Na Orlen Nations uvidíme budúcich jazdcov WT tímov, chýbať nebudú ani piati Slováci

24.5.2023, 08:00 | Slovensko a Slováci | Jakub Hlubek
Na Orlen Nations Grand Prix uvidíme reprezentantov 22 krajín, ktorých doplnia tri domáce zoskupenia. Na štartovej listine nechýba ani víťaz tohtoročnej edície Liége-Bastogne-Liége U23 či vlaňajší víťaz Lombardie. V Maďarsku, Poľsku a na Slovensku uvidíme aj budúcich jazdcov World Tour zoskupení. V oklieštenom zložení nebude chýbať ani naša reprezentácia pod vedením Jakuba Vanča. 
Ilustračný záber z pretekov (© Leydo Film / Orlen Nations GP)
Titul nebude obhajovať Morten Aalling Nørtoft (Jumbo-Visma Development Team). Lídrom belgickej reprezentácie by mal byť Alec Segaert. Pretekár Pro tímu Lotto Dstny vlani ovládol Il Lombardiu pre jazdcov do 23 rokov a na víťazstvo útočil aj v poslednej etape Tour de l'Avenir. Napokon skončil druhý. Pre konkurenciu bude nepríjemným súperom aj v prípade, ak sa dostane do úniku. O jeho kvalitných časovkárskych schopnostiach svedčí titul majstra Európy v ITT a druhé miesto zo svetového šampionátu. 
Medzi kandidátov na celkové poradie patrí aj Francesco Busatto. Jazdec tímu Circus - ReUz - Technord, čo je farma WT zoskupenia Intermarché - Circus - Wanty, tento rok ovládol Liége - Bastogne - Liége do 23 rokov. Na triumf útočil aj na Ardénskom šípe, kde napokon skončil druhý. Okrem kvalitnej výkonnosti v kopcoch môže pomýšľať na úspech aj v prípadnom hromadnom dojazde. Vo februári skončil štvrtý na mužskej jednorazovke Muscat Classic. Svojimi výkonmi si vypýtal zmluvu v Intermarché na nasledujúce dva roky.  
Hlavnými ťahúňmi nemeckej reprezentácie by mali byť Hannes Wilksch (Tudor Pro Cycling Team U23) a Moritz Kretschy (Rad-Net Oßwald). Wilksch má na konte kvalitné výsledky na vlaňajšom Tour de l'Avernir aj Giro d'Italia pre jazdcov do 23 rokov. Kretschy na začiatku sezóny skončil desiaty na Istrian Spring Trophy a na Karpatských kuriéroch skončil šiesty. Súčasťou tímu je aj víťaz druhej etapy z minulého roka Ole Theiler (Team Lotto - Kern Haus). 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Tohtoročné výsledky predurčujú k boju o celkové poradie Francúza Antoina Hubyho (Vendeé U), druhého muža Liége-Bastogne-Liége U23. V zostave Veľkej Británie figuruje Lukas Nerurkar (Trinity Racing), šiesty muž z Gran Camiňo, kde dominoval Vingegaard. Španielsko by mal potiahnúť Carlos Canal (Euskaltel - Euskadi), ktorý v januári dvakrát skončil v Top 10 na klasikách na Malorke. Po prechode k mužom podáva kvalitné výkony Portugalec António Morgado (Hagens Berman Axeon), víťaz Okolo Rhodosu.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na štarte bude päť Slovákov z CAT a Dukly, Svrček či Sivok neštartujú
Aj slovenská reprezentácia má šesť miesteniek, ale reprezentovať nás budú len piati jazdci. Jakub Vančo nominoval Samuela KováčaAdama GrossaLadislava Froleka (3x Cycling Academy Trenčín), Jakuba Galoviča Filipa Lohinského (2x Dukla Banská Bystrica). Nejedná sa o najsilnejšiu zostavu. Martina Svrčka (Soudal - Quick Step) klub pustí až na majstrovstvá sveta, Tomáš Sivok (Cycling Team Friuli ASD) je zranený. 
Martin Jurík (Adria Mobil) ponuku reprezentovať odmietol. Z Dukly patria do reprezentácie aj Denis Hoza Simon Nagy, ale s klubom budú absolvovať jednorazovky v Maroku. Christian HaasDávid Maňkovský (2x RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol) aj Samuel Tuka (Dukla) v týchto dňoch absolvujú maturitné skúšky. Tomáš KunicLukáš Sokolík Jakub Vlčák ukončili kariéru. Vlani dosiahol najlepší výsledok Andrej Liška (RRK Group), ktorý v druhej etape obsadil piatu priečku. 
 
Náš eshop