1. 16.1. zvlnena etapa ciel rovina Adelaide > Lyndoch 145 km Greipel
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 1
profil etapy (© tourdownunder.com.au)
 
 
Na začiatku podujatia bola pripravená osvedčená etapa pre šprintérov, ktorá pre nich ponúkala okrem prestížneho triumfu aj dres pre lídra klasifikácie. Na túto pozíciu si robili zálusk  Ewan, Greipel, Viviani a po úspechu na People’s Choice Classic mal vysoké očakávania Bora – Hansgrohe, ktorý sa mohol spoľahnúť na už teraz silného Petra Sagana a aj Sama Bennetta.
          
Na austrálskom podujatí býva dôležitým faktorom aj počasie. V minulom roku bola táto etapa skrátená o jedno kolo kvôli extrémnym teplotám, tentoraz nič také nehrozilo, teploty zľahka prekračovali tridsať stupňov. Únik sa netvoril dlho, po desiatich kilometroch sa usadili vpredu Nicholas Dlamini (Dimension Data), Will Clarke (EF Education) a Scott Bowden (Austrálska repre) a ich náskok presiahol štyri minúty. Na jedinej horskej prémii sa presadil Dlamini a v zajtrajšej etape si oblečie dres pre najlepšieho vrchára. Po tomto stúpaní vypadol z vedúcej skupiny Bowden, ktorý mal teda jasný zámer v úvodnej previerke. Ten však nevyšiel.
 
V pelotóne kontrolovali utečencov tímy Michelton - Scott a Quick-Step Floors, ktoré nemali problém držať na uzde vedúcu dvojicu. Po príchode na záverečné okruhy sa k nim pridal aj Bora - Hansgrohe, nemecká zostava tu využívala služby Macieja Bodnara. Potom sa situácia rozprúdila na šprintérskych prémiách. Obidve ponuky využil Will Clarke, ktorý si v poradí polepšil o šesť bonusových sekúnd,  a v balíku sa bojovalo o zvyšnú bonusovú sekundu. V prvom prípade sa presadil Restrepo (Kaťuša - Alpecin), následne bol úspešný jeho tímový kolega Haas, takže obidvaja lídri tohto zoskupenia to mysleli vážne s úspechom v GC.
 
Pred záverečným kolom sa rozhodol počkať na hlavnú skupinu Nicholas Dlamini, Will Clarke zostal na čele pretekov sám. Domáci jazdec sa musel rozpomenúť na sezónu 2012, keď na TDU získal najväčšie víťazstvo v kariére. V druhej etape sa presadil po sólovom úniku, pelotón na čele s Matthewsom a Gerransom finišoval s minútovou stratou. Tentoraz sa mu to nepodarilo, šprintérske celky mali všetko dobre spočítané. Clarke bol chytený desať kilometrov pred cieľom.
 
Potom sa zoradili na čele balíka všetky celky, ktoré chceli uspieť v šprintérskej koncovke. Nechýbal medzi nimi ani Bora - Hansgrohe, no nemecký celok musel riešiť nepríjemnú situáciu, keď tesne pred cieľom zostal za balíkom Sam Bennett, ktorý mal mechanické problémy a bolo jasné, že sa nezapojí do finišu.
 
V záverečnom špurte odviedol veľmi dobrú prácu Quick-Step Floors, ale Viviani sa nedostal ani na pódium. Prvú etapu na podujatí ovládol André Greipel, za ním preťali pásku Caleb Ewan a Peter Sagan
 
V súboji najrýchlejších jazdcov sa snažil využiť pripravenú pozíciu od svojich kolegov Viviani, ale s talianskym jazdcom začal šprintovať aj Ewan, ktorý bol rýchlejší. Obidvoch mladých jazdcov si vychutnal André Greipel, ktorý vyrazil tesne za nimi, ale bol jasne najsilnejší, preto si mohol užiť už sedemnásty triumf na tomto podujatí. Nemecký šprintér získal v minulom roku iba päť výhier, preto sa ukázalo ako správne rozhodnutie, aby odštartoval novú sezónu na svojom obľúbenom podujatí. Na druhom meste skončil Caleb Ewan, ktorý musel uznať, že Greipel bol silnejší, a po dvoch rokoch sa prerušila jeho dominancia v šprintérskych koncovkách na tomto podujatí.
 
Peter Sagan obsadil v úvodnom šprinte tretiu priečku, vo finále nebol tím Bora - Hansgrohe stopercentne zharmonizovaný, svetový šampión sa musel v závere spoliehať na vlastný inštinkt. V koncovke bola citeľná Bennettova neprítomnosť, ale Sagan sa dokázal aj tak prepracovať na pódium a z danej situácie vyťažiť asi maximum, čo sa dalo. Na páske mu nechýbala dravosť, preto sa môžeme tešiť, čo nám predvedie v nasledujúcej etape, ktorá konči v miernom stúpaní.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie André Greipela (víťaz)
"Bol to veľmi rýchly šprint a ja som chcel čakať čo najdlhšie, kým vyrazím dopredu. Myslím si, že som predviedol peknú koncovku. Zakaždým sa teším, že tu môžem pretekať, podujatie nie je príliš nervózne. Je príjemné po víťaznej etape získať aj dres pre lídra klasifikácie. Tesne pred podujatím nám vypadol jeden jazdec, preto sme nechali prácu v pelotóne počas dňa na iné tímy."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (tretie miesto)
"Aj keď nebolo tak teplo ako pred rokom, máme za sebou horúci deň. Etapa sa vyvíjala očakávaným spôsobom a bola zakončená hromadným dojazdom. V šprinte som skončil tretí. Asi to nie je výsledok, ktorí sme si želali, ale stále je to dobré umiestnenie na začiatku sezóny. Cítim sa dobre, v nasledujúcich etapách pôjdem naplno."
 
 
Výsledky
1. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 3:50:21 60
2. EWAN Caleb Mitchelton-Scott 00:00 25
3. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:00 10
4. VIVIANI Elia Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
5. CONSONNI Simone UAE-Team Emirates 00:00  
6. BAUHAUS Phil Team Sunweb 00:00  
7. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
8. MONTAGUTI Matteo Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
9. NAVARDAUSKAS Ramunas Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
10. MINALI Riccardo Astana Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaKoncovka úvodnej etapy
 
 
Krátke preview etapy:
Tretíkrát za sebou bude úvodná etapa podujatia končiť v meste Lyndoch, a keďže predchádzajúce dojazdy ovládol Caleb Ewan, je zrejmé, že o prvom lídrovi pretekov znovu rozhodne hromadný špurt.  Trasa obsahuje len jedno stúpanie, Humbug Scrub (6,3 km, 4 %) prekonajú jazdci na začiatku etapy. Potom bude nasledovať jednoduchý, mierne zvlnený profil, ktorý privedie jazdcov až do cieľového mesta, okolo ktorého sa urobia tri okruhy. Koncovka prvej etapy bude hektickou záležitosťou, pretože šprintéri sa pobijú o vôbec prvé víťazstvo v novom ročníku. Peter Sagan odštartoval minuloročnú edíciu osemnástym miestom.