TdF: V 12. etape zvíťazil De Gendt, Froome prežil katastrofu, ale nechali mu žltý dres

14.7.2016, 10:30 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
12. 14.7. rovinata etapa ciel rovina Montpellier > Mont Ventoux 178 km De Gendt
 
 
Výročie dobytia Bastily dostalo na Tour de France krásnu oslavu, ktorú však mierne naštrbilo počasie - kvôli vetru sa nebude finišovať až na vrchole Mont Ventoux. Podľa riaditeľa pretekov Christiana Prudhomma to mohlo mať priaznivý vplyv na etapu, pretože pred vrcholom by aj tak fúkal silný vietor a najväčší favoriti by jazdili konzervatívne. Takto si to môžu rozdať na najťažších úsekoch tohto stúpania. Líder pretekov Chris Froome sa pred etapou vyjadril, že na cieľovom kopci bude myslieť aj na zajtrajšiu ITT a bude sa snažiť ušetriť nejakú energiu.
 
Hneď po štarte sme videli niekoľko atakov o vytvorenie vedúcej skupiny, dopredu sa nakoniec dostalo 14 jazdcov. V úniku jazdili Bertjan Lindeman, Sep Vanmarcke (obaja Lotto-Jumbo), Stef Clement (IAM Cycling), Serge Pauwels, Daniel Teklehaimanot (Dimension Data), Paul Voss (Bora-Argon), André Greipel, Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Bryan Coquard, Sylvain Chavanel (Direct Energie), Iljo Keisse (Etixx-Quick-Step), Chris Anker Sorensen (Fortuneo), Dani Navarro a Cyril Lemoine (obaja Cofidis).
 
Z čela pretekov vypadol Paul Voss, ktorý dostal defekt, ale pripojil sa k partii piatich jazdcov, ktorá to mala namierené do vedúcej skupiny. Dopredu sa snažili dostať aj Diego Rosa (Astana), Cyril Gautier (Ag2r), Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Drapac), Georg Preidler (Giant-Alpecin) a Vegard Breen (Fortuneo), no tento nórsky jazdec potom stratil kontakt so skupinou prenasledovateľov.
 
Pelotón spomalil tempo, ale musel zostať v pohotovosti, pretože mohol zaúradovať vietor. Po tridsiatich kilometroch strácal na vedúcu skupinu už 9 minút. Bolo však veľkou otázkou, či utečenci dostanú príležitosť bojovať o etapový triumf, pretože na Mont Ventoux chcel uspieť takmer každý z kandidátov na celkový triumf. Jazdci v úniku však boli pripravení o svoju šancu bojovať. A nechceli sa s nikým deliť, pretože skupinu piatich prenasledovateľov nečakali, ale naopak, vzďaľovali sa jej.
 
 
Nimes (130 km pred cieľom)
Za čias starovekého Ríma tu sídlil keltský kmeň Voloques Arecomici, neskôr sa územie dostalo až na hranicu Ríma za vlády cisárov Augustína a Hadriána. Nimes  je  jedným  z mála  francúzskych  miest,  kde  sa zachoval  rímsky  amfiteáter  v pôvodnom  stave. Les  Arénas s dĺžkou 135 m a šírkou 101 m je ozajstnou dominantou centra mesta. Zmestí sa tu až 25-tisíc divákov, ktorí tu kedysi sledovali gladiátorské súboje. V súčasnosti tu organizujú najväčšie býčie zápasy vo Francúzsku nazývané Feria alebo koncerty, hrali tu napríklad Metallica, Rammstein či Depeche Mode.
 
 
Do vedúcej skupiny sa dostal Thomas de Gendt, ktorý by najradšej zostal na čele pretekov až do cieľa a vybojoval čo najviac vrchárskych bodov. Dobrými vrchármi v úniku boli aj Navarro a Pauwels a boli sme zvedaví, či Chavanel predvedie v brejku lepší výkon ako v desiatej etape.
 
