V závere 11. etapy zaútočili spoločne Sagan a Froome, slovenský jazdec má druhú etapu

13.7.2016, 12:15 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
11. 13.7. rovinata etapa ciel rovina Carcassonne > Montpellier 162 km Sagan
 
 
V Montpellieri sa na Tour veľmi často šprintovalo, ale 192 jazdcov nastúpilo na dnešnú etapu s vedomím, že na trati bude silno fúkať a že pelotón môže prežiť drámu. Na tento faktor sa na štarte novinári opýtali Petra Sagana, ktorý odpovedal: "Nielen my, ale je tu veľa tímov, ktoré si silné na vetre, ako Etixx - Quick-Step a Lotto, ale dobrú ochranu budú mať aj jazdci na GC. Máme pred sebou veľa práce, uvidíme, čo sa stane. Ja nemám žiadny plán." Slovenský jazdec bol opäť oblečený v zelenom drese a bolo zaujímavé, že od svojej premiéry na TdF V roku 2012 nikdy nejazdil bez tohto dresu viac ako štyri dni. A práve to sa mu stalo v uplynulých dňoch, ale vo včerajšej etape všetko uviedol na správnu mieru.
 
 
Carcassonne
Jedno z najzachovalejších stredovekých miest na svete. Obývali ho už Kelti, neskôr  Rimania, niektoré fragmenty hradieb sa zachovali až z tejto doby. V 8. storočí mesto obsadili arabské kmene, ale franský kráľ Pipin ho oslobodil. V 13. a 14. nasledoval  v tomto meste úpadok v dôsledku častých bitiek. Po tom, čo sa stalo súčasťou Francúzskeho kráľovstva, bolo znovu vystavané, opevnené a patrilo k hlavným obranným bodom na južnej hranici. Srdcom mesta je stará časť obklopená zachovalým opevnením s hradom Chateau  de  Comtal. Ďalšou  atrakciou je napríklad Canal du  Midi zo 17. storočia, ktorý spája  Atlantický oceán a Stredozemné more, využíva sa najmä na cestovný ruch a je na zozname UNESCO.
 
 
Prvým útočníkom na trati bol Arthur Vichot (FDJ), ku ktorému sa pridal aj Leigh Howard (IAM Cycling). Pelotón im nechal voľnosť, ale situácia v balíku nemohla byť príliš uvoľnená, pretože bolo skutočne veterno. Vo vedúcej skupine sa objavil Arthur Vichot, francúzsky národný šampión, a dobrý austrálsky tempár Leigh Howard, ktorý v tomto roku vyhral skrátenú verziu Clasica de Almeria.
 
Nervozita v balíku sa okamžite pretavila do pádov, na zemi sa ocitli Pinot, Bennett, van den Broeck, LL Sánchez alebo Theuns. Silný vietor spôsoboval hneď na začiatku veľké problémy. Preto sa na čelo pelotónu postavil tím Sky, ktorý chcel mať všetko pod kontolou.
 
Na prvom dnešnom stúpaní zobral jeden bod Arthur Vichot. Jeho tím FDJ mohol byť s jeho pozíciou spokojný, ale starosti im spôsobil pád, do ktorého sa dostal okrem Pinota aj ich najlepšie postavený muž v GC Sebastien Reichenbach. Kým Pinot by mal byť v poriadku, Reichenbach si bolestivo narazil celú ľavú stranu tela. Prvá hodina etapy prebehla priemernou rýchlosťou 47 km/h.
 
Aj na druhej vrchárskej prémii bol úspešný Arthur Vichot. V pelotóne sa na čele sústredili viaceré tímy, okrem Sky tu mali svoje pozície aj Tinkoff, Kaťuša, Etixx - Quick-Step či BMC.
 
 
Vinohrady Saint-Chinian (90 km pred cieľom)
Vinohrady Saint-Chinian patria k najrozsiahlejším a najkvalitnejším v južnom  Francúzsku. Ročne sa tu vyprodukuje 130-tisíc litrov vína určeného na export, z čoho je až 89 % červené víno. Červené a ružové vína zo Saint-Chinian získali už v roku 1983 ochrannú  známku  AOC.  Na 3300 hektároch zeme na úpätí  kopcov Espinouse tu pracuje takmer 500  vinárov. Najčastejšími odrodami červeného vína sú tu Carignan, Syrah, Grenache, Mourvèdre a Cinsault. Z bielych dominujú odrody biele Grenache,Marsanne a Roussanne.
 
 
Na jednom veternom úseku zvýšil tempo Tinkoff a z balíka okamžite odpadlo okolo 30 jazdcov, medzi nimi aj Matthews, Pinot, Gallopin, Kelderman a Reichenbach. V balíku sa potom udržiavalo vysoké tempo a utečenci stratili polovicu zo 4-minútového náskoku. Obidve skupiny sa čoskoro spojili, ale za balíkom stále zostával Michael Matthews a niekoľko jazdcov.
 
Približne 75 kilometrov pred sa pelotón rozdelil až na päť skupín, v tej prvej, najväčšej, sa nachádzali favoriti na GC. Situácia bola veľmi nervózna, na každej otvorenej pasáži hrozilo delenie pelotónu. Peter Sagan si strážil svoju pozíciu na čele balíka. 
 
Pelotón sa opäť spojil, vzadu zostávali bojovať len niektorí borci. Vedúcu dvojicu už mal balík na dosah a 60 kilometrov pred cieľom ju dobehol. Potom tempo zostávalo veľmi vysoké, postarali sa o to viaceré celky, ktoré chceli rýchlou jazdou na čele balíka eliminovať nebezpečenstvo, ktoré číhalo na trati.
 
Na rýchlostnej prémii využil svoj šprintérsky vláčik Marcel Kittel, ktorý získal 20 bodov. Hneď za ním prebehol cez pásku Peter Sagan, Mark Cavendish skončil tretí. V bodovacej súťaži sa tak nič podstatné na tejto prémii nestalo, Sagan si udržal pekný náskok.
 
Za pelotónom v druhej skupine bojovali jazdci FDJ, ktorí chceli vrátiť Reichenbacha do hlavného balíka. Francúzska zostava to 35 km pred cieľom zvládla a pelotón jazdil po dlhom čase pohromade. Situáciu následne kontrolovali silné celky, medzi nimi aj Tinkoff, a záverečná časť etapy prebiehala v pokojnejšom tempe.
 
 
Montpellier
Je to ôsme najväčšie mesto Francúzska s približne 265-tisíc obyvateľmi, zároveň je to správne stredisko departmentu Hérault a celého regiónu Langeudoc-Roussillon. Má výhodnú polohu medzi Alpami a Pyrenejami, preto sem prichádza Tour de France pravidelne. Mesto bolo založené v 8. storočí a od 10. storočia je dôležitým obchodným centrom. Montpellier je dnes priemyselné a  zároveň  významné  univerzitné  mesto,  keďže prvú univerzitu tu založili už v roku 1220 a bola to vôbec jedna z prvých univerzít na svete. Historické centrum mesta tvorí rozľahlé námestie Royale du Peyrou (3  hektáre) v štvrti Écusso, ktoré bolo vybudované v roku 1689. Je to takisto mesto športu, keďže väčšina miestnych klubov v populárnych športoch pôsobí v najvyššej súťaži. Najúspešnejší sú zrejme hádzanári, ktorí vyhrali 14 francúzskych titulov a v roku 2003 aj Ligu majstrov.    
 
 
Dvanásť kilometrov pred cieľom zavelili do útoku Bodnar so Saganom, slovenský jazdec nechcel bojovať o etapový triumf v hromadnom špurte. Pridali sa k nim len Froome a Thomas, ktorí začali spolupracovať, a vedúca štvorica si vybudovala malý náskok. V balíku začali ťahať najmä šprintérske celky, ale pre všetkých okrem Tinkoffu a Sky to bola nepríjemná situácia.
 
Medzitým z balíka vypadol Mark Cavendish, zdalo sa, že kvôli mechanickým problémom. Ale v pelotóne chýbali aj ďalší jazdci, vrátane Joaquima Rodrígueza.
 
Drsnú naháňačku medzi vedúcou štvoricou a balíkom vyhrali nakoniec útočníci a Peter Sagan ukoristil svoju druhú etapu v tomto ročníku. Zvyšky balíka dorazili do cieľa so stratou šesť sekúnd, špurt vyhral Alexander Kristoff.  
 
Peter Sagan znovu predviedol dokonalý finiš, tentoraz nachytal všetkých jazdcov 12 km pred cieľom na rovine, keď spoločne s Bodnarom zaútočili na vetre, hoci dovtedy bola situácia relatívne pokojná. Saganove majstrovstvo majstrovsky využil aj Chris Froome, ktorý výborne zareagoval na jeho útok a na svoju stranu získal dôležité sekundy.
 
Svetový šampión opäť rozdával karty na konci etapy, podobne ako včera, ale dnes korunoval svoj výkon svojou šiestou víťaznou etapou na TdF. Nesmierne silný a nevyspytateľný Sagan už musí frustrovať nielen svojich súperov v bodovacej súťaži. V nej si dnes výrazne upevnil svoju pozíciu a pred Markom Cavendishom má náskok 90 bodov. 
 
Spokojný musel byť aj Chris Froome, ktorý získal na Quintanu nejaký čas, vrátane bonusových sekúnd. Keďže sa v závere rozdelil aj pelotón, v poradí si opäť polepšil. Quintana a Valverde zostali na konci zaskočení Froomovým atakom, no potom nemali pri sebe kolegov, ktorí by pomáhali sťahovať jeho odstup. V konečnom dôsledku však môžu byť spokojní, že stratili len 12 sekúnd, ich strata mohla byť väčšia. Z Top 10 vypadli Joaquim Rodríguez a Louis Meintjes.
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Petra Sagana po etape
{play}images/music/sagan-2016/tour-11-etapa.mp3|zdroj: Matej Vyšňa{/play}
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (víťaz)
"Je to neuveriteľné. Boli sme veľmi silní, balík nás nedokázal chytiť. Po našom ataku sa k nám pridali Froome a Thomas, ktorí ťahali tvrdo až do cieľa. Dnes každý vravel, že je to šialený vietor. A my sme ho využili niekoľko kilometrov pred cieľom. Nemal som to v pláne, ale v takýchto podmienkach ste museli jazdiť na čele balíka. Únik zo žltým a zeleným dresom, plus s dvomi pomocníkmi, nemôžete naplánovať. To sa musí jednoducho stať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Gerainta Thomasa
"Na konci to bolo prekvapujúce, Sagan išiel ako motorka. Keď zaútočila dvojica z Tinkoffu, Froome okamžite zareagoval. Za nimi sa vytvorila medzera, ale podarilo sa mi k nim dostať. Celý deň sme jazdili na čele balíka a čakali na nejakú akciu. A potom ju spravili Sagan s Bodnarom, čo sme využili."
 
 
Výsledky
1. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 3:26:23 120
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:00 50
3. BODNAR Maciej Tinkoff link ikonka 00:00 25
4. KRISTOFF Alexander link ikonka Team Katusha 00:06 15
5. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:06 5
6. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:06  
7. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:06  
8. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:06  
9. ENGER Sondre Holst IAM Cycling link ikonka 00:06  
10. NAESEN Oliver IAM Cycling link ikonka 00:06  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
tdf 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 52:34:37 25
2. YATES Adam ORICA-BikeExchange 00:28  
3. MARTIN Daniel link ikonka Etixx - Quick-Step link ikonka 00:31  
4. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:35  
5. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:56  
6. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:56  
7. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 00:56  
8. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 01:13  
9. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:13  
10. KREUZIGER Roman link ikonka Tinkoff link ikonka 01:28  
11. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:35  
12. RODRÍGUEZ Joaquim link ikonka Team Katusha 01:52  
13. MEINTJES Louis Lampre - Merida link ikonka 02:10  
14. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 02:22  
15. BARGUIL Warren Team Giant - Alpecin link ikonka 03:03  
16. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 03:32  
17. ROLLAND Pierre Cannondale-Drapac Pro Team 05:16  
18. KELDERMAN Wilco Team LottoNL - Jumbo link ikonka 05:54  
19. REICHENBACH Sebastien FDJ link ikonka 06:37  
20. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 06:50  
80. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 1:14:18  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
tdf 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 309
2. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 219
3. KITTEL Marcel link ikonka Etixx - Quick-Step link ikonka 202
4. MATTHEWS Michael link ikonka ORICA-BikeExchange 124
5. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 112
6. COQUARD Bryan Direct Energie 112
 
 
tdf 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 80
2. MAJKA Rafal link ikonka Tinkoff link ikonka 77
3. DUMOULIN Tom link ikonka Team Giant - Alpecin link ikonka 58
4. COSTA Rui link ikonka Lampre - Merida link ikonka 50
5. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 36
6. NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 36
 
 
tdf 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Adam ORICA-BikeExchange 52:35:05
2. MEINTJES Louis Lampre - Merida link ikonka 01:42
3. BARGUIL Warren Team Giant - Alpecin link ikonka 02:35
4. KELDERMAN Wilco Team LottoNL - Jumbo link ikonka 05:26
5. BUCHMANN Emanuel Bora-Argon 18 09:35
6. SEPÚLVEDA Eduardo Fortuneo - Vital Concept 17:44
 
 
video v clanku ikonka ciernaSaganov rozhodujúci útok
 
 
video v clanku ikonka ciernaDojazd jedenástej etapy
 
 

 
Horské a rýchlostné prémie:
4-20 124 km - Côte de Minerve: dĺžka 2,4 km; sklon 5,4 % (1 bod)
4-20 105 km - Côte de Villespassans: dĺžka 2,3 km; sklon 4,5 % (1 bod)
sprint-20 49 km - Pézenas (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Šprintéri majú pred sebou rovinatú etapu, na ktorú dlho čakali, ale určite ich nepotešila informácia, že na trati bude fúkať silný a studený vietor mistrál. Z toho dôvodu to bude pre všetkých nervózna etapa. Hrozba rozdelenia pelotónu dostane do pozoru nielen rýchlych pretekárov, ktorí nebudú chcieť prísť o šancu bojovať o etapový triumf, ale aj jazdcov na GC. V hromadnom dojazde bude smerovať pozornosť najmä na Cavendisha, Greipela a Kittela, ktorých kolegovia urobia všetko preto, aby ich lídri dostali pred páskou čo najlepšiu pozíciu. V prípade náročných podmienok na trati a hektického dojazdu sa zvýšia šance na úspech pre kvalitných klasikárov ako Alexander Kristoff či Peter Sagan. Obidvaja vedia jazdiť v etapách s ťažkým priebehom, takže by sa v prípade núdze mali udržať vo vedúcej skupine vďaka svojim skúsenostiam. A zvedaví budeme aj na výkony Groenewegena, Coquarda alebo Theunsa.          
 
 
Krátky opis trasy:
Preteky zostávajú na juhu Francúzska a ponúkajú ideálnu príležitosť pre klasických šprintérov. Na trase sú pripravené len dve menšie stúpania a priamočiara cesta do mesta Montpellier, kde všetko smeruje k hromadnému špurtu. V Montpellieri sa na Starej dáme finišovalo už 31-krát, je to výborná lokalita pre najrýchlejších cyklistov v pelotóne. V sezóne 2013 tu bol úspešný Greipel, dva roky predtým Cavendish, ale všetci šprintéri si musia dať pozor na vietor, ktorý môže zafúkať v blízkosti Stredozemného mora.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ján Hudok
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Martin Riška
 
 
tdf 11
profil etapy (© letour.fr)
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop