K-B-K: Peter Sagan sa dočkal prvého víťazstva, vždy bol v správnom úniku

26.2.2017, 10:50 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
ne 26.2. zvlnena etapa ciel rovina Kuurne > Kuurne 201 km Sagan
 
kuurne 2017 mapa
mapa pretekov (posledný kopec 50 km pred cieľom) (© kuurne-brussel-kuurne.be)
 
 
Po včerajšej selektívnej jazde bol pripravený jednoduchší profil, ale hromadný špurt balíka mohlo ohroziť dvanásť bergov. Najťažšia pasáž sa nachádzala v polovici pretekov a tvorili ju Cote du Trieu, Oude Kwaremont a Kluisberg, na útok boli vhodné aj Tiegemberg a Holstraat. Záverečný berg bol však situovaný až päťdesiat kilometrov pred páskou, čo bola dostatočná vzdialenosť, aby si pelotón poradil s útočníkmi.
 
Na aktívnu cyklistiku sa chystali celky Trek, Lotto - Soudal či Quick-Step Floors, ktorým včerajší deň veľmi nevyšiel.  Na štarte sa neukázal Tom Boonen, ktorého vyradili z hry žalúdočné problémy, takže Quick-Step mal o motiváciu navyše, aby dnes atakoval. Tým sa mohla otvoriť cesta pre Zdeňka Štybara. V celku Bora - Hansgrohe pribudol šprintér Sam Bennett. Boli sme zvedaví, či a akým spôsobom sa zapojí do pripravenej koncovky, keďže Peter Sagan sa včera prezentoval vo výbornom prevedení.
 
Aj dnes bolo počasie príjemné, teploty sa mali vyšplhať na trinásť stupňov. V okolí Kwaremontu však mohol fúkať vietor, čo by bola voda na mlyn pre útočníkov. Okamžite po štarte sa odohrávala bitka o vytvorenie úniku, túto snahu malo mnoho cyklistov. Počiatočná nervozita spôsobila pád, ktorý zasiahol Brama Tankinka a Yoanna Offreda.
 
 
Brejk nechal na seba čakať, nakoniec utieklo deväť cyklistov
 
Balík zostal pokope až po prvý berg, Edelare, kde sa odohrala veľká ambícia vytvoriť brejk. Aktívni boli najmä Daniel Oss (BMC) a Alexis Gougeard (Ag2r), ktorí si na tomto malom stúpaní vytvorili náskok na čele pretekov. Francúzsky jazdec bol v úniku aj včera, Oss patrí medzi tých borcov, ktorí vedia jazdiť na mačacích hlavách. Ale na čele pretekov nevydržali dlho, balík ich dobehol.
 
Podobne ako včera sa nevytvoril únik počas úvodnej hodiny jazdy. Pretekári za ten čas ubehli 49 kilometrov. Pelotón aj naďalej letel vo vysokom tempe, preto bolo ťažké odpútať sa na čele pretekov.
 
 
kbk 2017 peloton ilustrak 2 cdtf
Pelotón počas pretekov (© Slipstream Sports)
 
 
Úspešný pokus nakoniec predviedli Alexis Gougeard (Ag2r) Jurgen Roelandts (Lotto-Soudal), Sjoerd van Ginneken (Roompot), Antoine Duchesne (Direct Energie), Alex Kirsch (WB-Veranclassic) a Guillaume Boivin (Cycling Academy). O malú chvíľu sa k nim dostali Maxime Farazijn (Sport Vlaanderen), David Boucher (Pauwels sauzen), Sander Cordeel (Verandas), takže vo vedúcej skupine sa objavilo deväť jazdcov.
 
Najskúsenejším borcom v tejto partii bol Jurgen Roelandts, ktorý v roku 2013 vybojoval tretie miesto na Tour of Flanders. Počas otváracieho víkendu jazdí s veľkou chuťou Alexis Gougeard, franzúsky cyklista obsadil v minulom roku piatu priečku na Omloope.
 
Náskok utečencov sa pohyboval na úrovni šiestich minút, v balíku kontroloval situáciu tím Kaťuša - Alpecin, ktorý chcel zariadiť hromadný dojazd pre Alexandra Kristoffa. A keď sa k nim pridal aj tím FDJ, tempo pelotónu začalo stúpať.
 
 
Kwaremont nesklamal, rozdelil pelotón
 
Poriadna akcia sa rozbehla na Kwaremonte, kde najskôr tím Sky natiahol hlavnú skupinu, a vpredu sa udržali len najsilnejší jazdci, vrátane Petra Sagana, ktorý kontroloval situáciu. Pred vrcholom atakoval Štybar, ku ktorému sa pripojili Benoot a Küng. Táto trojica získala menší náskok, za nimi jazdila približne 15-členná skupina.
 
Štybar a spol. potom počkali na týchto borcov, v hlavnej skupine tak jazdilo devätnásť ľudí. Nechýbali tam Sagan, Avermaet, Tony Martin, ale videli sme tam aj Démara. Dobré zastúpenie tu mali BMC, Quick-Step Floors, Sky, ktoré chceli využiť túto situáciu, aby prekazili spoločný dojazd pelotónu. Peter Sagan tu nemal spolujazdca. Za nimi však jazdila početná skupina, ktorá strácala len tridsať sekúnd. A v nej diktoval tempo Lotto - Jumbo pre Groenewegena.
 
Po stúpaní Kluisberg mala šestica pôvodných utečencov náskok dve minúty na skupinu favoritov, kde sa pohybovali Sagan, Avermaet, Démare, Štybar, Benoot, Rowe alebo obhajca prvenstva Stuyven. Štvorčlenné zastúpenie tu mali Quick-Step Floors a BMC, ktoré mali eminentný záujem, aby ich pelotón už nedobehol. V tejto partii sa nachádzal aj Tony Martin, ale nemecký jazdec odtiaľ vypadol po páde, pri ktorom si poranil tvár.
 
 
kbk 2017 sagan peloton bohfst
Peter Sagan v pelotóne (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
Po poslednom bergu to mala Saganova partia výborne rozohrané. Pôvodní utečenci už boli na dosah ruky a druhá skupina s ostatnými favoritmi strácala pôdu pod nohami, čo bolo pre nich výhodné, pretože tam jazdili takí rýchli jazdci ako Bouhanni, Kristoff a Groenewegen.
 
Vedúca šestica tvrdo jazdila na čele pretekov a nechcela sa vzdať ani malého náskoku. V záverečnej hodine podujatia začala zrýchľovať druhá skupina favoritov, ktorá sa k Saganovej partii priblížila už na 40 sekúnd.
 
Bojovníci na čele pretekov boli nakoniec chytení 32 kilometrov pred páskou. V tom momente prešla nová vedúca skupina prvýkrát cieľovou páskou, ale partia so šprintérmi im bola tesne v pätách, strácala len štyridsať sekúnd.
 
 
Preteky rozhodol šikovný atak piatich jazdcov, využil to Sagan
 
Obidve skupiny sa naďalej približovali, a práve vtedy sa rozhodol zopakovať svoj minuloročný sólový útok Jasper Stuyven. Tento atak využil Peter Sagan, ktorý sa pridal k belgickému jazdcovi spoločne s Matteom Trentinom. Keď sa k nim pripojil aj Tiesj Benoot, vedúca skupina sa začala trhať.
 
Vpredu sa nakoniec objavili Sagan, Stuyven, Benoot, Trentin a Rowe, ktorí nechali za sebou ostatných útočníkov, a pomaly sa vzďalovali aj pelotónu. Táto pätica mala ešte dostatok síl, aby dostala do úzkych jazdcov BMC, ktorí mali vo vedúcej skupine početnú prevahu, ale podcenili jednotlivé ataky, a teraz museli naháňať vedúcich cyklistov.
 
Títo jazdci nakoniec dokázali eliminovať svojich prenasledovateľov po vzornej spolupráci. Skupinu ťahal aj Peter Sagan, ktorý bol najrýchlejším pretekárom vo vedúcej skupine.   
 
