5. 20.1. zvlnena etapa ciel rovina McLaren V. > Old Willunga Hill 152 km Porte
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 5
profil etapy (© tourdownunder.com.au)
 
 
Situácia v poradí sa vyvinula takým spôsobom, že hlavný dopad na klasifikáciu bude mať iba stúpanie Willunga Hill, a to bola dobrá správa pre vrchárov. Najlepších lezcov však nepotešila skutočnosť, že na tomto kľúčovom kopci mal fúkať protivietor, čo malo zabrániť vytvoreniu veľkých rozdielov.
 
Na piatu etapu bol špeciálne motivovaný Richie Porte a celý tím BMC, ktorý chcel zopakovať minuloročný triumf, ale sinými kartami hral aj Bora – Hansgrohe. V poradí mal vybudovanú pozíciu Jay McCarthy a človek nikdy netuší, čo môže očakávať od Petra Sagana, najmä keď jazdí v drese pre lídra pretekov. Do skupiny favoritov patrili aj Ulissi, Pozzovivo, Costa alebo Bennett, prekvapiť mohol vo forme jazdiaci Impey. V predposledný deň pretekov sa dočkali cyklisti ochladenia, teplota mala maximálne vystúpiť na tridsať stupňov.
 
Do úniku sa vydali Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Nicholas Dlamini (Dimension Data), Scott Bowden (Austrálska repre), Mads Würtz Schmidt (Kaťuša-Alpecin), Zakkari Dempster (Austrálska repre), Fumiyuki Beppu (Trek-Segafredo) a Nuno Bico (Movistar). Na rýchlostných prémiách sa presadili De Gendt a Beppu.
 
V balíku kontroloval situácia Bora - Hansgrohe, ale postupne prebral zodpovednosť tím BMC, ktorý mal na podujatí len tie najvyššie ambície. Správna akcia sa rozbehla na prvom prejazde cez Willunga Hill. V pelotóne nasadil vysoké tempo Bahrajn - Merida, Pozzovivo sa chcel uviesť po prestupe do tejto zostavy tým najlepším spôsobom. Náskok vedúcej skupiny išiel rapídne dolu a aj jej zloženie, na čele pretekov vydržali bojovať iba De GendtDlamini. Juhoafrický jazdec si upevnil pozíciu lídra vrchárskej súťaže, ale maximum bodovo tu zobral De Gendt, ktorý zostal na čele pretekov sám.
 
Po Willunga Hill zostalo v balíku okolo päťdesiat jazdcov, medzi nimi aj Peter Sagan, ktorý si vychutnával zjazd na vedúcich priečkach a predvádzal lídersky dres. V skupine favoritov už nefiguroval Nathan Hass (Kaťuša-Alpecin), ktorý sa trápil vo vysokých teplotách a z poradia vypadol už vo včerajšej etape. Thomas de Gendt bol chytený deväť kilometrov pred cieľom, v tom čase už udával vysoké tempo EF Education, aby čo najviac unavil súperov pred cieľovým kopcom. Situácia bola o to zaujímavejšia, že na pláni začal fúkať bočný vietor.
 
Na cieľovom stúpaní sa príliš neútočilo, pretože bolo veterno, ale zloženie hlavnej skupiny sa postupne oslabovalo. V najdôležitejšom momente začal ťahať pelotón tím BMC, ale americká zostava viedla veľmi početnú skupinu. Nachádzal sa v nej aj Peter Sagan, no slovenský jazdec vystúpil z tempa dva kilometre pred vrcholom.
 
Tisícpäťsto metrov pred cieľom vyrazil dopredu Richie Porte a obhajca prvenstva chcel zasadiť rozhodujúci úder. Dlhú dobu pri ňom vydržal iba McCarthy, ale po flamme rouge to už bola Porteho sólová jazda, a líder tímu BMC tvrdo bojoval o každú jednu sekundu.  Richie Porte nepripustil žiadne prekvapenie a piatykrát za sebou dobyl Willunga Hill. Domáci jazdec sa však nedostal na čelo klasifikácie, pretože skvelý výkon predviedol Daryl Impey, ktorý za ním zaostal iba osem sekúnd a vybojoval okrový dres, aj keď má v poradí rovnaký čas ako Porte! Tretí skončil Tom-Jelte Slagter.
 
Do kráľovskej etapy prehovoril vietor, podľa predpovedí na Willunga Hill fúkal protivietor, čo sťažilo vrchárom urobiť potrebnú selekciu. Oproti minulým edíciám vo finále jazdilo v balíku príliš veľa pretekárov, preto sme nevideli veľkú vrchársku bitku. Kvôli vetru museli favoriti vyčkávať, ale aj tak zvládol túto situáciu Richie Porte, ktorý predviedol ďalší víťazný atak. Tentoraz však nebol taký úderný ako v uplynulých sezónach, pretože nemal na to vytvorené podmienky, aby rozdrvil konkurenciu, no aj tak musel predviesť veľký výkon, keď v protivetre dokázal utiecť súperom na takýchto sklonoch. Tá jedna sekunda ho však bude dlho mrzieť, určite na ňu mal. Stačilo oslavovať až tesne za cieľovou čiarou či vidieť za sebou Juhoafričana čomu ale zabránila zákruta.
 
