13.12.2017, 15:00 | Profily cyklistov | Juraj Pivarči
Holanďana najlepšie roky jeho kariéry ešte len čakajú. I napriek tomu už ukázal viacero výborných výkonov, ktoré ho odmenili zaujímavými výsledkami. Produkt klasickej holandskej školy však stále svoj talent naplno neprejavil, a tak je množstvo jeho fanúšikov zvedavých, čo zo seba ešte dostane.

kelderman 2017 giro tlacovka rcsf
Wilco Kelderman (© LaPresse/Massimo Paolone)

Oranžový začiatok

Pretekár, ktorého prvé meno náramne pripomína dobrého kamaráta usilovnej včielky Maji. Wilco Kelderman. Narodil sa 25. marca 1991 v holandskom meste Amersfoort, ktoré leží v provincii Utrecht. V krajine mlynov a tulipánov je pätnáste najväčšie. Kelderman sa po prvý raz ukázal už ako 17-ročný chalan. Darilo sa mu na pretekoch v Poľsku a Belgicku. O rok neskôr mu patrili preteky s celým názvom 3-Etappen-Rundfahrt. Vyhral tretí deň i GC. Okrem toho podával konštantné výkony i v ďalších menších juniorských pretekoch, čo mu zaručilo prvú veľkú zmluvu. S kontinentálnym tímom Rabobank.

Svoj veľký debut v oranžovom drese zažil na pretekoch Les Boucles du Sud Ardéche - Souvenir F. Delpech. Nádherný názov jednej francúzskej jednorazovky. Skončil na 42. mieste. V rovnakom roku slávil aj prvé víťazstvo. A rozhodne to neboli dedinské preteky. Bol to dvojkový etapák Tour Alsace, na ktorom sa predstavili aj jazdci ako Jan Bárta, George Bennett či Nicolas Edet. V roku 2011 sa mu darilo ešte viac. Vyhral preteky Okolo Nórska, prológ podniku Tour de l'Ain a dve etapy na Internationale Thüringen-Rundfahrt U23.

kelderman 2011 do profilu
Wilco Kelderman v roku 2011 (© vpro.nl)

Postup a odhalenie talentu

Toto všetko predstaviteľom Rabobanku stačilo. Wilco Kelderman prestúpil v roku 2012 do najvyššej ligy. Do kategórie WT. Počas svojej premiéry síce nevyhral, no na Okolo Dánska, Okolo Kalifornie a na Critérium du Dauphiné vyhral biele dresy pre najlepšieho mladého pretekára. Vo Francúzsku sa navyše prezentoval výborným výkonom v 53 kilometrov dlhej časovke. Skončil štvrtý, pričom sa pred neho dostali len vychýrení bojovníci proti chronometru. Tretí skončil Micheel Rogers, druhý Tony Martin, no a zvíťazil teraz už sir a neskorší víťaz Tour de France Bradley Wiggins.

Nasledujúcu sezónu vtedy 22-ročný cyklista zažil debut na Grand Tour. Už v "novom" drese Blanca, ktorý sa neskôr zmenil na Belkin, absolvoval Giro. Na víťazstvo Vincenza Nibaliho sa v Miláne pozeral zo šestnásteho miesta. A to zastupoval pôvodného lídra Roberta Gesinka. Už vtedy predznamenal, že by sa s ním malo do budúcnosti počítať. Okrem toho vyhral súťaž "pre mladých" na Okolo Romandie a darilo sa mu tiež na Okolo Dánska, kde bral v konečnom zúčtovaní všetko.

kelderman 2016 profilova poitou
Wilco Kelderman v roku 2016 (© Courtesy Tour Poitou-Charentes)

Ročník 2014 bol ďalším prelomovým. Na taliansku Grand Tour nastúpil stále mladučký jazdec ako líder. A vyšlo to na siedme miesto. potom prišlo víťazstvo bieleho dresu na Critérium du Dauphiné a Vuelta! V Španielsku skončil štrnásty, v trinástej etape bol dokonca blízko k víťazstvu. Porazili ho len dvaja Danielovia. Moreno a Navarro. Ešte koncom toho istého roka si počas tréningu zlomil kľúčnu kosť. Prišlo tak prvé cyklistické zranenie. I napriek tomu ale prišla nasledujúce leto premiéra na Starej dáme. Ešte pred tým vyhral národný šampionát v časovke, aby mohol v Paríži "osláviť" 79. miesto. Sezóna 2015 rozhodne jeho najvydarenejšou nebola...

A nebola takou ani tá nasledujúca. Rok 2016 bol zároveň jeho posledným v tíme Lotto NL - Jumbo. Za zmienku stojí len trináste miesto z Valónskeho šípu, desiate miesto z Okolo Baskicka, ôsme z Okolo Švajčiarska či šieste z Eneca Tour. V roku 2017 prestúpil do Sunwebu. Sedem rokov v jednej organizácii bolo akurát dosť a Wilco potreboval zmenu. Prvá časť prvej sezóny bola ale v jeho podaní dosť nešťastná. Spadol na Strade Bianche a zlomil si prst. Rovnako s rovnakým zrazením skončil následne aj na Gire! No a potom prišla Vuelta, kde vybojoval jeho zatiaľ najlepšie umiestnenie na Grand Tours. Skončil štvrtý. Na MS v Bergene navyše zabodoval v TTT.  Na úvod rozpačitá sezóna sa tak zmenila na celkom zaujímavý príbeh.