Začiatok etapy bol veľmi rýchly, úvodná hodina prebehla s priemernou rýchlosťou necelých 48 km/h. Pelotón bol zoradený za tímom Sky, podľa náskoku vedúcej skupiny bolo zrejmé, že britská zostava nemala veľký záujem chytiť utečencov. Tým sa len napĺňali slová Chrisa Frooma na štarte, že pred zajtrajšou ITT sa pokúsi ušetriť nejaké sily. Utečenci tak získali k dobru náskok presahujúci až 18 minút.
 
 
Saint-Rémy-de-Provence (92 km pred cieľom)
Mesto môžeme považovať za predmestie blízkeho 150-tisícového  Avignonu, ktorého celé centrum je zapísane na zozname UNESCO. Je tiež prístupovým bodom do chránenej oblasti pohoria Alpilless s množstvom stredovekých pamiatok. Saint-Rémy-de-Provence je známe hlavne produkciou kvalitného olivového oleja z tunajších čiernych olív. S obcou je spojených mnoho slávnych mien, ako napríklad rodák Michel de Nostradame (známy ako  Nostradámus) – lekár, astrológ a prorok zo 16. storočia, ktorý viackrát úspešne predpovedal budúcnosť. V roku 1889 sa v miestnej psychiatrickej liečebni dobrovoľne liečil maliar Vincent van Gogh, ktorý tu namaľoval slávnu sériu obrazov viníc. Princ Albert II. z Monaka nesie okrem desiatok ďalších aj titul seňor Saint-Rémy, jeho sestra Caroline tu dlhodobo žije.
    
 
Pred šprintérskou prémiou sa pelotón rozdelil na vetre, za hlavnou skupinou sa ocitla polovica štartového poľa, vrátane Thibauta Pinota. Toto rozdelenie spôsobili Astana, Etixx - Quick-Step a Sky. V druhej skupine sme videli aj Warrena Barguila, ktorý sa nachádzal na pätnástom mieste v GC, a aj Petra Sagana či Rafala Majku.
 
Na rýchlostnej prémii nakoniec najvyššie bodovali Iljo Keisse a Bertjan Lindeman, ktorí prekvapili Andrého Greipela. Na štvrtej priečke sa umiestnil Bryan Caoquard, ktorý sa posunul v bodovacej súťaži na rovnaké miesto.
 
Medzitým balík udržiaval vysoké tempo, starali sa o to Etixx - Quick-Step a Trek-Segafredo. V týchto hektických momentoch mal defekt Fabio Aru, ktorý sa musel v problémoch vracať do hlavnej skupiny. Ale podarilo sa mu to. V druhej skupine jazdil vpredu aj tím Lampre-Merida, takže tam musel zostať Louis Meintjes. Pretekári za pelotónom stále strácali približne jednu minútu, ale postupne strácali pôdu pod nohami. Nachádzal sa tu aj Peter Sagan, ktorý v dnešnej etape nemal špeciálne ciele.
 
Potom mali pretekári pred sebou dve horské prémie, v hlavnom balíku sa udržalo len okolo 35 jazdcov. Jazdiť tam začali aj Orica, Adam Yates si musel veriť na záverečný kopec, a BMC, ktorý tu mal tiež dobré zastúpenie. Na Côte de Gordes získal jeden bod Thomas de Gendt. Belgický jazdec bol úspešný aj na druhej prémii, ale ak si chcel výrazne polepšiť vo vrchárskej súťaži, musel bodovať aj na cieľovom kopci.
 
Hlavná skupina sa naďalej približovala k utečencom a pred prenasledovateľmi udržiavala náskok okolo 90 sekúnd. Okresaný pelotón potom spomalil pád Simona Gerransa a Iana Stannarda, ktorí spadli na samom čele skupiny. Ostatní jazdci potom zvoľnili tempo, utečenci preto navýšili svoj náskok.
 
