Romandia: V upršanej etape vyhral Soler, Sagan to vydržal s vrchármi a skončil tretí

30.4.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Romandia: V upršanej etape vyhral Soler, Sagan to vydržal s vrchármi a skončil tretí
(© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

3. 30.4. zvlnena etapa ciel rovina Estavayer > Estavayer 169 km Soler
Etapy tohto ročníka pretekov:
P12345
zprofil etapy
profil etapy, 1983 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
Cyklistika býva nevyspytateľná a ako sme si pred etapou všimli aj u nás v kurzovej ponuke nášho partnera Niké, bookmakeri to majú s určovaním kurzov veľmi ťažké. Podľa nich bol dnes vo zvlnenej a upršanej tretej etape Peter Sagan najväčším favoritom, no nemal zrovna najnižší kurz.
Tipujeme, že preto, lebo aby vyhral, museli by sa spojiť štyri základné súvislosti presne tak ako chce. 1. pelotón si postráži únik, hoci sa už dalo čakať, že Ineos záujem mať nebude, lebo straty pretekárov z úniku v GC ich nebudú ohrozovať, 2. Peter zvládne posledný kopec 9,5 km pred páskou (2,3 km; 8,3 %), 3. v závere neujde okresanému balíku žiadny puncher a 4. Peter bude mať najsilnejšie nohy, dobrú pozíciu aj načasovanie v špurte. Sám však nemal pred dneškom žiadne vyhlásenia. Pamätáme si ako po triumfe v prvej etape povedal, že to bola jeho jediná šanca.
V úvode etapy už bolo cítiť, že tímy prvý raz reálne cítia šancu na úspech z úniku a dopredu sa tlačilo veľmi veľa ľudí. Dlho sa nevytvorila skupina a šlo sa aj slušne rýchlo. Napokon to vyskladala veľmi zaujímavá sedmička Stefan Küng (Groupama), Stefan Bissegger (EF Education), Sander Armée (Qhubeka), Kobe Goossens (Lotto), Charles Quarterman (Trek), Johan Jacobs (Movistar) a Matthias Reutimann (Švajčiarsko).
Keď odišli, pelotón si konečne trochu odfúkol, takže rýchlo ich náskok vyletel na dve minúty, no potom už šiel hore pomaličky. Dostal sa aj ku štyrom minútam. Stále to držal len Ineos. Pre líderský tím nebolo dobrou správou to, že vpredu je Stefan Küng, ktorý strácal len necelé dve minúty v GC, takže bolo by blbé ak by taký dominantný celok pripravil o dres. Domáci borec ale nepredstavoval reálne riziko v GC, pretože hoci bude veľmi nebezpečný v nedeľňajšej časovke a videli sme ako zvíťazil vo Valencii, teda má skvelú formu, pri všetkej úcte zajtra nebude mať šancu. Cieľový kopec má dvadsať kilometrov.
V polovici etapy sa pretekári dostali na okruh, ktorý mali v pláne prejsť trikrát. Boli na ňom kopce Chables (1,3 km; 7,8 %) a Les Granges (2,3 km; 8,3 %). Ineos už pri prvom prejazde 80 km pred cieľom nasadil svižné tempo, aby upozornil konkurenciu, že to dnes nebude také jednoduché. Náskok úniku za pár kilometrov spadol zo štyroch na dve a pol minúty. Postupne klesal ďalej. Počasie bolo veľmi nepríjemné. Dážď zmáčal cesty, no našťastie sa dnes nešli žiadne krkolomné zjazdy. Blížil sa druhý prejazd dvojičkou kopcov 49 a 44 km pred cieľom.
V tejto pasáži teraz naopak zrýchlili unikajúci pretekári. Küng, Bissegger, GoossensJacobs nechali za sebou zvyšnú trojičku a rozbalili to na vyšší prevodový stupeň. Ineos naopak nemal veľký záujem poriadne robiť, lebo odstup už bol len na minúte a pol. To spôsobilo nárast náskoku na dve a pol minúty. No a na čelo pelotónu sa vytiahol Markus Burghardt z Bory. To naznačovalo, že Peter by to chcel vyskúšať, alebo sa dobre cíti Kelderman. No pravdepodobnejšia bola práce pre Sagana. Z najväčšej skupiny postupne ľudia odpadávali, ale v tmavých pláštenkách nebolo zrejmé, kto je kto.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
32 km pred cieľom už začal precovať aj tím Bahrain Victorious, takže spolu s Borou a Ineosom to bola slušná sila, no čím bližšie k úniku, tým menší záujem Ineos mal. Peter Sagan jazdil pekne na konci vlaku Bory priemerne na 15. priečke v balíku. Napriek silnému dažďu sa vôbec nepadalo. Ešte raz musíme napísať, že sa jazdilo na dobrých cestách bez problematických úsekov. Bolo to veľké šťastie.
Únik si viedol dobre. Silná štvorica tempárov mala ešte dvadsať kilometrov pred páskou náskok 1:20, ale už to dosť rýchlo klesalo. Blížil sa posledný prejazd kopcami. Ten bol kľúčový. Chables (1,3 km; 7,8 %) prišiel 16 km pred páskou. Bol taký prudký, že úplne zastavil Bissegera a kontakt s čelom stratil aj Jacobs. Goossensovi s Küngom ostalo asi pol minúty náskoku. No prišiel krátky zjazd, kde sa švajčiarsky časovkársky špecialista skĺzol na stredovej čiare a spadol.
Na čele teda ostal sám Kobe Goossens. Pomerne neznámy Belgičan jazdiaci za Lotto Soudal. Minimálne mal veľkú šancu, že príde do cieľa v prvej skupine. No nemohol tušiť, aká veľká bude. Küng pokračoval, ale už sa len precedil cez pelotón a s odreninami to už len potreboval nejako dokončiť. Keďže žiadna kamera nebola pri pelotóne v zjazde, až neskôr sme sa dozvedeli, že spadol aj Rohan Dennis (Ineos), líder pretekov. A to určite nebol sám.
Prišiel záverečný kopec Les Granges s dĺžkou 2,3 km a sklonom 8,3 %. Z balíka to skúšalo viacero ľudí. Pri silnom daždi nebolo jasné, kto útočí, kto zaostáva. Goossensa dobehli priskoro, aby to zvládol až do cieľa v prvej skupine. Chýbalo mu ešte tak päťsto metrov.
- ponuka z nášho ehopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
V závere kopca zaútočil Marc Soler (Movistar). Za ním vyrazil Ion Izagirre (Astana), a tak tam ostala asi 15-členná skupina, za ktorou šli všelijakí potrhanci. Zdalo sa, že sa v závere ešte pelotón pospája. Kde bol Sagan sme netušili, aj keď jedná postava v pozostatku balíka bola povedomá. Jasná nebola ani výhoda Španiela vpredu. Celkovo strácal 25 sekúnd. Odhadovali sme to na 25 sekúnd pred zvyškom favoritov.
Soler mal tri kilometre pred páskou náskok 25 sekúnd, vyzeralo to s ním perfektne. Stačilo mu pätnásť na vedenie v celkovej klasifikácii za predpokladu, že sa Dennis udržal v skupine, čo nebolo jasné. Peter Sagan aj Sonny Colbrelli boli v skupine bojujúcej o druhé alebo miesto.
Marc Soler priviedol Movistaru krásne víťazstvo. Predviedol výborný atak v náročnej daždivej etape. Izagirreho dobehli a skupina sa prirútila 22 sekúnd po novom žltom mužovi zo Španielska. Špurt vyhral Magnus Cort (EF) pred Petrom Saganom a Sonnym Colbrellim. Dennis sa neudržal, ale tak či onak by prišiel o dres a zajtra by ho aj tak stratil. Pre Inoes je to ale menší reputačný problém. Nie takýto malý, ale veľký majú Angel Lopéz, José Herrada a Steven Krujswijk, ktorí trochu nečakane stratili.
To ale nie je pre Petra Sagana, ktorý sa dnes udržal v 23-člennej skupine najodolnejších, a to je pred Girom veľmi pozitívny fakt. Určite ho mrzí, že nebojoval o triumf. Tretie miesto nie je niečo, čo by z worldtourového etapáku bral, ale rozhodne potešil svojich fanúšikov. Nevzdal to, bojoval a ostal s najlepšími. Vzhľadom na to, že bol opäť vpredu aj Colbrelli, nemohol sa cez neho dostať v bodovacej súťaži. Po dneškú má Talian 98 a Slovák 70 bodov. Ďalšie už zrejme nepridajú.
Marc Soler a jeho triumf (© BettiniPhoto.net / Movistar Team)
Aj keď celkové poradie ešte nie je úplne vyčistené o ľudí, ktorí v najťažšej zajtrajšej etape nebudú mať šancu ostať v Top 10, Soler určite vie, že má 14 sekúnd k dobru na Thomasa s Portem, to budú asi jeho dvaja najväčší súperi, ba dokonca bude veľkým prekvapením, ak by sa ich dokázal držať. No na Top 10 asi Soler predsa len má. Kelderman stráca 21 sekúnd, rovnako ako Kuss či trochu viac I. Izagirre. To by mohli byť vyzývatelia Ineosu. Dôležité bude, v akej forme nastúpi Dennis, ktorý mal byť kľúčovým superdomestikom. Tiež sa špekuluje, že by mohla byť zajtrajšia etapa skrátaná a nemusí sa ísť až na vrchol kopca. To by nahrávalo Solerovi a všetkým súperom Ineosu.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marca Solera (víťaz)
"Som veľmi šťastný za toto víťazstvo. V prvom rade chcem povedať, že dnes počas etapy nás navždy opustil náš dlhoročný lekár Jésus Hoyos. Chcel by som mu venovať víťazstvo. Bola to veľmi ťažká etapa kvôli dažďu a zime. Šetril som si nástup na presný moment, skúšali to aj iní ako Woods, ale priskoro. Chcel som si presne počkať na tú hranicu 500 metrov pred vrcholom kopca a skúsiť dôjsť až do cieľa. Nakoniec to dokonca vyšlo až na žltý dres, takže to človeka vždy neskutočne poteší. Budeme tvrdo bojovať, aby sme ho udržali. Viem, že Ineos je strašne silný, ešte aj tá časovka... Ale budeme bojovať. Dáme do toho maximum."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (3. miesto)
"Ďakujem všetkým kolegom za ich robotu dnes. Vyvinuli veľmi veľkú snahu, aby dostihli únik a potom likvidovali ataky. Nanešťastie, nebolo možné chytiť Solera, keď nastúpil v kopci. Dnešné etapové víťazstvo nám tak ušlo. Cítim sa lepšie a vidím, že moja forma stúpa. Aj v takýchto hrozných podmienkach, ktoré sme dnes mali."
Výsledky
1. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 3:58:35 60
2. CORT Magnus EF Education - Nippo 00:22 25
3. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe link ikonka 00:22 10
4. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 00:22
5. IZAGIRRE Gorka Astana - Premier Tech 00:22
6. ULISSI Diego link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:22
7. VAN WILDER Ilan Team DSM 00:22
8. KUSS Sepp Jumbo - Visma 00:22
9. IZAGIRRE Ion Astana - Premier Tech 00:22
10. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:22
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 12:38:40 10
2. THOMAS Geraint link ikonka Ineos Grenadiers 00:14
3. PORTE Richie link ikonka Ineos Grenadiers 00:14
4. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 00:14
5. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates link ikonka 00:16
6. CATTANEO Mattia Deceuninck - Quick-Step 00:20
7. KELDERMAN Wilco link ikonka Bora - Hansgrohe link ikonka 00:21
8. VAN WILDER Ilan Team DSM 00:21
9. KUSS Sepp Jumbo - Visma 00:21
10. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:24
Zobraziť kompletné poradie
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. COLBRELLI Sonny Bahrain Victorious 98
2. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe 70
3. SOLER Marc Team Movistar 57
4. CORT Magnus EF Education First 46
5. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates link ikonka 36
6. BOARO Manuele Astana - Premier Tech 30

