvo v sezóne vybojoval Rohan Dennis a na krátkej trati nedal súperom šancu. Austrálsky jazdec bol rýchly na rovinatej pasáži, na medzičase sa dostal pred neho iba Cavagna, a potom bol veľmi silný na kilometrovom stúpaní. Nestačili na neho Richie Porte a Geraint Thomas, obaja stratili hlavnú časť zo svojho manka na rovine. Všetci lídri tímu Ineos jazdia vo výbornej forme a Thomas, Porte, Dennis budú veľmi nebezpeční aj v kopcoch. Prológ nevyšiel podľa predstáv Filippovi Gannovi. Aktuálny majster sveta obsadil len deviate miesto.
Na najvyšších priečkach sa umiestnili Rémi Cavagna a Stefan Bissegger, ktorí sa stávajú čoraz silnejšími v tejto discplíne. Jan Tratnik len potvrdil, že obľubuje krátke prológy, a do formy sa dostáva Marc Hirschi. Prekvapil Jesus Herrada a spoločne s Wilcom Keldermanom zostali v celkovom poradí v blízkosti lídrov tímu Ineos.
Peter Sagan nepatril na trati medzi najsilnejších, ale predviedol sľubný výkon. Na rovinatej časti bol silný, na Dennisa stratil vyše dve sekundy, ale na krátkom kopci to bolo devätnásť sekúnd. Len v nasledujúcich etapách s výbušnými stúpaniami uvidíme, aká je jeho skutočná forma pred Girom a ako sa zlepšil oproti klasikárskej časti sezóny. Juraj Sagan s Erikom Baškom skončili medzi poslednými. V dnešnom prológu sa potrebovali dostať do tempa, aby počas nasledujúcich dní naplno pomáhali Petrovi Saganovi a Wilcovi Keldermanovi.
Výsledky
1. DENNIS Rohan link ikonka Ineos Grenadiers 0:05:26 60
2. THOMAS Geraint link ikonka Ineos Grenadiers 00:09 25
3. PORTE Richie link ikonka Ineos Grenadiers 00:09 10
4. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step 00:11
5. BISSEGGER Stefan EF Education - Nippo 00:11
6. TRATNIK Jan Bahrain Victorious 00:13
7. HERRADA Jesús Cofidis 00:14
8. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates link ikonka 00:15
9. CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick-Step 00:15
10. GANNA Filippo Ineos Grenadiers 00:15
Zobraziť kompletné poradie
Kopce na trase etapy:
ciel Cieľ: dĺžka 1 km; sklon 6,5 %
Krátky úvod k etape:
Veľmi krátky prológ sa bude skladať z dvoch častí. Úvodné tri kilometre prebehnú na rovinatej trase a obsahujú len minimum ostrých zákrut. Potom sa bude šprintovať do kopca, posledných tisíc metrov dosiahne priemerný sklon vyše šesť percent. Na trati rozhodnú detaily, rozdiely v cieli nebudú veľké a kľúčovým aspektom bude šprint do kopca, ktorý bude vyhovovať klasikárom alebo odolným šprintérom.

Diskusia

Slovák Slovenka Slovensko (Neprihlásený užívateľ) - 27.04.2021 16:26:05
Pekný výsledok, ak by viac trénoval časovku (hlavne aerodynamiku tela), tak umiestnenie by bolo isto ešte lepšie. :)
elado (Neprihlásený užívateľ) - 27.04.2021 16:51:44
z toho mála, čo som videl, tak pôsobil vcelku uvoľnene, čo by bol dobrý signál.
ifčopifčo - 27.04.2021 17:29:28
Dnes to nebolo o aerodynamike, dnes to bolo dynamike v 700-800 metrovom stúpaní v závere a tam Peter na najlepších výrazne stratil. Na medzičase bol 10.
Slovák Slovenka Slovensko (Neprihlásený užívateľ) - 27.04.2021 17:33:26
Áno, máš pravdu. Na medzičase strácal len 3 sekundy na Dennisa, stúpanie bolo ťažšie, ako na prvý pohľad vyzeralo... Myslel som si, že kilometer s priemerom okolo 7 % vybehne najrýchlejšie, ale nestalo sa tak... :)
Slovák Slovenka Slovensko (Neprihlásený užívateľ) - 27.04.2021 17:41:09
P. S.: Až dodatočne som si pozrel časy na PCS, myslel som si, že ,,veľa" stratil na rovine, ale ono to bolo práve na kopci...
pief (Neprihlásený užívateľ) - 27.04.2021 20:22:14
Groenewegen ide na Giro, nik netusi v akej je forme, ale necudoval by som sa ak ziska 3-4 etapy a cyklamenovy dres ako Demare vlani
Slovák Slovenka Slovensko (Neprihlásený užívateľ) - 27.04.2021 20:52:40
Groenewegen bol isto najsilnejším šprintérom v minulých rokoch - čo sa týka rýchlosti a sily - otázne je, čo s ním spravil takmer rok nesúťaženia v ostrých pretekoch. Nejakú etapu isto dá, ale on je typický nekonzistenciou výkonov - čiže raz dominuje a na druhý deň v šprintérskej etapy niekde ,,zaspí". :) Otázne je, či vôbec Giro dokončí... ;)
pief (Neprihlásený užívateľ) - 27.04.2021 21:11:52
vekom mohol zapracovat na tejto nekonzistentnosti, plus ta motivacia ukazat, ze stale patri medzi elitu po vynechanej sezone, ale iste suhlasim, ze moze vyhrat jednu etapu a v nejakej tazkej etape nesplnit limit
Slovák Slovenka Slovensko (Neprihlásený užívateľ) - 27.04.2021 21:34:06
Otázne je, koľkí šprintéri chcú Giro dokončiť, resp. bojovať o cyklámenový dres. Posledné roky ukázali, že jediný Peter dokáže na dvoch GT za sebou ,,miešať kartami". :) Nizzolo ide aj Tour, tak ktovie, či Giro neberie len ako prípravu a ukázanie sa pred domácim publikom, nakoniec tiež možno v druhom týždni odstúpi; podobne aj Merlier má v pláne TdF, čiže asi sa nebude krviť v kopcoch; Ewan isto nepôjde celé Giro; Groenewegen zase bude chcieť dokončiť, lebo potrebuje kilometre, otázna je však výkonnosť; Viviani má na PCS zatiaľ len Giro, keďže pôjde na OH dráhu, tak TdF asi nemá v pláne, takže domácu GT bude chcieť prejsť celú, tiež aj kolega Consonni; Gaviria alebo Molano takisto len Giro, teoreticky by mohli bojovať podľa formy-neformy. :)
ifčopifčo - 27.04.2021 20:56:53
Ja by som sa čudoval.
 
Náš eshop