 
Mont Ventoux
Najvyšší bod pohoria Massif des Baronnies z ktorého je 360-stupňový panoramatický výhľad na Provence a Alpy. Pri vrchole sa objavujú vzácne rastliny ako machy a lomikameň, ktoré rastú iba v Grónsku alebo na Špicbergoch, čo je spôsobené nedostatkom vody, no a úplne na vrchole je od  roku 1882 meteorologická stanica, ktorú už dnes využívajú iba ako vysielač,  horná časť kopca pripomína mesačnú krajinu. Celá oblasť Mont Ventoux je na zozname chránených biosfér UNESCO. Už navždy je spojený so smrťou anglického cyklistu Toma Simpsona v trinástej etape Tour de France 1967. Tom zomrel tesne pred vrcholom, i keď spadol už predtým, jeho smrť spôsobila kombinácia horúčavy, dehydratácie, alkoholu a amfetamínov. Prvýkrát bol kopec na Tour v roku 1951.
 
 
Približne 30 km pred cieľom sa obidve skupiny nakoniec spojili, pôvodný únik si udržiaval náskok cez deväť minút. Vpredu stále jazdili Navarro, Lemoine, Clement, Pauwels, Chavanel, De Gendt, Sorensen, Teklehaimanot, Lindeman, Vanmarcke, Keisse a Greipel. Za balíkom však ostali niektorí jazdci, medzi nimi sa nachádzali aj Peter Sagan a Thibaut Pinot.
 
Na začiatku cieľového kopca mali utečenci náskok 8:30, keď zaútočil André Greipel, ale jeho pokus bol len rozlúčkou s vedúcou skupinou. Aj z balíka začali odpadať pretekári. Rui Costa šetril sily na ďalšie etapy, Nibali mal mechanické problémy. Vo vedúcej skupine neudržali tempo Sorensen, Clement, Chavanel a Vanmarcke a postupne zostali vpredu len De Gendt, Navarro, Pauwels a Lindeman. Prvý atak v balíku predviedol Pierre Rolland, ale bol to len platonický pokus. Tím Sky mal všetko pod kontrolou.
 
Sedem kilometrov pred cieľom sa osamostatnili na čele Navarro a Pauwels. V pelotóne následne vyrazil dopredu Jarlinson Pantano, ktorého nasledoval Alejandro Valverde, a práve španielsky jazdec začal trápiť tím Sky. Ale ani tento pokus nedostal britskú zostavu do úzkych. Takmer okamžite to vyskúšal Nairo Quintana, ale nevybudoval si veľký náskok. V tom momente už jazdili v problémoch Rolland, Martin či Kreuziger
 
Do vedúcej skupiny sa vrátil Thomas de Gendt. Po Quintanových testovacích atakoch diktovali tempo dvaja spolujazdci Chrisa Frooma. Nachádzali sa tu Froome, Henao, Poels, Quintana, Valverde, Aru, Bardet, Mollema, Porte, Van Garderen, Barguil, Rodriguez, Meintjes, Yates.  
 
Na čele pretekov zvádzali súboj o etapový triumf De Gendt a Pauwels, v skupine favoritov nikto nedokázal rozleptať britskú zostavu. Do tejto partie sa pokúšali vrátiť Daniel Martin, Kreuziger, Moreno a Reichenbach.
 
Len tri kilometre pred vrcholom sa rozbehla akcia, keď zaútočil Chris Froome. Za britským jazdcom okamžite vyštartovali Porte a Quintana, ale po chvíli sa dostal do problémov kolumbijský jazdec. Ku Quintanovi sa potom dostali ďalší pretekári a jazdec tímu Movistar potom nestačil ani na atak Baukeho Mollemu, ktorému sa podarilo dobehnúť Frooma s Portem.
 
Tesne pred cieľom sa vrátil do vedúcej skupiny aj Navarro a v špurte trojčlennej skupiny nakoniec vyhral Thomas de Gendt. Druhý skončil Serge Pauwels, tretí Daniel Navarro.
 
