Sumár týždňa: Sagan hviezdou v Ekvádore, francúzsky supertím v pelotóne a Alaphilippov spor s Leféverom

3.12.2023, 17:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Sumár týždňa: Sagan hviezdou v Ekvádore, francúzsky supertím v pelotóne a Alaphilippov spor s Leféverom
Veľké zmeny v Ag2r (© A.S.O. / Pauline Ballet)

Týždeň na prelome novembra a decembra sa niesol v pokojnejšom duchu. Dočkali sme sa niekoľkých zaujímavých noviniek ohľadom programu viacerých hviezd na ďalšiu sezónu, no taktiež sme zistili, ako bude vyzerať Grand Départ v roku 2025, prečo Lefévere vyhodil Francka Alaphilippa či ako trávi tieto dni Peter Sagan. Nad všetkým však vyčnievala tlačová konferencia tímu Ag2r, ktorý bude od budúcej sezóny vyzerať úplne inak.

Na mape World Tour celkov pribudol nový supertím. Je ním zostava Decathlon Ag2r La Mondiale, ktorá doplní exkluzívny klub zoskupení s rozpočtom presahujúcim 25 miliónov eur, informuje Cyclingnews. Výrazne zvýšené finančné možnosti má na svedomí nový titulárny sponzor tradičného francúzskeho tímu, Decathlon.

Na veľkolepej pondelkovej tlačovej konferencii riaditeľ tímu Vincent Lavenu mohol predstaviť okrem nového sponzora aj hneď niekoľko veľkých posíl. Tými najväčšími sú nová francúzska superhviezda Victor Lafay a írsky šprintér Sam Bennett. Okrem nich prichádzajú aj ďalší kvalitní pretekári ako Bruno Armirail či Dries De Bondt.


Tím opúšťa Greg Van Avermaet, no inak všetky hviezdy ako Ben O'Connor, Felix Gall či Benoit Cosnefroy ostávajú, takže tím sa výrazne posilní a v budúcom roku sa pokúsi dostať sa z nepríjemnej pozície v UCI rankingu, ktorá hraničí so zostupom z World Tour na konci roku 2025. Nehovoriac o tom, že zvýšený rozpočet by mal tím využiť aj na prestupovom trhu budúci rok.

Zmeny v programoch

Viacero hviezdnych jazdcov v týchto dňoch odhaľuje svoje plány na novú sezónu a nejeden z nich zmení svoj osvedčený program. Na čele tejto družiny je Wout Van Aert. Belgičan sa budúci rok nezúčastní na Tour de France, naopak zamieri na talianske Giro a potom sa cielene pripraví na olympiádu.
Počas tohto týždňa však upresnil, že nepriek špekuláciám sa v žiadnom prípade nebude sústrediť na Gire na celkové poradie, čo je určite sklamaním pre nejedného fanúšika. Podľa Wouta by však takýto experiment ohrozil klasikársku kampaň, čo pre neho vraj nemá zmysel.

Tradičný program zrejme zmení aj ďalšia megastar, Tom Pidcock. Ten by mal na jar konečne vynechať kockové klasiky, kde sa mu v uplynulých sezónach príliš nedarilo a ktoré mu s jeho postavou vyslovene nesedia. Naopak, zameria sa na ardénske klasiky, kde už roky útočí na víťazstvá a taktiež by sa mal skúsiť presadiť v celkových poradiach na týždňových etapákoch, čo mu ešte nikdy nepodarilo.


Program pre svoju hviezdnu šprintérsku dvojicu pripravilo aj Jayco. Dylan Groenewegen sa zameria ako zvyčajne na Tour de France, kde ho nedoplní Caleb Ewan. Austrálčan, ktorý sa počas tejto zimy so slávou vrátil domov, však taktiež dostane zaujímavý program. Mal by byť lídrom tímu na Miláno-Sanremo aj na Gire, no a možnosťou je taktiež Vuelta.

Grand Départ pre šprintérov, Alaphilippe von

Organizátori Tour de France predstavili profily Grand Départu 2025 v Lille. Napriek atraktivite tohto regiónu ide o pomerne jednoduchú záležitosť. Na sklamanie drvivej väčšiny fanúšikov si hlavný trasový inžinier Thierry Gouvenou netrúfol poslať pretekárov na kocky hneď v úvodný deň a tak z troch etáp na severe Francúzska budú dve šprintérske, vrátane tej úvodnej.


Grand Départ osvieži aspoň puncherská druhá etapa, v ktorej závere nájdeme dva kopčeky s dvojcifernými sklonmi. Tá sa nepochybne bude páčiť Julianovi Alaphilippovi, ktorý ju však už nemusí absolvovať v drese tímu Soudal. Napätie medzi ním a šéfom tímu Patrickom Lefévrom sa totiž stupňuje už celé mesiace a po verejnej kritike Lefévera ohľadom výkonov Francúza teraz prišiel vyhadzov Alaphilippovho kouča a bratranca Francka. Ten sa pre Cyclism Actu nechal počuť, že padáka očakával a že vzťahy medzi Leféverom a Alaphilippom sú vskutku zlé.

Sagan v Ekvádore

Rigoberto Urán je v Južnej Amerike veľkou celebritou a aj počas tejto zimy usporiadava obľúbenú sériu pretekov pre verejnosť s názvom Giro de Rigo, kde sa sám účastní a vždy si prizve aj nejakého hviezdneho hosťa. Pred pár týždňami ho napríklad v rodnej Kolumbii doplnil Wout Van Aert. Belgičan je však už v Európe a v susednom Ekvádore zaujal jeho miesto náš Peter Sagan. Ako ukazujú videá na internete, trojnásobného majstra sveta to s Rigom v Južnej Amerike vskutku baví.
 
Náš eshop