Greipel konečne s víťaznou etapou, Sagan tentokrát piaty

21.6.2014, 10:50 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
V dnešnej etapy boli mačacie hlavy už iba nepríjemnou spomienkou a pelotón sa musel začať sústrediť na ďalší hromadný dojazd, v ktorých doteraz zakaždým víťazil len jeden špurtér. Pokojný deň však mohol narušiť bočný vietor.
   
6. etapa Tour de France 2014 (UCI World Tour, Francúzsko)
10.7. štvrtok rovinatá ciel rovina Arras > Remeš 194 km víťaz: Greipel
 
Na trati boli položené len dve malé horské prémie, ktoré určite nemohli ohroziť predpokladaný súboj šprintérov. Na štarte znovu mrholilo, ale počasie sa malo postupne umúdriť. Okamžite po oficiálnom otvorení pretekov sa dopredu dostali Tom Leezer (Belkin), Luis Mate (Cofidis), Jerome Pineau (IAM Cycling) a Arnaud Gerard (Bretagne-Séché), ktorí v žiadnom prípade neohrozovali nikoho v pelotóne, takže dostali povolenie odísť.
 
Po včerajšej etape vznikli v celkovej klasifikácii veľké časové rozostupy, takže ani jeden borec v úniku nepredstavoval
18°C
 nebezpečenstvo pre Vincenza Nibaliho. Vpredu sa usadila zaujímavá skupina pretekárov, ktorí prišli na Tour zbierať úspechy v únikoch. Tom Leezer, Jerome Pineau a Arnaud Gerard sú dobrýmimožnosťami pre jednodňové podujatia, ktorí cítili svoju šancu, pretože dúfali, že šprintérske celky budú po včerajšku vyšťavené. Luis Mate je síce vrchárom, ale v brejku sa prezentoval aj v podobnej štvrtej etape. 
 
Na čele hlavného balíka aktívne jazdil tím Giant-Shimano a jeho usilovný pracovník Cheng Ji, z ostatných šprintérskych celkov tam nemal nikto svoje zastúpenie, situáciu kontrolovala aj Astana. Odstup sa ustálil na troch minútach. Ani dnes sa ale jazdci na začiatku etapy nešetrili, keďže prvá hodina mala priemer 47 km/h.
 
Bolo zaujímavé sledovať, že sa na čele hlavného balíka neobjavil tím Lotto-Balisol, ktorý tak chcel nechať prácu pri sťahovaní úniku
ÚNIK DŇA
.bpc14. Tom Leezer
(Belkin)
.iam14. Jerome Pineau
(IAM Cycling)
.cof14. Luis Mate
(Cofidis)
.bse14. Arnaud Gerard
(Bretagne-Séché)
iba na holandský celok, aby po jasných víťazstvách Marcela Kittela trošku unavil jeho spolujazdcov. Pre klasických šprintérov to bola dnes nadlho najvhodnejšia etapa, takže utečenci nedostali na trati veľkú voľnosť. Pre prvú polovicu etapy bol predpovedaný bočný vietor, takže všetky tímy, ktoré majú ambície v celkovej klasifikácii, poslali svojich pretekárov dopredu, aby kontrolovali tieto pozície.
 
Na trati sa miestami objavovali prehánky, a aj keď dážď nebol silný, po včerajšej skúsenosti bol určite pre jazdcov nepríjemný. Aj druhá hodina dnešnej etapy si udržala vysokú priemernú rýchlosť. Giant-Shimano stále nedostával pomoc pri kontrole utečencov, ale ich odstup zostával nezmenený.    
 
Prvú horskú prémiu ukoristil jazdec tímu Cofidis Luis Mate. V krátkom priebehu sme potom videli na mokrých cestách dva pády, kde sa ocitli napríklad Arnaud Démare, Daniel Navarro a jazdec tímu Sky Xavier Zandio, ktorý bol veľmi otrasený. Podobne ako po druhom Burghardt, tam sa objavil aj Konig a Slagter. Rýchlostnú prémiu ukoristil z úniku Tom Leezer, v pelotóne začal bitku o zvyšných jedenásť bodov tím Canondale, ktorý poskladal na čele pekný vláčik. Slovenský jazdec Peter Sagan skončil v tomto šprinte nakoniec na druhom mieste, keď ho predbehol Mark Renshaw, takže získal desať bodov. Pre body si z hlavnej skupiny vystúpili aj Greipel a Petacchi.
 
Medzitým sme dostali správu, že spomínaný španielsky jazdec Xavier Zandio a ruský borec Jegor Silin (Kaťuša) odstúpili po nedávnom páde z pretekov. Peter Sagan musel byť takisto zapletený do jedného pádu, keďže si nechal ošetriť svoj ľavý lakeť a ľavé koleno u lekára pretekov. Mokrá cesta spôsobovala jazdcom neustále problémy, pretože mnohí z nich padali na zem.
 