Mollema, Froome a Porte spolupracovali, aby pred súpermi získali čo najviac času. Nairo Quintana nevyzeral vôbec dobre a musel si dať pozor aj na nástupy ostatných jazdcov ako Yates či Aru.
 
Vedúca trojica potom prežila katastrofu, pretože pred Portem zastavila televízna motorka a všetci traja jazdci spadli na zem! 
 
 
video v clanku ikonka ciernaInkriminovaný pád
 
 
V chaotickej situácii prišiel najskôr do cieľa Mollema, potom Yates, Bardet, Meintjes, Rodriguez, Aru, Valverde, Quintana, van Garderen, Porte, no medzitým Froome bezmocne behal pred cieľom a márne hľadal a čakal na bicykel, na ktorom by preťal cieľovú pásku.
 
Záver etapy ovplyvnila kolízia vedúcej trojice, ktorá si dovtedy vypracovala pred súpermi približne 20-sekundový náskok. Po tejto kolízii sa najlepšie zorientoval Bauke Mollema, ale Porteho a Frooma predbehli konkurenti. Najhoršie dopadol Chris Froome, ktorý sa dlho nevedel dočkať nejakého bicykla a do cieľa dokonca utekal. Ak by sa ponechali výsledky, ktoré vyplynuli z toho, ako jazdci skutočne prešli cieľom, stratil by žltý dres a novým lídrom by sa stal Adam Yates.
 
Bolo jasné, že víťazom etapy sa stal Thomas de Gendt, ktorý pre tím Lotto-Soudal vybojoval prvý triumf v tomto ročníku na TdF. Belgický jazdec sa zároveň dostal do bodkovaného dresu. Boli sme zvedaví, či rozhodcovia budú nejakým spôsobom meniť výsledky etapy, najmä v skupine favoritov, a akým spôsobom by to aplikovali.
 
Podľa predbežných informácii sa rozhodcovia nakoniec rozhodli, že Froomovi a Portemu pripísali stratu Mollemu. Britský jazdec ostáva v žltom drese.
 
Britský jazdec si tak na čele poradia ešte zvýšil svoj náskok, pred svojím hlavným konkurentom Nairom Quintanom má k dobru už 61 sekúnd. Kolumbijský jazdec dnes nepredviedol presvedčivý výkon, hoci sa snažil útočiť, ale nemalo to žiadny efekt, a veľké problémy mu spôsobila Froomova akcelerácia. Britský borec sa mohol navyše spoľahnúť na veľmi silnú tímovú podporu.  
 
Naopak, vynikajúco jazdili Richie Porte, ktorý sa od Frooma nepohol ani na okamih, a najmä Bauke Mollema, ktorý sa dokázal sám prepracovať k tejto silnej dvojici. Holandský cyklista sa dostal na tretie miesto v GC. Veľmi dobre si zatiaľ vedie Adam Yates, slabší deň prežili Daniel Martin a Roman Kreuziger, ktorí však bojovali až do samého konca.    
 
Peter Sagan prišiel do cieľa so stratou 28 minút a naďalej si udržal pohodlný náskok na čele bodovacej súťaže.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Thomas de Gendt (víťaz)
"Chcel som ísť do úniku, ale nevedel som, či vedúca skupina dostane šancu na etapový triumf. Toto víťazstvo venujem pre Stiga Broeckxa, všetci tu za neho bojujeme. Myslím si, že tento triumf sa dá porovnať s mojím úspechom na Stelviu na Gire. Toto je však Tour, ale Stelvio bolo pre mňa emotívnejšie. Neviem, čo sa stalo za nami, len som to videl v TV. Na ceste bolo veľmi veľa ľudí, len ťažko sa tam zmestilo jedno vozidlo. Keď sme súperili s Pauwelsom, aj my sme skoro spadli. Malo by sa s tým niečo robiť."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Nicolas Portal (DS Sky)
"Na cieľovom stúpaní nebolo miesto pre vozidlá, motorky, jazdcov a fanúšikov. Pri tej kolízii Chris zlomil svoj bicykel a teraz čakáme na rozhodcov, či s tým niečo spravia. Keď sa to stalo, boli sme veľmi vzadu a navyše aj blokovaný. Všetci boli blokovaní, vrátane neutrálneho servisného vozidla. Bola to nočná mora."
 
