4. 19.1. zvlnena etapa ciel rovina Norwood > Uraidla 128 km Sagan
Etapy tohto ročníka pretekov:
123456
 
etapa 4
profil etapy (© tourdownunder.com.au)
 
 
Favoriti na titul čakali až do štvrtej etapy, aby mohli ukázať svoje kvality. Päťpercentné stúpanie a hektické záverečné kilometre mohli spôsobiť prekvapenie. Na tomto profile sa mala ukázať ohromná sila tímu BMC, ktorý podporoval obhajcu prvenstva Richie Porteho, v rýchlej koncovke favoritov v meste Uraidla sa mohli presadiť Hass, McCarthy alebo Ulissi, no štvrtá previerka ponúkala otvorené finále. V rozbehnutej sezóne by patril medzi kandidátov na výhru aj Peter Sagan.
                         
Na podujatí pokračovali extrémne horúčavy, preto organizátori odštartovali dnešnú etapu o jednu hodinu skôr. V takýchto podmienkach sa objavili v úniku len domáci jazdci, pred balíkom sa ukázali členovia austrálskej reprezentácie Zakari Dempster a Alexander Porter. Vedúca dvojica si vybudovala až 8-minútový náskok, ktorý najskôr kontrolovali Michelton - Scott a BMC.
 
Utečenci uchmatli šprintérske prémie a v obidvoch prípadoch si vyskočil v balíku pre zvyšnú bonusov sekundy a body do bodovacej súťaže Elia Viviani. Potom sa vrátil do balíka Porter, Dempster zostával bojovať až do konca. Vo vysokých teplotách nemal šancu proti pelotónu, kde už jazdil na čele aj Bora - Hansgrohe, vrátane Petra Sagana, ktorý pripravoval pozíciu pre Jay McCarthyho. V aktívnej jazde sme videli aj Astanu a tím Sky. Zakari Demster bol dobehnutý osemnásť kilometrov pred cieľom.
 
 
tdu 18 sceneria bohfb
Scenéria Tour Down Under (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

 
Už pred rozhodujúcim stúpaním Norton Summit tlačili do pedálov viaceré celky, situáciu mal pod kontrolou najmä BMC. Americká zostava ešte pred týmto kopcom okresala balík na približne tridsať jazdcov, v tejto skupine sa udržal Peter Sagan, ktorý chcel zostať čo najdlhšie pri McCarthym. Na Norton Summit jazdil za pelotónom Nathan Haas, ale domáci jazdec ako jeden z favoritov sa dokázal vrátiť sa späť.
 
Stabilné tempo Simona Gerransa na horskej prémii eliminovalo všetky ataky a na vrchole sa objavila veľká skupina. Potom sa pokračovalo na zvlnenom teréne s jednoduchou koncovkou a nás mohlo tešiť, že na čele balíka zostal aj Peter Sagan, ktorý sa razom  stával jedným z kandidátov na etapový triumf. Nasledovalo však niekoľko útočných pokusov, z favoritov atakovali aj Porte s Bennettom, ale nikto si nedokázal vytvoriť rozhodujúci náskok. Do tejto bitky sa zapájal aj svetový šampión, a keď sa objavil záverečný zjazd, vyštartoval dopredu aj on. Ani tento pokus nebol kľúčový a na cieľovej páske bojovalo proti sebe viacero jazdcov.
 
Takúto príležitosť si nemohol nechať ujsť Peter Sagan, ktorý v špurte malej skupiny porazil Daryl Impeyho, tretí skončil LL Sánchez.
 
Koncovka štvrtej etape ukázala na najsilnejších jazdcov na podujatí, ale napokon nebola rozhodujúca pre celkovú klasifikáciu. Na stúpaní Norton Summit sme nevideli žiadnu akciu, o čo sa postaral tím BMC, ale pretekári sa spoliehali na to, že na hektickom záverečnom úseku dokážu nachytať svojich súperov. Aj keď sa o to pokúšali viacerí kvalitní jazdci, etapa vyvrcholila záverečným špurtom, ktorý si vychutnal Peter Sagan
 
 
sagan 18 tdu triumf bohfb
Peter Sagan s triumfom (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Svetový šampión nebol spokojný so svojimi doterajšími koncovkami na podujatí, mrzel ho najmä dojazd druhej etapy, ale dnes sa ukázal v najlepšom prevedení. Na Norton Summit sa neodohrala bitka vrchárov, preto toto stúpanie prekonal bez väčších problémov na čele hlavnej skupiny, a potom bol stopercentne koncentrovaný na získanie prvého víťazstva na Tour Down Under. Neváhal sa zapojiť do útočných akcii na záverečných kilometroch, ale pri tom všetkom si nechal v nádrži dostatok paliva, aby mohol šprintovať. Ukázal krásne spojenie lezeckých a rýchlostných schopností.
 
V hlavnej skupine bol jeho najväčším konkurentom Daryl Impey, ale slovenský jazdec mu dokonale odplatil finále v meste Stirling. Peter Sagan tak vybojoval na začiatku sezóny druhé víťazstvo, toto je však cennejšie, pretože má punc WT pretekov a dosiahol ho na vyzývavom teréne. Svetový šampión má výbornú form a budeme zvedaví, ako sa bude prezentovať na Willunga Hill, kde sa ukáže v drese pre lídra klasifikácie. Okrem toho sa dostal aj na čelo bodovacej súťaže, v ktorej má náskok deväť bodov pred Calebon Ewanom. 
 
Na druhej pozícii finišoval Daryl Impey, ktorý má na austrálskom podujatí výbornú formu. Dokáže prekonávať stúpania a pri tom všetkom je vo finále dostatočne rýchly, takže môže mať pred sebou úspešnú sezónu. Tretí finišoval LL Sánchez, čo je pre neho dobrým znamením pred kráľovskou etapou. Spomedzi favoritov na celkový triumf jazdili v závere aktívne Porte a Bennett, ktorí mali záujem utiecť ostatným konkurentom, ale na vytvorenie rozdielov si budú musieť počkať na nasledujúci deň. Preteky sa definitívne rozhodnú na Willunga Hill, kde sa môžeme tešiť na perfektný špurt do kopca zo strany najlepšie pripravených vrchárov. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (víťaz)
"Bol to takmer najhorúcejší deň na bicykli v mojej kariére, ale pred niekoľkými rokmi bola v Kalifornii ešte horšia etapa. Je to pekný pocit získať etapu na TDU, vyhral som aj kritérium v Adelaide, takže som spokojný. Na tomto podujatí vidíme každý deň iného víťaza, musí to byť zaujímavé pre divákov i organizátorov. Nemyslím na GC, všetci sme tu, aby sme pomohli Jayovi, pre ktorého sú to dôležité preteky na domácej pôde, a zajtra nás čaká oveľa ťažšia etapa ako dnes."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patxi Vila (DS Bora)
"Bol to extrémne náročný deň. Myslím si, že to bola jedna z najnáročnejších etáp, akú som zažil. Teplo bolo doslova bolestivé. Tím odviedol fantastickú prácu a Petrove víťazstvo bolo skvelé. Niekoľko dní sme sa snažili vyhrať etapu a konečne to vyšlo. Som spokojný s tímovým duchom a Petrov výkon bol dnes neuveriteľný."
 
 
Výsledky
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 3:21:07 60
2. IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 00:00 25
3. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:00 10
4. ULISSI Diego UAE-Team Emirates 00:00  
5. McCARTHY Jay BORA - hansgrohe 00:00  
6. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
7. POZZOVIVO Domenico Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
8. COSTA Rui link ikonka UAE-Team Emirates 00:00  
9. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
10. DIDIER Laurent Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 14:19:49 10
2. IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 00:02  
3. McCARTHY Jay BORA - hansgrohe 00:09  
4. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 00:10  
5. ULISSI Diego UAE-Team Emirates 00:14  
6. GESINK Robert Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:14  
7. COSTA Rui link ikonka UAE-Team Emirates 00:14  
8. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:14  
9. DEVENYNS Dries Quick-Step Floors link ikonka 00:14  
10. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:14  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 51
2. EWAN Caleb Mitchelton-Scott 42
3. VIVIANI Elia Quick-Step Floors link ikonka 41
4. McCARTHY Jay BORA - hansgrohe 32
5. IMPEY Daryl Mitchelton-Scott 28
6. HAAS Nathan Kaťuša - Alpecin link ikonka 25
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy v slovenčine
 
Krátke preview etapy:
Koncovka v meste Uraidla je novinkou v programe austrálskeho podujatia a bude to dôležitá previerka, ktorá prehovorí do celkového poradia. Kľúčová bitka sa odohrá na kopci Norton Summit (5,8 km; 5 %), ktorý vyvrcholí len osem kilometrov pred páskou, a aj potom budú pokračovať zaujímavé momenty. Finálny zvlnený úsek obsahuje priemerný sklon v okolí štyroch percent, ale nachádzajú sa tu pasáže aj so siedmimi percentami, kde sa dá uskutočniť prekvapujúci útok. Záverečné tri kilometre sa odohrajú v miernom klesaní, takže jazdci na GC sa musia pripraviť na intenzívne finále. Rozhodujúcu selekciu vytvorí Norton Summit, ale víťaza etapy určia až posledné kilometre.