V samotnom finále začali vedúci borci taktizovať, akciu najskôr rozbehol Trentin, ale taliansky jazdec im neušiel. Následne Peter Sagan stavil na dlhý šprint, ktorý bol dostatočne silný, aby svetový šampión vybojoval prvé víťazstvo v tomto ročníku a na tomto podujatí. Na druhej priečke finišoval Jasper Stuyven, tretiu priečku získal Luke Rowe.
 
 
sagan 2017 kbk vitazstvo bohfst
Peter Sagan vyhráva K-B-K (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
Peter Sagan zakončil pôsobenie na otváracom víkende víťazstvom, na najvyšší stupienok sa dostal po aktívnej azde, keď sa vždy ocitol v tom správnom úniku. V závere sa rozhodol nasledovať Stuyvena a práve Saganov pohyb bol hybným motívom na vytvorenie rozhodujúceho úniku. Na cieľovej čiare už nepripustil židne prekvapenie a presadil sa v šprinte.
 
Svetový šampión sa počas úvodných dvoch klasík ukázal vo vynikajúcom svetle. Nielenže v obidvoch prípadoch patril medzi najsilnejších jazdcov, ale v rozhodujúcich okamihoch aj tvoril preteky. Po tomto predstavení sa musí veľmi tešiť na vrcholy klasikárskej jari, keď bude jeho forma stopercentná. Michal Kolář preteky nedokončil.
 
Po dobrom výkone sa dostal na pódium Jasper Stuyven, ktorý v závere neváhal atakovať na vlastnú päsť proti presile, a nakoniec mu to vynahradilo včerajšie sklamanie. Stupne víťazov dosiahol aj tím Sky, dostal sa tam Luke Rowe, ktorý sa chce presadzovať aj na najväčších klasikách.
 
Po kľúčovej selekcii mal preteky vo vlastných rukách tím BMC, ktorému zostali v hlavnej skupine silní pretekári, ale tí nezvládli koncovku pretekov. Nechali si ujsť nebezpečných jazdcov, ktorých už nechytili. Greg van Avermaet sa spoliehal na špurt malej skupiny, čo mu však nevyšlo.
 
Veľmi dobrý výkon ukázal Arnaud Démare, ktorý sa presadil v špurte hlavnej skupiny. Francúzsky jazdec mal tak veľkú šancu získať pekný klasikársky triumf, čo mu však prekazili utečenci. V najlepšej desiatke finišoval aj Zdeněk Štybar, ktorý patril medzi strojcov rozdelenia pelotónu na Kwaremonte. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (víťaz)
"Musím poďakovať kolegom, ktorí odviedli dobrú prácu na Kwaremonte. V závere som si želal normálny špurt, keď by nás dobehol pelotón, ale potom začali ataky, a ja som sa k nim pridal. Bol som rád, že sme všetci piati spolupracovali. Na páske to bol pomalý šprint, pretože Trentin atakoval veľmi skoro, museli sme ho chytať. Potom sme päťsto metrov pred cieľom zastali a ja som sa rozhodol vyštartovať dopredu 250 metrov pred páskou. Po tomto víkende je všetko v najlepšom poriadku."
 
 
Výsledky
1. SAGAN Peter Bora - Hansgrohe link ikonka 4:37:49 200
2. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00 150
3. ROWE Luke Team Sky link ikonka 00:00 125
4. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 00:00 100
5. TRENTIN Matteo Quick-Step Floors link ikonka 00:00 85
6. DÉMARE Arnaud link ikonka FDJ link ikonka 00:06 70
7. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:06 60
8. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:06 50
9. ŠTYBAR Zdeněk link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:06 40
10. PLANCKAERT Baptiste Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:06 35
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVíťazný špurt Petra Sagana
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre podujatia
 
 

 
 
TERMINATOR CALCULATOR (kariérna bilancia Petra Sagana):
 
VÍŤAZSTVÁ: 90
VÍŤAZSTVÁ v rátane iných disciplín (body, vrchy, U23, U25): 116
 
CELKOVÉ VÍŤAZSTVÁ: 3
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of California (2.HC) 2015
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
VÍŤAZSTVÁ V JEDNORAZOVKÁCH: 19
Majstrovstvá sveta v pretekoch (WCH) 2015, 2016
Gent-Wevelgem (WT) 2013, 2016
Okolo Flámska (WT-M) 2016
GP Montreal (WT) 2013
E3 Harelbeke (WT) 2014
GP Québec (WT) 2016
Majstrovstvá Európy v pretekoch (CC) 2016
Brabantse Pijl (1.HC) 2013
Kuurne - Brusel - Kuurne (1.HC) 2017
GP di Prato (1.1) 2011
GP Camaiore (1.1) 2013
MSR v pretekoch 2011-2015
MSR v časovke 2015

BODOVACIA SÚŤAŽ: 26
Tour of California (2.HC) 6x 2010-2014, 2016
Tour de France (WT) 5x 2012-2016
Tour de Suisse (WT) 5x 2011-2015
Tirreno-Adriatico (WT) 3x 2014 - 2016
Paríž - Nice (WT) 2010
Tour de Pologne (WT) 2011
Eneco Tour (WT) 2016
Tour of Oman (2.HC) 2012
USA Pro Challenge (2.HC) 2013
Tour of Alberta (2.1) 2013
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
SÚŤAŽ DO 23/25 ROKOV: 2
Tour of California 2010
Tour of Qatar 2015
 
TOP 5 v etapách / jednorazových pretekoch: 234
TOP 10 v etapách / jednorazových pretekoch: 265
 
BODY V REBRÍČKU WORLD TOUR: 2340
Rok 2010: 111 bodov / 44. miesto
Rok 2011: 198 bodov / 22. miesto
Rok 2012: 351 bodov / 8. miesto
Rok 2013: 491 bodov / 4. miesto
Rok 2014: 263 bodov / 15. miesto
Rok 2015: 257 bodov / 17. miesto
Rok 2016: 669 bodov / 1. miesto
Rok 2016: 325 bodov / 5. miesto (zmena bodovania)
 
VÍŤAZSTVÁ PODĽA ROKOV:
Rok 2010 - 5 (v rátane iných disciplín 8)
Rok 2011 - 15 (v rátane iných disciplín 19)
Rok 2012 - 16 (v rátane iných disciplín 20)
Rok 2013 - 22 (v rátane iných disciplín 27)
Rok 2014 - 7 (v rátane iných disciplín 9)
Rok 2015 - 10 (v rátane iných disciplín 14)
Rok 2016 - 14 (v rátane iných disciplín 18)
Rok 2017 - 1 (v rátane iných disciplín 1)
 
UMIESTNENIA V TOP 10 PODĽA ROKOV:
Rok 2010: 20 (39 % z 51 odjazdených dní)
Rok 2011: 35 (47 % z 75 odjazdených dní)
Rok 2012: 39 (51 % z 77 odjazdených dní)
Rok 2013: 48 (53 % z 90 odjazdených dní)
Rok 2014: 43 (47 % z 91 odjazdených dní)
Rok 2015: 50 (63 % z 79 odjazdených dní)
Rok 2016: 42 (60 % z 70 odjazdených dní)
Rok 2017: 5 (62 % z 8 odjazdených dní)
- tímové časovky nerátame
 
ETAPOVÉ VÍŤAZSTVÁ PODĽA PRETEKOV (min. 2):
Tour of California, 2.HC (2010-2016): 15 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de Suisse, WT (2011-2015): 13 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de France, GT (2012, 2013, 2016): 7
Tirreno - Adriatico, WT (2012-2015): 5
Vuelta a Espaňa, GT (2011): 4
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 4 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour of Oman, 2.HC (2012-2014): 4
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2014): 3
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Paríž - Nice, WT (2010): 2
Tour de Pologne, WT (2011): 2
Eneco Tour, WT (2016): 2

SAGANOVE ŠPECIÁLY:
Tour of California (2010-2016): 14 víťazstiev z 48 etáp (29,2%), 5x bodovacia súťaž (83%), 6 dní v žltom drese
Tour de Suisse (2010-2016): 13 víťazstiev z 56 etáp (23,2%), 5x bodovacia súťaž (75%), 3 dni v žltom drese
 
POČET DNÍ V DRESE LÍDRA PRETEKOV: 30
Tour of California, 2.HC (2012, 2015, 2016): 6
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 4
Tour de France, GT (2016): 3
Tour de Suisse, WT (2012, 2016): 3
Tour de Pologne, WT (2011): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2013, 2014): 3
Tour of Oman, 2.HC (2013, 2014): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Tour de Romandie, WT (2010): 2
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 1
Eneco Tour, WT (2016): 1
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.