 
Výsledky
1. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 4:31:51 120
2. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:02 50
3. NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 00:14 25
4. CLEMENT Stef IAM Cycling link ikonka 00:40 15
5. CHAVANEL Sylvain Direct Energie 00:40 5
6. LINDEMAN Bert-Jan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 02:52  
7. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 03:13  
8. VANMARCKE Sep Team LottoNL - Jumbo link ikonka 03:26  
9. SORENSEN Chris Anker Fortuneo - Vital Concept 04:23  
10. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 05:05  
11. YATES Adam ORICA-BikeExchange 05:24  
12. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 05:24  
13. MEINTJES Louis Lampre - Merida link ikonka 05:24  
14. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 05:24  
15. RODRÍGUEZ Joaquim link ikonka Team Katusha 05:24  
16. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 05:24  
17. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 05:24  
18. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 05:24  
19. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 05:05  
20. MARTIN Daniel link ikonka Etixx - Quick-Step link ikonka 06:30  
142. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 28:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
tdf 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 57:11:33 25
2. YATES Adam ORICA-BikeExchange 00:47  
3. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:56  
4. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:01  
5. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 01:15  
6. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 01:39  
7. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:44  
8. ARU Fabio link ikonka Astana Pro Team link ikonka 01:54  
9. MARTIN Daniel link ikonka Etixx - Quick-Step link ikonka 01:56  
10. RODRÍGUEZ Joaquim link ikonka Team Katusha 02:11  
11. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 02:22  
12. MEINTJES Louis Lampre - Merida link ikonka 02:29  
13. HENAO Sergio Team Sky link ikonka 02:36  
14. KREUZIGER Roman link ikonka Tinkoff link ikonka 03:14  
15. BARGUIL Warren Team Giant - Alpecin link ikonka 04:28  
16. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 05:51  
17. ROLLAND Pierre Cannondale-Drapac Pro Team 07:35  
18. REICHENBACH Sebastien FDJ link ikonka 08:02  
19. CARUSO Damiano BMC Racing Team link ikonka 11:20  
20. NIEVE Mikel Team Sky link ikonka 14:15  
87. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 1:37:13  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
tdf 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 309
2. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 219
3. KITTEL Marcel link ikonka Etixx - Quick-Step link ikonka 202
4. COQUARD Bryan Direct Energie 125
5. MATTHEWS Michael link ikonka ORICA-BikeExchange 124
6. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 114
 
 
tdf 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 89
2. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 80
3. MAJKA Rafal link ikonka Tinkoff link ikonka 77
4. NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 68
5. DUMOULIN Tom link ikonka Team Giant - Alpecin link ikonka 58
6. COSTA Rui link ikonka Lampre - Merida link ikonka 50
 
