cofidis 560x100
so 28.9. zvlnena etapa ciel rovina Richmond > Harrogate 150 km Van Vleuten
 
rr zeny profil
profil pretekov, 2129 nastúpaných metrov (© yorkshire2019.co.uk)
 
 
V sobotu na obed boli v klasickom britskom grófstve Yorkshire na programe preteky žien s hromadným štartom. Zástupkyne nežného pohlavia čakalo 150 kilometrov, na štarte nechýbala ani vlaňajšia víťazka Anna Van der Bregennová (Holandsko/Boels – Dolmans Cycling Team), ani jej kolegyne na pódiu v Innsbrucku – Amanda Sprattová (Austrália/ Mitchelton – Scott) a Tatiana Guderzová (Taliansko/Bepink). Naše farby reprezentovala jej kolegyňa Tereza Medveďová a dráharka Alžbeta Bačíková (CK Dukla Bratislava).
 
Pretekárky mohlo tešiť slnečné počasie, na druhej strane sa museli pripraviť na silný vietor. 152 cyklistiek sa desať minút po pol jednej vydali do Harrogate. Pretekárky ešte nevyšli ani z neutrálnej zóny a mechanické vozidlo si k sebe volala Marta Lachová (Poľsko/CCC - Liv), čím sa ostrý štart o niečo posunul. Neskôr sa na zemi ocitla Vita Heineová (Nórsko/Hitec Products), rýchlo sa však pozviechala a za chvíľu bola opäť súčasťou balíka.
 
Cyklistky z exotických krajín hneď začali odpadávať, napríklad Hoi Ian Au (Macao) či Noura Alameeriová (Kuvajt). Prvý útok podnikla chorvátska pretekárka, po chvíli ju však balík vedený domácimi pretekárkami docvakol. Mechanické problémy musela riešiť aj Elizabeth Banksová (Veľká Británia/Bigla Pro Cycling) ktorá sa v jednom kopci vysypala do trávy a musela sa vracať do pelotónu.
 
Na jeho konci sme videli aj slovenský dres Terezy Medveďovej. Na kopci Norwood Edge sa začalo pretekať od podlahy a menej odolné cyklistky sa porúčali z pelotónu, bohužiaľ sa medzi nimi nachádzali aj obidve naše reprezentantky. Vpredu sa do pedálov opreli Holanďanky aj Nemky, v balíku razom zostalo zhruba dvadsať cyklistiek. Ostatné skupinky však nemali veľké manko.
 
 
- inzercia -
cofidis 560x300
- inzercia -
 
 
Pelotón následne spomalil a do sólového úniku sa vybrala Floortje Mackaijová (Holandsko/Sunweb). V ďalšom páde sa ocitol zhruba poltucet pretekárok, zatiaľ čo vpredu sa naďalej útočilo. Všetky obete pádu sa bez problémov dokázali vrátiť naspäť. Meniť bicykel musela Ella Harrisová (Nový Zéland/Canyon SRAM Racing). V balíku začali diktovať tempo domáce pretekárky.
 
Mackaijová sa vrátila do pelotónu, medzitým musela Banksová meniť celý bicykel a v kolóne mechanických vozidiel sa musela predierať späť do balíka, čo sa jej podarilo. Pádom nebolo konca, na zemi sa tentoraz ocitla mexická cyklistka. Problémy musela riešiť aj bývalá svetová šampiónka Marta Bastianelliová (Taliansko/Virtu Cycling), ďalšou pretekárkou, ktorá musela riešiť peripetie s bicyklom, bola Denisse Ahumadová (Čile).
 
Pri nájazde do stúpania Lofthouse (3 km, 9%) okupovali vedúce pozície v balíku Britky, Američanky a Austrálčanky, ostatné krajiny zatiaľ vyčkávali. Na jeho začiatku musela riešiť spadnutú reťaz Vita Heineová. Už 104 kilometrov pred páskou nastúpila Annemiek van Vleutenová (Holandsko/Mitchelton – Scott) a balík sa roztrhol na malé skupinky. Za Holanďankou zostala asi desaťčlenná skupinka.
 
Vedúca pretekárka si rýchlo vytvárala náskok, za ňou sa pelotón postupne dával dokopy a k útoku sa odhodlala aj Elizabeth Deignanová (Veľká Británia/Trek – Segafredo), jej nástup však doslova zrušila ďalšia Holanďanka Anna Van der Breggenová. Vleutenová sa vydala na vyše stokilometrovú sólovú jazdcu, za ňou ju stíhala osemčlenná skupina. Hlavná skupina mala už dvojminútové manko.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner eshop dres ms
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
V stíhacej skupine sa museli obetovať najmä Talianky, ktoré tam mali ako jediné viacčlenné zastúpenie. Van Vleutenová si udržiavala náskok na úrovni päťdesiatich sekúnd, osem pretekárok malo na pelotón už dve minúty k dobru. V balíku pracovala aj Nikola Nosková (Česká republika/Bigla Pro Cycling), okrem nej sa otáčali aj Poľky či Španielky. Tieto krajiny vpredu nemali žiadne zastúpenie.
 
Početný balík strácal na Van Vleutenovú čoraz viac, navyše im prácu komplikoval silný vietor. Situácia na trati bola nateraz ustálená, pretekárky v druhej skupinke sa okrem Van der Breggenovej poctivo striedali, ale náskok vedúcej pretekárky nateraz neklesal. V hlavnej skupine priložili ruky k dielu aj Francúzky a balík začal pomaličky znižovať svoje manko. Do cieľa zostávalo 70 kilometrov.
 
Mechanické problémy musela riešiť v balíku jazdiaca Rasa Leleivyteová (Litva/Aromitalia Vaiano), kde diktovali tempo poľské pretekárky. V jednom zo zjazdov vyšla mimo trať Chloe Dygertová (USA/Sho – Air Twenty20), našťastie sa to zaobišlo bez pádu a Američanka sa mohla zaradiť medzi ostatné cyklistky v druhej skupine. Van Vleutenová zatiaľ šla perfektne, dokonca sa jej darilo zvyšovať svoj náskok.
 
Balík sa pomaly približoval k druhej skupine, ale stále mal viac ako minútové manko a spolupráca v ňom nebola práve najideálnejšia. Nateraz ho viedli nemecké pretekárky, napriek tomu, že sa vpredu nachádzala ich krajanka Clara Koppenburgová (WNT – Rotor  Pro Cycling). Za ňou si nastúpila Lizzie Deignanová, rýchlo sa však za ňu zavesila Van der Breggenová a bolo po útoku.
 
 
Ilustračný záber z pretekov (© SWpix.com)
 
 
Nástupy britskej pretekárky pokračovali, potom sa ku nej pridala aj Dygertová a do problémov sa dostala Koppenburgová, ale len na chvíľu. Tieto pokusy o útok nikam neviedli, naopak, van Vleutenová naďalej zvyšovala svoj náskok. Balík svoju stratu nedokázal znižovať a pretekárky v ňom čoraz viac strácali nádej na súboje o popredné miesta. Vedúca pretekárka navýšila svoj náskok na viac ako dve minúty.
 
V pelotóne sa do práce pustili aj Talianky, zatiaľ čo van Vleutenová začala krúžiť po záverečnom okruhu. V skupine za ňou začala narastať nervozita, predovšetkým Banksová bola poriadne frustrovaná. 38 kilometrov pred páskou zaútočila Dygertová, dolepila ju Van der Breggenová a začali odpadať Banksová a Cecilie Ludwigová (Dánsko/Bigla Pro Cycling). Dygertová sa zdvihla zo sedla ešte raz a tentoraz sa osamostatnila, ale ďalšie pretekárky boli tesne za ňou.
 
Američanka dokázala pretriediť skupinu prenasledovateliek, spoločne s ňou držali krok len Sprattová, Borghiniová (Taliansko/Trek – Segafredo) a Van der Breggenová. Dygertová skúšala pozornosť súperiek každú chvíľu a tentoraz sa už dokázala osamostatniť. Van Vleutenová prešla do predposledného okruhu, Dygertovej sa postupne darilo znižovať jej náskok.
 
Na priebežnom šiestom mieste zostávala osamotená Deignanová, na trio pred sebou strácala štyridsať sekúnd. Balík strácal štyri a pol minúty na čelo, trojica zo skupiny prenasledovateliek však mala pred nimi len štyridsaťsekundový náskok, čo nemuselo byť neriešiteľné. Dygertovú držala na dostrel za ňou jazdiace trio, rozdiel medzi nimi sa pohyboval na hranici dvadsiatich sekúnd.
 
 
Annemiek van Vleutenová (© SWpix.com)
 
 
Osemnásť kilometrov pred páskou odpadla zo súboja o tretie miesto Borghiniová, zvyšná dvojica sa začala približovať ku Dygertovej, ktorá už mala toho plné zuby. Van Vleutenová vošla do posledného kola a bola na prahu obrovského úspechu. Dvanásť kilometrov pred cieľom bola Dygertová dobehnutá Sprattovou a Van der Breggenovou. Balík medzitým dobehol Deignanovú a mohol sa tešiť na šprint o šieste miesto.
 
Annemiek van Vleutenová dokázala niečo neuveriteľné, sto kilometrov pred páskou sa utrhla z balíka a svoj hrdinský počin dotiahla do zlatého konca. Neskutočný počin dokázala za štyri hodiny a šesť minút. Holandskú radosť podčiarkla druhým miestom Anna Van der Breggenová, na pódium sa po skvelom výkone postavila aj Amanda Sprattová.
 
S viac ako trojminútovým mankom prišla do cieľa silná protagonistka dnešných pretekov Chloe Dygertová. Elitnú päticu uzavrela Elisa Borghiniová. Balík prišiel do cieľa s pätminútovou stratou a šprint ovládla ďalšia Holanďanka Marianne Vosová (CCC – Liv).
 
Videli sme neuveriteľné galapredstavenie v podaní holandského celku. V stúpaní Lofthouse sa do pedálov oprela Annemiek van Vleutenová a vybrala sa na stokilometrovú časovku. Za ňou odvádzala penzum práce jej kolegyňa Anna van der Breggenová a táto spolupráca napokon priniesla svoje ovocie v podaní dvojnásobného zastúpenia na bedni. Skvelý výkon podala aj Amanda Sprattová, ktorá sa podieľala na stíhaní čerstvej majsterky sveta a v závere dokázala srdnato vzdorovať striebornej pretekárke. Významnú stopu zanechala v pretekoch aj Američanka Chloe Dygertová a talianské farby najlepšie reprezentovala Elisa Borghiniová. Slovenky neudržali kontakt s balíkom už na stúpaní Norwood Edge a potom ich už postupne stiahli z trate.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakuba Vanča (repre tréner žien)
"Dnes to boli opäť zaujímavé a náročné preteky. Slávnostný štart sa opäť predĺžil, a preto sa štartovalo priamo v kopci. Naše dievčatá mali dosť zlý štart a od začiatku sa pohybovali vzadu. Následne v prvom kategorizovanom stúpaní ostali v piatej skupine, čo bola jediná skupina, ktorá sa nedokázala vrátiť späť a ostala jazdiť za balíkom. Medveďová sa ešte rozbehla a postupne zbierala odpadnuté pretekárky, či celé skupinky, ale na okruh prišli s 15-minútovou stratou, a to už ich krúžiť nepustili. Bačíková sa naložila na bufete do auta. Tak ako s juniorkami a U23 aj so ženami som tento mesiac absolvoval prípravné preteky na MS, konkrétne etapové preteky v Írsku na veľmi podobných tratiach. Nominované pretekárky si však zvolili vlastnú prípravu, Medveďová v Livignu a Bačíková uprednostnila preteky na dráhe. Oceňujem však snahu aspoň o dokončenie pretekov u Medveďovej. Budúci rok s náročnou traťou dostanú šancu pravdepodobne iné pretekárky. Uvidíme ako sa tie dokážu pripraviť na vrchol sezóny."
 
 
Výsledky
1. VAN VLEUTEN Annemiek Holandsko 4:06:05 250
2. VAN DER BREGGEN Anna Holandsko 02:15 200
3. SPRATT Amanda Austrália 02:28 150
4. DYGERT-OWEN Chloe Spojené štáty americké 03:24 125
5. LONGO BORGHINI Elisa Taliansko 04:45 100
6. VOS Marianne Holandsko 05:20 90
7. BASTIANELLI Marta Taliansko 05:20 80
8. MOOLMAN Ashleigh Južná Afrika 05:20 70
9. BRENNAUER Lisa Nemecko 05:20 60
10. RIVERA Coryn Spojené štáty americké 05:20 50
DNF MEDVEĎOVÁ Tereza Slovensko odstúpila  
DNF BAČÍKOVÁ Alžbeta Slovensko odstúpila  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
rr juniori u23
mapa záverečného okruhu (© yorkshire2019.co.uk)