Bohatý záver júla na ceste

2.8.2012, 08:08 | Slovensko a Slováci | SZC

Na pretekoch v Poľsku sme mali Duklu Trenčín aj juniorov. Mládežnícke kategórie zarezávali v okolí Dubnice a cyklomaratón Tatry Tour sa opäť tešil z bohatej medzinárodnej účasti.

Broniš blízko k veľkému úspechu

Cyklisti Dukly Trenčín - Trek strávili záver prvého prázdninového mesiaca v okolí Varšavy, kde ich čakali etapové preteky Dookola Mazowsza (UCI 2.2). Úvodný prológ bol viac-menej exibíciou a po ňom nasledovali štyri etapy. Tri zvlneného charakteru a záverečná časovka. Vendelín Kvetan priviedol do Poľska zostavu Roman Broniš, Róbert Gavenda, Maroš Kováč, Martin Mahďar, Patrik Tybor a Matej Vyšňa.
Prvá etapa dopadla pre naše farby výborne. Broniš bol členom početného úniku a v špurte vedúcej skupiny obsadil druhé miesto. Vybojoval si päť UCI bodov a celý tím sa následne zameral na držanie celkovej druhej pozície. To sa žiaľ nepodarilo, pretože v časovke boli od Romana rýchlejší pretekári a 35-ročný Slovák klesol na konečné desiate miesto. Najlepší etapový celkový výsledok Romana v sezóne teda Slovensko v rebríčku krajín neposunul. Ostatní Slováci sa výraznejšie nepresadili. Vyhral Mateusz Taciak z CCC Polsat Polkowice.

V Poľsku sa predstavili aj juniori

Tour de la Région de Lódz (juniori, 2.1, Poľsko, 4 etapy) znel po francúzsky názov jednych z dvoch najprestížnejších juniorských pretekov u našich severných susedov. Pozvánku dostala aj naša reprezentácia a Vladimír Hnát postavil na štart Erika Bašku, Mária Daška, Tomáša Haraga, Milana Homolka, Juraja Lajchu a Ľuboša Malovca. Naše najväčšie želiezko v ohni a úradujúci majster SR v časovke aj pretekoch, Mário Daško, sa však musel porúčať domov už v úvodný deň, keď etapu nedokončil. Nádej na dobrý výsledok sme tak mohli očakávať v špurtoch od Erika Bašku. A veruže dva aj prišli. Už v spomínaný úvodný deň 26. júla si cyklista CK Epic Dohňany vyšpurtoval piatu priečku a o dva dni neskôr toto umiestnenie ešte o jeden stupienok vylepšil. Celkové poradie slávu našim neprinieslo. Práve Baška skončil najvyššie, no až na 46. mieste. Cieľ pretekov v Lasku videli ešte aj Lajcha, Malovec a Harag.

Medzi našou mládežou nič nové

Slovenský pohár mládeže pokračoval dvojicou pretekov na Považí. Neďaleko trasy MSR a ČR v Púchove sa šla v sobotu 28. júla časovka do vrchu v lokalite Červený Kameň. Cez Vršatecký priesmyk museli mladší žiaci absolvovať dva kilometre, starší žiaci, kadeti aj juniori 4600 metrov. V nedeľu nasledovalo kritérium v Dubnici nad Váhom so systémom bodovačky. Okruh mal 1,2 km, mladší žiaci absolvovali päť okruhov, juniori až dvadsať.
Časovky aj kritériá mali v každej kategórii rovnakého víťaza, tento rok suveréna svojej vekovej kategórie. Medzi mladšími žiakmi (99-00) bol najlepší Štefan Michalička z CyS Žilina. Jeho oddielový kolega Matúš Štoček triumfoval medzi staršími žiakmi (98-99). Celkovo tieto dve najmladšie súťažné kategórie jasne ovládol žilinský Cyklistický spolok, ktorý obsadil takmer všetky priečky v Top 3. Kadetov (96-97) a juniorov (94-95) zasa mal pod kontrolou Žiar nad Hronom. Juraj Bellan nedal v časovke ani kritériu šancu súperom medzi kadetmi a David Zverko pri absencii najväčších rivalov (viď. text vyššie) vyhral v sobotu aj nedeľu medzi juniormi.
Priebežné poradie Slovenského pohára na ceste 2012 (rátajú sa aj medzinárodné preteky) vedie medzi mladšími žiakmi jasne Števo Michalička, u starších žiakov je to tesné medzi Adrianom Foltánom a Matúšom Štočekom. Najlepším kadetom je Juraj Bellan a juniorom Erik Baška. David Zverko preteká v kategórii juniorov na slovenských pretekoch, v zahraničí je oficiálne ešte kadet, teda v priebežnom poradí SK pohára ho máme aj tam aj tam, teda líderské priečky nedokáže atakovať.

261 štartujúcich na cyklomaratóne Tatry Tour

Slováci, Česi, Poliaci aj Maďari, zväčša cyklistickí nadšeci, si zmerali sily na tradičnom tatranskom podujatí Tatry Tour, teda cyklomaratóne s dĺžkou 197 kilometrov so štartom aj cieľom v Starom Smokovci a trasou okolo Vysokých Tatier po slovenskej aj poľskej strane.
Súťaž ovládli poľskí cyklisti, ktorých prišlo na štart až 104 (celkovo 261 štartujúcich). Startové pole sa takmer neustále delilo až absolútne vpredu ostala iba dvojica Poliakov Zielinski (CCC Polsat) a Urbanowski (amatér) spolu so Slovákom Marekom Čaneckým (Salcano). Po triumf si prišiel prvý menovaný borec, ktorý dokonca vlani dokončil aj worldtourovú Vattenfall Cyclassics na konci prvej stovky. Čanecký finišoval tretí so stratou 1:44. Ostatní pretekári už stratili pomerne veľa. Podujatie absolvovala aj legenda slovenskej cyklistiky, dvojnásobný účastník Tour de France, Milan Jurčo (148. miesto, strata 1h 13:06).

Najbližšie sa s týmto sumárom posledných vystúpení našich cestných cyklistov prihlásime po 12. auguste, kedy vyvrcholia ME do 23 rokov v Holandsku, reprezentácia absolvuje Tour of Szeklerland (UCI 2.2) a Dukla Trenčín sa vráti z dvoch poľských jednorazoviek. Juniori budú mať za sebou dobre obsadené preteky v českom Lanškroune a mládež zasa svoje MSR v Žiari nad Hronom.

Pripomíname, že v termíne od 12. do 17. augusta sa konajú neoficiálne ME v kategórii kadetov, etapové preteky Radjugendtour v Rakúsku, kde David Zverko obhajuje tretie miesto.