Švajčiarsko: V druhej etape pelotón zaskočil únik a Leknessund, Sagan tempu nestačil a prišiel v grupette

13.6.2022, 15:30 | Preteky vo svete | Peter Matis
Švajčiarsko: V druhej etape pelotón zaskočil únik a Leknessund, Sagan tempu nestačil a prišiel v grupette
(© Tour de Suisse / Sam Buchli)

2. 13.6. zvlnena etapa ciel rovina Küsnacht > Aesch 199 km Leknessund
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
profil etapy, 2810 nastúpaných metrov (© tourdesuisse.ch)
Na pretekoch Okolo Švajčiarska sú rovinaté etapy nedostatkovým tovarom a hoci sa v dnešnej druhej etape očakával hromadný dojazd, záverečné stúpanie Challpas (6,3 km; 6,3 %), ktoré vrcholilo len 14 kilometrov pred páskou, malo výrazne preriediť hlavné pole. Úvod stúpania bol jednoduchý, no posledné dva kilometre mali priemer 8% a mohli sme tu očakávať útoky ardénskych klasikárov. Vylúčený nebol ani triumf úniku.
Kedysi by bol veľkým kandidátom na triumf Peter Sagan, no slovenský majster momentálne nedisponuje svojou najlepšou kondíciou a záverečný kopec mal byť pre neho veľkou skúškou. Normálne by etapa svedčala aj jazdcom typu Matthews (BikeExchange), Cosnefroy (Ag2r) alebo Pidcock (Ineos), no ani títo pretekári neukázali včera zrovna presvedčivú formu. Naopak, vpredu sme opäť očakávali Schachmanna (Bora), Krona (Lotto), Hirschiho (UAE) či Asgreena (Quick-Step). Žltý dres dnes hájil včerajší víťaz Stephan Williams a Bahrain Victorious.
Do úniku sa dostala prekvapivo početná skupina, ktorá predstavovala veľkú výzvu pre hlavné pole. Vpredu sa predstavili Burgaudeau (Total), Badilatti (Groupama), Basso (Astana), Holmes (Lotto), Pellaud (Trek), Suter (UAE), Leknessund (DSM), Rutsch (EF), Schär (Ag2r), Vitzthum a Imhof (obaja švajčiarska repre.). V pelotóne sa ich snažil kontrolovať tím so žltým dresom, no neúspešne a únik počas etapy len naberal náskok. 50 kilometrov pred páskou dosiahol už vyše šiestich minút. Vysoké tempo vpredu naudržali Basso, Vitzthum a Imhof.
Prvú horskú prémiu bral Suter, šprintérsku Leknessund. Najvyššie postaveným jazdcom vpredu bol Andreas Leknessund, ktorý v troch štvrtinách etapy virtuálne vyzliekal z dresu lídra Williamsa. Bahrainu prišli pomôcť aspoň Ineos a Quick-Step, ktorí vyslali na čelo jedného človeka. Pretekári sa postupne presunuli pod predposledný kopec Eichenberg (3 km; 7,4 %), ktorý mohol rozhodnúť, či to dnes vyhrá únik, alebo pelotón ešte zrýchli. Napokon sa naplnil druhý scenár a pelotón stratu začal skresávať. Zapojila sa aj Bora pre Schachmanna.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na vrchole Eichenbergu bral najviac bodov opäť Leknessund, ktorý vyzeral najlepšie z prvej skupiny. Vyhral aj druhú šprintérsku prémiu a ťahal jasne najviac. Na kopci z čela odpadli Badilatti a Suter, hoci prvý menovaný sa ešte zvádol vrátiť. Declercq (Quick-Step), Van Baarle (Ineos) či Palzer (Bora) na čele balíka postupne pritvrďovali na tempe a 30 kilometrov pred cieľom odstup úniku klesol na tri minúty a pod záverečným kopcom to bolo už len 1:40. 
V úvodných pasážach posledného kopca ostával balík kompaktný, tempo diktoval Quick-Step. 18 kilometrov pred cieľom nechal svojich spolubojovníkov z brejku za sebou Andreas Leknessund a mladý Nór upaloval do cieľa. V polke posledného kopca rozbehol silné tempo Alpecin pre Oldaniho. To už bolo veľa na Petra Sagana, ktorý v dobrej nálade opustil balík a s Maciejom Bodnarom putovali do cieľa pokojne. So Saganom odpadol z balíku aj Cosnefroy. Jazdec tímu DSM na čele išiel fantasticky a sólo jazdou dokonca zvyšoval náskok na Alpecinom vedený pelotón. Na vrchole mal náskok 1:45. V pelotóne zostala približne stovka borcov.
Zjazd do cieľového mestečka Aesch zvládol Leknessund výborne a mieril za etapovým triumfom. V hre ostával aj žltý dres. Za ním sa osamostatnili Rutsch a Schär, no dvaja klasikári boli napokon tiež pohltení balíkom. V pelotóne sa ešte snažil vykresať nádej pre Kristoffa tím Intermarché, no stihnúť sa to už nedalo a Leknessund si prišiel po prvé profi-víťazstvo kariéry. Víťaz Pretekov Mieru U23 z roku 2019 a niekdajšia veľká nádej svetovej cyklistiky sa po dvoch rokoch medzi profesionálmi konečne presadila.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Špurt balíku vyhral Alberto Bettiol, ktorý nevedel o Leknessundovi vpredu a zaradil sa do dlhej rady jazdcov, ktorí sa omylom radovali z víťazstva ktoré im nepatrilo. Tretí skončil Matthews, štvrtý Pasqualon a piaty Matteo Trentin. Sagana v špurte zastúpil jeho verný priateľ Daniel Oss, ktorý finišoval deviaty. Peter stratil približne sedem minút v grupette. Pelotón napokon stratil iba 38 sekúnd, čo Leknessundovi o sedem sekúnd nestačilo na žltý dres, o jednu sekundu sa mu neušiel ani biely. Vďaka aktivite na prémiách však bude mať aspoň čierny pre lídra bodovačky. Stephan Williams tak ostal vo vedení. 
Výsledky etapy
1. LEKNESSUND Andreas Team DSM 04:46:22 60
2. BETTIOL Alberto EF Education-EasyPost 00:38 25
3. MATTHEWS Michael BikeExchange-Jayco 00:38 10
4. PASQUALON Andrea Intermarché-Wanty-Gobert 00:38
5. TRENTIN Matteo UAE Team Emirates 00:38
6. ARNDT Nikias Team DSM 00:38
7. KÜNG Stefan Groupama-FDJ 00:38
8. ZAMBANINI Edoardo Bahrain Victorious 00:38
9. OSS Daniel TotalEnergies 00:38
10. OLDANI Stefano Alpecin-Fenix 00:38
126. SAGAN Peter TotalEnergies 06:15
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. WILLIAMS Stephen Bahrain Victorious 09:03:41
2. SCHACHMANN Maximilian BORA-hansgrohe 00:04
3. KRON Andreas Lotto Soudal 00:06
4. LEKNESSUND Andreas Team DSM 00:07
5. KÜNG Stefan Groupama-FDJ 00:10
6. LUTSENKO Alexey Astana Qazaqstan Team 00:10
7. KUSS Sepp Jumbo-Visma 00:10
8. HIRSCHI Marc UAE Team Emirates 00:10
9. VLASOV Aleksandr BORA-hansgrohe 00:10
10. POZZOVIVO Domenico Intermarché-Wanty-Gobert 00:10
132. SAGAN Peter TotalEnergies 20:16
Zobraziť kompletné poradie
Kopce na trase etapy:
2 20 61 km - Gempen (5,4 km; 4,6 %)
3 20 40 km - Eichenberg (3 km; 7,4 %)
2 20 13 km - Challpas (6,3 km; 6,3 %)
 
Náš eshop