Túto situáciu chcel využiť tím OPQS, ktorý začal tlačiť na čele hlavnej skupiny veľké tempo. Vzadu zostali napríklad Jesus Hernandez (Tinkoff-Saxo), ktorý mal takisto pád, Thomas Voeckler či Arnaud Démare. Z toho dôvodu to mali mať utečenci čoskoro zrátané. V zadnej skupine sa po ošetrení nachádzal aj Peter Sagan, ktorý strácal približne 45 sekúnd. OPQS sa potom stiahla z čela pelotónu a Giant-Shimano, Astana či Tinkoff-Saxo prestali udávať vysoké tempo a držiteľ zelého dresu sa dokázal vrátiť späť.
 
Hlavný balík si uvedomil, že bolo ešte veľmi skoro na to, aby zlikvidovali odstup utečencov, takže vedúca štvorica dostala ešte šancu zostať na čele pretekov. Jesus Hernandez bol ďalším jazdcom, ktorý musel odstúpiť z podujatia, čiže Alberto Contador stratil veľmi dôležitého muža do kopcov. Druhá horská vrchárska prémia znovu skončila v tíme Cofidis. Situácia sa potom upokojila, ale jazdci sa začali pripravovať na hromadný dojazd, ktorý mohol byť na mokrých cestách opäť nepríjemnou záležitosťou.
 
Dvadsaťpäť kilometrov pred cieľom sa začala skutočná naháňačka a utečencom odbíjali posledné minúty. Na čelo sa znovu dostal aj tím OPQS, ktorý na otvorených cestách mohol pretrhnúť pelotón. A videli sme tradičnú pozičnú bitku. Posledný dvaja jazdci z úniku pred pelotónom Mate a Pineau sa dlho nechceli vzdať, najdlhšie odolával španielsky jazdec. Posledných desať kilometrov sa už jazdilo na plný plyn, medzi jazdcami, ktorí odpadli z vedúcej skupiny, sa nachádzal aj Arnaud Démare.  Podobný osud postihol aj Nieveho, Rollanda a Pinota. Šprintérske celky zvládli posledné kilometre veľmi dobre a všetko bolo pripravené pre ďalší záverečný špurt. Druhá skupina strácala už 40 sekúnd.  
 
O prekvapujúci atak sa na konci pokúsil Michal Kwiatkowski, ale ani on nezabránil hromadnému dojazdu. A v závere bol potom najrýchlejší André Greipel. Na druhom mieste skončil Alexander Kristoff, tretí bol Samuel Dumoulin. Pred Petra Sagana na piatom mieste sa ešte dostal Mark Renshaw. Do záverečného súboja sa nakoniec nedostali Marcel Kittel a Danny van Poppel, ktorí mali v tesne pred cieľom defekty. Druhá skupina s Pinotom, Nievem a Rollandom stratila 59 sekúnd. Peter Velits finišoval v rovnakom čase ako víťaz, keď sa dokázal udržať v prednej skupine počas hektických posledných kilometrov.
 
greipel-andre-spurtVo veľmi rýchlom dojazde sa hlavný balík rozdelil, na čo doplatili niekoľkí zaujímaví borci. Kilometer pred cieľom atakoval Michal Kwiatkoski, ale Kaťuša a Europcar zlikvidovali jeho nástup. Pred samotnou cieľovou páskou sa potom odohral férový súboj šprintérov, ktorí v podstate zostali bez svojich pomocníkov, a najväčšiu silu konečne ukázal André Greipel, ktorí si tak mohol vychutnať vytúžený triumf. Na ten stále čaká aj Peter Sagan, ktorý zostal v dnešnom závere úplne zavretý a mal len veľmi malú šancu, ako sa dostať na výhodnejšiu pozíciu. No šiestykrát za sebou finišovať v top 5 je neuveriteľný výsledok. Alexander Kristoff dnes skončil druhýkrát na striebornej pozícii. 
 
V celkovom poradí sa nič nemenilo, len Thibaut Pinot si pripísal nečakanú stratu vzhľadom k tomu, že veľmi dobre prekonal aj zradné britské etapy, aj dlažobné kocky. Na čele zostáva Vincenzo Nibali a Astana má pred sebou niekoľko náročných dní, kde sa bude musieť starať o celý pelotón. Peter Sagan klasicky zvýšil svoj náskok v bodovacej súťaži, ktorý sa už vyšplhal na 80 bodov. A biely dres takisto stále patrí do jeho výbavy. Zajtra sa pred cieľom nachádzajú dva krátke kopčeky, ktoré budú pravdepodobne pre šprintérov ťažké, čiže určite uvidíme dramatický dojazd.
 
 
André Greipel (Lotto-Belisol): "V prvom rade, dnes to bolo veľmi nervózne. Museli sme zostať na fronte. Som veľmi spokojný, ako fungoval náš tím, najmä na posledných tridsiatich kilometroch, kde fúkal bočný vietor. V závere sa nám nepodarilo poskladať šprintérsky vláčik, pretože sme nemohli zostať pohromade pri všetkých tých kruhových objazdoch. Dostal som sa na zadné koleso Marka Renshawa a potom som išiel na plný plyn. Som veľmi šťastný, mali sme na sebe veľký tlak. Bola to dobrá odpoveď pre všetkých, ktorí o nás pochybovali. Po mentálnej stránke sme neboli v jednoduchej pozícii, ale zvládli sme to a išli sme si pre víťazstvo, ktoré bolo zaslúžené."  
 
 
 
 
VÝSLEDKY 6. ETAPY:
1. vlajka GREIPEL André LOTTO BELISOL TEAM 4h 11' 39''
2. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
3. vlajka DUMOULIN Samuel AG2R LA MONDIALE + 00' 00''
4. albansko RENSHAW Mark OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
5. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 00''
6. vlajka FEILLU Romain BRETAGNE - SECHE ENVIRON. + 00' 00''
7. vlajka VEELERS Tom TEAM GIANT - SHIMANO + 00' 00''
8. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR + 00' 00''
9. albansko VANMARCKE Sep BELKIN PRO CYCLING TEAM + 00' 00''
10. vlajka CHAVANEL Sylvain IAM CYCLING TEAM + 00' 00''
27. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 00' 00''
favoriti na celkové poradie + 00' 00''
druhá skupina + 00' 59''
 
 
CELKOVÉ PORADIE PO 6. ETAPE:
1. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM 24h 38' 25''
2. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 02''
3. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING + 00' 44''
4. vlajka KWIATKOWSKI Michal OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 50''
5. vlajka CANCELLARA Fabian TREK FACTORY RACING + 01' 17''
6. albansko VAN DEN BROECK Jurgen LOTTO BELISOL TEAM + 01' 45''
7. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO BELISOL TEAM + 01' 45''
8. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING + 01' 54''
9. vlajka TALANSKY Andrew GARMIN - SHARP + 02' 05''
10. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 11''
20. vlajka VELITS Peter BMC RACING TEAM + 02' 44''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 6. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 217 bodov
2. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR 137 bodov
3. vlajka KITTEL Marcel TEAM GIANT - SHIMANO 135 bodov
      
 
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ PO 6. ETAPE:
1. vlajka LEMOINE Cyril COFIDIS SOLUTIONS CREDITS 6 bodov
2. vlajka KADRI Blel AG2R LA MONDIALE 5 bodov
3. vlajka VOIGT Jens TREK FACTORY RACING 4 body
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 6. ETAPE:
1. vlajka SAGAN Peter CANNONDALE PRO CYCLING 24h 39' 09''
2. vlajka

KWIATKOWSKI Michal

OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 06''
3. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 01' 27''
 
 
 
Horské a rýchlostné prémie:
4-20 86,5 km - Côte de Coucy-le-Château-Auffrique: 0,9 km (6,2 %)
sprint-20 75 km - Pinon (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 37 km - Côte de Roucy: 1,5 km (6,2 %)
body v cieli: 45-35-30-26-22-20-18-16-14-12-10-8-6-4-2
 
 
Krátke preview etapy:
Sagan s Renshawom podali včera obdivuhodné výkony, no ostatní šprintéri šetrili, takže sa opäť dá očakávať nemecké valcovanie Remeša. Pred dvoma dňami Kittel pripustil, že jeho tím je v závere zdolateľný, takže uvidíme, či to bude podobne tesné ako v utorok, alebo bude Giant (obor) opäť dominovať.
 
 
Krátky opis trasy:
Po komplikovanom predchádzajúcom dni príde na ďalšej rovinatej etape čas na vyliečenie rán a navyše prvé väčšie rozdiely v klasifikácii už upokoja pelotón. Cyklisti budú pokračovať v spomínaní na prvú svetovú vojnu, pretože navštívia bývalé bojiská, ktoré sa nachádzali na Somme a Chemin des Dames. Zároveň sa bude pelotón presúvať na východ Francúzska, kde už čakajú zaujímavé víkendové etapy. Po zmenách v celkovom poradí a s mierne zvlneným terénom budú cítiť svoju šancu aj utečenci, ale šprintérske celky budú ešte natoľko silné, aby nepremárnili výbornú príležitosť na dôležité víťazstvo v meste Remeš, kde sa vyrába vynikajúce šampanské, pretože dva kopce štvrtej kategórie v prijateľnej vzdialenosti od cieľa už nebudú len tak ľahko v ponuke dňa.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:10 živý prenos, koniec cca. 17:40
komentátor RTVS: Ivan Niňaj
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Juraj Karas
 
 
tdf-2014-profil-06
 
 

 
 
ĎALŠIE ETAPY TOUR DE FRANCE 2014:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop