Wigginsov odrazový mostík (Sumár Paríž - Nice)

13.3.2012, 23:00 | Sprav. z pretekov - staršie | Rastislav Boris

Podujatie Paríž-Nice zaslúžene ovládol Bradley Wiggins. Má to byť preňho odrazový mostík za najúspešnejšou sezónou v kariére. Zaujali úniky a úspechy Vacansoleil, ale objavili sa aj kritické názory na "Závod za slnkom".

Paríž-Nice je v kalendári World Tour prvým európskym etapákom a podľa niektorých zdrojov najstarším európskym týždňovým pretekom. Tento rok prišlo pri oslavách sedemdesiateho výročia až desať jazdcov z top pätnástky TdF 2011, mnohí však zaostali za svojimi hviezdnymi menami.

Ako sa to kvôli znižovaniu nervozity a zvyšovaniu bezpečnosti stáva zvykom, na úvod sa išla krátka časovka. Väčšiu rolu ako forma zohrali počasie a stratégia, čo najviac využil tím Vacansoleil a víťaz Gustav Larsson. Vzdali sa reklamy, poslali svojich lídrov na trať už skôr a využili lepšie podmienky. Reklama sa im napokon viacnásobne vrátila, keď jeden deň bránili žltý dres. Druhý Wiggins stratil v časovke iba smolnú sekundu.

Čarovnú nevyspytateľnosť cyklistiky ukázala rovinatá druhá etapa. Vietor roztrhal pelotón na tri časti, pričom najlepšiu pozičnú taktiku zvolil tím OPQS a Tom Boonen si v šprinte malej skupiny pripísal štvrté víťazstvo v sezóne. Silu dokázala aj stajňa Sky, ktorá dopomohla Wigginsovi k zisku žltého trička, keďže Larsson v prednej skupine chýbal a prepásol zaujímavú príležitosť. Spomedzi favoritov vietor zmaril šance na úspech aj Bassovi či Cunegovi.

Tretia etapa bola zase o niečom inom. Sky nedovolilo žiadne úniky, a tak sa pri zvlnenom profile pre klasikov rozhodovalo nečakane v záverečnom šprinte do kopčeka so štyroma percentami. Svoj veľkolepý návrat do pelotónu a potenciál pre klasiky potvrdil víťazstvom Alejandro Valverde. Aspoň nejaké možnosti tímu GreenEDGE aj mimo rovinatého profilu naznačil druhým miestom Simon Gerrans.

Štvrtá kopcovitá etapa predstavila po nečakanom víťazstve v tiahlom stúpaní Gianniho Meersmana. V minulých rokoch mal zdravotné problémy a nedostával toľko priestoru, ale jeho súčasný šéf De Wolf westra-nice-2si myslí: "Doteraz mal smolu a nemohol ukázať naplno svoje schopnosti. Má talent, je šikovný a inteligentný. Má 26 rokov a v najbližších sezónach môže byť úspešný."

Piaty deň bol najnáročnejší a stvorený pre vrchárov. Favoritov na konci útokom prekvapil Lieuwe Westra a zaznamenal druhé víťazstvo pre Vacansoleil na podujatí. Pochvalu si zaslúži aj Richie Porte za perfektnú pomoc a vytvorenie famózneho tempa, ktoré môže byť na ďalších podujatiach pre Sky dôležité. Mladý Austrálčan môže byť jedným z kľúčových domestikov do ďalšieho priebehu sezóny.

V cieli šiestej etapy si to rozdali dvaja skúsení borci Luis-Leon SánchezJens Voigt, prvý menovaný preukázal predsa len rýchlejšie nohy v rozhodujúcom šprinte.

Počas ďalšieho dňa sme mohli sledovať možno jeden z najkrajších individuálnych únikov a to nielen tohto podujatia. Thomas De Gendt sa odtrhol od druhého Taaramaeho a vybojoval si naňho náskok vyše šesť minút, na pelotón dokonca vyše deväť minút. Pre Vacansoleil to znamenalo tretie víťazstvo.

Naopak veľkú smolu mal tím OPQS, keď líder Levi Leipheimer trikrát spadol a stratil šancu na dobrý výsledok. Obetovali sa preňho aj Tom Boonen či obhajca víťazstva a aktuálny majster sveta Tony Martin. Aj takýto lídri sa museli jednoducho tentoraz podriadiť inému lídrovi. My môžeme byť trochu škodoradostní, keďže sezóna spomedzi lídrov na celkové poradie stále vychádza najlepšie Peťovi Velitsovi.

Ôsma etapa uzavrela podujatie druhou časovkou, hoci do kopca, čo nahralo Wigginsovi a ten už mal dobré podmienky. Druhého Westru porazil iba o dve sekundy, celkovo o osem sekúnd, čiže dramatickosť do posledných síl bola pozitívna. Bradley Wiggins získal svoje druhé World Tour víťazstvo v kariére po minuloročnom Critérium du Dauphiné. Na Paríž-Nice triumfoval iba ako druhý Brit, 45 rokov po Tomovi Simpsonovi. Pridal aj víťazstvo v bodovacej súťaži. Vo veku 31 rokov si zaželal, aby to bol odrazový mostík pre najúspešnejšiu sezónu, čaká ho hlavne TdF a olympijska časovka.

Celkovo druhý skončil Holanďan Lieuwe Westra z Vacansoleil, ktorý okrem tradičných útokov pridal tentoraz aj nečakane vyrovnané výkony. Povzbudivé tretie miesto získal Alejandro Valverde a vďaka obdivuhodnému vstupu do sezóny sa už dostal na čelo rebríčka UCI.

nice-bedna-2012Spomedzi tímov najviac zaujal Vacansoleil. Vyhrali súťaž tímov, ovládli tri etapy, Westra skončil celkovo druhý, Veuchelen vyhral súťaž vrchárov, Larsson mal jeden deň dres lídra. Takáto všestranná úspešnosť sa podarí málokedy, no minimálne v únikoch zostáva Vacansoleil špičkovým tímom. Súťaž mladíkov vyhral ambiciózny Van Garderen, pri ktorého mene tradične zopakujeme slová o veľkej budúcnosti.

Celkovo treba na Paríž-Nice vyzdvihnúť rozmanitosť etáp, čomu dopomohlo aj počasie. To by mohlo narobiť v najbližších rokoch pri dlhšej zime problémy, veď tento rok sa teploty dostali aj pod desať stupňov. Viacero jazdcov malo možno preto žalúdočné problémy. Účasť hviezd nie je problémom, ale nie všetci sem idú bojovať o víťazstvá. Zaujímavé je, že hviezdni šprintéri zostali takmer neviditeľní a z typických rýchlikov si triumf pripísal iba Boonen.

Závod za slnkom by sa možno mohol vybrať znova cestou viac pre vrchárov a klasikov, lebo aj Francúz Laurent Jalabert povedal, že preteky boli trochu nudné, čiastočne kvôli zdravotným problémom a počasiu. Chcelo by to viac napätia, možno menej časovky. Domáci Francúzi však môžu byť na svoje historické podujatie naďalej hrdí, i keď ich zároveň mrzí, že zo 40 Francúzov nikto nevyhral etapu a iba dvaja skončili v najlepšej desiatke.






paris-nice
UCI World Tour - 3. kategória
04.03.2012 - 11.03.2012


Paríž - Nice 2012 (1155,5 km)
1. 4.3. i. časovka
ciel rovina Dampierre-en-Yvelines > Saint-Rémy 9,4 km Larsson
2. 5.3. rovinatá ciel rovina Mantes-la-Jolie > Orléans 185 km Boonen
3. 6.3. zvlnená ciel rovina Vierzon > Vassiviére 194 km Valverde
4. 7.3. zvlnená ciel rovina Brive-la-Gaillard > Rodez 183 km Meersman
5. 8.3. kopcovitá ciel rovina Onet-le-Chateau > Mende 178 km Westra
6. 9.3. zvlnená ciel rovina Suze-la-Rousse > Sisteron 176,5 km LL Sánchez
7. 10.3. kopcovitá ciel rovina Sisteron > Nice 220 km De Gendt
8. 11.3. i. časovka
ciel rovina Nice > Col d'Eze 9,6 km Wiggins

ciel-rovina cieľ na rovine, ciel-kopec-2 cieľ v miernom stúpaní, ciel-kopec cieľ v stúpaní



KONEČNÉ PORADIE:
1. vlajka WIGGINS Bradley SKY PROCYCLING 28h 12' 16''
2. vlajka WESTRA Lieuwe .vac. + 00' 08''
3. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 01' 10''
4. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 01' 24''
5. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 01' 54''
6. vlajka JEANESSON Arnold
FDJ + 02' 13''
7. albansko MONFORT Maxime
RADIOSHACK-NISSAN-TREK + 02' 21''
8. vlajka CHAVANEL Sylvain
OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 02' 43''
9. vlajka KISERLOVSKI Robert
ASTANA PRO TEAM + 03' 31''
10. vlajka VICIOSO Angel
KATUSHA TEAM + 03' 59''

body: Wiggins 92, Valverde 89, Westra 85, LL Sánchez 52, Leipheimer 50
vrchy: Veuchelen (Vacansoleil), do 25 rokov: Van Garderen (BMC), tímy: Vacansoleil





Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop