Hagen suverénne vyhral GP Ouest France, Sagan odstúpil

19.8.2012, 12:20 | Sprav. z pretekov - staršie |

Grand Prix de Plouay sú pomerne známe preteky a vznikli už v roku 1931. Organizátori preteky pripravujú už tradične koncom augusta a jazdí sa v malých bretónskych dedinkách na okruhu. Víťazstvá boli v minulosti výsadou francúzskych pretekárov. Prvým nefrancúzskym víťazom bol Holanďan Frits Pirard v roku 1979. Pre zaujímavosť si môžeme pripomenúť aj druhého nefrancúzskeho víťaza. Íra Seana Kellyho (zvíťazil v roku 1984) určite všetci dobre poznáte ako komentátora cyklistiky britského Eurošportu.

Víťazstvo obhajoval Slovinec Grega Bole. Menoslov víťazov z nedávnej minulosti je však pomerne exkluzívny. Na francúzskych cestách sa už tešili napríklad Voeckler, Nibali, Goss, Gerrans či Hincapie. My sme samozrejme dúfali, že do listiny víťazov by sa mohol zapísať prvý Slovák. Kto iný ako Peťo Sagan? A to aj za pomoci brata Juraja. Konkurencia však bola veľmi široká a silná. Do širšieho okruhu favoritov patrili napríklad Van Avermaet, Boasson Hagen, Luis Leon Sánchez, Chavanel, Voeckler a samozrejme obhajca Bole plus ďalší z bývalých víťazov.

Pretekári museli absolvovať deväť okruhov s dĺžkou 27 kilometrov. V každom okruhu boli tri stúpania, ale inak mal profil rovinatý charakter s miernym klesaním v závere. Už v prvom kole sa sformoval únik v zložení Berard (Ag2r) , Ladagnous (FDJ), Charteau a Kern (obaja Europcar), Cazaux (Euskaltel), Mangel (Saur-Sojasun) a Pichon (Bretagne-Schuller). Na 38 kilometri mali náskok jedenásť minút. Po 60 kilometroch sa však znížil na osem minút, pretože na čele pelotónu zapracovali Liquigas a GreenEdge. Oba spomínané tímy odvádzali dobrú prácu pre svoje želiezka v ohni, pretože po ďalších zhruba 50 kilometroch už únik viedol len o šesť minút.

Danilo Wyss z tímu BMC na pretekoch oslavoval 27 narodeniny. Inak aj tento tím mal veľmi zaujímavú zostavu. Podľa očakávania však v prvej polovici pretekov veľký vzruch nebol. Na 125 kilometri tak mal únik náskok 5:45, teda dočasne sa zastabilizoval.

Asi 100 km pred cieľom sme videli zaujímavú vec. Jeden z možných favoritov na víťazstvo, Thomas Voeckler, sa pohyboval až na konci pelotónu. V jeho prípade sme zvyknutí, že to býva skôr naopak. Ženskú verziu pretekov vyhrala Marianne Vos a potvrdila tak aj po olympiáde dominanciu v ženskom pelotóne.

88 km pred cieľom bolo po úniku. Pomerne zavčasu, ale aspoň sme sa mohli tešiť na nové súboje. Pri vjazde do šiesteho kola bol Sagan vzadu. Naopak vpredu sa pokúšal odísť Reza. 75 km pred cieľom sa sformoval nový únik. Boli tam Duret, Taaramae, Damuseau, Jerome, Devenyns, Burghardt, Kušinskij a Miyazava.

60 km pred cieľom mal ich náskok hodnotu 1:40. Až keď sa vpredu zorganizovala Astana a Sky začal náskok klesať. Asi 40 km pred cieľom prichádzali pre nás nepríjemné správy. Peter Sagan odstúpil!

Išlo sa vysoké tempo a pelotón sa čoskoro k uprchlíkom priblížil. Rýchlsť teda zvyšovli aj chlapci v úniku. To nevydržali viacerí pretekári a tak zostala len päťka Duret, Taaramae, Burghardt, Kušinskij a Devenyns. 35 km pred cieľom zostali už len Burghardt a Kušinskij.

30 km pred cieľom začal útočiť Voeckler a spolu s ním Lemoine. Neskôr sa pridali Vorganov a Hermans. Medzitým už dostihli Burghardta a Kušinského. Do posledného kola išiel už Voeckler sám so spomínanou trojkou za chrbtom.

23 km pred cieľom už bola vpredu nanovo prehádzaná skupinka. Ostal Voeckler, dostihli ho Vorganov, Hermans, Lemoine a Slaghter a Coppel. Mali asi 12 sekundový náskok. Lemoine a Vorganov potom ušli zvyšku skupiny na 15 sekúnd. Následne sa všetko zoskupilo.

Sformovala sa nová štvorka na čele. Boli tam opäť Voeckler a Coppel plus Galland a Martinez. 7 km pred páskou však opäť bolo po úniku.

Na poslednom kopci útočil Rui Costa či Gerrans. Costa si vytvoril náskok a za ním bola Gerransova skupina, to sa stalo asi tritisíc metrov pred záverom. Práve z tejto skupinky zaútočil Hagen a predstihol Costu. Za nimi nikto nešiel. Hagen zabral naplno a skvelým štýlom osamotený vyhral. Druhé miesto udržal Costa, tretí bol Haussler z Garminu už ako prvý špurtujúci z pelotónu, ktorý sa na prvú dvojicu iba neveriacky zozadu pozeral. Výborne šiel Juraj Sagan, ktorý v špurte zastúpil svojho brata a vybojoval 25. miesto, najvyššie z Liquigasu. To je bez pochýb Ďurov najlepší výsledok v sezóne.

Veľká škoda odstúpenia Petra Sagana. Sú to jeho prvé nedokončené preteky World Tour od Okolo Flámska v apríli 2011, kedy ho zradil bicykel. Prvé informácie hovoria o zdravotných problémoch.

Juraj Sagan: "Som spokojný s týmito pretekmi. Ešte nedávno mi našli vírus a stále som na antibiotikách, ale dnes mi to celkom sadlo. Tím nebol veľmi spokojný s výsledkami. Dosť sme sa vyčerpali pri sťahovaní úniku a potom, keď Peter odstúpil, nám chýbali sily v závere. Peťo skrátka nemal svoj deň. Necítil sa dobre od úvodu, krútila sa mu hlava a potom keď sa začalo zrýchľovať, radšej si vystúpil. Bol sklamaný, ale taká je cyklistika. Nemôže stále ísť ako hodinky. Výsledky v tejto sezóne spravil a po Tour je už trocha psychicky unavený. Myslím si, že je to normálny jav a radšej si prežiť menšiu krízu teraz než o štyri týždne.
Som rád, že mám konečne veľmi dobrý program. Verím, že forma vygraduje na MS v Holandsku. Teraz s Petrom cestujeme do Kanady, tak snáď sa dostaneme do správneho rytmu."