Baskicko: V úvodnej časovke Roglič nečakane pokoril aj Vingegaarda s Evenepoelom. Ineos s množstvom smoly

1.4.2024, 16:00 | Preteky vo svete | Peter Matis

1. 1.4. rovinata etapa ciel rovina Irun > Irun 10 km Roglič
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
profil etapy (© itzulia.eus)
Pravdepodobne najkvalitnejšie obsadený World Tour etapák sezóny, Okolo Baskicka, odštartoval veľmi atraktívnou časovkou v uličkách mesta Irun. V priebehu jazdy museli pretekári vybehnúť aj na stúpanie Olaberria (1,7 km; 5,2 %) a celá trasa bola veľmi technická. To si odniesol jeden zo spolufavoritov celých pretekov Tom Pidcock.
Brit sa pri rozjazďovaní doobeda zranil pri páde a na ostré preteky ani nenastúpil. V ohrození sú aj jeho ardénske klasiky, keďže niektoré nepotvrdené správy hovoria o zlomenej kľúčnej kosti. Ineosu tak hrozí, že po Narváezovej havárii pred kockami stratí svojho lídra aj v druhom bloku jarnej severskej kampane. Mimochodom, celkovo má táto zostava na maródke aktuálne až siedmich pretekárov.
Väčšina hviezd odštartovala do pretekov už v prvej polovici štartovej listiny, pretože v neskorších poobedných hodinách bola hlásená nad Baskickom búrka. Pozornosť fanúsikov pútal najmä veľký súboj trojice hlavných favoritov, ktorý vyznel najlepšie pre Primoža Rogliča (Bora). Ten na trase zle odbočil, stratil asi 5-10 sekúnd, no i tak zdolal Remca Evenepoela (Soudal) s Jonasom Vingegaardom (Visma) o 11, resp. 15 sekúnd. Belgičana však údajne zbrzdil menší pád hneď v prvej zákrute.
Zo zvyšných favoritov zašli slušne aj borci UAE Emirates. Ayuso stratil 16 sekúnd, McNulty 23, Del Toro 24 a Jay Vine dokonca len sedem. Uvidíme, kto z nich bude lídrom. Trochu viac stratili Jai Hindley (Bora) či Carlos Rodríguez (Ineos), okolo 40 sekúnd. Až 90-sekundovú sekeru chytil Sepp Kuss (Visma), čo bolo na desiatich kopcovitých kilometroch skutočne priveľa.
V druhej polovici štartovej listiny už nešlo veľa zaujímavých mien. Za zmienku zrejme stál iba Ion Izagirre (Cofidis), expert na tieto preteky a minulý rok tretí muž na celkovom pódiu. Stratil iba 21 sekúnd a umiestnil sa v elitnej desiatke. Zaujímavou taktikou pútal Ineos, ktorý poslal svojich lídrov na GC na úvod za pekného, no veterného počasia, a Ethana Haytera si pošetril na záver, kedy hrozil dážď, no vietor sa výrazne upokojil. Brit bol posledný, kto mohol Rogličove etapové víťazstvo ohroziť.
Risk Ineosu nevyšiel, Hayter na medzičase zaostal iba o sekundičku za Rogličom, no v závere jazdy ho chytila krupová smršť a za apokalyptického počasia došiel premočený do cieľa na deviatej priečke s devätnástimi sekundami. Časovku vyhral Primož Roglič pred Vineom a skvelým Mattiasom Skjelmosem (Lidl). Evenepoel skončil štvrtý, Vingegaard piaty.
V celkovom poradí teda Slovinec získal pred najväčšími konkurentmi zaujímavý náskok, hoci mohol byť väčší, keby sa nepomýlil pred páskou. Ak k tomu pridá v ďalších dňoch aj nejaké bonusové sekundy, mal by byť silným vzývateľom Vingegaarda v záverečnej ťažkej hornatej etape. V ďalších dvoch dňoch by sme mali sledovať šprint odolných šprintérov, prípadne sa môže tešiť únik.