Sobota: Froome prekvapujúco vyškolil súperov v zjazde 8. etapy a je lídrom Tour

9.7.2016, 11:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
8. 9.7. rovinata etapa ciel rovina Pau > Bagnéres-de-Luchon 184 km Froome
 
 
Po včerajšej ochutnávke Pyrenejí si to dnes pelotón namieril rovno na najslávnejší cyklistický kopec tohto pohoria Col du Tourmalet. Po ňom ešte nasledovali tri ďalšie stúpania. Pretekári sa museli pripraviť na 4350 nastúpaných metrov v etape. Popredné tímy ešte neočakávali veľkú drámu, no každá etapa do Bagnéres-de-Luchon bola v posledných rokoch zaujímavá. Veď tu v troch posledných prípadoch vždy vyhral sólo jazdec z celodenného úniku, dvakrát Thomas Voeckler, raz Michael Rogers.
 
Aj do ôsmej etapy odštartovalo všetkých 198 pretekárov, čo znamenalo iba navýšenie historického rekordu Tour de France o ďalšiu etapu. Hneď od štartu sa mnohí z nich snažili dostať do úniku, no dlho neúspešne. Nedarilo sa ani miestnemu mazákovi Matthieu Ladagnousovi (FDJ), ktorý pochádza zo štartového mesta Pau, teda jednej z najtradičnejších destinácií Tour, ktorú organizátori neobišli ani tentoraz.
 
Prvá hodina nedokázala vytvoriť klasický únik, stále bol pelotón s niečim nespokojný. Skúšal to aj Peter Sagan. Znova ho nechceli pustiť. Blížila sa šprintérska prémia. Z pelotónu už na 48. kilometri vypadol trápiaci sa Michael Morkov a vzhľadom na to, čo ho ešte čakalo, bolo viac než pravdepodobné, že Dán predsa už dnes otvorí zoznam odstupujúcich pretekárov.
 
 
Lurdy (148 km pred cieľom)
Lurdy patria medzi najznámejšie pútnické miesta rímskokatolíckych kresťanov, ktorí začali putovať do mesta po mariánskom zjavení v roku 1858. Zjavenie sa udialo mladej žene Bernadette Soubirousovej, v jednej z malých jaskýň, a priviedlo do vtedy malého vidieckeho mestečka zástupy pútnikov. V súčasnosti sa ich počet odhaduje na milión ročne. V neďalekej obci Nevers je vystavené telo Bernadette. Na mieste zjavenia bola už roku 1858 postavená socha Panny Márie. Katolícka cirkev oficiálne uznala niekoľko zázračných vyliečení po návšteve tohto duchovného miesta.
 
 
Za prvú hodinu zvládlo štartové pole 51 kilometrov, zdalo sa, že už dorazí na šprintérsku prémiu kompaktné a bude to klasický šprintérsky súboj. Ataky ale neutíchali a bojovalo sa o únik prémia-neprémia. Napokon únik pre seba ukoristil prémiu a dvadsať bodov bral Michael Matthews. Z konkurentov Petra Sagana nebral body nikto, samotný Peter si z pelotónu prišiel po dva body.
 
Ani 13-členný únik nemal dlhú životnosť a po chvíli sa vytváral odznova. Už sa stúpalo na Tourmalet. Hneď v jeho prvej polovici sa viacerí šprintéri a domestici rozhodli šetriť sily a vystúpili si z hlavného poľa, urobil tak aj Peter Sagan.
 
Vpredu sa ukazovali Thibaut Pinot (FDJ) a Rafal Majka (Tinkoff) napriek tomu, že Poliak tesne pred etapou povedal, že nepôjde do úniku. Za nimi šli roztrúsení jednotlivci ako Tony Martin (Etixx), Roman Sicard (Direct Energie) či Arnold Jeannesson (Cofidis). V druhej polovici 19-kilometrového kopca sa Martin spojil s Pinotom a Majkom. K dobru mali dve minúty na skupinu najväčších favoritov. Z nej vypadli už Vincenzo Nibali či dokonca Julian Alaphilippe. Rovnako Greg Van Avermaet a s jeho žltou farbou to vyzeralo bledo.
 
Tesne pod vrcholom podľa očakávania zaútočil Pinot a chcel si pripísať prémiu Jacquesa-Goddeta. Podarilo sa mu to. Majka sa k nemu po chvíli pripojil, Martin tomuto tempu nestačil. Pred pelotónom prešiel vrcholom ešte Romain Sicard a tak nasledovali favoriti v zhruba 50-člennej skupine. Van Avermaet strácal na favoritov na vrchole štyri minúty, Sagan osem, najmenej odolní šprintéri na čele s Cavendishom až 16 minút.
 
Pinot mal zarobené na vedenie vrchárskej súťaže, ale pred sebou ešte ďalšie tri stúpania. V zjazde sa podľa očakávania vrátil späť do čela Tony Martin. V úvode stúpania Hourquette d'Ancizan (8,2 km; 4,9 %) sa pelotón občerstvil i rozrástol a náskok čelnej trojky mierne stúpol. Zjazd z Tourmaletu šiel takmer naplno Van Avermaet a podarilo sa mu doraziť skupinu s Nibalim a Alaphilippom s mankom dvoch minút na favoritov. Na jeho smolu však táto skupina nemala žiadnu motiváciu pracovať a vzhľadom na predchádzajúce dni nemohol ťahať ani on, takže mohol sa so žltým dresom rozlúčiť.

Veľkou otázkou bolo, komu sa podarí vymeniť Belgičana na čele pretekov. Ak by do cieľa prišiel únik a bral bonifikácie, skupina favoritov by sa nerozdelila, bol by to Adam Yates. Pinot, Majka a T. Martin však mali k dobru iba dve minúty a skôr s tendenciou o náskok prichádzať, takže zdalo sa, že dnes by to predsa len mohla byť pravá bitka favoritov.
 
67 km pred páskou vzdal svoj hodinu a pol trvajúci samostatný boj pred pelotónom Romain Sicard a Mikel Landa na čele skupiny favoritov nasadil poriadne tvrdé tempo. Ostalo tam znova možno iba 40 ľudí.
 
Pinot vzal ďalších päť bodov do vrchárskej súťaže na vrchole druhého kopca dňa, ale príliš do spevu mu nebolo, pelotón za jeho skupinkou šiel iba so stratou minúty a pol.
 
Nasledoval kopec Col de Val Louron-Azet (10,7 km; 6,8 %) a Sky s Movistarom neustále znižovali rozostup. Napokon Pinota, Martina aj Majku zhltli. Na čele teda nebol klasický únik a bolo jasné, že favoriti budú bojovať o etapový triumf, teda i bonifikácie.
 
40 km pred páskou prišla informácia o prvom odstúpujúcom pretekárovi 103. ročníka. Michael Morkov (Kaťuša) strácal už 38 minút, teda bolo jasné, že limit by nestihol.
 
Predposledný kopec zvládla tridsiatka favoritov vedená piatimi ľuďmi Sky pohromade. Majka sa ešte pokúsil vziať čo najviac bodov na vrchole, ale Froome s Nievem sa postavili proti nemu. Chris znova, rovnako ako vlani, vyslovene chcel body na vrchole. Pripomíname, že vlani vyhral vrchársku súťaž. Majkovi sa aj vďaka tretiemu miestu podarilo dostať do čela bodkovanej klasifikácie.
 
Zjazd zvládla skupina favoritov v poriadku, iba Wilco Kelderman (LottoNL) sa porúčal na zem, ale nemal problém vrátiť sa späť.
 
Záverečný Col de Peyresourde (7,1 km; 7,8 %) začal 23 kilometrov pred páskou a nič závažné sa nedialo. Nieve, Henao, Poels, Thomas a Froome šli na čele 27-člennej skupiny. Ako prvý z nej odpadol Majka. Nasledovali ho Kangert, Bennet, Poels, Caruso, I. Izagirre, všetko iba pomocníci. Tak už nasledoval líder Bory Buchmann a FDJ Reichenbach.
 
Tri kilometre pred vrcholom Peyresourde nastúpil Mikel Nieve, ktorého zalepil Valverde s Quintanom, Froomom a D. Martinom. Aru s Contadorom mali nepríjemnú dieru, ale všetko sa ešte spojilo. Sky zaujímavo vyskúšalo konkurenciu a neostalo iba pri tom. Keď mal toho plné zuby Nieve, zaútočil samotný Froome. Chrisa si poľahky dorazili Quintana i Martin. Nasledovali ostatní. Barguil, Rolland a Contador ale mali veľké problémy.
 
Chris Froome znova na vrchole stúpania nie len, že s veľkou slávou prešiel cez prémiu, ale aj zaútočil súperom a unikal v zjazde. Za ním všetko ostávalo na Valverdem, ktorému nikto nechcel prestriedať, čo hralo presne do karát Chrisa Frooma.
 
Tomu sa podarilo zvíťaziť s náskokom 13-tich sekúnd na D. Martina a Rodrígueza, ktorí priviedli na pásku skupinu favoritov. Boli v nej Bardet, Kreuziger, Aru, Yates, Valverde, Mollema, Porte, Quintana, Van Garderen, Meintjes a Henao. Contador stratil 1:41, rovnako ako ďalší lídri Bardet, Rolland i Keldermann.
 
Aj vďaka bonifikáciám si najväčší favorit vybudoval úvodný náskok na konkurentov a obliekol sa do žltého dresu. Zelený ostal Cavendish, De Gendta vystridal v bodkovanom Majka a Yates si so zubami-nechtami udržal biely, keď sa celý Col de Peyresourde pohyboval vzadu v skupine, ale neodpadol.
 
Šprintéri dnes zažili prvý krízový deň, limit bol stanovený na 44 minút a najmä Mark Cavendish ho hodlal podliezť iba tesne. Zvládol to o štyri minúty pod kritickou hranicou. Peter Sagan finišoval v skupine s mankom niečo vyše 34 minút.
 
Chris Froome dnes predviedol niečo, čo sa od neho určite nečakalo napriek tomu, že poznáme jeho silu v prvom týždni. Najprv odpáral Contadora a pár ďalších vrchárov, aby následne všetkých dokonale zaskočil atakom v zjazde. Ten prešiel perfektne a využil aj to, že za ním Valverdemu dvanásť kilometrov nikto neprestriedal. Dvojica z BMC či Aru nepriložili ruku k dielu akoby vopred vzdali súboj o celkový triumf a spoliehali sa iba na Quintanov Movistar. Komicky vyznela aj situácia 1500 metrov pred páskou, keď atakoval Aru a práve Van Garderen bol na čele skupiny, ale rozhodne ju nemal v pláne potiahnuť.
 
Veľmi nenápadne vyzerá Joaquim Rodríguez, ktorý si už po druhý raz prišiel po bonifikáciu v cieli. Daniel Martin znova potvrdil, že je v životnej forme. Roman Kreuziger definitívne a právom dostal voľnú ruku a podľa dnešného dňa to v súboji o biely dres vyzerá na dvojicu Yates - Meintjes, hoci obaja boli na pokraji svojich síl.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Chrisa Frooma (víťaz)
"Neplánoval som to a ani o tom nepremýšľal. Kolegovia sa pre mňa obetovali od štartu do cieľa, tak som sa im chcel odvďačiť za ich prácu. Riskoval som, ale nie priveľa. Bolo to úžasné. Adrenalín mnou lomcoval. Cyklistika je vzrušujúca. Nikdy som takýmto spôsobom nevyhral preteky. Skúšame niekedy takéto niečo v tréningu, tak som sa to pokúsil aplikovať v pretekoch. Nepoznal som celkom ten zjazd, ale videl som pred etapou video. Teraz nemôžem byť šťastnejší. Som späť v žltom, ale možno som to dnes trochu prepálil. Zajtra je ťažká etapa."
 
 
Výsledky
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 4:57:33 120
2. MARTIN Daniel link ikonka Etixx - Quick-Step link ikonka 00:13 50
3. RODRÍGUEZ Joaquim link ikonka Team Katusha 00:13 25
4. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:13 15
5. KREUZIGER Roman link ikonka Tinkoff link ikonka 00:13 5
6. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:13  
7. YATES Adam ORICA-BikeExchange 00:13  
8. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:13  
9. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:13  
10. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:13  
137. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 34:43  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
tdf 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 39:13:04 25
2. YATES Adam ORICA-BikeExchange 00:16  
3. RODRÍGUEZ Joaquim link ikonka Team Katusha 00:16  
4. MARTIN Daniel link ikonka Etixx - Quick-Step link ikonka 00:17  
5. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:19  
6. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:23  
7. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 00:23  
8. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:23  
9. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:23  
10. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:23  
11. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:23  
12. KREUZIGER Roman link ikonka Tinkoff link ikonka 00:34  
13. MEINTJES Louis Lampre - Merida link ikonka 00:34  
14. BARGUIL Warren Team Giant - Alpecin link ikonka 01:51  
15. ROLLAND Pierre Cannondale-Drapac Pro Team 01:55  
16. KELDERMAN Wilco Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:55  
17. VAN DEN BROECK Jurgen link ikonka Team Katusha 02:00  
18. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 02:08  
19. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 02:31  
20. CONTADOR Alberto link ikonka Tinkoff link ikonka 03:12  
113. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 1:09:41  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
tdf 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 204
2. KITTEL Marcel link ikonka Etixx - Quick-Step link ikonka 182
3. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 177
4. COQUARD Bryan Direct Energie 112
5. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 90
6. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 89
 
 
tdf 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MAJKA Rafal link ikonka Tinkoff link ikonka 31
2. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 30
3. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 22
4. MARTIN Tony link ikonka Etixx - Quick-Step link ikonka 18
5. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 16
6. SICARD Romain Direct Energie 14
 
 
tdf 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Adam ORICA-BikeExchange 39:13:20
2. MEINTJES Louis Lampre - Merida link ikonka 00:18
3. BARGUIL Warren Team Giant - Alpecin link ikonka 01:35
4. KELDERMAN Wilco Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:39
5. BUCHMANN Emanuel Bora-Argon 18 05:20
6. SEPÚLVEDA Eduardo Fortuneo - Vital Concept 09:17
 
 
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie:
sprint-20 117 km - Esquiéze-Sére (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
hc 20 98 km - Col du Tourmalet: dĺžka 19 km; sklon 7,4 % (25-20-16-14-12-10-8-6-4-2)
2 20 64 km - Hourquette d'Ancizan: dĺžka 8,2 km; sklon 4,9 % (5-3-2-1)
1 20 36 km - Col de Val Louron-Azet: dĺžka 10,7 km; sklon 6,8 % (10-8-6-4-2-1)
1 20 15 km - Col de Peyresourde: dĺžka 7,1 km; sklon 7,8 % (10-8-6-4-2-1)
ciel Cieľ (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Aj v druhej pyrenejskej etape je veľká šanca, že víťazstvo získajú utečenci, favoriti na GC budú primárne myslieť na Andorru. V predchádzajúcej etape sme sa mohli presvedčiť, že na tento druh profilu si brúsia zuby viacerí jazdci, medzi nimi treba spomenúť Ruia Costu alebo Jarlinsona Pantana. Vo vedúcej skupine bude mať možno opäť zastúpenie Movistar a Astana, uvidíme, či Thomas de Gendt prejaví záujem obhajovať vrchársky dres. Pripravenú trasu dôverne pozná Thomas Voeckler, ktorý presne na tomto profile triumfoval v roku 2012. V predošlej etape finišovali všetci favoriti pri sebe, okrem Pinota, a v hlavnom balíku prišlo do cieľa 25 jazdcov. Nasledujúca previerka je však omnoho náročnejšia, a aj keď sa nemusia medzi favoritmi odohrať tvrdé ataky, uvidíme prirodzenú selekciu. Všetci budú s napätím sledovať, či sa niektorí favorit nedostane v horúcom počasí do problémov, v tom prípade mu to náležite osladia najmä Movistar a Sky. Niektorí z jazdcov sa môžu pokúsiť atakovať na Col de Peyresourde, medzi nich môžu patriť napríklad Bardet alebo Yates. Ak budú utečenci zlikvidovaní a do cieľa príde ako prvá skupina favoritov, najlepší finiš majú Daniel Martin a Alejandro Valverde. Dá sa predpokladať, že hlavní kandidáti na celkový triumf si budú šetriť útoky až do nasledujúcej etapy.            
 
 
Krátky opis trasy:
Klasická zubatá pyrenejská etapa, ktorá nemôže obísť legendu medzi legendami Col du Tourmalet. Na tomto kopci odštartuje vrchárske divadlo, pre hlavných favoritov práve na jeho sklonoch začína Tour de France. Akonáhle sa začne stúpať na Tourmalet, pretekári dostanú len minimálny priestor na odpočinok. Po tomto obrovi budú nasledovať Hourquette d’Ancizan, ktorý sa na TdF nikdy nešiel z tejto strany, náročnejší Col de Val Louron a nakoniec kľúčový bod etapy Col de Peyresourde, po ktorom nasleduje 16-kilometrové klesanie do cieľového mestečka. Na tomto profile si prídu na svoje útočníci do kopcov, medzi ktorými nesie chýbať ani jeden cyklista, ktorý chce vyhrať vrchársku súťaž. Col de Peyresourde je pravidelné stúpanie, ktoré všetci jazdci veľmi dobre poznajú, rovnako ako dôležitý zjazd do cieľa, lenže na konci náročného dňa bude aj tak rozhodujúca len fyzická pripravenosť. Kandidáti na titul už musia jazdiť v parádnej forme, pretože útoky môžu prísť na finálnom kopci, ale aj v klesaní.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Oľga Hamadejová
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor C-I.sk: Matej Vyšňa
hosť - spolukomentátor: Stanislav Holec
 
 
tdf 08
profil etapy (© letour.fr)
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop