Čanecký začína máj v Rusku

1.5.2012, 17:47 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko, priebežne aktualizované

Vedeli ste, že Moskva je cyklistickou destináciou? Svoje by o tom mohol rozprávať Marek Čanecký, ktorý ihneď na druhý deň po skončení Okolo Turecka cestoval do ruskej metropoly na desať dní. Absolvoval tu so svojim tímom Salcano-Arnavutköy tri jednorazovky (1. - 3. máj) a etapové preteky v dňoch od 5. do 9. mája.

Veľmi populárny štátny sviatok jari a práce Rusi oslávili cyklistickým podujatím Mayor Cup (1.2, 1. mája). Ako je to na jednorazovkách 2. kategórie zvykom, pelotón sa rozdelil na viacero častí. Dopredu sa dostali viac než canecky-zniceny-dresdvadsiati cyklisti a turecký tím so Slovákom v zostave tam mal jedného z Turkov, Slovinca Bajča a Srba Steviča, ktorý si chcel napraviť chuť po zbabranom Okolo Turecka, kde sa nepresadil ani v jednom hromadnom dojazde. Vynikajúci výsledok sa ale podaril Bajčovi, ktorý v závere spolu s Rusom Boevom nastúpil čelnej skupine a nakoniec finišoval druhý práve za 23-ročným borcom Itera-Kaťuša.
Marek Čanecký sa do úniku nedostal, a tak preteky odjazdil v druhej skupine, kde samozrejme na dostihnutí čela nepracoval. Osudným sa mu však stal 60 kilometrov pred cieľom nesprávne upevnený kanalizačný poklop, ktorý Banskobystričan nezbadal. V rýchlosti 60 km/h mu kanál prepichol obe gumy a Marek preletel cez riaditká na zem. Výsledkom je veľmi nepríjemne oškreté telo. Napriek tomu chce Čanecký štartovať aj na ďalšej jednorazovke v stredu.
pád

Memorial of Oleg Djačenko 2012 (1.2, 2. mája) bol názov druhej jednorazovky v blízkosti hlavného mesta Ruskej federácie. Pre Mareka Čaneckého preteky skončili už po tridsiatich kilometroch, keď sa kvôli zlému zdravotnému stavu rozhodol odstúpiť a radšej sa poriadne dať do poriadku po utorňajšom páde. Cyklistov čaká ešte tretia jednorazovka vo štvrtok a po dni pauzy päťdňový etapák.
odstúpanie

Ani vo štvrtok (Grand Prix of Moscow, 1.2) Čanecký o najvyššie priečky nebojoval, no aspoň prvýkrát videl cieľ. Finišoval v pelotóne so stratou ôsmych minút. Vyhral Ukrajinec Vitalij Popkov, ktorý stavil na atak unikajúcej skupine a v cieli bol o dve sekundy pred súpermi. Tretie miesto obsadil šprintér Salcana Srb Stevič.
+ 08' 14''

Päť okruhov okolo Moskvy: 1. etapa - 05.05.12 - sobota (149,6 km)

Po dni pauzy pretekári v Rusku odštartovali 20. ročník podujatia Päť okruhov okolo Moskvy, ktoré už podľa názvu uvádza, že bude trvať päť dní a bude sa jazdiť okolo ruskej metropoly.
Prvú etapu dlhú 149 kilometrov ovládli cyklisti Salcano - Arnavutköy, ktorí sa celý čas ukazovali vpredu a v časoch keď sa to trhalo, vždy ostali vo veľkom počte na čele. Najviac si veril srbský cyklista Ivan Stevič, ktorý sa v závere vydal do úniku spolu s trojicou ďalších pretekárov. V skupine za nimi ostal nachladený Čanecký a Bajč, takže obaja na dostihnutí kolegu nepracovali. Srb napokon zvíťazil a obliekol sa do žltého dresu celkového lídra. Čanecký s kolegom Bajčom finišovali so stratou 56 sekúnd na 13., resp. 14. pozícii. V ďalšom priebehu podujatia je pre turecký tím kľúčové udržanie líderského dresu, no Čanecký stráca po prvom dni na bodované ôsme miesto iba sľubných deväť sekúnd.
+ 00' 56''

Päť okruhov okolo Moskvy: 2. etapa - 06.05.12 - nedeľa (135 km)

Druhá etapa moskovských pretekov mala rovinatý charakter a 135 kilometrov, teda nenáročná porcia. Pôvodne mala byť trasa iná a pretekári mali ísť aj okolo Kremľa, no organizátori museli trasu napokon upraviť kvôli protestom proti prezidentovi Putinovi. V úniku bol iba jeden cyklista a toho prirodzene pelotón nemal problém dostihnúť. Špurt vyhral nemecký cyklista Michael Schweizer. Čanecký finišoval v pelotóne bez straty.
V pondelok čaká pretekárov podobná a veľmi náročná trasa ako v 1. etape, takže Salcano sa bude sústrediť na udržanie líderského dresu Steviča. Čanecký je stále priebežne 16. so stratou deviatich sekúnd na bodované 8. miesto.
+ 00' 00''

Päť okruhov okolo Moskvy: 3. etapa - 07.05.12 - pondelok (163 km)

Pondelok bol pre Salcano nesmierne náročný a hlavný dôvod, udržať líderský dres pre Steviča, sa podaril. Viac Marek Čanecký: "Dnes takmer na každom kilometri chcel niekto újsť, asi nikdy v živote som viac únikov nestiahol ako dnes. Absolútne sme sa obetovali pre Steviča, dvaja moji kolegovia kvôli vyčerpaniu ani nedošli do cieľa. Ja som chytil cez desať minút. Ale podarilo sa. V závere to bolo veľmi divoké. Podľa našich informácií  nám chceli Rusi pri špurte vytlačiť Steviča z cesty, ale ustál to a skončil tretí." V cieľovej rovinke došlo aj k hromadnému pádu, po ktorom skončil s vážnymi zraneniami v nemocnici najlepší srbský cyklista posledných rokov Esad Hasanovič.
V celkovom poradí má Stevič rovnaký čas ako druhý Rus Boev. Čanecký sa po logickej tímovej taktike prepadol na 43. miesto (+11:41).