V Romandii si Peter Sagan odkrúti generálku pred Girom, favoritmi na víťazstvo sú Porte či I. Izagirre

24.4.2021, 00:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
V Romandii si Peter Sagan odkrúti generálku pred Girom, favoritmi na víťazstvo sú Porte či I. Izagirre
(© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

Posledný aprílový týždeň budú fanúšikovia cestnej cyklistiky smerovať svoju pozornosť do Švajčiarska, kde sa po ročnej odmlke opäť uskutočnia prestížne etapové preteky Tour de Romandie aj s dvojnásobnou slovenskou účasťou. Pre Petra Sagana to bude posledná zastávka pred druhým kariérnym Girom a prvé etapové preteky v tomto roku odjazdí aj jeho brat Juraj. V boji o víťazstvo by mali hrať prím najmä jazdci Ineosu, Woods alebo Ion Izagirre.
 
Trasa lahodí najmä časovkárom a klasikárom
Tohtoročné zápolenie opäť odštartuje krátkym prológom, ktorému patrí začiatok pretekov už od roku 2016. Jeho profil by mal vyhovovať odolným časovkárom s dobrým šprintom, pretože na konci číha šesťpercentné stúpanie. Na druhý deň čaká pretekárov klasikárska etapa so štvornásobným prejazdom cez kopce Produit (2,6 km; 7,1%) a Chamoson (2,1 km; 6,1%). Posledný kopec číha na trati dvadsaťdva kilometrov pred páskou a etapu by si tak mali podmaniť odolní šprintéri alebo klasikári. Vo štvrtok by sme mohli vidieť prvé rozdiely v GC. Šesť horských prémií majú viac ako tridsať kilometrov a posledný kopec La Vue-des-Alpes (7,8 km; 6,7%) sa nachádza len sedemnásť kilometrov pred páskou, čo je ideálna príležitosť na víťazný útok.
Následne čaká cyklistov jednoduchšia etapa s trojnásobným prejazdom cez kopce Chables (1,8 km; 6,1%) a Les Granges (2,5 km; 7,7%), kde by sa mali vytiahnuť najmä klasikári. Predposledný deň obstará kráľovská etapa s horským dojazdom na Thyon 2000 (20,7 km; 7,6%), pred ktorým otestujú formu cyklistov kopce Anzére (14,6 km; 6,9%), Lens (3,5 km; 7,7%) a Suen (13,7 km; 6,7%). Na záverečnom kopci sa nachádzajú aj desaťpercentné sklony a posledných päťtisíc metrov neklesne sklon pod osem percent, takže sa tu dá očakávať eliminačná jazda. Boj o celkové poradie sa tu ale neskončí, pretože organizátori si na záver pripravili individuálny boj proti chronometru po zvlnenej trase, ktorá ma dostatočné parametre, aby spôsobila zmeny v celkovom poradí.
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© la-flamme-rouge.eu)
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Ineos s dvoma lídrami, premiéra pre Miguela Lopéza
S dvoma lídrami na celkové poradie sem prichádza Ineos. Na posledný ročník má veľmi pekné spomienky Geraint Thomas, ktorý sa tu umiestnil na treťom mieste. Víťaz Starej dámy z roku 2018 v Katalánsku ukázal, že jeho forma stúpa smerom nahor a do karát mu bude hrať najmä záverečná časovka, ktorú využil na posun v celkovom poradí aj pred dvoma rokmi. Jeho partnerom v pozícii lídra bude Richie Porte. Austrálčan už má z Romandie jedno celkové víťazstvo, keď tu ešte v drese BMC zvíťazil v roku 2017. Pád z Paríž – Nice na jeho forme ujmu nezanechal, čo ukázal na Okolo Katalánska celkovým druhým miestom. 36-ročný Austrálčan stále nepatrí do starého železa a podobne ako Thomasovi mu môžu pomôcť najmä časovky. Porte ukázal jeho výkonnosť v boji proti chronometru vlani v predposlednej etape na Tour de France, keď zmazal takmer dvojminútové manko na tretie miesto a tak si to nasmeroval na vytúžené pódium.
Tím Jumbo – Visma vysiela do boja o GC dvojicu Stevena Kruijswijka Seppa Kussa. Ani jeden z nich zatiaľ neprežíva vydarenú sezónu. Mladší Američan sa v Spojených Arabských Emirátoch ani v Katalánsku nedostal do Top 10, hoci treba dodať, že na UAE Tour doplatil najmä na veternú prvú etapu a v Katalánsku nevydržal tempo pelotónu v záverečnej previerke. Kruijswijk doteraz vykonával najmä rolu domestika a tieto preteky sú pre Holanďana ideálnou príležitosťou na dobrý výsledok. Veď v posledných dvoch edíciách sa zakaždým dostal do Top 10.
- ponuka z nášho ehopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
Slušnú sezónu zatiaľ prežíva víťaz etapy z roku 2016 Ion Izagirre. Na Paríž – Nice sa vďaka pádu Rogliča dostal na pódium a v Katalánsku pre zmenu uzatváral Top 10 a k tomu vybojoval cenné víťazstvo vo štvrtej etape, keď sa presadil v šprinte malej uniknutej skupiny. Španiel tu bol naposledy v roku 2018 a vtedy sa tesne nezmestil do Top 10, no ak si udrží formu z predchádzajúcich týždňov, tak môže útočiť aj na vyššie priečky, ako tomu bolo v roku 2016, keď tu obsadil celkové tretie miesto. Svoju premiéru v drese Movistaru si odbije Miguel Ángel Lopéz, ktorý sa vracia do súťažného diania po páde v úvodnej časovke na vlaňajšom Gire. Pre Kolumbijčana to bude premiéra na pretekoch a svoje kvality bude môcť predviesť najmä v kráľovskej etape.
V boji o celkové poradie treba rátať aj s Michaelom Woodsom. Kanaďan ukázal dobrú formu na Valónskom šípe, kde mu chýbali len dve sekundy na pódium a tak skončil na nepopulárnom štvrtom mieste. Víťazovi druhej etapy na Tour des Alpes by mali sedieť hlavne klasikárske etapy, no jeho Achillovou pätou je boj proti chronometru. Jeho doterajšie výsledky v tejto sezóne nepatria medzi najhoršie. Veď vo Francúzsku skončil celkovo druhý a v Katalánsku sa nezmestil do Top 10 najmä kvôli nevydarenej časovke. Jeho úspech na pretekoch tak záleží najmä od toho, či dokáže zvládnuť časovky s prijateľným mankom alebo nie. Pozornosť budú pútať aj výkony Chrisa Frooma, ktorého forma zatiaľ nie je na takej úrovni, aby mohol na Tour de France bojovať o najvyššie pozície.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Sagan ide vyladiť formu na prvú Grand Tour
Už vlani sa mal na pretekoch ukázať aj Peter Sagan, no pandémia koronavírusu jeho plány odsunula na tento rok. Pre Slováka pôjde o posledný test formy pred blížiacim sa Girom a na trati mu bude pomáhať aj jeho brat Juraj. Trojnásobný majster sveta by mohol zabojovať o dobrý výsledok v prológu, druhej aj vo štvrtej etape. Víťaz siedmych zelených dresov na Starej dáme sa na Tour de Romandie ukáže po jedenástich rokoch. Vtedy vyhral druhú etapu, dvakrát bol druhý a v celkovom poradí skončil na dvanástom mieste. Top 10 vtedy uzatváral Porte, s ktorým sa stretne aj tento rok a spomedzi cyklistov na aktuálnej štartovej listine si vtedajšie zápolenie pamätá aj Mathias Frank (AG2R Citroën Team). Bora bude mať aj ambície v celkovom poradí. Jej lídrom pre úspech v GC bude Wilco Kelderman a na týždňových etapákoch sa vie vytiahnuť aj víťaz etapy v Katalánsku Lennard Kämna.
1. 27.4. rovinata etapa ciel rovina Oron > Oron 4,1 km cieľ: 17:25  
2. 28.4. zvlnena etapa ciel rovina Aigle > Martigny 168 km cieľ: 17:25  
3. 29.4. rovinata etapa ciel rovina La Neuveville > St-Imier 166 km cieľ: 17:25  
4. 30.4. zvlnena etapa ciel rovina Estavayer > Estavayer 169 km cieľ: 17:25  
5. 1.5. rovinata etapa ciel rovina Sion > Thyon 2000 161 km cieľ: 17:25  
6. 2.5. rovinata etapa ciel rovina Fribourg > Fribourg 16 km cieľ: 17:25  
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456

Diskusia

yor (Neprihlásený užívateľ) - 24.04.2021 09:39:03
Sagan ide vyladiť formu, ale ja očakávam aj nejaké víťazstvo. Pred TdF ladil formu vo Švajčiarsku a vyhrával etapy. Už sme si nejak zvykli, že keď nevyhráva, tak to preto, že ladí formu.
Caky (Neprihlásený užívateľ) - 28.04.2021 19:21:32
Vsak vyhral neplackaj tolko
Palec (Neprihlásený užívateľ) - 24.04.2021 12:32:21
Tie brdky v zvlnených etapách dostatočne ukážu, akú už má formu
Kladivár (Neprihlásený užívateľ) - 24.04.2021 19:01:55
Peter vyhrá etapu, doladí na Giro, a tam ukáže súperom, že po Gire tento rok bude brať minimálne jedno veľké.víťazstvo.
Slavo (Neprihlásený užívateľ) - 24.04.2021 21:54:00
Peťo nās určite príjemne poteší .
Saďo (Neprihlásený užívateľ) - 25.04.2021 09:48:05
Sagan ukáže všetkým,že s ním musia stále súperi počítať ešte pekných pár rokov!!!!
Peto (Neprihlásený užívateľ) - 25.04.2021 16:12:51
Sagi dá jednu etapu
 
Náš eshop