1. 26.09. zvlnena etapa ciel rovina Pontedera > Pontedera 182 km Cummings
2. 27.09. zvlnena etapa ciel rovina Lajatico > Volterra 164 km G. Martin
 
 

Giro della Toscana 2017 - 1. etapa, utorok 26. septembra

1. 26.09. zvlnena etapa ciel rovina Pontedera > Pontedera 182 km Cummings
 
Na dvojdňovom talianskom podujatí sa očakávala lezecká bitka medzi Vincenzom Nibalim a Eganom Bernalom, ale ešte predtým bola pripravená zvlnená etapa, v ktorej sa mali presadiť šprintéri. 
 
Na štarte sa objavil Mark Cavendish, ktorý bol favoritom úvodného dňa, a britský jazdec tu dostal konkurenciu v podobe Sonny Colbrelliho či Jakuba Mareczka. Dlhý čas to vyzeralo ako klasická etapa pre rýchlych jazdcov. Do úniku sa dostali Josu Zabala (Caja Rural), Maximilian Kuen (Tirol Cycling Team), Michele Scartezzini (Sangemini), Roy Goldstein (Cycling Academy), ktorých kontrolovali celky Dimension Data, Bahrajn a Wilier - Trestina. Stúpania v prostrednej časti síce motivovali niektorých jazdcov k útokom, ale pelotón mal všetko pod kontrolou.
 
Ale situácia sa radikálne zmenila na posledných kopcoch, kde najskôr atakoval Frederick Backaert (Wanty-Goupe). Tejto ponuke neodolal Egan Bernal (Androni), a keďže svojho hlavného konkurenta nemohol nechať ujsť Vincenzo Nibali (Bahrajn), do útoku vyštartoval aj taliansky jazdec. Túto trojicu ešte doplnil Stephen Cummings (DD) a už ich nikto nechytil.
 
Hlavná skupina nemala potrebnú silu, aby si poradila s veľkou kvalitou na čele pretekov, takže svoj prvý triumf v ročníku zaknihoval Stehpen Cummings, ak nerátame britský šampionát. Z hľadiska celkového triumfu si významne polepšili Vincenzo Nibali a Egan Bernal a už sa môžeme tešiť na ich vzájomnú konfrontáciu v nasledujúcej etape, v ktorej sa rozhodne na rýchlych kopcoch. A takúto šancu na dobrý výsledok bude chcieť využiť aj Cummings.     
 
 
Výsledky
1. CUMMINGS Stephen Dimension Data for Qhubeka link ikonka 4:24:39 14
2. BERNAL Egan Androni - Sidermec - Bottecchia 00:00 5
3. BACKAERT Frederik Wanty - Groupe Gobert 00:00 3
4. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
5. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:12  
6. PASQUALON Andrea Wanty - Groupe Gobert 00:12  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Giro della Toscana 2017 - 2. etapa, streda 27. septembra

2. 27.09. zvlnena etapa ciel rovina Lajatico > Volterra 164 km G. Martin
 
toscana 2
profil etapy (© girodellatoscana.com)
 
 
Finále Memoriálu Alfreda Martiniho obstaral dvojnásobný prejazd cez stúpanie Volterra, ktoré meralo necelých deväť kilometrov a pri rozhodujúcom výstupe dosahovalo sklon päť percent. Nemalo teda vytvoriť veľké rozdiely, čo len nahrávalo do kariet včerajším hrdinom Nibalimu s Bernalom.
 
V úniku sa ukázali šiesti utečenci, ale pelotón vedený celkom Dimension Data im nedožičil veľký priestor. V závere sa k nemu pridal aj Bahrajn - Merida, no v tomto zoskupení nepadla voľba na Nibaliho, ale Giovanni Viscontiho, ktorý zaútočil na predposlednom kopci. Skúsený domáci borec vystrašil jazdcov v pelotóne, ale táto snaha nebola úspešná.
 
Visconti si všetko vynahradil na cieľovom stúpaní, kde predviedol ešte jeden atak a vzdialil sa hlavnej skupine. Pôvodný únik už bol chytený a za talianskym jazdcom vyrazili Mattia Cattaneo (Androni), Fabricio Ferrari (Caja Rural) a Guillaume Martin (Wanty-Groupe). A práve francúzsky jazdec mal vo finále najviac síl, keď dokázal predbehnúť Viscontiho a vyhrať etapu. Taliansky cyklista obsadil druhú priečku, tretí skončil Mattia Cattaneo.
 
Guillaume Martin je vhodným typom na ardenské profily, čo potvrdil nielen dnes, ale aj pred niekoľkými dňami na francúzskom podujatí Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon, kde vyhral etapu a aj celkové poradie. A podobný kúsok sa mu podaril aj na Giro della Toscana, pretože včerajší útočníci Nibali s Bernalom prišli do cieľa v skupine, ktorá stratila vyše tridsať sekúnd. Obidvaja menovaní dnes len čakali v závetrí, ako sa vyvinie situácia, keďže útočili ich tímoví kolegovia, a Giovanni Visconti a Mattia Cattaneo sa dostali aj na celkové pódium.   
 
 
Výsledky
1. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 4:03:10 14
2. VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10 5
3. CATTANEO Mattia Androni - Sidermec - Bottecchia 00:13 3
4. FERRARI Fabricio Caja Rural - Seguros RGA 00:15  
5. DELAPLACE Anthony Fortuneo - Oscaro 00:18  
6. CANOLA Marco Nippo - Vini Fantini 00:26  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konenčé poradie pretekov
1. MARTIN Guillaume Wanty - Groupe Gobert 8:25:01 125
2. VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10 85
3. CATTANEO Mattia Androni - Sidermec - Bottecchia 00:13 70
4. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:14 60
5. BERNAL Egan Androni - Sidermec - Bottecchia 00:16 50
6. DELAPLACE Anthony Fortuneo - Oscaro 00:18 40
 
Zobraziť kompletné poradie