Kopce na trase etapy:
3 20 138 km - Surpierre: dĺžka 2 km; sklon 6,6 %
3 20 84 km - Chables: dĺžka 1,3 km; sklon 7,8 %
3 20 78,5 km - Les Granges: dĺžka 2,3 km; sklon 8,3 %
3 20 49,5 km - Chables: dĺžka 1,3 km; sklon 7,8 %
3 20 44 km - Les Granges: dĺžka 2,3 km; sklon 8,3 %
3 20 15 km - Chables: dĺžka 1,3 km; sklon 7,8 %
3 20 9,5 km - Les Granges: dĺžka 2,3 km; sklon 8,3 %
Krátky úvod k etape:
Vo štvrtej etape si vyskúšajú pretekári v okolí mesta Estavayer  okruh, cez ktorý sa pôjde trikrát. V klasikárskom finále bude rozhodovať dvojica krátkych, výbušných stúpaní, na ktorých sa bude útočiť alebo poslúžia na selekciu v hlavnej skupine. Kopec Châbles (1,6 km; 6,2 %) je nepravidelnou prekážkou a obsahuje aj ťažšie pasáže, ako je priemerný sklon. Druhé stúpanie Les Granges je dlhšie a aj náročnejšie s úsekmi na úrovni desať percent. Záverečná kombinácia týchto kopcov sľubuje útočnú cyklistiku a keďže posledná horská prémia vrcholí len deväť kilometrov pred cieľom, môžu to využiť vrchári s dobrým zrýchlením v kopci. Finále je vhodné aj pre odolných klasikárov, ktorí sa môžu spoľahnúť na silný šprint na cieľovej čiare.

Diskusia

Palo (Neprihlásený užívateľ) - 30.04.2021 15:33:30
Prečo na eurošporte dávajú záznam liege ? ked majú dávať 3 etapu ???
suto (Neprihlásený užívateľ) - 30.04.2021 16:29:48
www.srf.ch
Palo (Neprihlásený užívateľ) - 30.04.2021 16:31:23
Už to išlo normálne to len chvílu ukazovali liege :) bora pracuje žeby sa nakoniec dnes peťo nato cítil ?
hujhe (Neprihlásený užívateľ) - 30.04.2021 17:11:23
Peter to dal a je v hlavnej skupine. Uz len nech ma stastie a spoji sa to
Palo (Neprihlásený užívateľ) - 30.04.2021 17:17:10
škoda tretie miesto ale udržal sa v hlavnej skupine to naznačuje dobrú formu :O
yor (Neprihlásený užívateľ) - 30.04.2021 17:33:22
Dnešný výkon dáva veľkú nádej do tejto sezóny. Úprimne, neveril som veľmi, že je v tejto malej skupine.
Palo (Neprihlásený užívateľ) - 30.04.2021 17:40:13
Aj ja som si myslel že už tam nebude ale príjemne ma prekvapil forma vyzerá že sa stupňuje uvidíme ako natom bude na gire
Peyo (Neprihlásený užívateľ) - 30.04.2021 18:18:31
Peter dnes vyborne, vysledok ovplyvnilo pocasie, ale Soler zasluzene...
 
Náš eshop