MS 2012: Individuálna časovka U23 v ruských farbách

16.8.2012, 13:56 | Sprav. z pretekov - staršie | Jozef Čelestiak, Lukáš Timko

Disciplína: Individuálna časovka mužov U23 na MS v cestnej cyklistike 2012
Majster sveta 2012: Anton Vorobjev (Rusko)
Vlanajší víťaz: Luke Durbridge (Austrália)
Dátum a čas: Pondelok, 17. september 2012, od 14:00 do 16:30
Trasa a dĺžka: Landgraaf > Valkenburg, 36 km
Slováci: Johann Schwabik (AŠK Inter Bratislava), 62. miesto, +7:13
Úvod/preview k tejto disciplíne: -
Štartová listina: -

Po časovke juniorov prišla ihneď na rad aj časovka mužov do 23 rokov, v ktorej sa už čakali vynikajúce výkony jednotlivcov. Tak sa aj stalo, bohužiaľ náš reprezentant Johann Schwabik podobne ako vlani nezaznamenal prenikavý výsledok a skončil na 62. mieste, teda hlboko vo výsledkovej listine.

Na náročnejšiu a dlhšiu trať z Landgraafu do tradičného Valkenburgu sa vydalo takmer 70 pretekárov zo 43 krajín sveta, ktorí túžili skončiť vo výsledkovej listine čo najlepšie. Na časovkárskej trati, ktorá merala 36 km, si najlepšie počínal Rus Anton Vorobjev, keď vyhral titul dominantným spôsobom. Cyklista itera-katusaItera-Kaťuša bol najrýchlejší od začiatku do konca. Pre tohto Rusa je to najvýznamnejší úspech jeho kariéry. Druhé a tretie miesto putuje do Austrálie. Rohan Dennis bol na všetkých medzičasoch strieborný a ani v záverečných kilometroch nedokázal stiahnuť stratu na vedúceho Rusa. Vynikajúce časovkárske schopnosti jazdcov z Austrálie potvrdil bronzovou medailou Daniel Howson. Vo vyrovnanom súboji o tretiu priečku zdolal Dána Hansena len o dve sekundy a šestnásť stotín. Podobne ako medzi juniormi, aj dvadsaťtrojkári z Dánska mierne sklamali. Hansen prišiel o medailu až v závere na Caubergu a najväčší favorit a vlani druhý, aktuálny majster Európy, Quaade sa musel uspokojiť s piatou priečkou až s minútovou stratou. Prečo nenastúpil majster ČR Jakub Novák sa nám zistiť nepodarilo.
Časovka je vždy o výkonnosti a iba zriedka nastávajú väčšie prekvapenia, ale prvé dva dni ukázali, že holandský náramne zvlnený terén nemusí každému sadnúť.

Slovenský reprezentant a majster SR v časovke U23, Schwabik, sa snažil o rýchly začiatok, keď bol na prvom medzičase 54., no potom tempo nevydržal a skončil 62., teda na rovnakom mieste ako minulý rok na MS v Kodani. Pretekár AŠK Inter Bratislava ukázal reálny časovkársky stav v našej cyklistike. Viacero pretekárov z Južnej Ameriky, Afriky či Ázie zaznamenalo lepší výsledok.