Hlavným hrdinom dňa bol však Daryl Impey, ktorý parádne využil podmienky dnešnej etapy a aj svoju výbornú formu, ktorú ukázal už v predchádzajúcich etapách. Juhoafrický pretekár tie najťažšie momenty na Willunga Hill prežil v skupine, a keď sklony povolili, dokázal pred páskou takmer až sekundovať Portemu. Pred záverečnou etapou tak nie je medzi nimi ani sekundový rozdiel, čo dodá pretekom zaujímavé vyvrcholenie, ale Impey je rýchlejší ako jeho austrálsky konkurent, takže by si mal postrážiť bonusové sekundy. A aj tím Michelton - Scott sa oveľa viac hodí na profil záverečného predstavenia. Zdá sa teda, že po štvrtý raz porazí v celkovom poradí Porteho pretekár, ktorý síce nebol najrýchlejší na Willunge, ale zbieral sekundy pred tým.
 
Tretie miesto v kráľovskej etapa a aj v priebežnom poradí získal Tom-Jelte Slagter, ktorý na tomto podujatí triumfoval v sezóne 2013. Medzi najlepšími sa objavili aj Devenyns, Bernal, Gorka Izagirre a Ulissi, na začiatku roka sa ukázali v dobrej forme po dlhším zranení aj Gesink a Ion Izagirre.
 
Peter Sagan si pripísal stratu cez dve minúty, na Willunga Hill predviedol dobrý výkon, z hlavnej skupiny vypadol na najtvrdších úsekoch. V zajtrajšej etape sa bude sústrediť na úspech v bodovacej súťaži, k čomu mu stačí ôsme miesto v prípade Ewanovho triumfu (ak Impey či Ewan nebudú bodovať na prémiách), a v rovinatej etape bude chcieť potrápiť ostatných šprintérov. Snaživý výkon predviedol Jay McCarthy, ktorý ako jediný nasledoval Porteho útok na Willunga Hill, ale po tomto sympatickom predstavení prišlo veľmi rýchlo vytriezvenie a domáci jazdec sa nedostal ani do najlepšej desiatky. Precenil svoje sily, a to musí byť sklamanie pre Boru - Hansgrohe. Celý týždeň aktívna dvojica Haas - McCarthy teda ostala v poli porazených, a to chcela byť na pódiu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richie Porta (víťaz)
"Ako vždy musím pochváliť mojich kolegov, ktorí boli výborní, a najmä Rohana Dennisa, ktorý ťahal skupinu na cieľovom kopci. Pravdepodobne to bol najťažší výstup, aký som zažil na Willunga Hill. Ešte pred týmto kopcom fúkal vietor, bolo to nepríjemné, ale nemôžem povedať, že ma to zaskočilo, lebo sa to deje každý rok. Mrzí ma, že som sa nedostal na čelo klasifikácie, ale Daryl bol výborný, jazdil rozumne."
       
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (líder bodovacej súťaže)
"Cítim sa dobre, aj keď máme za sebou ťažkú etapu. Všetci sme tvrdo pracovali pre Jaya a jeho úspech v klasifikácii. Som hrdý, ako bojoval s Portem. Vždy je lepšie niečo vyskúšať, ako neurobiť nič. Cyklistika je ťažký šport."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patxi Vila (DS Bora)
"Vedeli sme, že v kráľovskej etape sa bude hrať o všetko. Jay musel na poslednom kopci nasledovať Porteho, ale zároveň sa sústrediť aj na Impeyho. Tím pracoval tvrdo počas celej etapy, splnili sme náš plán, ale musíme akceptovať výsledok. Taký je šport, Porte bol jednoducho silnejší. Jay nechal na trati všetko, nemohol urobiť viac.  "
 
 
Výsledky
1. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 3:42:22 60
2. IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 00:08 25
3. SLAGTER Tom-Jelte Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:10 10
4. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 00:10  
5. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:10  
6. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
7. ULISSI Diego UAE-Team Emirates 00:10  
8. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:14  
9. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:14  
10. GUERREIRO Ruben Trek - Segafredo link ikonka 00:14  
49. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 02:33  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 18:02:15 10
2. PORTE Richie link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:00  
3. SLAGTER Tom-Jelte Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:16  
4. ULISSI Diego UAE-Team Emirates 00:20  
5. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 00:20  
6. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:20  
7. IZAGIRRE Gorka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:20  
8. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:24  
9. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:24  
10. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:24  
33. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 02:29  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 51
2. EWAN Caleb Mitchelton-Scott 42
3. IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 42
4. VIVIANI Elia Quick-Step Floors link ikonka 41
5. McCARTHY Jay BORA - hansgrohe 32
6. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 29
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih etapy v slovenčine
Krátke preview etapy:
Na Tour Down Under nesmie chýbať cieľové stúpanie Willunga Hill (3 km; 7 %), ktoré vždy uzatvorí pomery v celkovej klasifikácii.  Pretekárom sa zareže do nôh dvakrát. Už pri prvom prejazde môžeme uvidieť nejaký pokus v pelotóne, ale všetci hlavní aktéri dobre vedia, že cieľový výstup na tento kopec je tým najdôležitejším momentom celých pretekov. Willunga Hill má najťažší prvý kilometer, kde sa cesta zdvihne aj na deväť percent, potom bude pokračovať v prevýšení cez šesť percent. Je to krátke a intenzívne stúpanie, preto vyhovuje výbušným vrchárom, ktorí dokážu udržať vysokú intenzitu počas dlhej doby. Pre úspech bude dôležité aj načasovanie útoku, pretože na Willinga Hill zvykne fúkať protivietor. Posledné štyri výstupy si tu podmanil Richie Porte, preto bude v pelotóne veľký záujem, aby sa jeho víťazná cesta už skončila.  
 
 
willunga infografika