Podujatie Okolo Turecka si udržiava status World Tour, ale v poslednom období stratilo svoj niekdajší cveng. V tomto roku sa vrátilo na svoje pôvodné miesto, tesne pred Giro, ale aj tak prilákalo iba šesť celkov WT v nižšej konkurencii ako kedysi ešte ako HC. Medzi tohtoročnými bojovníkmi sa nachádza aj tím Bora - hansgrohe v zostave s Erikom Baškom.
 
 
Niekoľko rýchlostných dojazdov a ťažký cieľový kopec 

Turecké preteky boli známe tým, že vytvárali dobré podmienky pre šprintérov, ktorí smerovali na taliansku Grand Tour, a do súboja o celkovú klasifikáciu zaradili pomerne náročné cieľové stúpanie. V rovnakom trende sa bude pokračovať aj tentoraz a na štarte sa predstavia niekoľkí zaujímaví šprintéri a klasifikácia sa bude rozhodovať na ťažkom kopci Kartepe.

Úvodný deň bude vhodný pre najrýchlejších jazdcov v balíku, ktorých však tesne pred cieľom vyľaká kratšie stúpanie. Druhý deň poskytne už zaujímavejšiu koncovku, keď sa bude finišovať do mierneho kopca a v meste Eceabat to môžu rozprúdiť výbušní jazdci. Nasledovať bude klasická šprintérska etapa, nič iné ako hromadný dojazd pelotónu sa neočakáva.
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáver kráľovskej etapy minulej edície
 

Piaty deň zase vyzve do hry výbušných cyklistov, ale v meste Bursa sa môžu zapojiť do bitky o titul aj odolní šprintéri, ktorí zvládnu prekonať 5-percentné sklony vo vysokej intenzite. Kráľovská previerka bude zakončená skutočne ťažkým stúpaním Kartepe (12 km; 9,5 %), ktoré je dlhé, poskytuje tvrdé prevýšenie po celej dĺžke a v klasifikácii vytvorí veľké rozdiely rozdiely. No konci pretekov sa bude opäť šprintovať, no známy komplikovaný a technický dojazd v Istanbule dokáže vytvoriť aj nejaké prekvapenie.
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© tourofturkey.org.tr)
 
Tri tímy majú predpoklady ovládať preteky

Najsilnejšie zostavy prinášajú Bora - hansgrohe, Deuceninck - Quick-Step, UAE Emirates a tieto celky budú mieriť za výhrami v etapách a aj celkovým triumfom. Nemecké zoskupenie sa bude spoliehať na Felixa  Grossschartnera. 25-ročný rakúsky pretekár skončil piaty v San Juane a dvanásty na Paríž - Nice, preto v takejto konkurencii musí mať len tie najvyššie ciele. Keď bude jazdiť vo svojej tradičnej pohode, na kopci Kartepe sa mu vyrovná len málokto. V poslednom období preukazuje svoj vrchársky talent a určite si je vedomý toho, že pri potrebnom výkone môže vybojovať svoj prvý titul v kariére. V Bore budú šprintérske koncovky v rukách Sama Bennetta, ktorý tu v minulom ročníku získal tri výhry. Írsky pretekár ukoristil v tejto sezóne už štyri víťazstvá, ale stále potrebuje robiť dojem na svojich šéfov, aby ho vybrali na nejakú GT, takže v Turecku bude veľmi motivovaný. V koncovkách mu bude sekundovať Erik Baška, s ktorým si vyskúšal spoluprácu v San Juane a UAE Tour. Slovenského pretekára na chvíľu zastavil pád na Okolo Katalánska, dovtedy jazdil v tejto sezóne s veľkou chuťou.
 
 
bennett 19 uae triumf detail bohfb
Sam Bennett (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 

Tím Deuceninck - Quick-Step priváža veľmi silnú zostavu najmä na rýchlostné koncovky a triumvirát Jakobsen, Hodeg, Richeze bude chcieť ovládnuť všetko, čo sa bude dať. Fabio Jakobsen si zdvihol sebavedomie po úspechu na Scheldeprijs,  Álvaro Hodeg sa zatiaľ len dostáva do svojej najlepšej formy a mladých šprintérov bude mať pod palcom skúsený Max Richeze, na ktorého sa môžu v hektických koncovkách vždy spoľahnúť. Zvedaví budeme na výkon Remca Evenepoela, či si trúfne zabojovať o celkový triumf na kopci Kartepe. Na UAE Tour sa ukázal v dobrom svetle na Jebel Hafeet a potvrdil, že je silný aj na náročných kopcoch. Ak bude dobre pripravený, nepochybujeme, že ho bude lákať úspech v GC.

V celku UAE Emirates sa bude zapájať do rýchlostných koncoviek Simone Consonni a 24-ročný taliansky cyklista bude chcieť konečne vybojovať svoj prvý triumf vo WT. Zostava bude disponovať aj kvalitným vrchárskym vybavením, čo bude chcieť vytiahnuť na stúpaní Kartepe. Valerio Conti sa vytiahol na začiatku sezóny v San Juane, kde bral štvrté miesto v poradí, a Jan Polanc skončil šiesty na Giro di Sicilia. Lepšou formou momentálne disponuje Polanc a slovinský pretekár verí, že sa mu podarí uspieť po kvalitnom tímovom predstavení.
 
 
consonni 18 slovinsko triumf
Triumf Simone Consonniho v Slovinsku (© Tour of Slovenia)

 
Na titul si bude robiť zálusk aj Merhawi Kudus z Astany. Eritrejský pretekár pred mesiacom ovládol Tour du Rwanda a v kopcoch pôsobí veľmi istým dojmom. V tíme Lotto - Soudal bude chcieť nabrať pred Girom potrebné kilometre Caleb Ewan a pridať do svojej zbierky ďalší triumf. Po prestupe do belgickej zostavy sa zatiaľ tešil iba raz. Na podujatí bude štartovať aj Mark Cavendish, ktorý sa potrebuje dostať na pozitívnu vlnu, a v celku Dimension Data bude pripravený zabojovať o výhry juhoafrický šprintér Ryan Gibbons. Zo známych mien sa ukáže na pretekoch Javier Moreno (Delko Marseille), dlhoročný jazdec tímu Movistar, a zvedaví budeme na Raula Alarcona z W52/FC Porto, ktorý dokáže podávať veľké výkony v kopcoch, keď sa dostane do formy. Juan José Lobato v drese Nippo Vini Fantini sa môže pripomenúť vo výbušnejších koncovkách a v celku Caja Rural sa zíde zdravá rýchlostná konkurencia, ktorú budú tvoriť Aberasturi a Malucelli.
 
 
1. 16.4. rovinata etapa ciel rovina Istanbul > Tekirdag 157 km cieľ: 13:40
2. 17.4. zvlnena etapa ciel rovina Tekirdag > Eceabat 183 km cieľ: 13:40
3. 18.4. zvlnena etapa ciel rovina Canakkale > Edremit 123 km cieľ: 13:40
4. 19.4. rovinata etapa ciel rovina Balikesir > Bursa 194 km cieľ: 13:30
5. 20.4. rovinata etapa ciel rovina Bursa > Kartepe 164 km cieľ: 15:30
6. 21.4. rovinata etapa ciel rovina Sakarya > Istanbul 172 km cieľ: 15:00
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456