cofidis 560x100
št 26.9. zvlnena etapa ciel rovina Richmond > Harrogate 145 km Simmons
 
rr juniori profil
profil pretekov, 1963 nastúpaných metrov (© yorkshire2019.co.uk)
 
 
Vo štvrtok sa program Majstrovstiev sveta v Yorkshire prehupol do svojej druhej polovice. Na rad prišli klasické cestné preteky. Ku majiteľom a majiteľkách dúhových dresov v časovkách sa dnes pridal aj jeden junior, pretože ako prví absolvovali svoje súboje v klasických pretekoch na ceste účastníci najmladšej mužskej kategórie. Trasa ich pretekov bola najdlhšia za posledných päť rokov, merala 145 kilometrov, na konci urobili tri kolá na okruhu dlhom skoro 14 kilometrov.
 
Vlaňajší titul dnes neobhajoval Remco Evenepoel, v tomto roku tak bola situácia viac-menej otvorená. Uspieť mohli viacerí pretekári. Najväčšie zastúpenie v pretekoch malo desať krajín, konkrétne Nemecko, Amerika, Francúzsko, Taliansko, Nórsko, Dánsko, Holandsko, Veľká Británia, Česko a Nový Zéland. My sme mali v ohnisku dve želiezka, Mareka Bugára a Mareka Gajdulu, teda úplne rovnaké zastúpenie ako v minulom roku v Innsbrucku.  
 
 
evenepoel 19 ms itt msf
Záber z pretekov (© SWpix.com)
 
 
Tesne po odštartovaní pretekov sa na zemi ocitli viacerí cyklisti, už na začiatku nepríjemnosti museli riešiť aj Fouchee (Juhoafrická republika), Habimana (Rwanda), no hlavne Iwersen (Dánsko), Toumire (Francúzsko) a Piccolo (Taliansko), teda bronzový junior z posledného európskeho šampionátu. Ani jeden z nich si z kolízie neodniesol žiadne zranenie, ale kým sa vrátili do pelotónu, už v ňom prebiehali boje o selekcie slabších pretekárov.
 
Úvodné minúty priniesli veľkú aktivitu najmä americkej pätice, rôzne akcie predvádzali aj domáci borci. Piccolo (Taliansko) sa stále snažil dostať naspäť do balíka, pričom kolidoval s jedným mechanickým autom, našťastie sa iba o neho oprel a nespadol druhýkrát. Krátko po tomto incidente sa už stal súčasťou hlavného poľa, trvalo mu to desať kilometrov. Pelotón zostával stále pokope, aj keď sa začali zviditeľňovať aj iné reprezentácie.
 
Ostatní účastníci úvodného pádu stále plávali za balíkom, ktorého rýchlosť určovali Garrison (USA) a Wilksch (Nemecko). Vzadu sa začali pomaly objavovať aj ďalší cyklisti, ktorí už mali výkonnostné problémy, konkrétne Andersons a Rubenis (obaja Lotyšsko) alebo Sosalam (Thajsko). Na opačnej strane sa vytvoril pomerne veľký únik, ale viazla v ňom spolupráca, takže po krátkej dobe jeho členovia boli súčasťou hlavnej skupiny.
 
 
evenepoel 19 ms itt msf
Záber z pretekov (© SWpix.com)
 
 
Následne šťastie pokúšali Watson (Veľká Británia) a Popugajev (Kazachstan), ale ani oni sa nevzdialili na väčší rozostup. Na malú chvíľu sa dianie na ceste upokojilo, ale práve v dobe, kedy sa zrodili ďalšie ataky, riešil technické problémy McCambridge (Írsko). Mladý jazdec dlho čakal na mechanické auto, ale dobrou správou pre neho bolo, že na čele pelotónu sa situácia zas upokojila, pretekári sa na seba pozerali. 
 
Ešte pred stúpaním Kidstones Bank ušiel Vandenbulcke (Belgicko), po krátkom čase sa ku nemu pripojili Hessmann (Nemecko), Garofoli (Taliansko), Loland (Nórsko) a Walker (Veľká Británia), všetko reprezentanti silných tímov. Za nimi sa vydal ešte Gudnitz (Dánsko), ale dlho sa mu nedarilo stať sa súčasťou úniku. Proti nemu sa postavili aj poveternostné podmienky, inak dovtedy pekné počasie sa zmenilo na dážď.
 
Najväčším smoliarom úvodnej tretiny pretekov bol Robuliak (Kanada), ktorý najskôr dostal defekt, potom sa vracal do pelotónu, a keď sa mu to konečne podarilo, spadol. O osudoch slovenskej dvojice neprichádzali žiadne informácie, Bugára a Gajdulu však kamery nezachytili strácať kontakt s pelotónom. Do neho sa vrátil Gudnitz (Dánsko) a na jeho čele pracovali Američania, ktorí v stúpaní poriadne precedili hlavné pole. 
 
 
- inzercia -
cofidis 560x300
- inzercia -
 
 
Sto kilometrov pred páskou sa na ceste pohybovalo niekoľko skupín, prvé dve sa spojili, takže v čele bolo okolo štyridsať cyklistov, slovenské farby medzi nimi neboli vidieť. Bugár a Gajdula boli v druhej skupine, ktorá sa však neskôr dokázala vrátiť do čela. Následne americké duo spomalilo a dalo tak šancu vrátiť sa aj ďalším účastníkom dnešných pretekov. Tiež počasie sa upokojilo.
 
Ďalšie minúty priniesli zvýšenú aktivitu v popredí pelotónu, najmä Briti neustále skúšali ujsť. Nakoniec sa im podarilo vyslať svojho jazdca do úniku. Bol ním opäť Walker. Na opačnej strane balíka prežíval športovú tragédiu Gomez Becerra (Kolumbia), ktorý čakal na mechanickú pomoc, a keď dlho neprichádzala plačúc sa rozhodol ísť do cieľa po vlastných nohách. Nakoniec sa nad ním zmilovalo hneď prvé auto, ktoré okolo neho prešlo.
 
Potom sa začalo vo veľkom padať. Sériu pádov otvoril Gajdula, ktorý na mokrej vozovke v ľavotočivej zákrute neudržal bicykel na ceste. Na rovnakom mieste spadli Staune (Nórsko), Michotte (Luxembursko), Kulakov (Rusko) a Rangel Costa (Brazília). Krátko na to sa zo zeme zdvíhala ďalšia trojica, Zambanini (Taliansko), jeden z favoritov a európsky šampión Ponomar (Ukrajina) a Levy (Dánsko), ktorý z pretekov odstúpil. O minútu neskôr na sebe ležali Popugajev a Vinokurov (obaja Kazachstan).
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner eshop dres ms
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Druhý slovenský zástupca, Bugár, sa ocitol na kamere v stúpaní Summerscales, kde Američania opäť pritlačili. Marek sa už neudržal v pelotóne, ktorého súčasťou sa stal Walker (Veľká Británia). Aktivita Američanov vystrelila dopredu Simmonsa a Sheffielda (obaja USA), Askeya (Veľká Británia), Rodrigueza Cana (Španielsko) a Bittnera (Česko), veľmi rýchleho pretekára do šprintu. Reagovať museli Taliani, ktorým podali pomocnú ruku nemeckí cyklisti. 
 
V druhej skupine viazla spolupráca, nastupovalo sa v nej a to bola voda na mlyn pre piatich utečencov, ktorí pri prvom prejazde cez cieľ viedli o pol minútu. Na okruhu svoju silu ukazovali Taliani, ktorí sa každým metrom približovali ku čelu, Simmons (USA) preto v krátkom kopci odpáral súperov v úniku a ďalej pokračoval osamotene. Získal zopár sekúnd na svoju stranu, ale do cieľa chýbalo prejsť ešte veľký počet kilometrov. 
 
Náskok vedúceho pretekára pri nájazde do predposledného kola bol 40 sekúnd a prenasledovatelia stále hľadali spoločnú reč. Taliani a ostatní pretekári v skupine vôbec nevedeli spolupracovať a Simmons (USA) v týchto okamihoch získaval rozhodujúci časový zisk. V budovaní rozostupu mu nebránil ani hustý dážď. Naopak, Piccolo (Taliansko) už mal dosť svojho trápenia a z pretekov odstúpil. 
 
 
evenepoel 19 ms itt msf
Quinn Simmons na ceste za titulom (© SWpix.com)
 
 
Najsilnejším pretekárom vo štvrtok bol Simmons (USA), ktorý 14 kilometrov pred cieľom operoval s pol minútovým náskokom. Za ním sa hnal Martinelli (Taliansko), ktorému sa podarilo osamostatniť sa. Ostatní jazdci boli v poslednom kole už bez šance získať zlato, ale stále bola v hre ešte bronzová medaila. Tesne po prechode cez cieľovú čiaru sa o ňu prihlásil Leijnse (Holandsko), kontroloval ho Garofoli (Taliansko).
 
Zlatú medailu a dúhový dres medzi juniormi vyhral Quinn Simmons, po výbornom tímovom výkone a odvážnom útoku ďaleko pred cieľom. V poslednom kole si postrážil všetky nebezpečné pasáže a prišiel do cieľa bezpečne na prvom mieste. Druhý finišoval Alessio Martinelli skoro s minútovou stratou, ale ďaleko pred ostatnými. Dramatický bol boj o bronz. Nakoniec sa z neho tešil Magnus Sheffield, ktorý dobehol duo pred ním a v šprinte ho aj porazil. Ostatným trom jazdcom zostali iba oči pre plač.
 
Veľkým úspechom skončili juniorské preteky pre americkú cestnú cyklistiku. Celý deň bolo vidieť ich pretekárov, kontrolovali priebeh a ďaleko pred cieľom rozohrali svoju partiu. Quinn Simmons pri nájazde na okruh už v čele krúžil úplne sám a až do cieľa dokázal zväčšovať svoj náskok. Získal tak druhé zlato zo svetového šampionátu v Yorkshire pre americký tábor a korunoval fantastickú sezónu, ktorú má za sebou.
 
Striebornú medailu získal Alessio Martinelli z Talianska, aj on vsadil všetky svoje nádeje na jednu kartu, ale príliš neskoro. Chvíľu sa zdalo, že je aj rýchlejší ako dnešný víťaz, ale bola to len krátkodobá záležitosť. Dominanciu americkej cyklistiky podčiarkol tretím miestom Magnus Sheffield, možno druhý najsilnejší jazdec v dnešných pretekoch. Sheffield dlho pracoval pre Simmonsa, napriek tomu v záverečnom šprinte o bronz bol spomedzi kvarteta pretekárov tým najrýchlejším.
 
Náročné preteky slovenskému duu veľa radosti nepriniesli. Marek Gajdula a Marek Bugár boli dlho súčasťou balíka, lenže prvý menovaný spadol. Gajdula nemusel čakať na mechanickú pomoc tak dlho ako kolumbijsky cyklista, no už sa naspäť vrátiť nedokázal, rovnako ako európsky šampión Andrij Ponomar, ktorý spadol krátko po našom jazdcovi. Gajdula do cieľa nedošiel. Druhý Slovák, Marek Bugár, neprežil rýchle tempo balíku v druhom dlhšom stúpaní. Nakoniec obsadil 62. pozíciu. Obaja dopadli lepšie vlani ešte na ťažšej trati v Innsbrucku. Potvrdil sa slovenský trend, že prvoročáci sú dlhodobo lepší ako druhoročáci.
 
 
Výsledky
1. SIMMONS Quinn USA 3:38:04
2. MARTINELLI Alessio Taliansko 00:56
3. SHEFFIELD Magnus USA 01:33
4. LEIJNSE Enzo Holandsko 01:33
5. GAROFOLI Gianmarco Taliansko 01:33
6. STOKKE Vegard Nórsko 01:33
7. GEORGE Alfred Veľká Británia 01:45
8. WANDAHL Frederik Dánsko 01:45
9. BOUČEK Jakub Česká republika 01:45
10. PAULUS Milan Belgicko 01:45
62. BUGÁR Marek Slovensko 16:49
DNF GAJDULA Marek Slovensko odstúpil
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Slováci na štarte:
Marek Bugár (2001, TJ SLÁVIA ŠG Trenčín)
Marek Gajdula (2001, CyS - Akadémia Petra Sagana)
 
 
rr juniori u23
mapa záverečného okruhu (© yorkshire2019.co.uk)