ne |
13.2. |
|
|
El Ejido > Roquetas de Mar
|
188 km |
Kristoff |
profil pretekov, 1700 nastúpaných metrov (© clasicadealmeria.net) |
Clasica de Almería býva dobrým rozcvičením nôh pre pretekárov druhého sledu, ktorí nemajú až tak radi jazdenie na etapákoch blízkeho východu a zároveň je to blízko pretekov Okolo Andalúzie, ktoré sa idú od stredy. Je to jednorazovka síce zvlneného charakteru aj s kvalitnými kopčekmi, no v prvej polovici dňa, teda zvyknú sa presadzovať šprintéri. Vyhrali tu Nizzolo, Ackermann, Ewan, Bennett, ale i Matthews či Cavendish. Dokonca dlhoroční fanúšikovia cyklistiky si budú pamätať aj triumf Jána Svoradu.
Tento rok bol najväčším favoritom Giacomo Nizzolo, ktorý od úvodu sezóny v novom tíme (Israeli) jazdí v Španielsku. Proti nemu sa chceli postaviť starí mazáci ako Kristoff či Bouhanni. TotalEnergies poslali na tieto preteky prvý raz Juraja Sagana, ktorý si teda prežil debut v novom tíme. Mal za úlohu pracovať pre Niccola Bonifazia. Možno o nejaký prekvapujúci záver sa chceli snažiť v UAE, ktoré sem prišlo len s C-tímom, ale tá ich zostava je už taká silná, že mohli niečo skúsiť vymysieť s Trentinom, McNultym či Molanom.
- pozvánka na podujatie - |
- pozvánka na podujatie - |
Všetky tímy, ktoré chceli hromadný dojazd, vedeli, že nesmú začať príliš rýchlo v tých kopcoch, lebo na začiatku sezóny by ešte riskovali problémy svojich lídrov. Ideálne bolo pustiť dopredu jednoduchú skupinu. Odišli traja pretekári, no pôsobili veľmi zaujímavo, pretože skúsený Lukas Pöstlberger z Bory vyzeral vpredu ako otec či mentor úplne neskúseného neznámeho dua 22-ročných spolubojovníkov Španiela Xabiera Azparrena (Euskaltel) a Belgičana Gillesa De Wildeho (Sport Vlaanderen).
Pre pelotón by za normálnych okolností trojica nepredstavovala takmer žiadnu hrozbu, no Pöstlberger už spôsobil hlavybôľ nejednému tímu a nie raz, takže nedopracovali sa k zásadnejšiemu náskoku. K dispozícii mali len do päť minút. Keď sa začala už veľmi tvrdá posledná hodina, prvý to tempo nevydržal De Wilde. Tesne pod métou dvadsiatich kilometrov pred páskou aj zvyšná dvojka. Rakúšan to nehrotil nejakým atakom a držaním sa vpredu zubami-nechtami.
V závere bola otázka jasná, či sa bude radovať niekto zo starej gardy Nizzolo, Kristoff, Bouhanni či Bonifazio, alebo ich zaskočia Molano či Consonni. Alebo nebodaj nováčik vo World Tour a veľký vlaňajší objav Marijn van den Berg, ktorého podpísalo EF. Pred koncom nervozita priniesla viacero menších pádov. Jazdec Drone Hopper skončil v kríkoch vedľa cesty. Ale tých najsilnejších, ktorí boli vpredu, to neovplyvnilo.
Do posledného kilometra priviedli pelotón jazdci Israelu s obhajcom vlaňajšieho triumfu Nizzolom, no vytiahlo sa tam aj Intermarché s Kristoffom. Zdalo sa, že napokon budú ťažiť z ich práce iní pretekári, ale v mimoriadne tesnom dojazde, kde sa vedľa seba objavili až štyria borci, zvíťazil Alexander Kristoff. Dosiahol tak svoj prvý triumf v novom tíme. Druhý bol Nacer Bouhanni (Arkéa), tretí Giacomo Nizzolo (Israel). Mimo pódia ako prvý finišoval z mladej generácie Poliak Stanislaw Aniolkowski (Bingoal). Za ním prišli na rad Molano, Consonni a Van den Berg. Juraj Sagan prišiel do cieľa v hlavnej skupine. Jeho líder Bonifazio sa do Top 10 nedostal.
Výsledky |
1. |
|
KRISTOFF Alexander |
Intermarché - Wanty - Gobert |
4:22:39 |
200 |
2. |
|
BOUHANNI Nacer |
Team Arkéa-Samsic |
00:00 |
150 |
3. |
|
NIZZOLO Giacomo |
Israel-Premier Tech |
00:00 |
125 |
4. |
|
ANIOLKOWSKI Stanislaw |
Bingoal Pauwels Sauces WB |
00:00 |
100 |
5. |
|
MOLANO Sebastian |
UAE Team Emirates |
00:00 |
85 |
6. |
|
CONSONNI Simone |
Cofidis |
00:00 |
70 |
65. |
|
SAGAN Juraj |
TotalEnergies |
00:13 |
|
7. |
|
VAN DEN BERG Marijn |
EF Education-EasyPost |
00:00 |
60 |
8. |
|
HESTERS Jules |
Sport Vlaanderen-Baloise |
00:00 |
50 |
9. |
|
ALBANESE Vincenzo |
EOLO-Kometa Cycling Team |
00:00 |
40 |
10. |
|
KANTER Max |
Movistar Team |
00:00 |
35 |
11. |
|
BONIFAZIO Niccolo |
TotalEnergies |
00:00 |
30 |
12. |
|
MARTINELLI Davide |
Astana Qazaqstan Team |
00:00 |
25 |
13. |
|
LÜHRS Luis-Joe |
BORA-hansgrohe |
00:00 |
20 |
14. |
|
PELEGRÍ Óscar |
Burgos-BH |
00:00 |
15 |
15. |
|
POLITT Nils |
BORA-hansgrohe |
00:00 |
10 |
16. |
|
FRETIN Milan |
Sport Vlaanderen-Baloise |
00:00 |
5 |
17. |
|
MERTZ Remy |
Bingoal Pauwels Sauces WB |
00:00 |
5 |
18. |
|
GONZÁLEZ David |
Caja Rural-Seguros RGA |
00:00 |
5 |
19. |
|
JOSE LOBATO Juan |
Euskaltel-Euskadi |
00:00 |
5 |
20. |
|
SOTO Antonio |
Euskaltel-Euskadi |
00:00 |
5 |
21. |
|
BASSETT Stephen |
Human Powered Health |
00:00 |
5 |
22. |
|
ZABEL Rick |
Israel-Premier Tech |
00:00 |
5 |
23. |
|
JAIME Alex |
Equipo Kern Pharma |
00:00 |
5 |
24. |
|
TRENTIN Matteo |
UAE Team Emirates |
00:00 |
5 |
25. |
|
PETIT Adrien |
Intermarché - Wanty - Gobert |
00:00 |
5 |
26. |
|
JACOBS Johan |
Movistar Team |
00:00 |
5 |
27. |
|
RANGEL Vinicius |
Movistar Team |
00:00 |
5 |
28. |
|
RESTREPO Jhonatan |
Drone Hopper-Androni Giocattoli |
00:00 |
5 |
29. |
|
FEDOROV Jevgenij |
Astana Qazaqstan Team |
00:00 |
5 |
30. |
|
EZQUERRA Jesus |
Burgos-BH |
00:00 |
5 |
31. |
|
AULAR Orluis |
Caja Rural-Seguros RGA |
00:00 |
3 |
32. |
|
WALLAYS Jelle |
Cofidis |
00:00 |
3 |
33. |
|
BAGÜES Aritz |
Caja Rural-Seguros RGA |
00:00 |
3 |
34. |
|
BOHLI Tom |
Cofidis |
00:00 |
3 |
35. |
|
HERRADA Jose |
Cofidis |
00:00 |
3 |
36. |
|
NURLYKHASSYM Nurbergen |
Astana Qazaqstan Team |
00:00 |
3 |
37. |
|
SAMITIER Sergio |
Movistar Team |
00:00 |
3 |
38. |
|
ISASA Xabier |
Euskaltel-Euskadi |
00:00 |
3 |
39. |
|
MARTIN Sergio |
Caja Rural-Seguros RGA |
00:00 |
3 |
40. |
|
PONOMAR Andrii |
Drone Hopper-Androni Giocattoli |
00:00 |
3 |
41. |
|
NOVIKOV Savva |
Equipo Kern Pharma |
00:00 |
|
42. |
|
MADRAZO Angel |
Burgos-BH |
00:00 |
|
43. |
|
BARRENETXEA Jon |
Caja Rural-Seguros RGA |
00:00 |
|
44. |
|
ROJAS Brandon |
Drone Hopper-Androni Giocattoli |
00:00 |
|
45. |
|
NATAROV Yuriy |
Astana Qazaqstan Team |
00:00 |
|
46. |
|
VERWILST Aaron |
Sport Vlaanderen-Baloise |
00:00 |
|
47. |
|
ERVITI Imanol |
Movistar Team |
00:00 |
|
48. |
|
VAN GESTEL Dries |
TotalEnergies |
00:00 |
|
49. |
|
PEAK Barnabas |
Intermarché - Wanty - Gobert |
00:00 |
|
50. |
|
SCHLEGEL Michal |
Caja Rural-Seguros RGA |
00:00 |
|
51. |
|
GAVAZZI Francesco |
EOLO-Kometa Cycling Team |
00:00 |
|
52. |
|
SEVILLA Diego |
EOLO-Kometa Cycling Team |
00:00 |
|
53. |
|
MUŇOZ Daniel |
Drone Hopper-Androni Giocattoli |
00:00 |
|
54. |
|
LOPEZ Diego |
Equipo Kern Pharma |
00:00 |
|
55. |
|
ARAIZ Sergio |
Equipo Kern Pharma |
00:11 |
|
56. |
|
COVI Alessandro |
UAE Team Emirates |
00:11 |
|
57. |
|
GRONDIN Donavan |
Team Arkéa-Samsic |
00:11 |
|
58. |
|
SANCHEZ Eugenio |
Equipo Kern Pharma |
00:11 |
|
59. |
|
RODRIGUEZ Cristian |
TotalEnergies |
00:13 |
|
60. |
|
LAMBRECHT Michiel |
Bingoal Pauwels Sauces WB |
00:13 |
|
61. |
|
PALZER Anton |
BORA-hansgrohe |
00:13 |
|
62. |
|
OKAMIKA Ander |
Burgos-BH |
00:13 |
|
63. |
|
BALLARIN Iker |
Euskaltel-Euskadi |
00:13 |
|
64. |
|
FORTUNATO Lorenzo |
EOLO-Kometa Cycling Team |
00:13 |
|
65. |
|
SAGAN Juraj |
TotalEnergies |
00:13 |
|
66. |
|
PASQUALON Andrea |
Intermarché - Wanty - Gobert |
00:13 |
|
67. |
|
MAESTRI Mirco |
EOLO-Kometa Cycling Team |
00:17 |
|
68. |
|
MCLAY Daniel |
Team Arkéa-Samsic |
00:17 |
|
69. |
|
BIERMANS Jenthe |
Israel-Premier Tech |
00:17 |
|
70. |
|
STEINHAUSER Georg |
EF Education-EasyPost |
00:17 |
|
71. |
|
MOLLY Kenny |
Bingoal Pauwels Sauces WB |
00:17 |
|
72. |
|
LOPEZ CARAVACA Jordi |
Equipo Kern Pharma |
00:17 |
|
73. |
|
PEYSKENS Dimitri |
Bingoal Pauwels Sauces WB |
00:17 |
|
74. |
|
JUARISTI Txomin |
Euskaltel-Euskadi |
00:17 |
|
75. |
|
DECLERCQ Benjamin |
Team Arkéa-Samsic |
00:17 |
|
76. |
|
PAJUR Markus |
Team Arkéa-Samsic |
00:22 |
|
77. |
|
CARVALHO André |
Cofidis |
00:22 |
|
78. |
|
GONZALEZ RIVERA Abner |
Movistar Team |
00:22 |
|
79. |
|
ARDILA Andres |
UAE Team Emirates |
00:22 |
|
80. |
|
ETXEBERRIA Asier |
Euskaltel-Euskadi |
00:22 |
|
81. |
|
CLAEYS Dimitri |
Intermarché - Wanty - Gobert |
00:22 |
|
82. |
|
WANDAHL Frederik |
BORA-hansgrohe |
00:22 |
|
83. |
|
MANNION Gavin |
Human Powered Health |
00:22 |
|
84. |
|
HAGA Chad |
Human Powered Health |
00:22 |
|
85. |
|
LIVYNS Arjen |
Bingoal Pauwels Sauces WB |
00:22 |
|
86. |
|
STAKE LAENGEN Vegard |
UAE Team Emirates |
00:22 |
|
87. |
|
VAN DER HOORN Taco |
Intermarché - Wanty - Gobert |
00:22 |
|
88. |
|
DOWSETT Alex |
Israel-Premier Tech |
00:28 |
|
89. |
|
TIZZA Marco |
Bingoal Pauwels Sauces WB |
00:38 |
|
90. |
|
KING Benjamin |
Human Powered Health |
00:45 |
|
91. |
|
CIMOLAI Davide |
Cofidis |
00:52 |
|
92. |
|
MCNULTY Brandon |
UAE Team Emirates |
00:52 |
|
93. |
|
SCULLY Thomas |
EF Education-EasyPost |
00:59 |
|
94. |
|
DENS Tuur |
Sport Vlaanderen-Baloise |
01:09 |
|
95. |
|
CATAFORD Alexander |
Israel-Premier Tech |
01:19 |
|
96. |
|
REPA Vojtech |
Equipo Kern Pharma |
01:19 |
|
97. |
|
VAN DEN BERG Julius |
EF Education-EasyPost |
01:34 |
|
98. |
|
PEŇALVER Manuel |
Burgos-BH |
02:25 |
|
99. |
|
LEITAO Iuri |
Caja Rural-Seguros RGA |
02:25 |
|
100. |
|
APERS Ruben |
Sport Vlaanderen-Baloise |
02:25 |
|
101. |
|
HEALY Ben |
EF Education-EasyPost |
02:25 |
|
102. |
|
NAKANE Hideto |
EF Education-EasyPost |
02:25 |
|
103. |
|
DIEGO ALBA Juan |
Drone Hopper-Androni Giocattoli |
02:25 |
|
104. |
|
VIEGAS Daniel |
EOLO-Kometa Cycling Team |
03:41 |
|
105. |
|
AZPARREN Xabier |
Euskaltel-Euskadi |
03:41 |
|
106. |
|
ROPERO Alejandro |
EOLO-Kometa Cycling Team |
03:41 |
|
107. |
|
ZURITA Ricardo |
Drone Hopper-Androni Giocattoli |
03:45 |
|
108. |
|
MERCHAN Didier |
Drone Hopper-Androni Giocattoli |
03:45 |
|
109. |
|
LAZKANO Oier |
Movistar Team |
05:45 |
|
110. |
|
QUINN Sean |
EF Education-EasyPost |
06:11 |
|
111. |
|
PÖSTLBERGER Lukas |
BORA-hansgrohe |
06:11 |
|
112. |
|
DE WILDE Gilles |
Sport Vlaanderen-Baloise |
06:21 |
|
DNF |
|
BRAET Vito |
Sport Vlaanderen-Baloise |
odstúpil |
|
DNF |
|
ANTONIO LOPEZ-COZAR Juan |
Burgos-BH |
odstúpil |
|
DNF |
|
BROWN Nathan |
Human Powered Health |
odstúpil |
|
DNF |
|
CONTI Valerio |
Astana Qazaqstan Team |
odstúpil |
|
DNF |
|
DELACROIX Théo |
Intermarché - Wanty - Gobert |
odstúpil |
|
DNF |
|
GRUZDEV Dmitrij |
Astana Qazaqstan Team |
odstúpil |
|
DNF |
|
KOCH Jonas |
BORA-hansgrohe |
odstúpil |
|
DNF |
|
LEDANOIS Kevin |
Team Arkéa-Samsic |
odstúpil |
|
DNF |
|
SANCHEZ MAYO Pelayo |
Burgos-BH |
odstúpil |
|
DNF |
|
VERRE Alessandro |
Team Arkéa-Samsic |
odstúpil |
|