 
tdf 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Adam ORICA-BikeExchange 57:12:20
2. MEINTJES Louis Lampre - Merida link ikonka 01:42
3. BARGUIL Warren Team Giant - Alpecin link ikonka 03:41
4. BUCHMANN Emanuel Bora-Argon 18 13:46
5. KELDERMAN Wilco Team LottoNL - Jumbo link ikonka 25:27
6. SEPÚLVEDA Eduardo Fortuneo - Vital Concept 37:45
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie:
sprint-20 81 km - Molléges-Gare (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 52 km - Côte de Gordes: dĺžka 3,3 km; sklon 4,8 % (1 bod)
3-20 48 km - Col des Trois Termes: dĺžka 2,5 km; sklon 7,5 % (2-1)
hc 20 Cieľ - Mont Ventoux: dĺžka 10 km, sklon 9 % (50-40-32-28-24-20-16-12-8-4)
ciel Cieľ (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Pred začiatkom etapy museli organizátori riešiť nepríjemnú situáciu, pretože na legendárnom otvorenom priestranstve tesne pred vrcholom Mont Ventoux má fúkať mimoriadne silný vietor. Kvôli bezpečnosti jazdcov sa rozhodli skrátiť cieľový kopec o šesť kilometrov, po novom bude posledné stúpanie merať "iba" 10 km. Vrchári si však prídu na svoje, pretože v prvej časti je toto stúpanie najťažšie, takže sa môžeme tešiť na kratšiu, ale o to intenzívnejšiu bitku. Aj v dvanástej etape sa musia všetci pripraviť na vietor, ktorý bude fúkať počas celého dňa, čo môže ovplyvniť nachystaný dojazd. Na etapový triumf sa budú zameriavať jazdci ako Pinot a Majka, ktorí sa pokúsia presadiť v úniku, aby v cieli získali čo najväčší počet vrchárskych bodov. Lenže tento finiš je veľkým lákadlom aj pre jazdcov na GC, preto by sme na konci mali vidieť súboj najsilnejších vrchárov. Chris Froome ukázal v niektorých etapách veľkú guráž, ale Nairo Quintana sa výlučne sústredí na takéto dojazdy. Kolumbijský jazdec by privítal plnú porciu lezeckých kilometrov, ale aj tak sa tešíme na ich vzájomnú bitku. Veľmi dobre sa zatiaľ prezentujú aj Richie Porte a Daniel Martin, ktorí budú nenápadne striehnuť na svoju príležitosť. Na Arcalise sa výborne prezentoval Adam Yates, uvidíme, ako sa mladý britský jazdec vysporiada s tvrdým finišom. Stále je však dostatok kandidátov na vysoké priečky v celkovom poradí ako Bardet, Mollema, van Garderen, Rodríguez či Kreuziger, preto na Ventoux konečne spoznáme skutočnú silu jednotlivých jazdcov a ich reálne šance na úspech.  
 
 
Krátky opis trasy:
Deň dobytia Bastily nemôže byť na Tour de France oslávený lepším spôsobom. Po troch rokoch sa vracia do itinerára majestátne stúpanie Mont Ventoux, jeden z najťažších horských dojazdov na svete. Etapa neobsahuje žiadne iné výrazné prekážky, preto sú na dobytie legendárneho stúpania pripravení kandidáti na celkový titul. Mont Ventoux je dlhý a náročný kopec. Najťažšie úseky sú situované v prvej časti, kde sklon na mnohých miestach atakuje prevýšenie desať percent. Druhá polovica zase prebieha na otvorenom a veternom priestranstve, pretekárom tu veľmi rýchlo ubúdajú sily a cesta na vrchol je pre mnohých nekonečná. Záverečné dva kilometre znovu prekročia sklon deväť percent, jazdi si skutočne vydýchnu až na cieľovej páske. Nepochybujeme, že dvanásta etapa bude patriť medzi ozdoby tohtoročnej edície.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk kompletný prenos etapy
na Dvojke od 14:30 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ján Hudok
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor C-I.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Peter Doležal
 
 
tdf 12
profil etapy (© letour.fr)
 
 
 
Terminator Calculator pred etapou (kariérna bilancia Petra Sagana):
 
VÍŤAZSTVÁ: 83
VÍŤAZSTVÁ v rátane iných disciplín (body, vrchy, U23, U25): 107
 
CELKOVÉ VÍŤAZSTVÁ: 3
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of California (2.HC) 2015
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
VÍŤAZSTVÁ V JEDNORAZOVKÁCH: 15
Majstrovstvá sveta v pretekoch (WCH) 2015
Gent-Wevelgem (WT) 2013, 2016
Okolo Flámska (WT-M) 2016
GP Montreal (WT) 2013
E3 Harelbeke (WT) 2014
Brabantse Pijl (1.HC) 2013
GP di Prato (1.1) 2011
GP Camaiore (1.1) 2013
MSR v pretekoch 2011-2015
MSR v časovke 2015

BODOVACIA SÚŤAŽ: 24
Tour of California (2.HC) 6x 2010-2014, 2016
Tour de Suisse (WT) 5x 2011-2015
Tour de France (WT) 4x 2012-2015
Tirreno-Adriatico (WT) 3x 2014 - 2016
Paríž - Nice (WT) 2010
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of Oman (2.HC) 2012
USA Pro Challenge (2.HC) 2013
Tour of Alberta (2.1) 2013
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
SÚŤAŽ DO 23/25 ROKOV: 2
Tour of California 2010
Tour of Qatar 2015
 
TOP 5 v etapách / jednorazových pretekoch: 219
TOP 10 v etapách / jednorazových pretekoch: 249
 
BODY V REBRÍČKU WORLD TOUR: 1960
Rok 2010: 111 bodov / 44. miesto
Rok 2011: 198 bodov / 22. miesto
Rok 2012: 351 bodov / 8. miesto
Rok 2013: 491 bodov / 4. miesto
Rok 2014: 263 bodov / 15. miesto
Rok 2015: 257 bodov / 17. miesto
Rok 2016: 409 bodov / 1. miesto
 
VÍŤAZSTVÁ PODĽA ROKOV:
Rok 2010 - 5 (v rátane iných disciplín 8)
Rok 2011 - 15 (v rátane iných disciplín 19)
Rok 2012 - 16 (v rátane iných disciplín 20)
Rok 2013 - 22 (v rátane iných disciplín 27)
Rok 2014 - 7 (v rátane iných disciplín 9)
Rok 2015 - 10 (v rátane iných disciplín 14)
Rok 2016 - 8 (v rátane iných disciplín 10)
 
UMIESTNENIA V TOP 10 PODĽA ROKOV:
Rok 2010: 20 (39 % z 51 odjazdených dní)
Rok 2011: 35 (47 % z 75 odjazdených dní)
Rok 2012: 39 (51 % z 77 odjazdených dní)
Rok 2013: 48 (53 % z 90 odjazdených dní)
Rok 2014: 43 (47 % z 91 odjazdených dní)
Rok 2015: 50 (63 % z 79 odjazdených dní)
Rok 2016: 29 (59 % z 49 odjazdených dní)
 
ETAPOVÉ VÍŤAZSTVÁ PODĽA PRETEKOV (min. 2):
Tour of California, 2.HC (2010-2016): 15 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de Suisse, WT (2011-2015): 13 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de France, GT (2012, 2013, 2016): 6
Tirreno - Adriatico, WT (2012-2015): 5
Vuelta a Espaňa, GT (2011): 4
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 4 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour of Oman, 2.HC (2012-2014): 4
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2014): 3
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Paríž - Nice, WT (2010): 2
Tour de Pologne, WT (2011): 2

SAGANOVE ŠPECIÁLY:
Tour of California (2010-2016): 14 víťazstiev z 48 etáp (29,2%), 5x bodovacia súťaž (83%), 6 dní v žltom drese
Tour de Suisse (2010-2016): 13 víťazstiev z 56 etáp (23,2%), 5x bodovacia súťaž (75%), 3 dni v žltom drese
 
POČET DNÍ V DRESE LÍDRA PRETEKOV: 29
Tour of California, 2.HC (2012, 2015, 2016): 6
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 4
Tour de France, GT (2016): 3
Tour de Suisse, WT (2012, 2016): 3
Tour de Pologne, WT (2011): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2013, 2014): 3
Tour of Oman, 2.HC (2013, 2014): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Tour de Romandie, WT (2010): 2
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 1
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop