Favoriti Tour de France 2012 (Úvod č. 2)

28.6.2012, 16:02 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris

Neúčasťou Alberta Contadora alebo Andyho Schlecka je síce 99. ročník ochudobnený, ale možno aj vyrovnanejší. Potvrdzuje to podobnosť dvoch najväčších favoritov - Evansa a Wigginsa. Porovnali sme aj ostatné hviezdy a Slovákov.

V roku 2006 mierne šokoval celkovým triumfom Pereiro a minulý rok prekvapil žltý Evans. Prekvapenia jednoducho patria k Tour a minimálne časť z papierových predpokladov sa vždy nenaplní. Určite znova nájdeme nové cyklistické objavy, no zároveň niektorí favoriti proste sklamú.

Odborníci, stávkové kancelárie a tohtoročné výsledky, jednoznačne najviac na celkové víťazstvo favorizujú dvoch mužov. Dokonca aj vy ste im najviac verili v našej ankete, kde dostali spolu 45% hlasov. Dvoma najväčšími favoritmi sú Bradley WigginsCadel Evans, ktorí sú si dosť podobní. Obaja majú vyše tridsať rokov a prešli si obdobiami s nevyrovnanými výkonmi alebo vážnymi zraneniami. Obaja sa presadili na ceste až vo vyššom veku a vždy pôsobia pokojne. Podobní sú si aj svojou všestrannosťou, nad favoritmi vyčnievajú vďaka ich veľmi kvalitnej časovke, i keď nie sú najlepšími horolezcami sveta.

Wiggins v sezóne 2012 už stihol vyhrať Paríž-Nice, Tour de Romandie a Critérium du Dauphiné. Evans ovládol Critérium International. Na Critérium du Dauphiné si táto dvojka porovnala sily, no a Brit porazil wiggins-froome-evanssvojho austrálskeho soka v prológu, dlhej 53 kilometrovej časovke (+1:43) a aj celkovo (+1:26). Až traja domestici Wigga skončili na tomto podujatí v najlepšej desiatke, čo svedčí o obrovskej sile tímu Sky. Výhodou oproti ostatným tímom je prítomnosť hneď viacerých špičkových domestikov do hôr ako Chrisa Frooma, Richie Porteho alebo Michaela Rogersa, ktorí tiež dokážu útočiť na najvyššie priečky. Treba však dodať, že Evans nemal vo Francúzsku ideálnu formu. Špičkových domestikov má isteže aj on v tíme BMC a už majú aj skúsenosti z viacerých trojtýždňových úspešných bojov. Stačí spomenúť rekordnú sedemnástu účasť Georga Hincapieho na Tour de France.

Podobnosť medzi dvojicou hlavných favoritov potvrdil aj samotný Bradley Wiggins: "Vidím sa ako jazdec podobný Evansovi. To, čo urobil minulý rok, bolo naozaj inšpirujúce. Jeho víťazstvo ma inšpirovalo, aby som to dokázal aj ja sám. Videl som spôsob, akým by som mohol vyhrať Tour de France. Nemusím byť najlepší horolezec alebo časovkár, ale ide o to, aby som využil svoje možnosti a bol všestranný." Evans obhajuje svoje minuloročné víťazstvo, keď vyhral ako prvý Austrálčan v histórii. Wiggins sa pokúsi o prvé celkové víťazstvo zo Starej Dámy pre Anglicko a to iba pár dní pred štartom Letnej olympiády v Londýne.

Okrem Evansa sa predstavia až ôsmi ďalší bývalí víťazi Grand Tour. Denis Menšov má vo veku 34 rokov v drese domácej Kaťuše jednu z posledných šancí na vysnívané víťazstvo. Síce mu chýba výbušnosť a čoraz častejšie vyrovnanosť výkonov, ale v časovke patrí stále k nadpriemeru medzi vrchármi. Má šancu stať sa iba šiestym jazdcom histórie, ktorý vyhral všetky tri Grand Tour. Najväčšou slabinou bude zrejme tímová podpora.

Ďalším bývalým víťazom Grand Tour je Vincenzo Nibali. Ten však už má za sebou náročné klasikynibali-basso. Navyše odmietol s Liquigasom podpísať novú zmluvu, preto jeho pozícia v tíme asi nie je práve najlepšia. Grand Tour v minulosti ovládli aj navrátilec Alexander Vinokourov z Astany, Alejandro Valverde a Juan José Cobo z Movistaru, tento rok nevýrazný Ivan Basso z Liquigasu, Michele Scarponi z Lampre a posledný víťaz podujatia veľkej trojky Ryder Hesjedal z Garminu. Prvý víťaz Grand Tour z Kanady má teda šancu na double Giro plus Tour, čo sa nikomu nepodarilo štrnásť rokov. Spoľahnúť sa môže hlavne na domestika Vande Veldeho.

Spomedzi ďalších cyklistov na celkové poradie sa prekvapivo málo spomína Samuel SánchezEuskaltelu. Možno je to jeho slabším a menej atraktívnym tímom. Španiel obhajuje z minulého roka piate miesto, víťaznú etapu a výhru v klasifikácii vrchárov. Skúseným favoritom je aj Levi Leipheimer z OPQS, u ktorého sa ešte uvidí dopad zlomeniny nohy, ktorú utrpel pred vyše troma mesiacmi. Tretí muž Okolo Švajčiarska bol po tomto podujatí spokojný: „Som šťastný, pretože cítim, že sa zo dňa na deň zlepšujem. Je to dobré smerovanie pre Tour." Peter Velits by mal byť minimálne zo začiatku Američanovi rovnocenným partnerom, pričom mu do kariet hrá aj o niečo lepší prológ a časovka. Pomoc Martina Velitsa príde tejto dvojke vhod, no a favoritov potrápi minimálne v časovkách aj Tony Martin.

Nesmieme zabudnúť ani na Roberta GesinkaRabobanku, ktorý sa snáď konečne prehrýzol cez gesink-robert-californianepríjemné zranenia. Ak má špičkovú formu, tak dokáže nebezpečne útočiť a ohroziť šance ostatných. Tento rok to dokázal v Kalifornii. Najväčšie problémy so štartovou listinou mal prekvapivo tím RadioShack-Nissan, keďže Andy Schleck nemôže kvôli zraneniu štartovať. Fuglsanga prekvapivo do Francúzska nezobrali a Frank Schleck sa necíti po klasikách a Gire na kvalitné umiestnenie v celkovom poradí. Chce sa zamerať na triumf v nejakej etape a tímové povinnosti v celkovom poradí snáď zastúpia americký veterán Chris Horner a Nemec Andreas Klöden.

Spomedzi mužov, ktorí majú potenciál predrať sa medzi najlepších spomeňme ešte mená ako Peraud (Ag2R), Brajkovič (Astana), Taaramae (Cofidis), Danielson (Garmin), Van Den Broeck a Vanendert (Lotto), Kruijswijk, L.-L. Sánchez a Mollema (Rabobank), Rolland a Voeckler (Europcar) alebo Poels (Vacansoleil). Konkurencia je teda veľká a tešíme sa na ňu.


Nezúčastnia sa TdF 2012
: Contador, A. Schleck, Rodriguez, Boonen, Hushovd, De Gendt, Cunego, Jeannesson


Kurzy na celkového víťaza:
(priemer z troch stávkových kancelárií v slovenskom jazyku)
Wiggins 2,3
Evans 3,0
Menčov 20
Nibali 20
S. Sánchez 23
P. Velits 120
P. Sagan 250


Kurzy na víťaza bodovacej súťaže:
(priemer z dvoch stávkových kancelárií v slovenskom jazyku)
Sagan 1,95
Cavendish 4,35
Goss 8,0
Greipel 10,5
Rojas 13



Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop