Na MSR Peter Sagan nesklamal, U23 ukoristil Malovec + foto

22.6.2014, 15:01 | Slovensko a Slováci | L. Timko a T. Šandor
Najočakávanejšie preteky na spoločnom šampionáte odštartovali polhodinu pred poludním a v štartovom poli sme si mohli vychutnať jazdu všetkých našich piatich jazdcov profesionálnych tímov. Aj na českej strane sa predstavila výborná konkurencia, čo len umocňovalo výnimočnosť tohto podujatia.
   
MSR SLAVKOV 29.06. 11:30 preteky-20 PRETEKY MUŽOV ELITE
192 km víťaz: Sagan
MSR SLAVKOV 29.06. 11:30 preteky-20 PRETEKY MUŽOV U23
192 km víťaz: Malovec
 
 
 
Pretekári museli prekonať spomedzi všetkých kategórii najväčší počet zvolených okruhov, takže pre veľkú časť zúčastnených malo byť dnešné podujatie veľmi náročnou previerkou. Takmer okamžite po štarte sa začalo stúpať na najťažší kopec, za ktorým bol ihneď pripravený ten jednoduchší. Odtiaľ zostávalo do cieľa sedem kilometrov, posledné tri kilometre boli úplne ploché, aj keď finiš sa nachádzal v miernom kopci, navyše na mestských kockách. Najväčším favoritom na zisk a obhajobu majstrovského titulu bol bez debaty Peter Sagan, ktorý chcel štvrtýkrát v rade uspieť pred slovenskými a českými fanúšikmi.
 
Na štarte sa celkove predstavilo 103 cyklistov v kategórii Elite a 78 v U23. Navrhnutá trasa mala celkom útočný charakter, preto hneď po otvorení pretekov vyrazilo dopredu sedem jazdcov, medzi ktorými bol aj Juraj Kováčik (epic janom greenway), ale s úvodným atakom si pelotón poradil. Ten cez prvé kolo previedol tím Dukla Praha, ktorá má na spoločných majstrovstvách zakaždým ambície aktívne pretekať.
 
Dopredu sa potom podarilo dostať dvom českým dvadsať trojkárom, ktorí si pred pelotónom vybudovali 25-sekundový náskok. Z hlavnej skupiny zatiaľ odpadlo len veľmi málo borcov, takže tempo nebolo príliš vysoké. Predné pozície si strážili Juraj Sagan a Peter Velits, spolu s nimi sa tam ukazovali aj Jurčo a Kováč z Dukly Trenčín. V závere druhého kola bol za hlavnou skupinou len asi 20 pretekárov. Cyklisti si zatiaľ na trati užívali 24 stupňov, ale bolo dusno, no postupne sa mala zvyšovať oblačnosť a mohli sa objaviť aj prehánky či búrky.
 
Onedlho sa do pelotónu vrátili aj dvaja utečenci, všetko dôležité sa zatiaľ odohrávalo v réžii Dukly Praha. Postupne ale začalo čoraz viac pretekárov strácať kontakt s hlavnou skupinou. Na trati sme tak videli opatrný začiatok podujatia, v ktorom našim elitným jazdcom nerobilo problém viezť sa na predných pozíciách, kým na chvoste pelotónu odpadali najslabší cyklisti. Na konci štvrtého kola sa nachádzalo v hlavnej skupine približne 100 cyklistov, na trati sme nevideli žiadny únik alebo aspoň nejaký pokus o atak.
 
Prvých päť kôl bolo teda pokojných, ktoré mala pod úplnou kontrolou Dukla Praha. V pelotóne sa nekonali žiadne dramatické momenty, vrátane defektov a nepríjemných pádov. V elitnej mužskej kategórii zostávali v hre všetci naši najdôležitejší pretekári. Súťaž do 23 rokov tu zastupovali Chalás, Dubeň, Malovec, Schwabik, Málik, Baška, Taragel, Daško, Glajza.
 
Na začiatku šiesteho kola sa situácia konečne rozbehla, do útoku zavelili Adam Sekanina (Favorit Brno), Jan Kadúch (Bauknecht-Author) a starší z bratov Saganovcov Juraj, ktorí si na čele postupne vybudovali náskok 1:20. Roman Broniš mal medzitým defekt, ale vrátil sa do hlavnej skupiny. Jazdec Dukly Trenčín podával zatiaľ výborný výkon, pretože bol len tri týždne po operácii. Vedúca trojica si presne v polovici pretekov vytvorila odstup 2:17. Spolu s Jurajom Saganom boli v úniku dvaja jazdci kategórie U23. V týchto momentoch vypadol z hlavnej skupiny aj Jozef Metelka. ktorý sa zúčastňuje podobných pretekov aj napriek tomu, že jazdí na nohe s protézou. 
 
Prítomnosť Juraja Sagana v úniku nebola pre ostatných slovenských borcov, okrem jeho brata, príjemnou správou, najmä preto, ak si na čele pretekov dokázal vybudovať aj trojminútový odstup. Aj keď títo traja pretekári svojím útokom prerušili monotónne krúženie okolo Slavkova, po ich odpojení sa situácia znovu upokojila a rozdiely medzi skupinami zostávali nezmenené. Ale to už v ôsmom okruhu neplatilo, pretože sa začalo nastupovať a hlavný balík stiahol ich náskok na 1:20, na jeho čele sme videli aj Petra Velitsa. Aj keď sa pelotón výrazne nepotrhal, okresal sa na osemdesiat borcov.
 
V tom nasledujúcom sa už ale začalo poriadne tlačiť do pedálov a na prvom kopci bola pohltená vedúca trojica. Samozrejme, zvýšené tempo rozdelilo aj hlavnú skupinu, prekvapujúco z nej vypadli aj Martin Velits a Maroš Kováč, rovnako ako väčšina jazdcov z Dukly Praha, ktorí sa akoby na začiatku vystrieľali. Túto aktivitu pelotónu mali na svedomí tímy OPQS a Etixx-Ihned, svoje tu odviedol aj Peter Velits.
 
V hlavnej skupine potom zostalo iba 30 jazdcov, za nimi strácali ďalší pretekári už jednu minútu. Zo slovenských cyklistov sa tu udržali iba Saganovci, Peter Velits, Kolář, Mahďar, Tybor, Jurčo, Čanecký a jediný jazdec do 23 rokov Malovec. Pre Petra Velitsa pracoval na čele pelotónu aj jeho mladší český spolujazdec z BMC Jakub Novák
 
Potom prišla ďalšia selekcia na treťom okruhu pred cieľom, keď na jednom stúpaní zostalo vpredu iba 17 pretekárov, z našich Peter Sagan, Velits, Jurčo, Mahďar a Čanecký. Druhá skupina zaostávala tridsať sekúnd. Na trati sa situácia veľmi rýchlo menila a obidve sa skupiny sa spojili dve kolá pred koncom. Zatiaľ výborne jazdil Ľuboš Malovec z Dukly Trenčín, ktorý podával v kategórii do 23 rokov zďaleka najlepší výkon spomedzi slovenských borcov.
 
Na predposlednom okruhu na prvom kopci tím NetApp-Endura rozbehol útok pre Lea Koniga, ktorého sa ale zachytil Zdeněk Štybar, takže táto dvojica sa ocitla na čele pretekov, a nielen pre českého diváka sa rysoval skutočne parádny finiš. Týchto pretekárov ale čoskoro dobehlo šesť jazdcov, medzi ktorými boli z našich iba Peter Sagan a Peter Velits. Jazdci z pôvodnej čelnej skupiny strácali približne 30 sekúnd.
 
V tejto malej vedúcej skupine sa začalo jazdiť skutočne zostra, bolo jasné, že slovenský titul získa niekto z dvojice Sagan - Velits. Na príjazde do záverečného okruhu začalo na trati pršať. Na ňom si vybudoval na čele 15-sekundový náskok Jan Hirt (Etixx-Ihned). Za ním zaostávali Konig, Vakoč, Štybar, Bárta, Sagan, Velits a Polnický. Čanecký dostal kŕče a musel zostúpiť z bicykla. Po chvíli ho to prešlo a pokračoval, ale už nemal nárok vrátiť sa dopredu.
 
Potom vyskúšal vyraziť do úniku Peter Sagan, na ktorého sa nalepil iba Zdeněk Štybar. Medzitým sa na trati spustil poriadny lejak, ktorý úplne znížil viditeľnosť. Obidvaja pretekári na posledných kilometroch potvrdili svoje kvality a pred svojimi prenasledovateľmi, medzi ktorými bol aj Peter Velits, si vypracovali 30-sekundový náskok. Na slovenskej strane bola v hre ešte bronzová medaila, o ktorú bojovali Martin Mahďar a Matej Jurčo. Mahďar vstupoval do posledných kilometrov s 20-sekundovou časovou výhodou.   
                 
Štybar so Saganom nakoniec dorazili spoločne na cieľovú čiaru, kde ako prvý prešiel cieľovou páskou  český borec, ale Peter Sagan si mohol užívať štvrtý titul majstra SR v rade. Hneď za nimi prišiel so stratou 51 sekúnd Peter Velits. Dramatickú bitku o tretie miesto vyhral Martin Mahďar, ktorý porazil Mateja Jurča len o šesť sekúnd. Títo borci stratili v cieli na víťaza 2:50, ale v celkovom poradí obsadili deviatu, resp. desiatu pozíciu.
 
V kategórii U23 jasne triumfoval Ľuboš Malovec, ktorého klasifikovali na celkovej 21. priečke so stratou 6:51. Aj zvyšné dve medaily si rozdelili jazdci z Dukly Trenčín, na druhom mieste skončil Filip Taragel, ktorý nastúpil skupine a tretie miesto získal Erik Baška, ktorý ošpurtoval Roberta Malíka.
 

Peter Sagan (majster SR 2014): "Boli to veľmi dobré preteky na náročnom okruhu. Vyzerá to tak, že mám optimálnu kondíciu a preto som nemal námietky proti náročným podmienkam a ani proti dažďu, ktorý sa spustil v závere. Bolo dobré, že v polovici pretekov sa dostal do úniku brat Juraj, tým pádom museli pracovať iné tímy. Rozhodujúci únik so Štybarom sme urobili v nájazde do posledného okruhu. V špurte som nechcel príliš riskovať, išlo mi hlavne o slovenský titul. V zákrutách sa dosť šmýkalo, preto som jazdil opatrnejšie, veď už v utorok odlietam do Anglicka na Tour de France. Veľmi sa mi pozdával výkon Petra Velitsa. Síce dlhší čas nepretekal, no zrejme si urobil dobrú prípravu vo vysokohorských podmienkach."
 
Peter Velits (BMC): "Boli to náročné preteky. Na trati boli dve stúpania. Okruh bol dosť náročný a záver zásadne ovplyvnila prietrž mračien. Hore kopcom sa šmýkalo a človek musel byť opatrný. Viacerí letíme na Tour. Pocit z pretekov mám veľmi dobrý. Sagan a Štybar odišli v závere hore kopcom, a keď sa dostali na vrchol, bolo už po všetkom. Ja som čakal, čo urobia Bárta a Konig, ale oni v tej chvíli zaváhali. Ja som sa kĺzal každú zákrutu. Na záver to bolo nebezpečné a nemal som chuť riskovať. Pred Tour mám formu, ale to je iba dobrá začiatok, pretože nikdy neviete, čo sa vám môže na týchto pretekoch stať. Bude tam pár ťažkých etáp, budú kocky, takže dopredu sa nedá hovoriť o nejakom výsledku." 
 
Martin Mahďar (Dukla Trenčín): "Som spokojný. Samozrejme, na tých dvoch najlepších pretekárov som nemal. Boli to ťažké preteky, najmä keď sa začali favoriti naháňať, ale vydržal som s nimi celkom dlho, no v závere mi to už nešlo. Na konci sme zostali za favoritmi skupina, v ktorej sme ťahali spolu s Jurčom, lebo českí jazdci nechceli. Ocitol som sa na čele skupiny, a keď som po niekoľkých zákrutách videl, že som sa odpútal, tak som išiel sám. Nečakal som, že to môže takto dobre pre mňa dopadnúť."
 
Filip Taragel (Dukla Trenčín):"Ľubo mal dnes super deň, potvrdil, že má formu, aj v časovke bol dobrý. Dukla má prvé tri miesta, úlohu sme teda splnili, čo je super. Okruh bol ťažký, dažď na záver tomu ešte pridal. Bolo to ťažké, ako každý majstrák, išlo sa hore-dole. Dĺžka pretekov bola veľmi dlhá, málokedy máme možnosť ísť takéto dlhé podujatie. S druhým miestom som spokojný, lebo týždeň dozadu som mal antibiotiká, takže som nečakal takýto výsledok."
       
Ján Valach: "Teším sa z tretieho miesta Martina Mahďara, pretože v predchádzajúcich pretekoch odrobil, čo sa dalo, vždy pracoval pre tím a teraz sa to prejavilo na jeho výsledku. Matej Jurčo tiež výborný výkon, na rozdiel od časovky. Maroš Kováč bol na tom veľmi dobre, ale dostal kŕče, hoci mal dobrý deň. S podobnými problémami dnes jazdil aj Patrik Tybor. S dnešnými výkonmi som ale spokojný."    
 
 
V pondelok budeme publikovať sumár MČR a SR komentovaného typu.
 
 
VÝSLEDKY PRETEKOV MUŽOV ELITE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 4h 50' 36''
2. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 50''
3. vlajka MAHĎAR Martin DUKLA TRENČÍN - TREK + 02' 45''
4. vlajka JURČO Matej DUKLA TRENČÍN - TREK + 02' 51''
5. vlajka KOLÁŘ Michael TEAM TINKOFF - SAXO + 06' 48''
6. vlajka ČANECKÝ Marek AMPLATZ-BMC + 07' 00''
7. vlajka SAGAN Juraj CANNONDALE PRO CYCLING + 07' 01''
 
 
 
VÝSLEDKY PRETEKOV MUŽOV U23:
1. vlajka MALOVEC Ľuboš DUKLA TRENČÍN - TREK 4h 57' 26''
2. vlajka TARAGEL Filip DUKLA TRENČÍN - TREK + 08' 28''
3. vlajka BAŠKA Erik DUKLA TRENČÍN - TREK + 08' 28''
4. vlajka MALÍK Robert EPIC JANOM GREENWAY + 08' 28''
5. vlajka DUBEŇ Martin EPIC JANOM GREENWAY + 09' 49''
 
 
 
Fotogaléria z pretekov mužov Elite a U23 (foto: Cycling-Info.sk)
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
Fotografia 1 z 93
 
 
Fotogaléria od našej čitateľky Ivany Mihálikovej
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
Fotografia 1 z 18
 

 
 
Štartová listina U23:
Chalás Jaroslav 1992 (PŠK REPROGAS)
Michalec Marek 1992 (PŠK REPROGAS)
Schwabik Johann 1992 (AŠK Inter Bratislava)
Špilák Dominik 1992 (CK Witzenmann Vlkanová)
Taragel Filip 1992 (Dukla Trenčín Trek)
Chalupčík Ján 1993 (epic janom greenway)
Juhaniak Kamil 1993 (AŠK Inter Bratislava)
Kretianko Imrich 1993 (AŠK Inter Bratislava)
Málik Robert 1993 (epic janom greenway)
Posch Helmut 1993 (PROefekt team)
Predajna Michal 1993 (PŠK REPROGAS)
Šmýkal Martin 1993 (AŠK Inter Bratislava)
Zaťko Dominik 1993 (AŠK Inter Bratislava)
Baška Erik 1994 (Dukla Trenčín Trek) - majster SR 2013
Daško Mário 1994 (Dukla Trenčín Trek)
Glajza Ondrej 1994 (Stevens Znojmo)
Kováčik Juraj 1994 (epic janom greenway)
Krajíček Matej 1994 (epic janom greenway)
Lajcha Juraj 1994 (epic janom greenway)
Malovec Ľuboš 1994 (Dukla Trenčín Trek)
Vančo Jakub 1994 (CK Banská Bystrica)
Dubeň Martin 1995 (epic janom greenway)
Harag Tomáš 1995 (CK Banská Bystrica)
Holomek Milan 1995 (epic janom greenway)
Mičuda Simon 1995 (Firefly)
Vozár Šimon 1995 (ŽP Šport, a.s.)
Fačkovec Matej (PROefekt team)
Salák Tomáš (PROefekt team)
Višňovský Tomáš (PROefekt team)
 
 
Štartová listina mužov Elite:
Novák Miroslav 1974 (Cycling Academy Bratislava)
Broniš Roman 1976 (Dukla Trenčín Trek)
Kováč Maroš 1977 (Dukla Trenčín Trek)
Stančík Marián 1977 (PŠK REPROGAS)
Toček Erik 1977 (Cycling Academy Bratislava)
Fraňo Martin 1978 (CK Banská Bystrica)
Kuril Patrik 1979 (Arios Sportakus Cycling Team)
Janžo Róbert 1980 (PROefekt team)
Kľúčik Daniel 1981 (CK D3-Race team Bratislava)
Grolmus Bystrík 1982 (VELOSVET cycling team Prievidza)
Rusina Rudolf 1982 (CK Banská Bystrica)
Debnár Miroslav 1983 (CK Banská Bystrica)
Jurčo Matej 1984 (Dukla Trenčín Trek)
Bátora Lukáš 1985 (CK Banská Bystrica)
Karas Juraj 1985 (PROefekt team)
Viglaský Ivan 1985 (CK Banská Bystrica)
Velits Martin 1985 (Omega Pharma - Quick-Step)
Velits Peter 1985 (BMC Racing Team)
Zrelica Roman 1985 (CK Banská Bystrica)
Brandýs Michal 1986 (CK Dukla Bratislava)
Haring Martin 1986 (CK Banská Bystrica)
Palčák Jozef 1987 (CK Banská Bystrica)
Tybor Patrik 1987 (Dukla Trenčín Trek)
Čanecký Marek 1988 (Amplatz-BMC)
Sagan Juraj 1988 (Cannondale Pro Cycling)
Vyšňa Matej 1988 (Stevens Znojmo)
Mahďar Martin 1989 (Dukla Trenčín Trek)
Mišík Michal 1989 (RCT Martin)
Baďura Karol 1990 (CK Banská Bystrica)
Sagan Peter 1990 (Cannondale Pro Cycling)
Wachs Martin 1990 (PŠK REPROGAS)
Ažaltovič Tomáš 1991 (PŠK REPROGAS)
Gállik Ján 1991 (Kaktus Bike team Bratislava)
Kubek Tomáš 1991 (KAKTUS BIKE-TEAM Bratislava)
Mačák Matúš (Arios Sportakus Cycling Team)
Mészáros Jakub 1991 (CYKLO TEAM Levice)
Kolář Michael 1992 (Tinkoff-Saxo)
Holub Michal (R-BIKE)
Jusko Lukas (CK Falange Bratislava)
Lahučký Dávid (Cycling Academy Bratislava)
Metelka Jozef (Beeline Bicycles RT)
Mitošinka Robert (Arbö Denzel Cliff)
Nagy Tomáš (PROefekt team)
Škvarka Peter (Elite Bike Dolný Kubín)
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop