V časovke Tirrena zvíťazil T. Martin, Nibali udržal modrú

27.2.2013, 19:48 | Sprav. z pretekov - staršie | Lukáš Timko
Chris Froome v pondelok večer zaspával s vierou, že sa na druhý deň stane zázrak a Nibali mimoriadne pokazí individuálnu časovku, čo by znamenalo jeho posun na konečné prvé miesto. My sme boli zvedaví na výkon Petra Sagana, ktorý mohol prvý raz v kariére získať červený dres na Tirreno - Adriatico.

7. ETAPA i. časovka ciel rovina San Benedetto del Tronto 9,2 km víťaz: T. Martin

Prvým pretekárom na trati bol Martin Velits, čo znamenalo jediné. O pár minút starší z bratskej dvojice bol v celkovom poradí po šiestej etape posledný. Martin nezvykne preteky vzdávať, ani keď sa nedarí, a tento týždeň to potvrdil. Jeho čas sme, žiaľ, v priebehu časovky nezistili. Nebol z tých rýchlejších.

Jasne najlepšiu jazdu v úvodnej hodine zašiel Fabian Cancellara, od ktorého sme to čakali. Výkonom 10:37 chcel určite konkurovať cyklistom, ktorí ešte boli na štarte. Či už Tonymu Martinovi, Michalovi Kwiatkowskému a my sme verili, že aj Petrovi Saganovi. Vlani sa šla prakticky rovnaká časovka po rovnakých uliciach San Benedetta del Trona (bola iba o 90 metrov dlhšia). sagan-tirreno-casovkaVtedy vyhral Spartakus časom 10:36, teda o sekundu rýchlejším než šiel dnes. Sagan bol vlani jedenásty.

Ešte pred jazdou Tonyho Martina sa ukázal skvelý časovkár Adriano Malori, ktorý ukázal, že aj časovkársky špeciál Meridy má niečo do seba. Cancellaru porazil o pomerne priepastných šesť sekúnd. Peter Sagan dnes nesklamal, ale do najlepšej desiatky sa nedostal. Časom 10:57 sa zaradil na priebežné štrnáste miesto.

Jasne najlepší čas predviedol Tony Martin. Aktuálny majster sveta v časovke porazil Maloriho o šesť sekúnd a už ho zosadiť z trónu dnešnej časovky mohol snáď iba Chris Froome. Peter Sagan na Martina stratil 33 sekúnd. Prekvapujúco vynikajúci čas zaznamenal Andrej Amador z Movistaru. Stratil na Tonyho iba desať sekúnd a odsunul Cancellaru na štvrtú pozíciu.

Vyčerpaný z celého týždňa bol Kwiatkowski, ktorý stratil až 21 sekúnd na svojho tímového kolegu a na veľký posun dopredu (až na pódium) to nevyzeralo. V cieli však ešte neboli jeho súperi Contador ani Rodríguez. El Pistolerovi namerali čas o sedem deväť horší než mladému Poliakovi. To mu stačilo na štvrté miesto o sekundu. Potreboval ešte závahanie Purita, ktoré sa dalo čakať. To aj prišlo a časom 11:08 sa zaradil až do tretej desiatky. Poradie od tretieho miesta teda bolo vyriešené. 3. Contador, 4. Kwiatkowski, 5. Rodríguez. Všetci iba po jednej sekunde.

Medzi Froomom a Nibalim sa nič prekvapujúce nestalo. Chris prekvapil troška horšou jazdou, ako sme čakali. Na Martina stratil 15 sekúnd, čo je na druhej strane logické, keďže Nemec sa v posledných etapách šetril na dnešný deň. Nibalimu čas 10:51 bohato stačil k celkovému víťazstvu.

Súboj Petra Sagana s Albertom Contadorom o červený dres sa s najväčšou pravdepodobnosťou nekonal. Organizátori nepochopiteľne za túto etapu body zrejme neprideľovali, hoci sa v pravidlách vyslovene píše, že "body sa udeľujú na všetkých z nasledujúcich šiestich etáp (okrem tímovej časovky)"  a následne je vypísaných iba päť etáp bez záverečnej časovky. Typický taliansky chaos.

Biely dres pre najlepšieho pretekára do 25 rokov jasne ovládol Michal Kwiatkowski (OPQS), vrchársku súťaž vďaka dvom únikom Damiano Cunego (Lampre) a medzi tímami vyhral Movistar. Z pretekov pripravíme sumár. Konečné poradie v jednotlivých disciplínach tu.