Sumár klasík z 26. februára 2012

26.2.2012, 17:58 | Sprav. z pretekov - staršie | V. Miček, aktualizované

Prvé víťazstvo Rabobanku v sezóne - Clasica de Almeria (1.HC)

V nedeľu bolo na programe viacero klasík, ale kategórie H.C. bola len tá na španielskych cestách. Aj keď na jazdcov čakali tri náročné kopce, z ktorých najťažší bol Alto di Lucainena, boli dostatočne ďaleko od cieľa a predpokladalo sa, že rozhodnutie príde v hromadnom šprinte. Potvrdzovali to aj mená posledných víťazov - Matteo Pelucchi, Theo Bos, Gregory Henderson či Jose Juan Haedo.

Aj podľa súpisiek jednotlivých tímov sa dalo predpokladať, že dominovať budú šprintéri, ktorí dokážu prejsť menšie kopce. Únik dňa vytvorila pätica  - Francúzi Le Mevel a Talarbon, Belgičania Van De Walle a De Ketele a Španiel Toribio. Pelotón si však túto štvoricu strážil a ich maximálny náskok bol 4:30 min práve na najvyššom bode pretekov Alto di Lucainena.

Počas stúpania na tento kopec sa pelotón okresal a kontakt stratili aj niektorí excelentní šprintéri (najznámejším bol Marcel Kittel). Na čele sa o tempo starali predovšetkým jazdci RabobankuAstany. Najmä vďaka ním sa únik skončil asi 50 kilometrov pred cieľom. Napriek tomu tempo neopadlo, keďže pelotón mal záujem, aby sa šprintéri, ktorí odpadli z pelotónu, nedostali naspäť.

Až do cieľa bolo množstvo pokusov o úniky, ale pelotón už nikoho nepustil a tak sa aj v tomto ročníku rozhodovalo v záverečnom šprinte. V ňom boli odmenené obe zoskupenia, ktoré sa snažili o tempo počas celých pretekov. Prvé tohtoročné víťazstvo si zásluhou Michaela Matthewsa pripísal Rabobank. Na druhom mieste skončil jazdec kazašskej Astany Borut Božič a tretie miesto vybojoval Roger Kluge, ktorý tak aspoň čiastočne zastúpil spolujazdca z Project 1t4i Kittela.

Majster sveta do 23 rokov z roku 2010 Matthews tak zlepšil náladu v stajni Rabobank. Kým v minulom roku mali do 7. marca na svojom konte 11 víťazstiev, v Almerii to bolo premiérové v tejto sezóne.

Po Bassovi triumfoval Capecchi - GP di Lugano (1.1)

Päť okruhov v celkovej dĺžke 178,5 kilometra čakalo jazdcov na švajčiarskych cestách. Na kopcovitej klasike v Lugane a jeho okolí sa zišla naozaj skvelá konkurencia. Od posledných víťazov Tour Cadela Evansa a Gira Michele Scarponiho cez Ivana Bassa po Damiana Cunega. Napriek avizovanému štartu sa napokon na pretekoch nezúčastnil slovenský cyklista Liquigasu Juraj Sagan, ktorý zostal spoločne s bratom Petrom na sústredení v Toskánsku.

Práve poslední dvaja boli považovaní za favoritov pretekov. Záverečné stúpanie s krátkym zjazdom a menoslov posledných víťazov dávali tušiť, že v závere budú dominovať technickí vrchári. Záver ako šitý pre Cunega, ktorý tieto predpoklady napokon potvrdil, aj keď to na prvenstvo napokon nestačilo. Basso zas ako minuloročný víťaz pochopiteľne patril medzi favoritov, ale napokon ho musel zaskočiť spolujazdec z tímu, lebo Basso po polovici pretekov odstúpil.

Z víťazstva sa napokon tešil Bassov spolujazdec Eros Capecchi, ktorého sme takto pred rokom videli výdatne pomáhať Petrovi Saganovi k jeho celkovému víťazstvu na Giro di Sardegna. Základy svojho víťazstva položil 4 kilometre pred cieľom, keď unikol z čelnej skupinky a vytvoril si desaťsekundový náskok, z ktorého si štyri sekundy uchoval až po cieľovú pásku. Lampre na čele s CunegomScarponim sa v záverečnom zjazde snažilo jazdca Liquigasu dostihnúť, ale aj vďaka pádu Scarponiho sa to nepodarilo. Cunego si napokon vybojoval aspoň druhé miesto. Tretí došprintoval Enrico BattaglinColnaga.

Cavendish ukorostil klasiku v Belgicku - Kuurne-Bruxeles-Kuurne (1.1)

Tradične deň  po Omloop Het Nieuwsblad nasleduje na severských cestách Kuurne-Bruxeles-Kuurne. Kým prvé preteky sú porovnateľné s flámskymi klasikami, dnešný závod sa zväčša končí hromadným špurtom. Nebolo tomu inak ani teraz. Na 198 kilometrov dlhej trati bolo síce osem stúpaní, ale keďže to posledné bolo 47 kilometrov pred cieľom, pelotón mal dostatok času prípadný únik zlikvidovať. A presne to sa stalo.

Hneď v úvode unikla sedemčlenná skupina, v ktorej bol najznámejším jazdcom Greg van Avermaet z BMC, ktorý deň predtým na Omloop skončil piaty. Jeho skupinku však zlikvidovali na poslednom stúpaní a vtedy sa po viacerých pokusoch vytvorila ďalšia, v ktorej bol aj Majster Francúzska Sylvain Chavanel z QuickStepu. To už však čelo pelotónu kontrolovalo zoskupenie Sky, ktoré malo vo svojom strede majstra sveta Marka Cavendisha a obhajcu minuloročného víťazstva Chrisa Suttona.

Sky posledných utečencov dostihol približne 10 kilometrov pred cieľom a pripravoval pozíciu pre Cavendisha. Tomu ako posledný rozbiehal šprint obhajca Sutton a spravil to výborne a Cavendish na posledných 150 metroch pred seba už nikoho nepustil. Za jeho galuskami sa výborne vyviezol Jauhenij Hutarovič z FDJ, ktorý zopakoval druhé miesto z minulého roka. Odmenou za aktivitu na trati bolo pre Vacansoleil tretie miesto Kennyho Van Hummela.

Slovensko mal pôvodne zastupovať na týchto klasikách Martin Velits, ale po včerajšom páde na Omloope napokon neštartoval.

Boucles du Sud Ardèche - Souvenir Francis Delpech (1.1)

Na francúzskych cestách kraľovalo zoskupenie FDJ - Big Mat

Úspechom domáceho tímu FDJ - Big Mat sa skončila 200 kilometrov dlhá klasika na francúzskych cestách, keď obsadili prvé dve miesta. Z víťazstva sa tešil Rémi Pauriol, ktorému vyšiel sólový únik a do cieľa prišiel s 31 sekundovým náskokom pred šesťčlennou skupinkou. V nej si druhé miesto vyšpurtoval minuloročný víťaz Arthur Vichot, ktorý sa v skupinke mohol šetriť, keďže ďalší jeho partneri v úniku sa snažili stíhať jeho spolujazdca z tímu. Po troch rokoch nebolo pódium čisto francúzske, o čo sa zaslúžil nádejný baskickický jazdec Euskaltelu Ion Izagirre.